Dalekohlady Zeiss Jena

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Porovnával tady někdo 7x50 Binoctem a Jenoptem? Lze nějak procentuálně porovnat světelnost/propustnost a případně zhodnotit kvalitu obrazu za dne a za šera?

Děkuji
Radek Gahura

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím,
porovnával jsem je několikrát...
Binoctem je dobrý dalekohled, i v dnešním měřítku. Ale Jenoptem je ve všem o třídu lepší. Má lepší podání barev, a hlavně o chlup lepší světelnost za šera a tmy. Subjektivně se mě zdálo, že měl i o trochu ostřejší obraz. Nikdy se mně nikde nepodařilo dopátrat, jestli je, nebo není rozdíl v použitém skle.
Ale vrstev má Jenoptem více, už jen díky tomu je dál. Pokud bych měl, pouze na základě vlastního odhadu vyjádřit z mých zkušeností procentuální propustnost světla, dal bych Binoctemu 80 %, Jenoptemu 85 % (pro porovnání Meopta Meostar 8x56 má propustnost 88 %).
S pozdravem Radek Gahura
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Choochoo007 »

Tu propustnost Meopty 8x56 vis jiste 88%? Co srovnani s Puskohledem Meostar 3-12x56 je obraz stejne svetly? Puskohled by snad mel mit take 88%
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od crif »

Choochoo007> nemyslím si, že srovnávat bino s mono bude mít relevantní výsledek. Možná subjektivní.....
Radek Gahura

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Radek Gahura »

Choochoo007 píše:Tu propustnost Meopty 8x56 vis jiste 88%? Co srovnani s Puskohledem Meostar 3-12x56 je obraz stejne svetly? Puskohled by snad mel mit take 88%
Tu propustnost vím jistě, naměreno v roce 2007 v neměcku pro odborný časopis Pirch, Meostar měl 88 %. Na puškohledy nejsem odborník, zajímám se výhradně o pozorovací dalekohledy. Ale klasický dalekohled má dva objektivy 56 mm, puškohled jen jeden 56 mm objektiv, neměl by tudíž klasický dalekohled toho světla posbírat více :-) ?
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Choochoo007 »

2 objektivy sice jo, ale zase mame 2 oci :wink:
Jinak slo mi o porovnani dalekohledu pouziteho jako monokular, proste porovnani obrazu na jedno oko :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Setkal jste se někdo s tímto?? Dostal se mi do rukou a je to JENOPTEM 7x50W multi-coated a vypadá to ve vnitřku jako plíseň a je to na všech čočkách. Že by třeba po povodni? Myslíte si, že to půjde vyčistit a mohlo by to ohrozit antireflexní vrstvy?!? Díky za rady...
Přílohy
IMG_2929.JPG
IMG_2929.JPG (194.09 KiB) Zobrazeno 11169 x
wildbunch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pát 07.2.2014, 19:47

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od wildbunch »

Nic to není. U dalekohledu starého několik desetiletí je to normální a jedná se o klasickou plíseň - většinou důsledek špatného skladování. Optiku to jistě nepoškozuje, ale je třeba jej nechat vyčistit. Při této příležitosti provede servis vždy nové seřízení, vyčištění a přetěsnění optiky. Cena cca. 800,- Kč a jistě se vyplatí. Kontakt na pana Polanského z Jaroměře který toto umí perfektně Ti mohu dát do SZ tak se ozvi.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

wildbunch - díky, naštěstí mám někoho v Meoptě i když o chlup dražšího :oops: , ale je to blízko! Já měl hlavně strach o ty antireflexní vrstvy, pro které jsem si ho sehnal. Do teď mám Binoctem 7x50...
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Tak dnes se mi potvrdilo to čeho jsem se bál - vniknutím vlhka se ty antireflexní vrstvy opravdu poškodily :shock: . Dnes mi to potvrdil optik který to dostal do opravy. Bude přelešťovat hranoly, nanášet nové antireflexní vrstvy, čistit a přetěsňovat celé za 1500Kč + cena 3500 za nákup = 5000 Kč za kukr celkem a to se pořád vyplatí! :D Ptal jsem se jestli to bude mít po opravě stejné parametry a on říkal, že možná ještě lepší, že teď se dává víc těch vrstev!! :lol: Tak už aby to bylo !!!
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

No a zkousel jsi kontaktovat prodavajiciho? respektive vedel jsi o te plísni před koupí? pokud ne tak je to pěkná levárna...
wildbunch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pát 07.2.2014, 19:47

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od wildbunch »

Co je mi známo tak antireflexní vrstvy se nepoškodí tím, že je uvnitř plíseň. Tyto je v případě servisu dalekohledu nanést znovu proto, že pokud se dalekohled rozebírá, určité díly se musí najříve hodně nahřát. Potom teprve povolí a právě ta vysoká teplota nevratně antireflexy poškodí. Každopádně za 5 tisíc je to pořád vynikající investice.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

No ono to vypadá jako plíseň, ale může to být ta "nadzvedlá" antireflexní vrstva. Ale hlavně když to dopadne... Pro Rainier Wolfcastle - prodejce jsem samozřejmě kontaktoval a má mi poslat slevu 500 Kč zpátky. Jinak říkal, že to mám poslat zpět... Ten prodej jsem risknul na dobírku z bazaru, protože to bylo celkem tam i zpět cca 750 km ! A to jsem si tam ještě volal jestli je vše O.K. a co myslíte, že mi to vemeno prodavač řekl... :mrgreen:

Až to bude v cajku, bude volný Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50 v moc pěkném stavu... :wink:
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Choochoo007 »

Ono je to dle meho mozna i lepsi, ze ti to v Meopte predelaj. Ve dne by mel puvodni JENOPTEM vs Binoctem rozdil v propustnosti cinit cca 5%(cca 85 vs 80), v noci cca 10%(80 vs 70) u noveho kusu. Pokud ti daji nove vrstvy, ktere dava Meopta na sve dalekohledy, mohly by ses dostat v noci i o nejakych cca 5% nahoru: Ta investice 500 navic si myslim, ze se vyplati a za tyhle penize bych si to nechal asi natahnout novymi antireflex. vrstvami rovnou bez ohledu na stav puvodnich.

Info z netu
Houbovité pokrytí optiky
V některých dalekohledech se občas objeví vláknité útvary na optice. Zejména na hranolech. Jedná se o houby, plísně, které zde rostou ve vlhkém a teplém prostředí. Zejména je to u dalekohledů neutěsněných. Jde o normální projev živé přírody – obvzláště, pokud se do nepostřehnutelných štěrbin dalekohledu zanesou spory těchto hub. Výsledkem je ztráta světelnosti a mlhavý obraz s následným poškozením optiky. Je důležité skladovat dalekohledy na suchých a pokud možno chladných místech. Nikdy je nenechávejte na přímém slunci v autě. Vyčištění od houbových vláken nechte na odborném servisu.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Choochoo007 jojo souhlas a díky za info z netu! Ani mně to nenapadlo hledat... :roll:
Odpovědět