Použití očnic

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Použití očnic

Příspěvek od popovic » pon 07.1.2019, 18:00

Panove, jak pouzivate na modernich linearnich dalekohledech ocnice - v zakladni zasunute poloze, nebo ve vysroubovane poloze ?? Prodavac v loveckych potrebach tvrdil, ze vysroubovane ocnice jsou jen pro ty co nosi bryle. Ale vsiml jsem si, ze je tak pouzivaji vsichni, i ti bez bryli. Co si o tom myslite ?
pufr
Moderátor
Příspěvky: 2137
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Použití očnic

Příspěvek od pufr » pon 07.1.2019, 20:05

Až bych řekl, jestli to některý z vás nepopletl. Pokud se někdo dívá do dalekohledu s brýlemi, má - musí mít očnice samozřejmě zasunuté.

Moderní konstrukce vycházejí vstříc právě "obrýlencům" a to jak průměrem okulárové čočky, tak ale hlavně ohniskem okuláru (ve smyslu "Eye relief"), které dříve bývalo cca 10 - 12 mm a dnes je obvyklých cca 16 - 18 mm ale i 20 - 22 mm. Starší konstrukce (některé levnější i dnes) počítaly s tím, že si obrýlenec brýle musí sundat a seřídí si optiku pro své oči. Dnešní binokuláry umožní pozorování i s brýlemi. Z uvedeného důvodu je výška očnice seřiditelná v tak velkém rozsahu, jak se to cca posledních 15 - 20 let dělá.
Výsuv očnice má zpravidla několik stupňů - vyberu si ten, při kterém vidím celé, "klidné" zorné pole - mám nejlepší komfort pozorování - použití dalekohledu - to je přece základ 8)
Pokud chci používat dalekohled s nasazenými brýlemi, je zkouška bezpodmínečně nutná - minimálně na ulici před obchodem :!: (ve skutečnosti je nutná úplně vždycky :) )
Pufr
Odpovědět