AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od figi »

Já ze zvěře černého kontinentu uvažoval před pár lety jen o lvu, ale když jsem zjistil, že lev ve volnosti je v dnešní době naprostá utopie, a " lovit " lze jen lidmi odchované polokrotké jedince, tak mne to přešlo.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Zbraně a střelecká zkouška.
Při první akci jsem měl Sauera 202 8x57JS a optiku Docter 3-12x56 s nábojem RWS střela TIG. Osmička na to má,ale už bych rozhodně nebral TIG. Je měkká a zvěř v Africe musíte skutečně prostřelit.
Při druhé akci jsem měl M03 v 300WM s puškohledem Swar. 8x56 s přebíjeným nábojem Vh. custom se střelou 200 Accubond a toto fungovalo skvěle.
Pokaždé jsem střílel zkušební střelbu na 100m. Po první byl terč velký asi jak krabička Startek a průvodce ho chtěl vidět trefit 3x a tak jsem to na tři rány udělal. Střílelo se z auta na prosečeném průseku v buši. Na jednom konci se dal terč a vysadil se černoch, který vedle zalehl za pařez a vybíhal ukazovat zásahy. V duhém případě byla k dispozici střelnice s betonovým BR stolem se stříškou. Majitelé byli magoři do zbraní a přebíjení. Teč - bílý papír A4 s černou záslepkou uprostřed. Dal jsem jednu ránu přesně nad záslepku cca 4cm a řekl jsem, že to je nachystaný na 200m. Dál už nic nechtěli vidět.
Jejich zbraně jsou většinou opakovací kulovnice Mauser a celkem hodně našich kulovnic. Jsou to pragmatici a tak na puškách hledají funkčnost a rozumný poměr mezi výkonem a cenou a n edělají z nich žádné ikony. Jsou to pracovní nástroje. Optika je skutečně většinou nějaká pro nás No name US a pod.. V Namibii se v noci neloví,lov končí se soumrakem - v okamžiku, kdy rozsítí světla a tak potřebují slušnou mechaniku, který vydrží zpětný ráz. Klikání jsem neviděl - spíš na základě zkušeností přenáší a to včetně opravy na vítr. Fouká tam vítr a to vždycky. Při střelbě v buši a do 150-200m s 300WM a těžkou střelou to ale řešit na větší zuvěř nemusíte. Většinou to jsou přístroje s objektivem do max 42mm a vari. 3-9x. Silné zvětšení - 12+ by asi bylo na škodu, protože díku teplu tam vzduch může doslova vřít. Značky nábojů moc neřeší, ale mají rádi US střely. Sami chtějí od střel pěkné hříbky s poměrně vysokou zbytkovou hmotností. Líbí se jim střely A Frame, monolity Barnes atd.. Zvěř se střílí na předek, na kosti. Zvěř díky teplu a nedostatku vody má trochu jiný metabolismus a méně vody v těle a samozřejmě je "tvrdá" na ránu.Bachor-trávník je obrovský a dost tlačí na plíce a tak je srdce a plíce namáčklé dopředu-proto je skutečně nutná rána na předek. Přijde mě, že měla málo podkožního tuku a tak i při poměrně tlusté škáře dobře barví- oproti našim kukuřičným lončákům.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

lörinc píše:Alda mě předběh je to tady:
...........................................................................................
Kolego lörinci . Nemám potřebu dohadovat se tom kdo má nebo nemá pravdu. Hádat se na netu je stejné jako závodit na paralympiádě. Je jedno kdo vyhraje nebo prohraje, stejně jsou všichni retardovaní. Už dříve jsem se zmínil o tom, že Afrika se mění v čase, že je celá zadrátovaná, ale je to pořád jedinečná Afrika. Nikde jinde na světě není nic úžasnějšího než její divoká krása a slovy nepopsatelná majestátnost pravěké kolébky lidstva. Proto tam určitě poletím i potřetí, počtvrté…. Těch 10. plných loveckých dnů jednou za rok je báječná dovolená plná adrenalínu a výjimečnosti. Na rozdíl od Namibie je JAR daleko pestřejší země co do krajiny a příležitostí k zábavě a lovu. Pravda, všechno je to o penězích. Začíná to na letišti OR Tambo. Na své hosty tam čekají bílí průvodci a černí nosiči. Jsou zvědaví jací lidé to vlastně přijeli a co z nich asi kápne. ( Dobrá rada, dýško jako takové dávat až po skončení expedice, budou se více snažit.) Udělat dobrý dojem na začátku je žádoucí. Poté se necháme doprovodit k autům na parkoviště. Bagáž a zbraně pochopitelně nese služebnictvo. Obvykle jedeme na Lodge v klimatizovaném VW, za námi pak jede Pick Up s kufry. Za pár hodin jízdy po dálnici, kolem Pretorie dojedeme do města Bela Bela , kde je rast. Natankují se auta, pak průvodci za námi dojdou do přilehlého motorestu, že je hotovo. Pozveme je mezi sebe na občerstvení, což přijmou, černí jsou venku a hlídají auta. Při placení - platíme i za ně, je mezi námi jasno. My chceme exkluzivní služby a dobře za ně zaplatíme. Oni chtějí naše peníze a udělají proto všechno, aby je nakonec dostali. Třeba i za cenu nočního lovu, který dvakrát rádi nemají. Ta noční africká atmosféra na lovu byla neskutečně kouzelná. Krajina i hory kolem nás, jakožto i flora a fauna v podstatě stejná jako před stovkami let. Byli jsme potom velmi dlouho vzhůru a poslouchali jsme „veselé příběhy z natáčení „ po jihoafricku, v podání průvodců v úpravách tlumočníka. U toho jsme se docela slušně ožrali a pak nám bylo fuk co kdo povídá. Ráno jsme se probrali úplně čiperní a hned se jelo lovit na pláně. Jediní kdo z toho neměli takový zážitek byli asi dva černí řidiči/stopaři, alebrž nás museli hlídat a nemohli popíjet s námi. Jinak můžu zodpovědně říct, že lov lva/lvice na kalahari distrikt není žádná sranda. Lev je veliký predátor-danger a člověka pojímá jako svoji kořist. Lovit ho na šoulačce – na 50 -70.m face to face , to je adrenalin ! Pro ilustraci zde ukázka videa z lovu na lva : Kdo to nezažil nepochopí. Steak ze svíčkové z lvice byl jedinečný. http://www.youtube.com/watch?v=tEIGqD80 ... re=related
Pro dnešek stačilo, příště se budu věnovat majiteli Lodge a jeho paní.
Naposledy upravil(a) Myslivec Milda dne sob 15.2.2014, 17:10, celkem upraveno 1 x.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od precechtel »

4Milda, nijak vůbec nehodlám hodnotit Tvou osobnost, ale Tvůj názor na paraolympiádu je pro mne nechutný a na tomto slušném foru nemá co dělat, má-li to být vtipná poznámka, tak jsem nepochopil.
To admin, omlouvám se za OT, ale nemohu jinak. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od lörinc »

Když myslíš... Na jedno téma došly argumenty a ve Tvém posledním příspěvku je tolik lidské nadřazenosti, že už sem opravdu nepolezu. Snad jedině na počtení od Josefa Kuřitky. To se mi líbí.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od motolada »

Je fakt že i já jsem čuměl :shock: Rozdělil bych toto povídání asi tlustou čarou o africe a o Mildovi,ta lidská nadřazenost a chování se k lidem jako k otrokům za doby dávno minulé je mrazící.I já jako neznalý Afriky už čtu mezi řádky že ne vše asi bylo tak jak je napsáno o afr.,ovšem i tak je to zajímavé čtení.Ovšem trochu lidské pokory by neuškodilo i v Afr. jsou to jen lidé,zaměstnanci,kteří dělají za peníze jako my.Úplně vidím jak nějaký Němčour se řechtá doma jak čehouni poskakovali za jeho eura.Taky to nemám rád a nikdo by neměl.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od figi »

:D Tak bylo jasné hned od začátku, proč se mu v té Africe tak líbí. Tam si může připadat jak kdysi otrokáři. A to je pro něj pravděpodobně to hlavní kouzlo Afriky.

Pepa Kuřitka se všude chová jako normální civilizovaný člověk, navíc používá selský rozum, má přehled ( i nadhled ), a jeho vyprávění nejen o lovech v Africe vystihuje realitu, kterou každý může očekávat.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od fesoj »

Mildu bych nezatracoval. Věřím, že píše pravdu o tom, jak tam ty lovy probíhají. Pane Bože, dej mi sílu, abych změnil, co mohu změnit, trpělivost, abych se smířil s tím, co nemohu změnit a moudrost, abych poznal rozdíl... Poměry v Africe patří pro mne do té druhé kategorie. Rád se o nich něco dozvím, ale raději to nekomentuji. A jen tak mimochodem - myslíte si, že Pepa Kuřitka se tam nesetkává s určitou nadřazeností bílých vůči černým ? Jen se o tom tak nerozepisuje a o to jsou jeho příspěvky věcnější a pro běžného myslivce "stravitelnější". Já osobně z těch Mildových také někdy nemám dobrý pocit - ale přečtu si je rád. A hodnotit to jak a proč si tam Milda připadá, to sem snad opravdu nepatří.
Kritériem pravdy je praxe.
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od losthorizon »

Byl jsem jeden z prvních, kdo se s MM pustil do konfrontace. Původně to bylo kvůli přílišnému a chybnému používání angličtiny a latiny (mimochodem i s češtinou má Milda problém – spojka „alebrž“, kterou tak často a rád používá ve smyslu „protože“ má úplně jiný význam). O co mi šlo, bylo naznačit Mildovi, že na tomto fóru není nutné se nad kohokoli povyšovat a snažit se být výjimečný a to ani stylizací příspěvků. Nepochopil a odpovědí na to byly příspěvky ještě nadutější…

Kdy jsem chtěl znovu reagovat, bylo v okamžiku, když se Milda pustil do hodnocení střelby a sebe sama jako excelentního střelce, který nikdy nechybí, protože má v hlavni šest drážek. Za dob, kdy zde moderoval Vhool, Shiva a Ed, byly veškeré nesmysly týkající se střeliva, zbraní a střelby potírány a trestány daleko přísněji, než jiné přestupky proti pravidlům fóra. Dnes se trestá špatně napsaný inzerát… Všichni tři výše zmínění si totiž velice dobře uvědomovali nebezpečí, které se v takových veřejně prezentovaných nepravdách skrývá. Docela dobře to popsal kolega Lorinc v „teoretických debatách týkajících se střelby“. Ale nereagoval jsem (a přitom doufal, že alespoň Vhool nebo Kasari dotyčného poučí…).

Teď už ale reagovat budu. Číst o tom, že je někdo retardovaný, na tomto fóru prostě nechci. Fórum nikdy nevybočovalo ze svých mantinelů (lov, střelba, myslivost, zbraně…), ale to už také neplatí, protože kromě hromady nesmyslů a propagace své osoby Milda začíná bruslit na ledě celospolečenských témat. Ze světa jsem toho viděl už poměrně dost a s rasovými problémy se samozřejmě setkal. Je to velice komplikovaná a citlivá záležitost, o které se moc nevyplatí diskutovat. Důležité je chovat se pokud možno slušně (ale zároveň neočekávat vděk či uznání). Jenže rasu, úraz či retardaci si nikdo nevybírá - ani Milda. Proto by měl projevit víc pokory, protože se může stát, že si třeba jednou sedne na kolečkové křeslo, narodí se mu retardované dítě, nebo si ho koupí někdo, kdo bude mít jinou barvu kůže.

Docela by mě zajímalo, jak se na celou záležitost dívá majitel fóra. Rád bych si od Andyho přečetl nějaký komentář, ještě raději viděl nějakou akci.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od figi »

Co mne ale zarazilo -
Lev je kočka, že by to bylo k jídlu ???
Máte někdo s kočkami k obědu nějakou zkušenost , a je to v Africe běžné ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od dalas »

Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od curil »

Mildo piš dál.zajímavé čtení.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Lesomil »

figi :)
kočka...kočka... , vzhledem k jejím rozměrům a tedy i "masitosti" :wink: tam už skutečně nějakej steak bude..... Když se zamyslíme, že u nás dříve prakticky co bylo střeleno, bylo i snědeno (včetně vran a veverek...) Dále pak jezevci, no a tolik vychvalované a dietní nutrie....(nejsou to vlastně myši???) Tak proč ne přerostlé kočky..... Ono ne nadarmo se má králík prodávat i s hlavou.... :wink: :oops:
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

Josef Kuřitka zde sám NAPSAL : - Se zájmem jsem v poslední době četl tuto debatu a někdy jsem se bavil, někdy smál a možná i někdy málem plakal. Měl jsem tu možnost v Africe, konkrétně v Namíbii 2x lovit a šlo by to i víckrát, ale tam nemám vlastně za čím jít ……………………………....... Zkrátka nám chceš říct, že jsi vlastně taková oběť svých emocí. Oba dva jsme byli v Africe dvakrát, Každý v jiném státě, já na rozdíl od tebe tam poletím i vícekrát. Pro mne osobně to zatím má cenu a mám pořád za čím jít. To je ta jinakost lidská. Viz srovnání kolik druhů zvěře se dá lovit v ČR a kolik v Africe – v JAR. :
Česká zvěř: Daněk evropský, Jelen lesní, Jelen sika, Jezevec lesní, Kamzík horský, Koza bezoárová, Kuna lesní a skalní, Liška obecná, Muflon, Prase divoké, Srnec obecný, Zajíc polní. Opeřenou „drůbeží“ se zde nezabývám, přesto vězte, že i této komodity je v Africe víc než v česku.

AFRICKÁ ZVĚŘ: Baboon, Blesbuck, Blesbuck-White, Blue Wildebeest, Black Wildebeest, Bontebok, Brown Hyena, Buffalo, Bushbuck, Bushpig, Bushpig on Bait, Cape Grysbok, Cape-Fox, Common Reedbuck , Civet, Dik-Dik, Eland Antelope, Elephant, Genet, Grey Duiker, Giraffe, Cheetah, Hyaenenhund-drawing , Red Hartebeest, Kudu, Impala, Jackal, Klingspringer, Leopard, Lechwe, Lion & Lionesse, Mountain Nyala, Oribi, Reedbuck, Red Duiker, Roan Antelope, Sable Antelope, Steenbuck, Springbock, Suni, Tsessebe, Warthog Trophy, Zebra a další
U nás doma je to jako v „závodce“ . Pořád do kola jedno a to samé. Viz. foto http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Letosni_ulovky/ . Afrika nabízí daleko víc nového a nepoznaného, co v česku není. Je to výzva. Viz. ilustrační video co se taky dá vidět v JAR na vlastní oči a v Česku nikoliv. Stojí to za shlédnutí : http://www.youtube.com/watch?v=LU8DDYz68kM&NR=1 nebo tohle : http://www.youtube.com/watch?v=d_YoR3H1 ... re=related nebo toto : http://www.youtube.com/watch?v=Wsskx-Sp ... re=related …………………………………...............
....................…. Slon je blbost a lovit starého lva koupeného ze ZOO, cirkusu nebo vykrmená lvíčata od množitelů- mě- neimponuje natolik, abych za to dal peníze..........…………………………………..Proč je blbost ulovit echt divokého afrického slona ? Vysvětlíš ? Kamarád letos, 26.3. ulovil v JAR, v Krugerově parku Afrického slona- zdivočelého samce, věk cca.40.roků. Tomu to slonovi „hráblo“ a začal napadat své soukmenovce, taky domorodce, ničil jim domečky a také napadal návštěvníky parku kterým ničil auta. Správou parku bylo rozhodnuto, že se musí zastřelit. Mohli to pravda udělat sami strážcové parku, ale byznys je byznys, takže obvolali všechny Lodge, jestli nemá nějaký návštěvník zájem. Dohodla se dobrá cena, včetně klů, potvrzení úřadů JAR o povolení k vývozu trofeje (CITES), kamarád si zaletěl domů do ČR pro kulovnici-slonici ( Blaser R93-Safari, kal. .416 Remington Magnum), dále pořešit dovozní povolení k trofeji, což je od letošního roku nový problémek a po návratu do JAR slona ulovil. Dovezl fotky i video z Lovu a byl to prý parádní adrenalin. Lov v akáciovém porostu na vzdálenost 50.m, face-to face, první rána do středu ucha, druhá do čela mezi oči. Životní zážitek. Toto se fakt s lovem na srnečka nedá srovnat. Taky hlava slona na zdi vypadá mnohem lépe než “srnéček“. Já opravdu nevím jak to je zařízené v té konkrétní malé farmě v Namibii, kde jsi dvakráte pobýval, ale rozhodně bych africké lovy na tomto základě nepaušalizoval. Osobně jsem byl přítomen na lovu lvice, a tato rozhodně nebyla ochočená. Třeba na nějakém dalším loveckém safari najdu odvahu ulovit taky divokého lva ze smečky na šoulačce. Kouzlo tohoto lovu spočívá nejen ve vystopování a vlastním ulovení lvice, ale i v tom, že poblíž je někde zbytek smečky a tato považuje člověka za svou kořist a potravu. Bohužel pryč jsou ty časy kdy si koloniální angličtí důstojníci, když měli čas a chuť, nasedli na koně a vydali se na lov do divočiny podle svých chutí a nátury. Afrika se mění v čase a kdoví jak a co budou lovit naši vnuci. No a taky žijeme jenom jednou a rubáš nemá kapsy, že . ……………………………………………….................

licence na volnou zvěř je relativně málo a podstatně dražší než na farmách a je tam i jiná liga průvodců……………………...............………………
No, vždyť o tom taky zde výše píšu, jak se rozdělují profesionální průvodci. Samotný lev, položka na konečné faktuře není až tak drahý. Celková cena za lov naroste o odměnu několika Danger loveckých průvodců, poplatky státu, poplatky organizační, taxidermy a pak vyjde ulovený lev od 8. Do 15.tisíc EUR. A smlouvání o ceně je tam obvyklé. Nejdražší je co vím dospělý samec – White Lion, ( bílý lev ), ten stojí až 100.000 USD. A čeká se na něho v pořadníku !

............... Lov je v Africe takový, jaký ho chcete mít, jaký si zaplatíte. Nabídka je obrovská a je potřeba vědět, co chcete …………………………………………………….................................
Svatá pravda, tak to je. Přesně tak jsem to výše popsal sám. Lovecké safari lze pořídit buďto snadno a velice levně, ( letenka cca.800,-EUR, týdenní lovecký pobyt s ubytováním „all inclusive“ cca. 1.200,- EUR, + poplatky za ulovenou zvěř. Kdo chce obyčejné gazely/antilopy, warthoga, dá za „balíček“ 5.ti kusů cca. 2.000,- EUR . K tomu poplatek za Taxidermy + vývozní povolení, zabalení a letecká přeprava do Evropy cca.1.000,- EUR. Celkem cca. 5.000,- EUR . Tolik stojí „zlatý“ medvěd v Rumunsku, nebo slušný jelen na Libavé. Každý solidní člověk si toto může dnes dovolit. Osobně se ale domnívám, že týden je málo. Třetí cesta bude jako ta druhá. 10. plných loveckých dnů. Aby zbyl čas kromě lovu i na výlet do Kruger-parku, do města nebo nějaké vesnice. Za 10 – 15.000 EUR už je to mnohem lepší pobyt s bohatšími zážitky. Horní mez není. Každý si může určit co všechno chce vidět, lovit a zažít a kolik do toho hodlá na jednu cestu investovat. Taky kam dát doma ty trofeje že.

......…………..Odskoková zvdálenost zvěře ale začíná na pláních a v řídké buši na vzdálenost 150 - 200m(200m pláně) a na toto bohatě dostačuje při dobrém zásahu 7x64, 8x57JS atd.. Jasná výhoda 300WM, 7RM, je v tom, že můžou podržet při horším zásahu, jsou méně citlivé na vítr a mají plošší balistiku. Dobrá volba je i 9,3x62 a 375HaH - obě ráže rádi vidí……………………….....................................................................
Tak u tohoto bych se zastavil. V porostu akácií, kaktusů a podobných „bylin“ dovede průvodce lovce ke zvěři i na 50.m. Otázka je, k čemu je to dobré. V hustém větvoví je rána riskantní, že střela narazí na překážku a odchýlí se někam. Ale je to zase silný zážitek. Na „plains“ nás zase dospělá samčí zvěř s parádní zralou trofejí nepustila blíž než na 200 – 300.m . Lovit nějaké takové „ little-young-baby“ je zase pod úroveň. Takže zase zkušenost a zážitek jiného druhu. Buďto zvěři nadjet autem, zastavit a střílet „hozenou“ ránu jako na naháňce, nebo se plížit „sloní trávou“ s dobrým větrem na jistý dostřel. Ve dvou lidech = průvodce + lovec. U tohoto typu lovu je potřeba dávat pozor na hady a na zalehnutá zvířata, k tomu pozorovat vyhlédnutý kus a nepodělat si vlastní chybou celý lov. Opět něco úplně jiného než v česku. Teplota od 20C do 50C. Kalibry : na prvním safari měl jeden kamarád na malou zvěř 7 x 64 Brenneke. ( je lepší a silnější než 8 x 57JS ). Na Impalu a Warthoga docela dobrá, ale když střelil zebru dvakrát do boku a ona mu stejně utekla a našla se až za dva dny, ožraná od supů a šakalů, půjčil si moji 8 x 68 S. Ta pracovala velmi dobře i na kusy o hmotnosti 200 – 300.kg ( je trochu silnější než: kal. 300 WM/7RM/9,3x62 a lépe „lítá“ a zabíjí. V Evropě ideální na „fšecko“ ) . „Pofiderní“ kalibry typu - .243 Win, různé variace 6,5 a podobné úlety jsou nepřijatelné a nedovolí tím lovit. Africká oblíbená klasika je .375 H&H Magnum. Berou ji jako základní středně univerzální kalibr. Dá se s ní lovit cokoliv do velikosti nosorožce, slona a hrocha. Tam už vyžadují nejméně .416 RM / 470 NE a podobně. Tento kalibr- .375 H&H je nekompromisní, zabije bezpečně a rychle i když to zrovna není ideální „komorovka“ , nic se pak složitě nedohledává, neřeší se tu vítr ani teplota. Na to ostatně není čas. Na příští safari, jsem si ji objednal. Pojedu se dvěma hlavněmi. ( 8 x 68 S a .375 H&H Mag. ) Pro lepší pocit. Osmičku na Karakala nebo Geparda, Velkou pak na Elanda nebo tu Lvici. Otázkou zůstává ještě výběr munice.

…………….….ale žádný průvodce-farmář se z puškohledu Swar. a Blasra neposere, když mu to všechno patří - třeba 20000,40000-50000ha i mnohem víc a přijede pro mě na letiště s novou A6,………………………..............

Průvodce = námezdní síla, čeledín, bezzemek.Farmář = statkář/majitel. V tom je ten zásadní rozdíl, který jsem v JAR zaregistroval. Jistě že se neposere, ale všimne si, zaregistruje, a ocení. Jako kdekoliv na světě. Stejně tak si všimne hodinek a vybavení. Je to téma o kterém se mimo jiné debatuje při večerních posezeních. Pokud je farmář lovec, což je, zajímá ho logicky excelentní netuctová kulovnice a pobaví se rád o optice, i lovech mimo Afriku. Viz ilustrační foto na stránce : http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/BLASER/ Na letiště majitel Lodge nejezdí, posílá tam svoje lidi. Audi A6 je pěkné managerské auto, osobně však dávám přednost BMW 750i. Má lepší charisma a taky líp jezdí. V terénu a do lesa se mi zase nejvíc osvědčila Toyota Land Cruiser. Lituji, že se do ČR nevozí ten klasický africký model 75, hranatý pick Up.

......……….Skutečným lovem, alespoň pro mě, je lov šouláním v buši. Vyjet autem do buše. Vylézt na strom, termitiště, vodní pumpu. Pozorovat buš, zvař a vyrazit pěšky. Hlídat vítr, krýt se, snažit se uvidět a poznat zvěř spíš, než mě zjistí………………………………...........................

Tam kam jezdíme za nás majitel Lodge ručí, takže v žádném případě nedovolí volný pohyb po lovišti bez průvodce. Na druhou stranu průvodce plní každé přání hosta, pokud je toto reálně splnitelné. Domnívám se, že je to tak lepší, páč v Africe jsme zelenáči. Nepovažuji za hanbu se přiučit od těch co opravdu vědí, mají zkušenosti a umí víc.

....………….Prokazatelně postřelená zvěř se platí vždycky, i když se nedohledá. Dá se hledat i další den - ukáží ji supi. Záleží na tom, jak moc svoji vlastní trofej chcete a jak vám chce majitel vyhovět………………………….............

Další svatá pravda ! Na jednom pobytu s námi byl starý pán který pokriploval Oryxe. Ten se nenašel do konce našeho pobytu. Musel ho zaplatit a velmi ho mrzelo, že nemá trofej. Pak mu do Česka poslali zprávu, že „jeho“ Oryxe našli, jako kostru a že mu trofej pošlou. Pokud si doplatí i za „kejp“ – kůže, tak mu jí za 30. EUR pošlou spolu s rohatou lebkou. Taky jsem zažil, že nám večer majitel Lodge udělal nabídku na odlov Žirafy za 40% ceníkové ceny. Nikdo neměl zájem, páč co s tím a žirafa nám taky přišla trochu jako domácí zvíře . No a na druhý den, když jsme vezli do „chlaďáku“ střelenou antilopu, viděli jsme čerstvě ulovenou žirafu na vozíku za auto. Asi ji potřeboval tak jako tak ulovit. Proto připouštím, že v rámci dobrého dojmu farmář věnuje za drobný peníz nějakou tu trofej lovci který si svoje zaplatil, postřelil a nenašel. Rovněž jsem zaregistroval, že když naše mise pomalu končila, byly uloveny plánované kusy, ale zbýval ještě celý lovecký den do odjezdu, tak u večeře nám farmář nabídnul něco jako bonus. Určitý druh zvěře za polovinu ceníkové ceny. Abychom nemuseli domů tahat zbylá EURa.

......……………………Zbraně a střelecká zkouška. Při první akci jsem měl Sauera 202 8x57JS a optiku Docter 3-12x56 s nábojem RWS střela TIG. Osmička na to má,ale už bych rozhodně nebral TIG. Je měkká a zvěř v Africe musíte skutečně prostřelit. Při druhé akci jsem měl M03 v 300WM s puškohledem Swar. 8x56 s přebíjeným nábojem Vh. custom se střelou 200 Accubond a toto fungovalo skvěle……………………………......

8 x 57JS = zastaralý „Francjozef“ kalibr. Do dneška jsem nepochopil co na něm čeští myslivci vidí. Balistika a výkon nic moc. Hravě ji strčí do kapsy např. 7 x 64, 30-06 a další. Ale proti gustu žádný dišputát, že. To .300 Win.Mag. je jiná káva. Totéž platí o zbraních. SAUER S-202 i Mauser M03 jsou sice opravdu solidní kulovnice, ale koncepčně beznadějně zastaralé. Na takové to „domácí střílení“ na malé farmě pro nenáročného lovce asi vyhovují. Totéž k popisované optice. Co se munice týká, to je zásadní problém. Co vybrat ? Osobně používám RWS-EVO a letos jsem zkoušel, zatím jen u nás, BRENNEKE- TOG. Dříve jsem vyzkoušel munici NORMA a zjistil jsem, že na RWS nemá, stejně tak jako munice Winchester, nebo Federal. Hlaveň Blaseru R-8 tyto náboje nemá ráda. Optiku používám výhradně Swarovski, řadu Z6i. Ono taky není nic lepšího.

………………….Jejich zbraně jsou většinou opakovací kulovnice Mauser a celkem hodně našich kulovnic. Jsou to pragmatici a tak na puškách hledají funkčnost a rozumný poměr mezi výkonem a cenou a n edělají z nich žádné ikony. Jsou to pracovní nástroje. Optika je skutečně většinou nějaká pro nás No name US a pod……………………….

Takto jsem to já sám výše napsal taky. U našich průvodců na „plains game“ jsem viděl samý systém mauser, ale žádnou českou kulovnici. Na lva a slona měli Blasery-model safari professional. Překvapilo mne, že žádné kulové dvojáky. Blaser - opakovací kulovnice je ideální v tom, že se mění hlavně bez problémů. Vymění se kleština a jakákoliv hlaveň. Ostatní je stále stejné. Na rozdíl třeba od Sauera-S202, kde jsou tři rozměry pouzdra závěru a hlaveň kal. Magnum nelze namontovat do standardního závěru kvůli různým rozměrům kliky a pouzdra závěru. A naopak .Taky uchycení optiky u Blaseru přímo na hlaveň je vynikající a jedinečné. Lepší než na pouzdro závěru. Sedlová montáž nemá chybu.

…………………..“Klikání“ jsem neviděl - spíš na základě zkušeností přenáší a to včetně opravy na vítr. Fouká tam vítr a to- vždycky. Při střelbě v buši a do 150-200m s 300WM a těžkou střelou to ale řešit na větší zuvěř nemusíte. Většinou to jsou přístroje s objektivem do max 42mm a vari. 3-9x. Silné zvětšení - 12+ by asi bylo na škodu, protože díku teplu tam vzduch může doslova vřít ……. ……………………..

Taky mně pobavila představa legrační figurky která by pobíhala po pláních v hubertusu a měřila směr větru a klikala si u toho nějakým srandovním, levným lidovým puškohledem. Jo a vítr tam fakt nefouká vždycky, zažil jsem i bezvětří. Prakticky s tebou Josefe souhlasím v tom, že dospělá parádní kulovnice, např.Blaser R-8, kalibr 8x68 S nebo .375 Holland & Holland Magnum, vybavená optikou Swarovski - Z6i, ( např. 1,7 – 10 x 42 nebo 2—12 x 50, či 2,5 – 15 x 56 HD ), zaměřovací kříž 4A-300I + dalekohled s integrovaným dálkoměrem, ( letos na podzim přijde i od fy. Swarovski ) bohatě vyhovuje pro lovy od Grónska až po Nový Zéland. I když vlastní zásah není pokaždé ideální, zvěř padá a neodbíhá. Kamarád loví s .375 H&H i v česku a je na výsost spokojený. Jeleni, sikáči, divočáci i mufloni padají jako kuželky, Co se „tetelení“ horkého vzduchu týká, tak nové HD čočky ho téměř neregistrují. Vývoj techniky se nedá zastavit. Moje praktická zkušenost : Nastřelil jsem kulovnici doma v únoru a v Africe nebyl absolutně žádný problém se zkušební ranou ani na vlastním lovu.

………………Sami chtějí od střel pěkné hříbky s poměrně vysokou zbytkovou hmotností. Líbí se jim střely A Frame, monolity Barnes atd.. Zvěř se střílí na předek, na kosti………………..

Tomu přesně odpovídá jak RWS – EVO tak i BRENNEKE – TOG. Na slona se střílelo monolitem- Barnes-Solid. Taky nám v JAR doporučovali střílet na předek, na plecka a trochu níž než jsme z Evropy zvyklí. Hezky se to říká, ale ideálně to „posadit“ třeba pohybujícímu se Red- Hartebeestovi na savaně , z tripodu nebo z pokleku na pár set metrů je jiná káva. Tam musí kulka napravit co střelec nedotáhnul. Proto ty dospělé kalibry a africké heslo. Radši dvě kulky navíc, než aby jedna chyběla. Tady zase Blaser boduje svojí rychlostí opakování. Na něho žádný pomalý systém mauser nemá. Tolik k příspěvku Josefa Kuřitky. Děkuji zároveň všem, co v Africe nikdy nebyli a nelovili tam, že se zdrží nejapných či infantilních připomínek a OT.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od RuStaff »

ach jo, čtení zajímavý, ale Milda už je zase zabanovaný za tendenční příspěvek, takže pokračování tentokrát za měsíc... :(
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Odpovědět