AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

figi píše:Neryju.
hodně jsem povídal s profi lovcem z jar, a ne jako klient, takže mi to hodně o celém tom byznysu a divadle pro hosty ozřejmil. Ano, nahoře v těch příspěvcích je popsán pohled spokojeného lovce. Ta druhá strana to hodnotí samozřejmě dobře, protože o to jim jde. Ale opravdu reálně se na to ti profíci dívají jinak.
..............................................................................................................

Hodně jsem povídal s profi lovcem z jar, .............................................................

Mnooo, tak nějak mi připomínáš poručíka Duba z haškova Švejka. Ten si taky hodně povídal, ještě před válkou, s okresním hejtmanem. Povídali jste si v České Lípě ? Tam se jak známo profesionální lovci z Afriky vyskytují v hojné míře. Nebo na výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem ? Na stánku v hale v prvním patře ? You speak good English?
Jsa od přírody zvídavý, tak jsem se v Lysé taky zastavil u „hochů“ z česka . Jedna parta sháněla klienty pro Tanzanii a druhá tuším na úplný jih JAR. Sice vystupovali jako rádoby – profesionální průvodci, leč byli směšní. Jejich skutečná pozice v Africe je něco jako pozice ukrajinského gastarbeitra na stavbě v česku. Žádný oficiální status člena PHASA, žádné rozhodovací právo, žádný majetek. Dojem mohli udělat snad na mladé naivní dívky nebo jednoduché české důvěřivce - teoretiky, kteří zatím nevytáhli paty za hranice. Tolik fakta.

a ne jako klient, takže mi hodně o celém tom byznysu a divadle pro hosty ozřejmil....................................

Oh sancta simplicitas . Abys v tom neměl takový guláš, zkusím vysvětlit jak to s těmi Profi-Huntery vlastně je. V JAR existuje asociace ( profesní sdružení s místně právní subjektivitou) a to se jmenuje : PHASA = Professional Hunters´ Association of South Africa. ( www.professionalhunters.co.za ) . Profi-Hunterem= profesionálním průvodcem se může nazývat toliko člen této asociace. Musí mít občanství JAR, nebo bydliště tamtéž, musí abslovovat školu, školení, praxi a složit předepsané zkoušky podle stanov této asociace. Je to námezdní síla, kterou si najímá majitel farmy=Lodge podle potřeby . Každý Profi-Hunter má kromě dokladů o své způsobilosti ke své profesi takovou pracovní knížku, kam se mu po každé misi zapisuje hodnocení této. Krom toho má ve své režii svoje terénní auto a svého černocha = stopaře/řidiče. Co jsem osobně zažil, tak Prof.Hunteři s námi jedli u jednoho stolu, ale obsluhovali nás, nebo venku i vařili. Starali se o to, abychom ulovili trofejovou zvěř , kterou jsme si s majitelem Lodge smluvně ujednali co do množství a kvality trofejí, dále se starali o fotografování a filmování na naše přání, o naše bezpečí když jsme si určili způsob lovu, o odvoz a zpracování zvěřiny, etc.etc. Bydleli s námi bílými lovci-hosty za třetím plotem, ale odděleně ve vyhrazeném malém domečku, s jedním WC a jednou sprchou pro všechny průvodce. Do našeho bazénu a Jakuzy taky nesměli. Jejich černoch bydlel mezi druhým a třetím plotem mezi ostatním černým personálem. Jejich jediným příjem jsou procenta z toho, co uloví a zaplatí hosté=lovci. No a dobrovolné dýško od nás, na závěr když jsme byli hodně spokojeni. Toto je tedy Profi-Hunter v JAR v současné době. Na počet platících hostů je loveckých průvodců spíše přebytek, proto mají často i další zdroj obživy z jiné práce. Například : Velice často v množství větším než malém létají do České republiky, za teoretikem Figi, aby mu „ozřejmovali jaký je jejich bussines a jaké hrají divadlo pro hosty“ .

Co dodat ? Snad Dum spiro spero, že se konečně dostanu k meritu věci a nebudu rušen ve svém vzpomínání na Afriku a úvahám co mi vlastně uteklo a co bych ještě rád zažil. Samozřejmě osobně . Kupříkladu zamyšlení nad tím , jaký je praktický rozdíl v tom, ulovit na čekané, na hromadě divočáka v česku a šakala u napajedla v Africe.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od figi »

:D Máš pravdu, příští rok jich několik přijede.
A ten konkrétní tady bude určitě letos v srpnu, uvidím se s ním opět, a klidně vás seznámím ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od losthorizon »

Mildo,
zkus se raději držet češtiny, protože používání angličtiny a latiny ti moc nejde. Ze tří pokusů ti to vyšlo jenom jednou a to ještě nemluvím o stylistice... :D
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

losthorizon píše:Mildo, zkus se raději držet češtiny, protože používání angličtiny a latiny ti moc nejde. Ze tří pokusů ti to vyšlo jenom jednou a to ještě nemluvím o stylistice...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amice, ad quod venisti ??? Bona venia vestra . Hic sunt meum Africa cognitandum. Hic silent . Clausis oculis.

Co dodat ? Snad - Chápen Sie bitte ?

( Lector benevolus dimisimus )
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

Pro myslivce / lovce který už doma v Evropě zažil snad všechno, co se tady reálně zažít dá, počínaje lovem svého prvního paličkáře ( já kvůli němu postavil tři žebříky a když si přečtu s odstupem let povídku o tomhle lovu v knížce od svého tehdejšího patrona který mi byl určen jako doprovod, abych neulovil špatně, přijde mi to úsměvné ) od té doby jsem ulovil nejméně padesát srnců, včetně zlatého, několik vývrtkářů, raritních špičáků, osmeráka, desateráka, o šmrdolínech nemluvě. K tomu více než stovku kusů černé, pár jelenů, daňka, letos zlatého muflona , v oboře. Mimo ČR pak vlka, rysa, medvěda . No a najednou nemám motivaci. Je to všechno na jedno brdo, nuda, žádný adrenalin, jenom stereotyp. Absolutně nic nového co by člověka motivovalo a překvapilo. Dnes se tady spíše „kochám“ , třeba pohledem na kojící srnu, na jezevce v noci na louce, na tlupu selat jak se spolu perou. Uvažuju o koupi pořádného fotoaparátu, ale pořád to není ono co bych chtěl. Myslivost v česku, potažmo v Evropě mi přijde jako škodomobil. Poslouží, ale nenadchne.
Afrika má pro mě kouzlo neopakovatelné exotiky, punc výjimečnosti a pocit, že donekonečna překvapuje. Dvakrát deset dnů ve dvou letech je zoufale málo na takový kontinent. Mám takové nutkání zaletět si tam ještě jednou letos na podzim, kdy tam bude jaro, ale kamarádi že ne, že poletíme až zase koncem února, aby nám to nezevšednělo. Tak nevím. Přebírám se v nabídkách jako v jídelním lístku na X stránkách a vybírám, uvažuju. Jak si naplánovat pobyt a lov, co vybrat abych měl zase jiné trofeje a hlavně kam s nimi. Kam bych se chtěl ještě podívat, co bych chtěl vidět kromě vlastního lovu. Tohleto těšení-se je něco úplně jiného, než lov doma. Tady uvažuju. Pojedu do naší privátní honitby nebo do honitby sdružení ? Nebo na pozvání od kamarádů či známých do jejich honiteb ? Nebo na Slovač ? Ale to je furt na jedno brdo. Pořád stejná zvěř, pořád stejný lov, jenom ty večery jsou různě záživné. V Africe je to jiný šálek čaje. Tam nikdy nevím co se mezi akáciemi v porostu zjeví za zvíře, co se zvedne na savaně ve skoro metrové trávě, jestli to bude gazela nebo nosorožec. Tam člověku semo tamo příjemně běhá mráz po zádech a má takový zvláštní smíšený pocit. Je to parááááda býti lovcem . Mít v ruce svoji – delekostřelku/nikdynechybilku. Blaser je fakt ta NEJ kulovnice a Swarovski NEJ optika. Za rok vyzkouším v Africe novou hlaveň .375 H&H magnum, přibude i novinka-Binokulár Swarovski EL – 10 x 42 s dálkoměrem ( na trh bude uvedený letos v říjnu ) . Taky jsem zvědavý jestli farmář angažuje stejné průvodce jako minule, asi na nich budeme trvat, jestli nás tito chlapi něčím zvláštním překvapí, co na farmě přibude, jaké budou možnosti na koncesích, jaké to bude v horách na lovu karakala , jestli nás v noci – na wild camp fire budou otravovat hyeny nebo jenom šakali, jestli zase uslyšíme noční koncert lvů. Před lety jsem se moc těšil na lov jelena-karpaťáka, teď se těším na echt kapitálního Kudu velkého. Kamarád zase na Geparda. Afrika má zvláštní kouzlo, je jako droga. Kdo jí ochutná, ten se tam bude vracet pokud bude moct. Kdo Afriku neviděl, jako by nežil.
Naposledy upravil(a) Myslivec Milda dne pát 24.1.2020, 12:22, celkem upraveno 1 x.
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od losthorizon »

Drahý Mildo,

v mém předchozím příspěvku jsem to napsal s emtikonem, ale teď už to píšu zcela vážně: jestli si myslíš, že používání cizího jazyka přidá tvým příspěvkům na důležitosti, tak se šeredně mýlíš. A pokud by to opravdu mělo váhu tvých příspěvků zvyšovat, pak bys musel cizí jazyk používat BEZ CHYB! Co se týká tvé angličtiny, tak si pravděpodobně použil on-line překladač, protože pokud ne, pak nechápu tvou drzost, se kterou se figiho ptáš, jestli mluví dobře anglicky. A co se latiny týká, pak máš pravděpodobně otevřený slovník citátů, jenže ty se ti nedaří se stoprocentním úspěchem opisovat.

Můj původní příspěvek si měl číst tak trochu mezi řádky - bylo jím myšleno, piš si co chceš, ale pokud možno, tak česky. Ono totiž používání cizího jazyka (minimálně v tebou zvolené formě) na tomto fóru působí docela NEPATŘIČNĚ!

A taky jsem se šel podívat do katalgu Blaseru, ale model
delekostřelku/nikdynechybilku
jsem tam nenašel. Asi je to jediná flinta svého druhu. Mimochodem, na světě je mnoho míst (ne jen Afrika), o kterých si můžeš říct, že kdo je neviděl, jako kdyby nežil. Ale chápu, že tě Afrika okouzlila.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Leon »

jediný v čem s tebou Mildo souhlasím je to že Afrika je nádherná musí to být zážitek pozorovat ty spousty druhů zvěře ale pořád mi nejde do hlavy proč někdo říká tomu že ho někdo dovede ke kusu o on ho střelí lov podle mě je lov když si zvěř najdu dostanu se k ní na potřebnou vzdálenost a pak ulovím
CZ 550 american 308win.
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od běžkař »

To Myslivec Milda.
Vždy, když jsem si četl tvé příspěvky, tak jsem byl v rozpacích. Na jednu stranu je fajn, že se dokážeš podělit o zkušenosti a zážitky, které pravděpodobně máš. Na druhou stranu nechápu logiku a podstatu toho co tady občas dokážeš napsat.

1)Je naprosto zbytečné neustále pohrdat českou myslivostí (lovem) a zobecňovat tvé pocity, myšlenky a pohnutky. Za sebe můžu říct: jsem teď cca půl roku v Austrálii, podíval jsem do různých míst - navštívil jsem absolutní pustiny a viděl jsem spoustu zvěře, ale nikdy bych neřekl, že kdo tam nebyl - jako by nežil. Znovu jen zopakuji, byla to nádhera, která ovšem nikdy nepřekoná nádheru, kterou pociťuji v českých lesích (nerad píšu něco subjektivního, ale chtěl jsem Mildovi naznačit, že některé lidi opravdu vzrušuje i česká příroda, myslivost a lov). Samozřejmě Mildo vím, že Austrálii a Afriku nelze srovnávat.

2) Tak trošku mi začíná připadat, že si potřebuješ odškrtnout co nejvíce odlovených druhů trofejové zvěře, ale vztah ke zvěři jako živému tvorovi trochu vyprchává.

3) Chlubit se zbraněmi a ještě říkat, že ty a ty jsou zrovna nejlepší je taky hloupé. Přeci každý má rád tu svoji flintičku a nikde není napsané, že Blaser musí vždy střílet přesněji než např. kulovnice XY. Víme přece, že nejdůležitější je přesnost a ručičky....

4) Taky si myslím, že je zbytečné tady psát, kdy zase plánuješ vycestovat a jakou novinku se chystáš si zase koupit.

5) Mildo, budu moc rád, když si zase budu moci přečíst nějaké praktické věci, ale prosím - zkus se vyvarovat výše zmíněného a té latiny. Vím, že je krásná, ale bohužel ji nevládnu, protože na VŠ nás učili jen odbornou latinu v rámci studia. Takže někdy člověk může přijít o postřeh, z kterého by si třeba něco mohl vzít.

Samozřejmě omluva adminům za to, že tady pletu Austrálii a věci, které tady nepatří...... I vy určitě dobře víte, že někdy se jinak nedá. Děkuji za pochopení.
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od OndraH »

Pánové jelikož diskuze se začala ubírat jiným směrem tak jsem OT příspěvky smazal.
Takže prosím zpět k tématu.
Děkuji
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

losthorizon píše:Drahý Mildo,
A taky jsem se šel podívat do katalgu Blaseru, ale model
delekostřelku/nikdynechybilku
jsem tam nenašel. Asi je to jediná flinta svého druhu. Mimochodem, na světě je mnoho míst (ne jen Afrika), o kterých si můžeš říct, že kdo je neviděl, jako kdyby nežil. Ale chápu, že tě Afrika okouzlila.
Vím, že si myslíš, že rozumíš tomu, co sis myslel, že jsem napsal, ale nejsem si vůbec jistý, zda si uvědomuješ, že to, co jsi si přečetl, není to, co jsem měl na mysli já. Nejsem zodpovědný za to, jak kdo chápe, pojímá a vykládá si svým duševním potenciálem moje psané texty. Rekapitulace faktů: Vlezl jsi do mojí AFRIKY, a způsobem Ad Rem Nihil Facit , mi tady podsouváš svoje emoce. Kdo se tě o to prosil ? Já se tě zdvořile zeptal,: Amice, ad quod venisti ??? = Příteli proč jsi přišel? ( Nový Zákon, Evangelium podle Matouše, = slova Ježíšova k Jidášovi, který přišel na horu olivetskou, aby jej vydal jeho pozdějším katům . ) Věz, že ostatní věty jsou rovněž zdvořilé. Pokud něčemu nerozumíš, zeptej se konkrétně. Nejlépe v SZ, ať více neprzníš svými OT moje půvabné dílko. Rád bych se držel meritu věci a tématu Afrika.

Co dodat ? S laskavou blahosklonností, mně tak vlastní, účastně ukojím úhryzy útrob užaslého uživatele :……………A taky jsem se šel podívat do katalgu Blaseru, ale model delekostřelku/nikdynechybilku jsem tam nenašel…………

Zřejmě máš na mysli katalog, www.Blaser.de. Tedy věz, že měl jsem tou dalekostřelkou / nikdynechybilkou na mysli jednu se svých kulovnic, a to BLASER-R8, kal. 8x68 S s MagNa porty + Swarovski,model Z6i, 2-12x50, SR, 4A 300I. Pro úplnost . Je ve dvojím pažbení. Jedno je safari-professional a druhé Individual = dřevo třídy 7.plus originální rytiny od mistra Brixiho, alébrž mám rád krásné,hodnotné, výjimečné a technicky dokonalé zbraně. Jako druhou bych vzpomenul BLASER-R93, kal. 300 Winch.Magnum s MagNa porty, rovněž dvojí pažbení, jedno camo-professional a druhé Imperial,dřevo tř.9.+ rytiny s africkými motivy, od stejného mistra, samozřejmě s puškohledem Swarovski Z6i, 2,5 – 15 x 56, SR, 4A-300 I. Pokusím se je nafotit a vystavit na Rajče.cz, spolu s obrázky z Afriky a Kanady. Z lovu na losa. Kanada je snad mé druhé téma, pokud se k němu dostanu. Adresa : http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/ a http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/AFRIKA/

... Ale chápu, že tě Afrika okouzlila…………. To je dobře, snaž se poctivě a pak snad pochopíš i víc. Afrika je opravdu TA NEJ.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

Leon píše:jediný v čem s tebou Mildo souhlasím je to že Afrika je nádherná musí to být zážitek pozorovat ty spousty druhů zvěře ale pořád mi nejde do hlavy proč někdo říká tomu že ho někdo dovede ke kusu o on ho střelí lov podle mě je lov když si zvěř najdu dostanu se k ní na potřebnou vzdálenost a pak ulovím
Leone, mám takový pocit, že se vyjadřuješ k něčemu o čem nemáš –Ánung. Zkus si moji Afriku,mé příspěvky přečíst znovu, nejlépe několikrát, abys pochopil. Pokud se ti to nepodaří, nezoufej. Jsou tu i jiná jednodušší témata. Nebo ještě lépe. Pojeď s námi na další Safari do JAR. Pak pochopíš . je. Za ten mrzký groš to fakt stojí. Jedna parta odlétá letos v říjnu, to bys ještě stihnul, druhá pak příští rok koncem února. Afrika je svojí majestátní atmosférou nesrovnatelná s žádnou jinou krajinou. Bez profesionálního průvodce by jsi se tam ztratil jako venkovan v NY. Průvodce ví kde a kdy a jak najít požadovanou trofejovou zvěř v medailové kvalitě, je to jeho práce. To ostatní je na lovci-hostovi. Loví se běžně na vzdálenosti 150 – 300.metrů na plains game, buď s oporou na autě, na to máš jen pár vteřin, ta zvěř fakt není blbá ani ochočená, nebo takovou variantou šoulačky, kdy se snažíme na těch 150 – 300.m přiblížit v otevřené krajině,- tuto sloní tráva, -- tu holá pláň, slunce pálí jak ďas, teplota +/- 20 – 55 C., všude se něco hýbá, hlídej jestli je to pták, gazela nebo nosorožec, na Kalahari distrikt možná i nasraná lvice, pozor na jedovaté hady, Pak ti podá průvodce střeleckou trojnožku a můžeš se ukázat. Taky máš jen pár vteřin než se budoucí úlovek dává na úprk. Fakt to není papírový nehybný terč. A platíš i ty postřelené kusy. Aktuální lovecký prostor průměrně 20.km napravo/nalevo nebo dopředu/dozadu, běžný stav denního safari na jeden druh zvěře. Nebo v porostu akacií, samé dlouhé a ostré trny, mezi tím opuncie/ nebo kaktusy, vidíš před sebe max. 50.m, zvěř o tobě ví dřív než ji ty uvidíš, a když už jí uvidíš, tak stojí za několikerým křovím, střílet/nestřílet – toť otázka, aby kulka doletěla přes ty větve. Chceš si náhodou sednout a čekat ? Dobrá tedy, za chvíli tě něco zalechtá na krku. Je to had nebo jedovatý brouk ? Nebo jenom maličký chameleon ? Co ten řev poblíž ? Někoho tam vraždí ? Kdepak, to jsou jenom kočkodani nebo paviáni. Zkrátka pohodová idyla, nic co bys neznal z česka. Tam kde křovák chodí jako kočka ty jsi jak slon v porcelánu. To víš že si lovecký průvodce-domorodec v dobrém vychutná nějakého sebevědomého idiota, který si myslí, že africký lov je úplně snadný a jednoduchý. Teprve tam ukážeš co umíš. Komu se do tohohle nechce, nebo mu věk či nemoc brání, toho průvodce vezme k napajedlu, do takové pozemní pseudo-kazatelny a může se přes poledne kochat spoustou zvěře která se příjde napít. Taky tak na vzdálenost cca. 100 – 200.m . Když náhodou přijde druh zvěře který chceš lovit, samec v patřičné kvalitě, průvodce tě taktně upozorní – shot. Ta zvěř tam taky nestojí jako socha, je opatrná, pohybuje se a pije přerušovaně a opatrně -neklidně. Na ránu je podstatně tvrdší než evropská, taky má níže komoru. Taky pořádně nevíš co je v okolí napajedla. Všude je bujný porost a v něm co? Jak a kam se po výstřelu zvěř pohne ? Zůstane v ohni, nebo za ní půjdete několik kilometrů ? Dopadne tento lov úspěšně, bude foto na památku a na web, bude z úlovku večeře ? Dovezu si domů svoji trofej nebo si požerou supové a šakalové ? Průvodci v Africe, aspoň ti co jsem poznal, jsou fajn chlapi. Mají pochopení pro greenhorny a když vidí že lovec není fouňa a škrťa, anóbrž že je nadšenec s chutí poznávat, lovit a má chuť na adrenalinové zážitky , tak mu je rádi dopřejí. Pak se i změní trošku vztahy z klient na kamarád. Stát nad svým vytouženým úlovkem , s těžkou kulovnicí v ruce, pod africkým nebem, vychutnat si vítězný doutník, to je ten zážitek, který se nedá popsat ani jinde prožít. Kdo to nezažil, nepochopí. Pro ilustraci – připomemu Alwarezovo krátké video. http://www.youtube.com/watch?v=0CNgwZgoKFc V Arice každý rok zahyne při safari lovu cca. 30 lovců Africká zvěř není nějaký ten obyčejný srnec z horní/dolní, který se celý život pohybuje na max. 1.km2. Mezi okresní silnicí a polňačkou a kterého umí střelit každý tutan který ho jednou/dvakrát obezná. U lovu srnce v česku taky hrozí děsné nebezpečí. Třeba můžeš šlápnout do kravince nebo narazit na houbaře. Ale žiješ si v přesvědčení, že je to ten jediný správný lov. Sice jsi nic jinačího než takové to „domácí lovení“ nezažil, ale máš na Afriku ten všeobecně správný názor. Poněvadž kdybys tam opravdu byl, nemohl bys napsat takový blábol jaký jsi napsal. Co dodat ? Snad podobenství v židovském vtipu. Rabín káral Roubíčka: počítat peníze v synagoze je stejný hřích jako smilnit s cizí ženou. Roubíček odvětil: rabi zkusil jsem oboje ale fakt je v tom rozdíl.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

pavelstrycek píše:To Myslivec Milda.
Vždy, když jsem si četl tvé příspěvky, tak jsem byl v rozpacích. Na jednu stranu je fajn, že se dokážeš podělit o zkušenosti a zážitky, které pravděpodobně máš. Na druhou stranu nechápu logiku a podstatu toho co tady občas dokážeš napsat.
Samozřejmě omluva adminům za to, že tady pletu Austrálii a věci, které tady nepatří...... I vy určitě dobře víte, že někdy se jinak nedá. Děkuji za pochopení.
Milý Strýčku Pavle,
v pěti bodech jsi mi napsal co máš na srdci a já odpovím rovněž tak . Věz, že věci jsou často úplně jinak než se povrchnímu pozorovateli zdají být.

1) Ničím, až na výjimky nepohrdám. Ani tou současnou českou myslivostí. Prostě popisuji stav a realitu tak, jak to vidím já. Nikoho nenutím, aby moje stanovisko přejímal. Recipročně pak předpokládám, že laskavý čtenář bude respektovat moji jinakost a nebude se mně snažit mermomocí narvat nějakou svojí duševní projekcí do krabičky toho, co on považuje za správné a morální a co dokáže pochopit. Natož aby mně nějak subjektivně hodnotil. Já to taky nedělám. Naopak, ocenil bych Tvé informace z Austrálie, od člověka, který tam žije a vidí na vlastní oči. Já už si to nějak přeberu. Možná Tě i překvapím. Respektuji Tvůj názor, že pro Tebe osobně je česko TO NEJ. Pro mě ne. Protože jsem viděl větší kus světa než většina českých-tzv. lidových myslivců a můžu srovnávat. Aneb jak pravil klasik. Kdo komu miloučký, i neumyt je běloučký.

2) Žijeme jenom jednou a nikdy nevíme to : QuoUsque Tandem ? Proto mně láká poznat a zažít co nejvíc, pokud si ještě můžu užívat relativně svého života plnými doušky, tak jak se mi chce. Tvé „připadání“ mi přijde irelevantní. Zase se mně pokoušíš hodnotit ? Proč ?

3) Chlubit se a popisovat reálný stav na základě přírodních a fyzikálních zákonů je trochu rozdíl. Zkus méně emocí a projekcí. Pro mě osobně je zbraň jenom věc, nástroj. Požaduji od ní maximální možnou technickou dokonalost, a špičkovou preciznost. Nedělá mi problém kdykoliv vyměnit horší za lepší, protože vývoj jde pořád dopředu. Infantilní „láska ke svojí flintičce“ je mi cizí. Starý krám nebo šunt mě nijak nedojímá. Blaser je v současné době pragmaticky a technicky vzato nemodernější a nejlepší lovecká kulovnice na trhu. Až bude lepší, tak ho vyměním. Jako střelec jsem fakt dobrý, zatím.

4) Osobně se domnívám, že v kontextu s mým tématem Afrika, není od věci zmínit proč tam chci znovu. Stejně tak otázka Novinek které si chci pořídit. Ber to jako informaci o tom, co přijde na trh a co nového to přinese a jak to posune možnosti etického lovu.

5) Pokouším se psát o Africe tak jak umím a jak na mně působí, jenom kdybych nebyl tak často rušen ve svém rozjímání podivnými existencemi. Latina je moje slabost. Málo slovy vyjádří velký obsah. Na univerzitě jsem ji nesnášel, ale něco jsem si zapamatoval. Pokusím se o českou variantu, ale bude to kostrbaté, je někdy nesnadné udržet pointu. Co se adminů týká, to je otázka jejich schopnosti sebereflexe a nadhledu. Snažím se v životě, vždy slušně sdělit obsah , myšlenku a neosobovat si z pozice silnějšího právo být tím jediným, neomylným soudcem i katem v jedné osobě. Někdy však dopadnu jako onen antický myslitel, který požádal vojáka, aby mu nerušil jeho kruhy. Vót takaja selavi.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od figi »

:shock: ...

mám otázku : jaké zbraně používají profilovci v Africe ? A s jakými rážemi běžně loví ?
A co si mohu ( můžeme ) představit za slovy "fakt dobrý" střelec ? A jaké je tvé doporučení, jak by měli umět střílet ti, co se do Afriky chystají poprvé ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Myslivec Milda »

figi píše::shock: ...

mám otázku : jaké zbraně používají profilovci v Africe ? A s jakými rážemi běžně loví ?
A co si mohu ( můžeme ) představit za slovy "fakt dobrý" střelec ? A jaké je tvé doporučení, jak by měli umět střílet ti, co se do Afriky chystají poprvé ?
.......................................................................................................................

Na jednoduchou, obecně položenou otázku je někdy odpověď nesnadná. Pokud za „profilovce“ = (terminus technikus) budeme považovat profesionálního, placeného loveckého průvodce , pak zase neumím odpovědět, páč jsem byl toliko v JAR s výjezdem do Namibie. Nevím jaké zbraně používají na severu nebo v rovníkové Africe. Řekl bych že různé. Co jsem viděl já osobně, tak naši průvodci měli na „plains game“ = zvěř která neútočí na člověka, klasické mauserovky. Jeden v kal. 30-06 a druhý 9,3 x 62. Optika takový „čínašunt“ s nápisem Leupold a druhý Tasco. Stejně je skoro nepoužívali, páč nebyl důvod. Hned první den po příjezdu, po ubytování se a lehkém obědě nás vždycky vzali na střelnici ( cca. 70.m) tam jsme ověřili nastřelení našich kulovnic. Chlapci řekli – verynajs- a když posléze viděli, že nám to v savaně „padá“, tak svoje kulovnice pomalu ani nevytáhli z držáku na autě. Leda když jsme s nimi „ šoulali“ v místech kde by mohl být problém. Samozřejmě , že čubrněli na „ swarováky“, věděli že je to extratřída. I ten farmář-majitel lovecké Lodge měl na svém Blaseru optiku Z6i od Swarovského. Obecně se to snad dá říct takto. Pokud se loví menší gazely a warthog, pak vyhovuje cokoliv od . 270 Winch.a výš, podstané je, aby střela měla v cca. 200.m O.K. balistiku a energii kolem 3000 J. Na velké gazely a antilopy pak energii cca. 4000 J. Na „danger“ pak říkají, že ve 100.m ( dál se prakticky nestřílí, spíš naopak ) by měla být energie střely cca. 5000 J, u slona a nosorožce cca. 6000 J. Taky typ střely se liší podle toho, co se loví. Při jednom večerním posezení u sklenky a doutníčku jsem se vyptával jak to mají s těmi licencemi = Plains/ Danger . Bylo mi vysvětleno, že kdo je v PHASA ( viz. výše ) a chce mít „all“ licenci průvodce na úplně všechny typy lovů po celé Africe, ten musí udělat všechny předepsané zkoušky, z nichž jedna spočívá v tom, že za 6.vteřin, ve stoje bez opory musí 4.krát vystřelit zasáhnout terč: 30X30cm na 50.metrů. To se dá stihnout jedině s Blaserem = přímotažný závěr. Další výhoda Blaseru spočívá v tom, že uzamyká kleštinou náboj přímo do hlavně a není háklivý na délku a provedení nábojnic. V Africe při lovu platí zásada: Raději dvě kulky navíc než aby jedna pochyběla. Takže kdo je opravdu dobrý, ten si vydělá a koupí si africkou verzi Blasera.

„Fakt dobrý střelec“ = třeba já, znamená, že kdykoliv v jakémkoliv počasí a roční době, dokážu na 300.m , v sedě s oporou nastřílet z 5.ti ran rozptyl max. 10 X 10cm. Pravda s precizní kulovnicí, optikou a střelivem. K tomu patří sebeovládání, klid a umět správně odpálit. Nic na tom není. Když to budeš dvakrát týdně trénovat aspoň deset let, pak to půjde samo.

Jak by měli umět střílet prvonávštěvníci afrického safari ? Samozřejmě že slušně až dobře. Pokud si lovec-host třeba úplně nevěří, ( nervy, rozpoložení, sebevědomí, jistota že to vždycky dám dobře, a.j.) což se klidně může stát a není na tom nic špatného, pak buďto nevystřelí, pokud si není na 100% jistý a hledá se další lovecká příležitost, nebo požádá průvodce , aby po jeho výstřelu on střílel druhou = pojistnou ránu. Pak tam je větší jistota, že zvěř neuteče a nebude škoda kusu a trofeje.
Naposledy upravil(a) Myslivec Milda dne sob 15.2.2014, 16:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od figi »

Myslivec Milda píše:„Fakt dobrý střelec“ = třeba já, znamená, že kdykoliv v jakémkoliv počasí a roční době, dokážu na 300.m , v sedě s oporou nastřílet z 5.ti ran rozptyl max. 10 X 10cm. Pravda s precizní kulovnicí, optikou a střelivem. K tomu patří sebeovládání, klid a umět správně odpálit. Nic na tom není. Když to budeš dvakrát týdně trénovat aspoň deset let, pak to půjde samo.
:shock: :shock: :shock:
Tak to bych chtěl někdy vidět ....

Nevěřím, že jsi schopen dodržet to, co jsi právě napsal.
Jaké střelivo používáš ?

Jaké používají v Africe profilovci střely a jakou značku munice ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět