Dalekohlady Zeiss Jena

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak to asi nikoho, kdo se s tim nesetkal. Takze si nas obohatil o dalsi znalost :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od campo »

Zdravím pánové. Zaujala mne diskuse ohledně antireflexních vrstev. Doteď jsem žil v bludu, že tyto vrstvy se nanáší při výrobě čoček, poměrně složitou metodou včetně kontrol a měření. Teď tady čtu, že to někdo dělá při opravě dalekohledu, jestli dobře chápu v domácích podmínkách. Docela by mne zajímalo jestli je to možné a s jakým výsledkem, případně životností.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od cr001 »

V žádném bludu nežiješ -nanesení antireflexních vrstev na čočky je složitá záležitost a je to možné jen v optických firmách, to není žádná sranda někde v garáži na koleně. Tohle doma nikdo nezvládne....
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Choochoo007 »

campo píše:...Teď tady čtu, že to někdo dělá při opravě dalekohledu, jestli dobře chápu v domácích podmínkách...
Kolega ramo psal:
ramo píše:naštěstí mám někoho v Meoptě i když o chlup dražšího :oops: ...
Nejak tak predpokladam, ze nemysli vratneho nebo nejake udrzbare na kotelne :wink:
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne čtv 16.4.2015, 11:51, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Campo já mluvil o chlapíkovi z Přerova a co je v Přerově ??? Kromě piva Zubr! :lol: :lol: :lol:
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Choochoo007 byl jsi rychlejší! :roll:
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od campo »

Tak se to vysvětlilo, netušil jsem až jaké možnosti mají lidé z Přerova. Tak ať se to povede a dobře to kouká.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od pufr »

Hloupost, stačí úplně obyčejná vakuová komora a elektronové dělo, které převede kovový prášek v misce pod dělem na plynnou fázi a čočky jsou jen tak poházené v komoře v držácích kolem. Pak už jen taková drobnost, vědět čeho, kolik a na které sklo nanést a jak tlusté ti práve ta tvá komora ty vrstvy o mocnosti několika mikrometrů asi dělá, k tomu již jen opravdu taková blbost - zajistit, aby ty vrstvy měly nějakou mechanickou a klimatickou odolnost, nejlépe po několik desetiletí ... :)
Pufr
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od campo »

Dík Pufrovi za uveřejnění technologie. Ještě jsi asi zapoměl že napřed musíš ty staré a poškozené vrstvy odstanit což taky nebude legrace. To vše bude možné jen v místě kde se optika vyrábí a nezvládne to samo ani vrátný natož kotelník a pokud by se to mělo řešit ofiko tak se ta oprava asi dost prodraží. Toť můj názor.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Tak to máš štěstí, že máš takový kontakt. Já jsem svého času potřeboval svého Binctena nechat přetěsnit, protože se mi začal mlžit. Napsal jsem do Meopty a pěkně mě setřeli stylem, že se nebudou zaobírat takovým starým verglem, ať to zahodím a koupím si něco nového z jejich produkce. Nakonec jsem to nechal zeservisovat jinde.
Doba postoupila dále a já se rozhodl vyměnit Binctema za něco jiného. Koupil jsem Meopro 8x42HD a musím teda říct, dalekohled pěkný, zpracování vše super, obraz krásný, ale že by překonával Binoctema to se říct nedá.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Rainere to se čte dobře, že starý Zeiss je pořád lepší a to by ten Jenopten měl být ještě lepší než Binoctem a proto je chci vyměnit! :lol:
Teď vlastním oba... :roll:
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Tak zatím ho mám jen den a nebyl jsem s ním pořádně venku, takže jsou to první dojmy. O víkendu s ním půjdu sednout tak pak budu mít relevantní porovnání
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Pak tu ty dojmy můžeš trochu rozepsat... :wink:
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak ona ta meopta nebude mit extra lepsi propustnost. Ve dne ma napr.10x42HD cca o 10% lepsi, v noci tak cca o 7% lepsi propustnost oproti Jenoptenu. Zkusme vychazet z techto udaji, 8x42 nebude vyrazne jinde.

Vystupni pupila u 7x50 je prumeru 7,14 mm(plocha 40mm2) a u 8x42 je 5,25mm(plocha 21,6mm2). Rozdil ploch kterymi jde svetlo je tedy znacny, Jenopten ma o 85% vetsi plochu pro prenost svetla. Rozdil ploch pri prospustnostech u danych dalekohledu se pak zmeni na cca Jenopten 7x50 - plocha 31mm2 pri 100% propsutnosti vs Meopta 8x42 18mm2 pri 100% propustnosti, kdy Jenopten ma stale o cca 72% vetsi plochu. Meopta toho musi hodne dohnat kontrastem. Toto je takove papirove porovnani originalnich vyrobku. Zajimalo by me jak bude koukat Jenopten s vrstvami od Meopty, jestli se zlepsi viditelne kontrast.

No pokud neni clovek uz o dost drive narozeny, tak bude v Jenoptenu asi obraz o dost svetlejsi. Rozdil bude asi v kontrastu ve prospech Meopty, tim se tedy neco vyrovna. Hodne pak bude zalezet na tom kdo ma jake oci, komu co bude vice vyhovovat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

teoreticky máš pravdu. Jak jsem psal, zatím byl testován večer jen z balkónu, kdy bylo hodně světelného "smogu". Včera jsem se šel s obouma na večer projít. Za světelných podmínek má Meopta hezčí obraz. O víkendu si chci udělat praktickou zkoušku venku. Bral jsem ho přes internet takže pokud se mi bude Zeiss jevit lepší, tak Meopta se ve 14 denní lhůtě vrátí...

P.S. budu mít možnost porovnávat i s Fomeiem 8x56, Meoptou D7 a Nikonem 8,5x56
Odpovědět