Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od Myslivec Milda » ned 28.10.2018, 18:37

Srnčí zvěř a její lov je moje nejoblíbenější myslivecká vášeň a záliba. Nejvíc ze všeho mě baví tuto zvěř pozorovat, kochat se jí a samozřejmě i lovit zralé trofejové kusy. Zažil jsem tyto srnčí lovy jak v Česku, tak i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a v podstatě to bylo všechno na jedno brdo. Krajina, prostředí, velikost honiteb, způsob lovu, typ zvěře. Už to fakt chtělo změnu, posunout se někam dál. Úplnou náhodou jsem potkal kolegu myslivce který mi vyprávěl o Rusku, o tom jak se loví na Sibiři za Uralem, v asijské části Ruska. Na jeho radu jsem oslovil německou loveckou kancelář a poptal jsem loveckou cestu za Sibiřskými srnci. Taky jsem to nabídnul pár kamarádům a okamžitě - bylo nás pět. Maximální počet lovců pro jednu loveckou výpravu na jednu "ochotničeskuju ekonomiku-rajon" jak tomu tam říkají. Němci jsou tradičně spolehliví a seriózní a tak začal náš výlet za hranice všedních dnů. Z několika nabídek rajónů jsme nakonec vybrali " ekonomiku Larino" . Letecky Praha - Jekatěrinburg ( mimochodem nádherné město, brána sibiře více ZDE https://cs.wikipedia.org/wiki/Jekat%C4%9Brinburg ) . Z Jekatěrinburgu jsme pak jeli autem jižně přes město Čeljabinsk , kolem oblasti Kurgan, až do lokality Larino, což je nedaleko hranic z Kazachstanem. Podle ruských měřítek - nědaleko, jen něco přes 400 km. Lovecký rajoń byl podle nich střední velikosti, necelých 50.000 hektarů lesů, luk a polí. Lovecké pušky ( Blasery R8 a K95, cal. 8x68S a .30R Blaser ) jsme si vezli svoje z Česka, pro Rusy žádný problém, opravdu tam ve velkém stylu létají lovit jak Němci, tak Francouzi, Slováci, Rakušáci, Poláci, etc.etc. Ruská tajga je nekonečná a neskutečně bohatá na zvěř a taky sakramentsky náročná. Pravda, letěli jsme až 1.září, což je nic-moc doba lovu. Říje tam probíhá v měsíci srpnu, ale jiný volný termín pro nás už nebyl. Lovy se pro obrovský zájem objednávají i rok dopředu. Vlastní cestu, dopravu, pobyt, ubytování, lovecký revír, trofeje, etc.etc etc. zkusím popsat v dalších příspěvcích, aby to bylo trochu přehledné.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od Myslivec Milda » ned 28.10.2018, 19:22

Lovit v současném Rusku vyžaduje určitý rituál. Německá lovecká cestovka nám poslala mailem dotazník, nabídku revírů pro danou dobu lovecké výpravy, ceník, pozvánku od majitele revíru. Vybrali jsme si z nabídky, vyplnili a odeslali formuláře, ( jména, adresy spojení na rodiny v Česku, skeny: cestovních pasů, Evropské zbrojní průkazy, typy a ráže zbraní, počet nábojů, co a kolik toho chceme ulovit, doklad o pojištění pro cesty a lov. Oni nám pak poslali oficiální pozvánky k lovu od organizace " Ochotniky Urala" což je asi obdoba naší ČMMJ. Na tomto základě jsme si vyřídili víza do Ruské federace, koupili letenky Praha- Jekatěrinburg a zpět, včetně dvou zavazadel = pušky s nadváhou. Předem se do Německa platí za vlastní pobyt ( cesta z letiště do revíru a zpět, ubytování, plná penze, lovecký doprovod. ). Tyto platby jsou nevratné, kdo neodletí, ten má smůlu.Je možná záměna osob. Vót takaja selavi. Za vlastní úlovky se platí na místě , po skončení lovu, v hotovosti, podle hmotnosti trofejí uvedených v ceníku ( v EUR nebo USD ). Kdo na to nemá hotovost, toho na letiště neodvezou. Maximálně může zaplatit kartou v bance v Jekatěrinburgu. Počítá se s tím, že každý je dospělý, svépravný a soudný, zná předem podmínky hry a má dost peněz. Nikdo tam nikoho nenutí střílet když on nechce. Může sedět na lovecké chatě a chytat ryby nebo sbírat houby. Ale kdo by letěl přes velký kus světa aby nelovil, že.

Z Prahy jsme odlétali v noci 1.září, let trvá něco přes 4 hodiny. Brzy ráno jsme přistáli v Jekatěrinburgu, v letadle nás bylo opravdu hodně lovců ! To jsem hleděl kolik tam bylo Čechů, Slováků a Němců. Na letišti je to stejný rituál jako např. v Africe. Čeká tam na nás pořadatel lovů, vyřídí profesionálně všechny formality ke zbraním, střelivu a zavazadlům. Akorát ta fronta u celníků a policistů kteří vydávají dočasné ruské lovecké lístky a zbrojní pasy ta byla opravdu dlouhá a čekali sjme skoro dvě hodiny než na nás přišla řada. Vlastní odbavení bylo bez problémů a ve vší slušnosti z ruské strany. No a pak jsme vyšli před letiště - Koltsovo se to jmenuje. Tam na nás čekalo auto: viz ZDE: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0912.jpg A zde: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0917.jpg .
pufr
Moderátor
Příspěvky: 2091
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od pufr » ned 28.10.2018, 20:01

Lovu Zdar!
prima report :)
Pufr
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od Myslivec Milda » ned 28.10.2018, 20:25

Z letiště Koltsovo vede nová a široká silnice, obchvat Jekatěrinburgu, na koci města jsou velikánská obchodní a nákupní centra, něco jako u nás za Prahou. U jedné haly, jmenovalo se to " Lenta" , obrovská budova tak 500 x 500 m, jsme zastavili a šli si nakoupit vodku, nápoje a nějaké drobnosti. Vodka se v Rusku prodává jenom v licencovaných obchodech, kde ručí za originalitu a kvalitu. Byl tam obrovský až neuvěřitelný výběr jak alkoholu z celého světa, za super ceny ( v Rusku je pro nás neskutečně levně ) pak jsem nakouknul i do průmyslového zboží a to jsem doslova " čuměl" kolik a jakých druhů zboží tam bylo vystaveno. Pračky, ledničky, televizory, počítače, elektro, domácí potřeby, oděvy všech světových značek. Daleko a daleko větší výběr než u nás v Česku ! Hlavně japonské a asijské značky které u nás doma nevidíme. Takže žádná bída, naopak v současném Rusku je neskutečně obrovská nabídka zboží všeho druhu. Platit se tam dá jak Rublem, tak EURem, nebo USD, nebo platební kartou. Berou všechno, pokladny jsou moderní, počítačem řízené. Rusko je nejbohatší země světa na suroviny a za ty každý kdo je nemá a nutně potřebuje ochotně a bez debat platí. Sankce jsou jenom iluze kterou nám hustí doma do hlavy. Po ruských dálnicíh jezdí americké Peterbilty, Macy, Mercedesy, Volva, Skanie a další kamiony světových značek. Osobáky pak zejména Toyoty, Mercedesy, BMW, Mitsubishi, Škodovky, Renaulty. Téměř všechno nové. Je vidět že realita a kecy pro nás se diametrálně liší. Kdo nevěří ať tam běží a kouká a kouká aby pochopil jak to opravdu v současném Rusku je.
No a potom jsme po perfektní mezinárodní dálnici jeli do města Čeljabinsk ( https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Celjabinsk ) . V tomto městě, za války se mu přezdívalo "tankograd" , jsme ze zastavili na snídani. Náš poskytovatel lovu - hostitel, tam měl nějaké hospody a kluby pro mládež. V jedné pěkné restauraci jsme si dali jídlo podle chuti a šli jsme se podívat trošku po historické části města. Byl tam zrovna svátek - začátek školního roku, takže bazar, trhy, ukázky řemeslné práce, ( nejvíc se mi líbili kováři ) ZDE: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0921.jpg a zde: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0924.jpg a zde: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0928.jpg .
Ostatně, proklikejte si to " rajče .net" fotky sami.

Na "bazaru" jsem si koupil něco z Malachitu, abych měl nějaký ten dárek domů. Odpoledne jsme pak dojeli na loveckou "základnu" Larino. To už byla divočina. Konec dálnic a asfaltu a začaly polní cesty a divočina. Ubytování - lovecká "dača" to bylo něco ! Čekali jsme solidní bydlení, ale tohle byl doslova dřevěný palác. ZDE: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... gdhaus.jpg a klikněte si sami dále, abyste viděli i vnitřek. Každý z nás měl v patře svůj pokoj s trezorem, sprchovací kout, WC, dole pak společenská místnost. Všude vzorně čisto a uklizeno. K našim službám jsme měli po celou dobu pobytu děžurnou a povara ( kuchaře ) kteří se o nás velmi pečlivě starali.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od Myslivec Milda » ned 28.10.2018, 21:00

Hned jak jsme se ubytovali, vybalili a osprchovali, sešli jsme se dole, ve společenské místnosti , https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1036.jpg , něco pojedli, něco vodky popili, s loveckými průvodci se seznámili, ( každý lovec měl svého "jágera" a auto ) . https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1027.jpg ,. Tam jsme si domluvili průběh loveckých dnů a způsobu lovů. / vstávali jsme každý den o půl čtvrté ráno, oblekli se, vypili hrnek čaje, snědli nějaký kousek jídla / a hned jsme vyjeli do honitby. Cesta do "rajonu" byla cca. 10 - 15 km od základny, každý z nás na jinou stranu, abychom si nerušili svoje lovy. V den příjezdu jsme ještě stihli zajet do nedalekého lomu, kde jsme si ověřili nastřelení svých pušek po letecké přepravě. Blasery fungovaly jako vždycky a všude = perfektně ! Ostatně "snobové" od svých pušek ani nic jiného nečekají, že. Prdča byla když vytáhnul svoji pušku Andrej - majitel honitby. Byl to Blaser, cal. .300 Winch. Short Magn. + Swarovski Z6i. Taky to byl podle pana pufra snob. Když jsem se ho zeptal proč má právě kulovnici Blaser, odpověděl mi = "eto samaya lutschaya vintovka" . Tak nevím.

Naši průvodci "jageri" byli místní lovci, kteří se vyznali v terénu a neztratili se tam. Vlastní lov začínal před úsvitem, střídal se autopirsch se šoulačkou a sezením na posedech, nebo v křesílkách na kraji lesa. Lovili jsme do cca. 8 - 8:30 hod. a pak se jelo na snídani na základnu. Tam jsme se dosyta najedli a šli se vyspat. Oběd byl kolem 15 té hodiny, , za cca. hodinku nato byl odjezd do honitby, se stejným scénářem jako ráno. Lovili jsme pokud bylo vidět a pak jsme se zase vrátili na základnu. Následovala opulentní večeře a posezení s šéfem průvodců. Tam jsme zjistili, že neexistuje neznalost ruštiny, existuje jenom málo vodky. No a pak jsme se nějak dopravili do svých pokojů a trošičku se prospali na ráno.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od Myslivec Milda » ned 28.10.2018, 21:32

Vlastní LOV už jsem popsal výše, jezdili jsme po revíru tímhle: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0980.jpg , nebo tímhle https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0983.jpg . Žádná velká hitparáda ani pohodlí to nebylo, ale lepší než šlapat pěšky, že. Krajina: Nekonečné březové lesy, sem tam borovice, sem tam mokřady, často posekané louky mezi lesy. https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1430.jpg . Na loukách hestony sena za kterými jsme se kryli. Na polích ještě stála pšenice. Už bylo bohužel po říji a velcí srnci odpočívali a jen sem tam se vyšli napást. Louky byly nekonečné, od obzoru po obzor, široké stovky metrů. https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1420.jpg . K tomu mě žrali v prvních teplejších dnech komáři. Střílelo se vždycky nad 200.m často i nad 300.m, páč se jinak nedalo. Času málo, " kasuli " - tak místní jmenují sibiřské srnce, jsou nechutně opatrní ( žije tam hodně vlků a sem tam rys ) Málokdy se "kasuĺa " na louce zastavila a našoulat ji bylo prakticky nemožné. https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1002.jpg . Byl jsem rád za svoje pušky ( 8 x 68 S a za jednušku .30R Blaser ) . Tím se dá střílet a hlavně trefovat se na velkou dálku a střely se nebojí toho, že sem tam trefí nějaké to stéblo nebo větvičku. Taky smrtící účinek ráží 8x68S a .30 RB je fantastický. Hned první den odpoledne jsem měl štěstí na : https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0949.jpg . a https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_0960.jpg .
Ne každý den se však dařilo. To byl úúúúplně jinačí lov než v miniaturních českých honitbách ! Nachodili jsme denně desítky kilometrů v kdejakém sajrajtu, žrali nás komáři, zvěř je opravdu neskutečně bystrá a opatrná a lov je velmi náročný. https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... 1041_1.jpg . Ale bylo to fajn !
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od Myslivec Milda » ned 28.10.2018, 22:27

Jak šly dny, pokazilo se počasí, ochladilo se, a taky jsme chtěli vidět blízkou sibiřskou vesničku "Larino" . Takže jsme se vydali po jedné snídani na pěší výlet do minulosti. https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1068.jpg . Rusko je země velkých protikladů. Na jedné straně velká, moderní a bohatá města, na druhé straně jsou bohem zapomenuté vesničky odsouzené k pozvolnému zániku, bo mladí a schopní lidé utíkají do měst za lepším životem. Jak taková malá vesnička vypadá je vidět tady: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1084.jpg a pak tady: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1087.jpg . Ale pořád tam mají obchůdky: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1096.jpg , a usměvavé prodavačky: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1091.jpg . Tam dostanete 1,5L láhev piva za cca. 12,- Kč, a můžete si najmout místní TAXI které stojí 30,- Kč za 5.km jízdy. ZDE: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1095.jpg . Prostě čekáte na to, až se někde objeví i ten pohádkový "dědeček hříbeček" z Mrazíka. Člověk tam neví co si má myslet. Ale LIDI jsou tam opravdu skvělí, přátelští a velice vstřícní. I takové je dnešní Rusko. Na základně kde jsme pobývali měli i dva lovecké psy. Sibiřské Lajky, pes se jmenoval " Bystryj" = bystrý a fenka byla "Volga". Na počátku nás upozornili, že k nim nemáme moc chodit, že jsou kousaví a používají je na lov divokých prasat, vlků a na štvanice na postřelenou zvěř. Zkusil jsem pejsky uplatit chlebem a masem a hned jsme byli kámoši. I ta lajka je pes který má rád pohlazení, pomazlení a kus žvance do mordy. Vypadali takto: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1316.jpg a v "děsivém postoji" = žebravá psí huba takto: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1327.jpg . Na tom rajčeti.net je fotek víc. Měl jsem z těch psíků opravdovou radost a moc se mi oba líbili. Mám rád psy, někdy i víc než některé lidi.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Rusko-Lov Sibiřských srnců za Uralem,v Asii, r.2017

Příspěvek od Myslivec Milda » ned 28.10.2018, 23:01

A tak šel čas a při lovu strašně rychle utíkal. Ještě se mi zadařilo, https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1114.jpg a byl další úlovek https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1452.jpg , po návrsatu za tmy jsme ho stáhli " na kejp" https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1120.jpg , abych si mohl nechat doma pěknou preparaci : https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1500.jpg . A takhle mi dnes , na památku na ruskou sibiř , visí v kanceláři: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... 2060_1.jpg.

Před návratem jsme se domluvili, že chceme brzy ráno odjet do Jekatěrinburgu, a podívat se po městě. Nelituju, Je to opravdu nádherné město. Ubytovali jsme se v centru města, na Arbatu, https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1200.jpg a najali si průvodkyni, aby nám ukázala, ve zkratce a v kostce město, které založil car Petr 1, které rozděluje řeka na Evropu a Asii, kde NIKDO neskrývá ruskou minulost ( od cara přes Děnikina a ČS Legie, přes Lenina, Stalina, Jelcina ) kde se prolíná minulost se současností. Staré domy ze 17 století a vedle nich 80.ti patrový mrakodrap a všude bydlí a žijou lidé. Všude čisto, pohoda, žádné feťáky ani žebráky jsme neviděli ! https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1213.jpg . ( Průvodkyně- učitelka nám říkala, že tzv. žuliky mají do centra zákaz vstupu, jinak je milicionáři chytí a pošlou na nucené práce ) . Nádherné obchody kde jsme nakoupili ženám ruské zlato , šperky v sibiřském stylu, matrjošky pro děti a různé drobnosti. Taky jsme se byli podívat na muzeum cara Petra velikého, jak vypadal Jekatěrinburg když ho zakládal jako strojírenské centrum ruské říše.https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... G_1260.jpg . Koho to zajímá, ať se podívá na moje celé Album na rajčeti ( https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/1. ... sti_srnci/ ) . Nechci, ani nemůžu z toho příspěvku udělat nějaké to Leporelo.
Celkově mám z lovecké výpravy do Ruska ten nejlepší možný pocit za poslední dobu, a jsem si jistý, že to nebyla moje poslední lovecká cesta . Ale to už bude úplně jiný příběh. Člověk by měl poznávat svět pokud je to jenom trochu možné. Jinak bude jako ta rybička v akváriu ( svět je konečný a co je za sklem to nelze poznat )
Odpovědět