Meopta MeoRange 10x42 HD

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od bon »

Máte někdo praktické zkušenosti s Meoptou MeoRange 10x42 HD? Zvažuji jestli koupit samostatný dálkoměr nebo podobný dalekohled 2 v 1.
Laďa
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 15.7.2018, 10:06

Re: Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od Laďa »

Dobrý den,
řeším stejný problém starej pozorovák odchází tak se dívám po něčem novém. Vzhledem k věku a použití ( 56, šoulačka, denní pozorovák) jsem se rozhodl pro Meostar B1 10x42 HD. Ale nějak mě to nahlodává když novej tak MeoRange. Jsem si vědom všech výhod i nevýhod. Proto mě zajímají zkušenosti z praxe. Nepotřebuji vědět že to není swaro (Z6 2,5-15 mám a momentálně ho používám i jako pozorovák) nebo němec ale postřehy z praxe. Ještě mě zaujal Kahles helia 10X42 také z dálkoměrem. Kolegové podělte se o své zkušenosti jestli některý z modelů používáte.
Petr 308w
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: úte 11.10.2016, 23:09

Re: Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od Petr 308w »

Ani jeden z nich nemám a tudíž ani nepoužívám. Co by mě u toho Kahlese štvalo, je to, že je Made in China.
Laďa
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 15.7.2018, 10:06

Re: Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od Laďa »

Zatim jsem to vyřešil swarem EL 8,5x42 a spokojenost. Doufám že bued možnost někde porovnat s MeoRange. Khales jsem zkoušel za normálního slunečného dne všechno bylo ok jen při přikládání k očím je v něm lehký modrý nádech který při pozorování zmizí. Ale jaké to bude za šera netuším.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od kojot »

Tenhle Kahles je už dnes made in China, bohužel a ani se tím moc netají. Zkrátka tlak na cenu, který se promíjí i v kvalitě. Za stejný peníze jako Meorange se dá dneska pořídit Leica Geovid R 8x42, nebo 8x56. Za těchto podmínek je asi volba jasná :D
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od Myslivec Milda »

kojot píše:Tenhle Kahles je už dnes made in China, bohužel a ani se tím moc netají. Zkrátka tlak na cenu, který se promíjí i v kvalitě. Za stejný peníze jako Meorange se dá dneska pořídit Leica Geovid R 8x42, nebo 8x56.
Prosím pana Kojota o vysvětlení smyslu věty, že se tlak na cenu " promíjí i v kvalitě " . Sorry , ale fakt jsem tohle nepochopil.

Co dodat ? Snad že od Swarovski - dceřinná firma Kahles svůj model dalekohledu Helia RF 10x42 s dálkoměrem opravdu produkuje v Asii, neznamená že je něco špatně. ( V Asii se vyrábí taky optika s obchodním názvem Blaser ) Elektronika v dalekohledu Helia je prakticky stejného asijského původu jako u Leica. Při vlastní výrobě jsou přítomni odborníci z fy. Kahles a v Rakousku se dalekohledy znovu technicky kontrolují, aby byla zachovaná špičková kvalita. Taky to zobrazení u dálkoměru Kahlese je na trochu jiném, daleko pokročilejším principu než má dnes už zastaralá Leica Geovid, kde je v každém tubusu trochu jiná světelnost.Taky má Kahles Helia RF více funkcí a je daleko, kompaktnější lépe ovladatelný a výrazně levnější než Leica a MeoRange. Ten MeoRange z Meopty je ve dvou verzích a vůbec není špatný. Leica , dle mého názoru, je dnes už zastaralá.
Dá se bez debat konstatovat, že absolutní kvalitativní špička v dalekohledech s integrovaným dálkoměrem je Swarovski EL-Range 10x42, a pak už je v podstatě jedno kdo si co vybere. Kdo nemá peníze na EL- Range, pro toho je Kahles Helia nejlepší volba. Tak to vidím já.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od Jirik.fx »

Mám MeoRange 10x42 HD asi měsíc. Nemám celkem s čím porovnávat, protože moc loveckých binokulárů jsem v ruce neměl. Za mě se s ním kouká dobře, byl jsem mile překvapen co vše lze při zvětšení 10x vidět, protože jsem zvyklý dívat se přes puškohledy co mají max zvětšení 50 a víc, takže když náhodou střílím s Meoptou ZD na zvětšení 25x tak mi připadá terč hrozně malý.
Co mě u Meorange, ale nadchlo je dálkoměr. Funguje naprosto perfektně. Mohu srovnat např s Leice Rangmaster 2000-B a ta asi už natrvalo zůstane ležet doma (teda když se mi bude chtít tahat s binokulárem).
Tradičně je potřeba si u Meopty dávat pozor na mechanické vlastnosti. První kus Meorange co jsem si donesl domů jaksi nedopadl a hned se vracel k výrobci. Druhý za který mi ho vyměnili se jeví zatím v pořádku. Když se trefí u Meopty kus je vše v pořádku. Bohužel to tak není vždycky.
Za sebe nemám k Meorange žádné výtky, možná kdybych si vyzkoušel Swarovského tak bych mluvil jinak. Na druhou stranu u puškohledu Swarovski jsem oproti jiným puškohledům co mám neobjevil nic co by mě ohromilo.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Meopta MeoRange 10x42 HD

Příspěvek od kojot »

Co dodat ? Snad že od Swarovski - dceřinná firma Kahles svůj model dalekohledu Helia RF 10x42 s dálkoměrem opravdu produkuje v Asii, neznamená že je něco špatně. ( V Asii se vyrábí taky optika s obchodním názvem Blaser )
Swarovski Optik vlastní Kahles a ne naopak. Kahles RF je vyráběny skutečně v Číně za účelem snížen nákladů, což se negativně projevilo na jeho provedení. Stačí ho vzít do ruky a je to na první pohled patrné. Vůle v mechanizmech, povrchová úprava, optický výkon velké zklamání, nicméně v prodeji válcuje Meorange a tak asi splnil očekávání. Blaser Infinity - optiku vyrábí firma Minox po akvizici Optroniky v Německém Wetzlaru, mimochodem také ze skel SCHOTT. Cca dva měsíce stará věc - Minox již také patří pod koncern jako Blaser apod....
Elektronika v dalekohledu Helia je prakticky stejného asijského původu jako u Leica. Při vlastní výrobě jsou přítomni odborníci z fy. Kahles a v Rakousku se dalekohledy znovu technicky kontrolují, aby byla zachovaná špičková kvalita. Taky to zobrazení u dálkoměru Kahlese je na trochu jiném, daleko pokročilejším principu než má dnes už zastaralá Leica Geovid, kde je v každém tubusu trochu jiná světelnost.
Elektronika Leica je jen a pouze made in Wetzlar Germany. Geovid má právě na rozdíl od Kahlese shodnou transmisi obou objektivů. To zejména kvůli tomu, že laserový přijímač a vysílač je mimo objektivy. U Kahlese je v tubusech (jako El Range) a tudíž mají rozdílné tónování, které je i při prvním pohledu patrné. Navíc má objektiv u RF s integrovaným přijímačem laserového paprsku menší počet antireflexního vrstvení, právě kvůli spolehlivému příjmu. To jsou základní konstrukční rozdíly, proč na Leicu Geovid R nemá a mít nebude.
Taky má Kahles Helia RF více funkcí a je daleko, kompaktnější lépe ovladatelný a výrazně levnější než Leica a MeoRange. Ten MeoRange z Meopty je ve dvou verzích a vůbec není špatný. Leica , dle mého názoru, je dnes už zastaralá.
Jediné, v čem Kahles předčí Leica Geovid R https://www.leica-shop.cz/produkt/geovid-10x42-r/, je menší hmotnost a dálkový výkon laseru, nikoli však rychlostí a přesností laseru, zorným polem a kvalitou obrazu. Co se týče programu, je úplně parametrově stejný. Vzdálenost, úhel, výpočet ekvivalentní horizontální vzdálenosti. O rychlosti odezvy a zobrazení 0,3s si Kahles může nechat jen zdát

Každopádně nač pořád s něčím srovnávat výrobně a konstrukčně 25 starý Geovid R, když máme již třetím rokem na trhu modely Leica Geovid HD-B 3000 a HD-R 2700 https://www.leica-shop.cz/produkt/leica ... hd-b-3000/, které jsou absolutní a nedostiženou špičkou v oblasti měření vzdálenosti, výpočtu trajektorie střely a optických vlastností díky patentovanému uložení čtyř hranolů "Perger Porro".........
Dá se bez debat konstatovat, že absolutní kvalitativní špička v dalekohledech s integrovaným dálkoměrem je Swarovski EL-Range 10x42, a pak už je v podstatě jedno kdo si co vybere. Kdo nemá peníze na EL- Range, pro toho je Kahles Helia nejlepší volba. Tak to vidím já.
Bez debaty to právě nepůjde, protože si nedokážu představit špičku (El Range), která nemá:

nejvýkonnější laser - jen 1350 m
nejrychlejší laser - hrozně dlouhá odezva měření
nejrychlejší zobrazení naměřených hodnot včetně balistické kalkulace (tady se právě ukazuje zastaralý software)
neměří teplotu a tlak - balistická kalkulace není přesná
chybí mu modely jako třeba 8x56
odolnou a robusní konstrukci do extrémních podmínek

Naopak El Range oproti Geovidu HD-B má:

velký záměrný obrazec - na 1000 m nezměřím auto
vetší rozbíhavost paprsku
horší kontrast zobrazení
dva prazvláštní kýly na spodcích objektivů, které se mi blbě drží
o 1% lepší transmisi
menší hmotnost a rozměry
stříbrného ptáka ve znaku

Produkty Leica požívají armády na celém světe, to se o jiných značkách mimo Vectronixu říct nedá. To asi hovoří za vše, jakož i fakt že s produkty Leica se všichni srovnávají....Zkrátka více než 110 let vývoje a výroby špičkových optických přístrojů se někde projevit musí.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět