jaký dalekohled na denní nošení?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Skalák »

Ten Zeiss je starý cca 35 let. Je sice odborně vyčištěný a kouká velice dobře, ale v noci je obraz poměrně tmavý a ne tak ostrý. Už je prostě překonaný, to je bez řečí. Zkoušel jsem to ve čtvrtek při měsíčku. Byl se mnou synovec, který nosí brýle. Ten se díval oběma a říkal, že s Meoptou je prostě lépe vidět. Obraz je v noci světlejší a ostřejší. Velikost zorného pole je prakticky stejná u obou. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
LubosHa
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: pon 05.8.2013, 17:10

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od LubosHa »

Zdravím,

objevil jsem tento http://www.infoto.cz/dalekohledy/daleko ... ch-5-10x42 a přijde mi, že by to mohla být celkem dobrá varianta. Nemáte někdo zkušenosti, než ho koupím? Jakože ho asi koupím brzo, fakt se mi líbí :lol:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od figi »

Po dvouměsíčním používání - pro denní nošení a použití mohu doporučit FOMEI Diplomat 10x28, vejde se do náprsní kapsy u košile, kvalita výborná a obraz vynikající. Nosím ho i na hony a jakékoli akce, perfektní. Pořídil jsem ho původně pro fotografování ptáků jako malý příruční dalekohled, teď je plně vytížen i pro denní lovy.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Porpoise »

Chtěl bych si pořídit nějaký lehčí a kompaktnější dalekohled na denní nošení. Tzn. procházky se psem a v budoucnu na šoulačky. Cenový strop jsem si dal nějakých 15 000 Kč (plusminus). Jak na tom bude ve vzájemném porovnání třeba

Meopta MeoPro HD 10x 42 https://eshop.meopta.cz/dalekohledy/dal ... -hd-10x42/

FOMEI 8x42 FOREMAN PRO XLD https://www.fomei.com/produkty-fomei-8x ... ail-286309

Steiner Ranger Xtreme 8x42 https://www.optickysvet.cz/dalekohledy/ ... reme-8x42/

Zeiss Terra ED 8x42 https://dalekohledy.heureka.cz/zeiss-te ... ecifikace/

Předpokládám, že ta Meopta na tom bude asi nejlíp. Zajímá mě, ale spíš jestli i třeba s takovým levnějším Fomei bude pohodové pokoukání. Nejde mi o dalekohled na noc a na posed.
Sody
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: úte 30.1.2018, 10:15

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Sody »

A co tenhle? Mám padesátšestlku a je super.

https://www.bresser.de/en/Sport-Optics/ ... ating.html
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od tonny »

Chce to osobně vyzkoušet v kamenném obchodě jak kouká, sedne a váha. 10x už je dost zvětšení z volné ruky, alespoň pro mne.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Marpie »

Myslím si že v poměru výkon/cena je asi vítěz Fomei. Nemyslím si že by kterýkoliv z těch dalších byl 2x lepší než ten Fomei. Nemám ho ale měl ho host a překvapilo mne jak dobře koukal. Ale jak to bude s jeho vydrží nedokážu posoudit. Ale ideální je je všechny zkusit. Objednat všechny z internetu a jeden vybrat ostatní vrátit. 😉
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od figi »

FOMEI FOREMAN 10x52 intenzivně používám 11 let a stále perfektní, takže i výdrž OK. Navíc je obrovská výhoda v přístupu k zákazníkovi a servis FOMEI.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Šumavák »

Tomu, kdo zatím nemá s používáním dalekohledů v myslivosti dlouhodobější zkušenosti, budou všechny čtyři výše uvedené binokuláry připadat super. :D Všechno to jsou cenově cca dalekohledy "nižší střední třídy", ale nové budou koukat slušně, otázkou je pouze to, kolik let jim to vydrží. Při dlouhodobém používání totiž zhoršují kvalitu obrazu např. degradace antireflexních vrstev, vůle vzniklé v mechanice zaostřování a podobně, k čemuž jsou ty levnější dalekohledy náchylné, dražší řady drží. Všechny výše uvedené dalekohledy jsem měl sice v minulosti možnost vzájemně porovnat, ale už si to úplně detailně nepamatuji a ani jeden z nich nevlastním. Dle mého soukromého názoru byl nejlepší z nich asi ten Steiner (také i nejdražší), který má i super očnice, eliminující boční rušivé vjemy. (Samozřejmě pro toho, kdo dalekohled nepoužívá s dioptrickými brýlemi, ten si je musí ohrnout.) MeoPro HD na tom byl opticky také velice dobře. Nejvyšší řada od Fomei, tedy Foreman, také nebyl opticky žádný propadák a má nejlepší poměr cena / výkon. Jak koukal ten Zeiss Terra, už si bohužel vůbec nevybavuji, ale výrazně horší nebo lepší, než ty ostatní, určitě nebyl. A mimochodem - zdejší diskutér "Myslivec Milda" ho má skladem za 9.500,- Kč, což je velmi sympatická cena. ( https://www.zbrane-strelivo-optika.cz/d ... ra-ed-8x42 ). Pokud v budoucnu plánuješ pořídit ještě nějaký lepší dalekohled, klidně bych vzal jako "otloukánka" na procházky a povalování v autě ten cenově nejdostupnější, tedy Fomei, případně Zeisse za tu cenu od Mildy. Jinak pro šoulačku v lese je určitě lepší zvětšení 8x, ale někde v polích a lukách bych upřednostnil spíše 10x, to bys v ruce ještě udržet měl.
Stary Jezevec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: stř 07.7.2010, 13:36

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Stary Jezevec »

Zdravím, mě se na nošení přes den osvědčil Olympus DPS 8-16x40. Mám ho už dobrých 10 let a nemůžu na něj říci nic špatného. Sice jako každý variábl má o něco nižší světelnost za šera, ale na ranní a denní pochůzky za světla v pohodě stačí a při pozorování detailů se to větší zvětšení hodí. Navíc není drahý, stál někde kolem 2500, i když dneska to už asi bude o něco víc. Jinak úplně nejraději nosím stařičký dalekohled od výrobce C.P. Goerz Wien, je to rakouský armádní dalekohled z první světové značený M8 6x Armee-Feldstecher, na to že je minimálně 110 let starý tak po servisu kouká naprosto suprově. Na večer si beru osvědčený starý dobrý Zeiss Binoctem 7x50.
Výše zmíněné dalekohledy Fomei vyšších řad jsou dneska myslím na velice slušné úrovni, tahle značka udělala podle mě za poslední roky veliký posun v kvalitě. A ještě bych zmínil značku Minox, tam je kvalita taky vysoko, podle mě minimálně srovnatelná třeba se Steinerem, a cenově vychází o něco níž. Ale výběr dalekohledu je hodně individuální záležitost, každý má oči trochu jiné a bude mu vyhovovat něco jiného, je třeba dobře vybírat a vyzkoušet více modelů a nekoupit první co mi přijde pod ruku.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Radan »

Dalekohled na denní požívání by měl mít tři základní vlastnosti:
1) Kvalitu obrazu
2) Šířku zorného pole
3) Hloubku ostrosti obrazu

Kvalita obrazu - je žádoucí co nejostřejší obraz - barevně věrný, s minimem aberace a jiných barevných vad.
Šířka zorného pole - velké zorné pole je vždycky jen ku prospěchu - o to více to platí pro toho, co loví jenom v lese. Hledat cokoli mezi stromy je s malým zorným polem peklo.
Hloubka ostrosti - hloubka ostrosti obrazu je velmi podceňovaný parametr, který většina lovců neřeší a pak si stěžují, že 3/4 času na kazatelnách nedělají nic jiného než to, že musí pořád donekonečna přeostřovat.

U denního dalekohledu není potřeba řešit jinak velmi podstatný další parametr - světelnost. Co se týká konkrétních modelů, nejčastěji jsou v praxi užívány dalekohledy 8x42 a 10x42. Jsou příjemných kompaktních rozměrů, s přijatelnou váhou, dobře a bez problémů se nosí. 8x42 pokud je opravdu kvalitní, lze už využít i na noc.

Poslední věc kterou bych při nákupu dalekohledu řešil je tzv. uživatelský komfort. Takže to, jak mně dalekohled sedne do ruky, to jak mně sednou očnice k očím, to, jak moc je/není obraz náročný na oči atd... Za posledních cca 10 let přešly téměř všechny firmy výhradně na lineární modely a zvláště u modelů do ceny cca 10 000 kč jsou úrovně uživatelských komfortů značně rozdílné...

Celou jednu dekádu jsem se věnoval zkoušení a testování dalekohledů v terénních podmínkách. Byl jsem autorem několika testů jak konkrétních dalekohledů, tak větších srovnávacích testů. Vlastnil jsem dohromady cca 40 ks, cenově od starého ruského BPC 7x50 až po Swarovski SL 7x50. A ať jsem měl doma cokoli, vždycky jsem se vrátil k Meoptě Meostar. Není úplně nejlevnější, ale ke kvalitě kterou nabízí je to pro mě pořád nepřekonatelný dalekohled (vzhledem k ceně konkurence tria Swaro-Zeiss-Leica). A osobně si myslím, že vývoj v té nejvyšší třídě už ustal. Sklo, které by někdo vymyslel o třídu lepší než stávající používané jen tak někdo nevyrobí, a to stejné platí o antireflexních vrstvách. Vcelku nevidím rozdíl mezi vrcholových Swarovskim nebo Zeissem z dnešní doby a tím, co bylo vyrobeno před 15-20 lety :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od bonecrusherx55 »

No, tak posudenie ohladom optiky je najlepsie vykonat tak, ze mam na vyber z viacej vytypovanych dalekohladov/puskohladov a striedavo do nich pozeram a sledujem pozorne obraz. Z mojej praxe-vlastnil som volakedy meoptu D7, ale aj rozne dalekohlady zeiss. Na ten dalekohlad nemozem nic zle povedat. Obraz lepsi, ako u lacnych no-name dalekohladov, ale samozrejme umerne k dobe, kedy bol vyrobeny. Takisto som mal aj ine znacky na experimentovanie, ale postupne som sa ich zbavil. Asi pred tusim rokom som predal swarovski SLC 10x56. Porovnaval som spolu sucasne s Blaser primus 8x56. Cenovo cca rovnake, kvalitou obrazu nezrovnatelne lepsie swaro. Ten blaser mal velmi teply obraz a ked sa zoserilo, tak sa zoserilo aj v dalekohlade a to citelne. Ano, aj meostar je TOP medzi dalekohladmi v strednej cenovej hladine a zrovnatelny so steinerom nighthunterom, oboje 8x56, ale navrch ma meostar. Ja som mal moznost porovnavat modely dalekohladov vedla seba, cize sucasne a az vtedy clovek uvidi rozdiely. Napriklad mne nesedi obraz u zeiss optiky, ktora je spickova takisto a u mnohych oblubena. Proste som cez tie skla nevidel dobre detaily/rozlisenie. Po rocnom rozhodovani, a skusani som zasa zakotvil u swarovski, ale tentokrat u modelu SLC 8X56, ten najnovsi model, poretoze ako si spomenul, 10x v lese a preostrovat mi bolo uz dost neprijemne. Je to TOP! optika, siroke zorne pole, vynikajuca svetelnost, ale hlavne sedi mojim ociam a to rozlisenie je na nezaplatenie a aj hlbka ostrosti je ovela lepsia, ako u modelu 10x. Aj za silneho sera, ked normnalne zrakom uz nevidim, co je predo mnou, vidim len tmu, tak ked kuknem cez swaro, akoby si rozsvietil baterkou a jasne vidiet stebla travy, konariky, proste detaily. Obraz je ladeny skor neutralne, az do studena a to je to, co robi ten swaro nedostizny. U meostaru B1 plus 8x56 na to zabudni. A ten rozdiel je viditelny. Tym nezatracujem meoptu, ale rovno vravim, ze na swaro urcite rozlisenim nema. Chcel som vyskusat aj model Leica geovid pro 8x56 ten najnovsí, ale nebol dostupny, len na objednavku do dvoch tyzdnov. Ale u leicy som si u starsich modelov vsimol aj dost neprijemnu vec a to, ze chromaticka aberacia tam bola vyrazna. Za tu cenu to tam nema co hladat. V swaro neznatelna, ani som to nepostrehol, aj ked som sa snazil, cisty krasny obraz, neutralne farby, skor trosku do studena ladeny obraz, proste topka. Porovnaval som z puskohladov napriklad aj leupold vx5 hd 3-15x56, ktory mam doteraz na 338 LM a zrovnaval som ho sucasne aj s zeiss 6-24x72. Zeiss som jednoducho predal, aj ked mal lepsiu svetelnost, tak kontrast a rozlisenie bolo v prospech leupoldu. Kym s leupoldom som mal obraz sice tmavsi, ale zretelne som videl stebla travy-obe optiky som mal sucasne a pozeral som do nich striedavo az do uplnej tmy, tak v zeiss puskohalde bol obraz svetelnejsi, ale detaily zlieval dokopy. Mal som aj meostary puskohlady, ale vsetky isli prec, okrem modelu ZD 6-24x56, ktory mam na 6,5 creedmor doteraz. Swaro puskohlady nevlastnim-mam k nim vyhrady, takisto, ako aj k meoptackym puskohladom. Ja furt vravim, ze najlepsie je vyskusat sam na sebe, na svoje oci a ako komu optika sedi a ci sa oci neunavuju rychlo s tou-ktorou optikou. Netreba sa unahlit pri vybere, kedze ceny su take, ake su a aj ten dalekohlad meostar uz cenovo z “ tisicovky” stoji teraz cca 1500-1600 euro, takze je na kazdom sudruhovi, ako sa rozhodne. Za mna osobne swaro je top a na spici. A takisto suhlasim, ze uz s klasickymi dalekohladmi/puskohladmi, co sa tyka skiel uz sa asi niet kde dalej posunut. Teraz su v kurze nocaky a termo, kde vidiet aj v absolutnej tme a tam sebelepsi dalekohlad konci.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Choochoo007 »

Tady je treba si dopredu rici, co od toho cekam, jak to ma byt velike, kolik do toho chci vrazit atd. Detail, tedy za me, stejne v dalekohledu s malym zvetsenim nikdy nebude tak videt jako kdyz na to mrknu s puskohledem se zvetsenim 24x, 30x, 40x. Z volne ruky 8x dobre, ale 10x uz se stejne zacina trochu mrskat a vyhoda vetsiho zvetseni se muze projevit ve vetsi nestabilite obrazu. Proto jsem poridil 8x42. Na druhou stranu je treba si rici, ze je vcelku idealni, kdyz uz chci utratit mrak penez, poridit dalekohled s dalkomerem, coz resim dnes. Dalekohled jen na bezne denni pouzivani se da poridit vcelku za dobre penize a nema za me moc smysl utracet nesmyslne castky za jednoucelovy pristroj.
Kdyz se podivame na dnesni vyrobky, tak mimo spickovych evropskych dalekohledu, a i ti u levnych rad nevyrabi vse v EU, vetsina vyrabi v asii. Cinan a spol udelal veliky pokrokv optice a jejich vyrobky jsou jiz velmi kvalitni a to pokud koupite treba za akcni cenu je pak velmi zajimava optika. Kdyz vezmeme treba u puskohledu Vector, tak velmi slusne zpracovane po vsech strankach a i opticky za sera velmi dobre. Tim nerikam, ze je nutne setrit na puskohledu za kazdou cenu, sam nevlastnim, ale kolegove na doporuceni ano a jsou spokojeni.
Na zaklade techto zkusenosti s "Cinanem", jsem pro denni pouziti zkusil pred par lety bezejmeneho "Cinana" za 1000Kč a vcelu zajimave, ale nebylo to uplne ono. Takze levny prodan a prihozeny penize a za velmi zajimavych akcnich 2600Kč jsem poridil EYESKEY 8x42 ED, dnes prodavam od 3500-5500Kč. Telo horcikova slitina, cocky ciste, obraz velmi slusny, porovnano s velmi slusnym az vybornym Docterem 8x58. Za sera obraz samo horsi, ale kontrastni. Pres den obraz vyborne ostry. Samozrejme nelze cekat ostrost az ke krajum. Sice ED sklad uvadeny, ale bez aberace to v teto cene nemuze byt, coz je logicke, ale nerekl bych, ze horsi nez na Docteru, resp. nepamatuji si, ze by me rusila vice. Mechanika vyborna, chodi presne, ikdyz nasatvovani neni az tak nutne. Pro me oci hloubka ostrosti vyborna, takze moc neprenastavuji. Nemyslim si, ze meopta bude viditelne lepsi, jestli bude, ale hlavne neni duvod to resit, protoze svoji funkci plni idelane. Pokazde si vzpomenu s jakou kvalitou jsou vyrobeny nastavitelne ocnice, krasne aretovane a ten zvuk no radost :lol:
https://youtu.be/uuoyLiF3G_U
Borovice vzdalena 800m, auto na silnici 1,6km. Foceno mobilem pres dalekohled, opreno o posed, takze nic idealniho. Neni to nic vypovidajiciho, ale libil se mi ten pohled, pekny kontrast, detaily, tedy okem.
https://photos.app.goo.gl/CeoAsKU9bCCCBHrF7
Za tyhle penize se to ani nevyplati servisovat, az bude problem, tak asi poleti a koupi se jiny.
Staci se pri porovnani podivat treba na takovou Meoptu 8x42 HD nebo jine produkty, na jejich ocnice, znacky na ocnicich, mraky techto dalekohledu jsou vyrabeny ve stejnych fabrikach. Pokud by tedy pro nekoho cinan za puldarma bez zaruky nebyl zajimavy, tak se mi z tohoto pohledu jevi zajimavy cinan z nemecka DDoptics se slusnou zarukou ale o neco vyssi cenou. Velky vyber dle kvality a ceny ve stejnych parametrech. Treba tento vypadaji vcelku zajimave https://www.ddoptics.de/fernglaeser/nac ... gen3-gruen
Dnes mi prijde zajimavy z tohoto pohledu na denni noseni i takovy cinan jako SVBONY SV202 8x42 nebo 10x42. Hodne podobny delakohled, dobre dostupny. Firma SVBONY toho vyrabi mrak a i pozorovaky s ED sklem jsou na slusne urovni a za slusne penize. Pak vcelku v komentarich potesi, kdyz to lidi porovnavaji na forech nebo v hodnoceni na AMAZONU s kolegou co ma treba evropskou spicku a sam rika, ze v tom nevidi moc rozdilu. Ale zase spektiv APO uz take neni za hubicku a stoji uz cca 20tis. Ano, to 5% rozdilu stoji hodne, 1% tuplem, ale potrebuju ja na to na dalekohled pro denni noseni??? Ja ho nepotrebuji, na detail mam puskohled Zeiss 24x :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Martinř »

Nějak jsem si odvykl běhat po lese s dalekohledem!? V autě mám 10x40 Minox, příp. na srnce spektiv SW 30x60. Na chození mám do ruky termo kukátko a puškohled 2,8-20x. Za mě má příp. smysl dalekohled s dálkoměrem.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Choochoo007 »

Tuhle jsem prave premyslel jestli vzit dalekohled s dalkomerem a rovnou s kalkulatorem a nebo bez. Zacinam se priklanet k tomu kalkulatoru, ale zase to nebude az tak moc vyuzite, takze uvidime, co casem vymyslim. Premyslel jsem na Deltou LRF 9x45, libi se mi, ale Leica nevypada az tak draha v DE.

Ted jsem jen pro porovnani se svym rozpoctovym EYESKEY 8x42 vzal na testovani SVBONY SV202 8x42. Je to model, ktery nasleduje a vylepsuje modely 8x32 a 10x42. Dle manika ze Skotska, ktery testuje optiky, prispiva na fora a vydava i odborne knihy, je tento cinan (Hongkong) ostrejsi nez GPO Passion ED a porovnatelny Hawke Frontier EDX 8x 42. Oba jsou ale u nas na trhu cenove uplne jinde. Zajimave bylo info, ze SV202 by nemel mit vnitrni odlesky jako tomu bylo dle testera u GPO, resp mene. Tady jsem prave zvedav na porovnani s EYESKEY 8x42, ktery nekdy v protisvetle nejaky odlesk hodi, ale za ty penize proste luxus. Jestli bude mechanika fungovat jako u EYESKEY, tak by to mohlo byt momentalne to prave, rozumej za malo penez hodne muziky.

Jinak jak psal Figi, pro takoveto kapesni denni noseni by mohl byt zajimavy SV202 8x32. Nikde by nezabiral mrak mista, tak uvidim, jestli bych ho uzivil v kapse, pripadne aute.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět