Výběr dalekohledu

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
boruvka.kamcatska
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27.11.2017, 18:05

Výběr dalekohledu

Příspěvek od boruvka.kamcatska »

Ahoj, rád bych vyměnil svůj stávající dalekohled 10x42 za něco lepšího. Je pravda, že nejsem lovec, spíše pozoruji ptáky, ale i jiná zvířata a dalekohled používám i na turistiku, měl by to být tudíž nějaký univerzál. Co se týče hraničních světelných podmínek, tak budu pozorovat spíš jen přes den, za soumraku tomu moc nedám. Vím, že tohle forum není o birdwatchingu, ale nějakou zkušenost bych ohledně dalekohledů zde dostat mohl.
Dalekohled by měl stát do 20000, max 25000. Za tu hraniční částku jsem našel tři, o kterých je zmínka i na internetu a je tam docela dost chvály, tedy zejména na první dva.
Jedná se o:
Meopta Meostar 10x42 B1 HD - má fluoridové členy zabraňující chromatické aberaci, avšak má menší zorné pole 110m/1000m
je vyráběna v ČR a má prodlouženou záruku na 30 let a mohl bych ji mít s velkou slevou novou.
Nikon Monarch HG 10x42 - má velké zorné pole 121m/1000m a prý chromatickou aberaci neznatelnou, má nejmenší rozměry a
a je vyráběn v Japonsku. Hmotnost 680g.
Kahles Helia 10x42 - ten mají u Fotoškody, jen ani na webu prodejce, ani na webu výrobce není moc specifik, ale na
mysliveckých stránkách byla recenze 8 a 10x42 (jiné binokuláry nedělá) a dopadla prý velmi dobře.
Prý má také široké zorné pole a neznatelnou chromatickou aberaci. Nevím, kde se vyrábí, snad to není Čína,
ale domovské Rakousko. Jinak firmu vlastní Swarovski.

Kdybych si připlatil, tak nevím, který vybrat. Který je nejlepší? Hodně jsem citlivý na usazení očí do očnic a "hledání" obrazu v nich, když pohnu omylem dalekohledem do strany, ale to je prý standard u 10x42, jen to někdo má vyřešené lépe. Nikde nemají tyto tři, ba ani dva dalekohledy, abych je vedle sebe mohl porovnat. Někdo říká Meopta, někdo zase Nikon, pak jsem narazil na tento Kahles u známého prodejce optiky.
Jak byste se rozhodli vy? Je to dost peněz a nechci udělat chybu. Momentálně mám Vanguard se širším zorným polem a střechovými hranoly.

Díky
Radek Gahura

Re: Výběr dalekohledu

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím, šel bych jednoznačně do Meostaru. Dle mých zkušeností je velmi povedená už základní řada Meostarů, z HD sklem je to ještě o level výše. Mechanicky jsou už taky prověřené, jsou na trhu dvanáct let a problémy prakticky neexistují. Já je měl tři, a všechny byli bez chybičky. Nejsem patriot na domácí značku, ale Meostary svojí kvalitou převyšují cenu a šlapou na paty čtyřiceti-padesáti tisícovým dalekohledům nejvyšší třídy, tolik má zkušenost.
boruvka.kamcatska
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27.11.2017, 18:05

Re: Výběr dalekohledu

Příspěvek od boruvka.kamcatska »

Radek Gahura

Také to je můj favorit. Jen teď přemýšlím, jestli si nenechat svůj současný dalekohled a vzít dle recenzí vynikající Meostar B1 12x50 HD, což mě moc láká. Většinou ho (co do optických vlastností) staví ještě před 10x42 HD. Prý je to špička v oblasti 12x50 bez ohledu na jakoukoliv značku a cena je asi jen +1000Kč, což by mě tak netrápilo, když vynaložím takovou částku. Chce to si ho ale vyzkoušet. Kdybych měl 10x42 HD, tak bych svého Vanguarda 10x42 prodal, takto bych si ho nechal a na turistiku může být ten 12x50 lepší a na otevřený terén na delší vzdálenost také lepší volba. Vyzkouším a vezmu. Každopádně díky moc za radu !!!
Odpovědět