Meopta 12x60

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Diego
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 08.1.2020, 20:04

Meopta 12x60

Příspěvek od Diego »

Podařilo se mi sehnat zachovalou Meoptu 12x60. Vzhkedem k tomu, že jsem pouze uživatelem, uvítám vysvětlení, proč narozdil od jiných dalekohledů stejného stáří nemá Meoota uprostřed zaostřovací kroužek.
Předem díky za informaci. :roll:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Meopta 12x60

Příspěvek od pufr »

Tyhle staré "Poro prizmatické" Meopty - 7x 50, 10x 50 i 12x60 mají takový pro oči příjemně měkký, plastický obraz a vynikají velkou hloubkou ostrosti. Pokud ji manuálně - okulár po okuláru - zaostříš cca na 100 -150 m, pak od cca 50 -80 m do nekonečna (podle očí pozorovatele a světla/kontrastu scény) bude obraz ostrý ... :?
Není to samosebou taková "zářivá žiletka" jako Zeiss ale zase je většinou obraz jak píšu celkem příjemný - nenamáhá, "netahá" za oči.

Transmise světla - kvalita obrazu za šera - hodně závisí na tom, zda Tvůj dalekohled prodělal nějakou údržbu ve výrobním závodě spojenou s nanasením nějakých modernějších antireflexních vrstev (v odmdesátých letech a možná i později takto Přerovští "pošichťáci" stihli "oprášit" stovky, možná spíš tisíce binokulárů Meopta :) )

A vítej zde Diego :)
Pufr
Radek Gahura

Re: Meopta 12x60

Příspěvek od Radek Gahura »

Stará Meopta 12x60 je dnes už poměrně ceněný kousek. Dělala se v obou verzích, jak s individuálním ostřením, tak s centrálním. Ale těch verzí z centrálním ostřením muselo být podle mě vyrobených velmi málo, nikdy jsem se s ní nikde nesetkal.
Ony ty staré Meopty byli velmi slušné všechny, od 6x30 až po tady tu 12x60. Ostrost obrazu byla srovnatelná s tehdejší špičkou. Jediné, v čem zaostávali, byla světelnost, ta byla ve srovnání s Zeissy nebo i ruskými BPC slabší.
Odpovědět