Dálkoměry

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Dálkoměry

Příspěvek od lovec »

Tak ako ste na tom s odhadom vzdialenosti pani polovnici/myslivci...?
Ja som dal na dobre rady znameho,a dodnes som tomu rad.Mam tento kusok,je to Swarovski Laser Guide 8x30.

Obrázek
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ja mam jak znamo starsi typ. Nicmene laser ma dobrej.
Bushnell Yardage 1000, Meri do 1000m stromy (v realu tak 850), jelena na 500m (nezkousel jsem, srnci do 400, pak uz je to moc mala plocha na odraz paprsku) a do 1500m vysoce odrazive predmety. Zkousel jsem kamion z boku na dalnici co mel na boku nejake blejskave nalepky (1300m).

Obrázek
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Ahoj Lovče. Dálkoměr nemám. Jen by mne zajímalo jeho využití mimo sport? Uznávám, že Použití je dané reliéfem honitby. Já drtivou většinou střílím do 100m, protože chci přesně obeznat zvěř na kterou chci střílet. Pokud mi vychází někde dál od posedu tak si vezmu ?idličku a podruhé si jdu sednout blí?.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Odpovim krapet za nej (on se pak jiste take vyjadri).

Mame zejmena polni honitbu az zver strilim na vetsi dalky. Samozrejme po te, co ji obeznam.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

My máme také dost pole. Dál střílím hlavně na podzim na srnčí remigtonem 223, když není krytina. U toho zase neberu moc převýšení střely, protože mám nastřeleno na 200m. Pořád mířím na komoru 20 ?200m. Na jak daleko přibli?ně střílí???
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Zatim do 200m. Ale pripraven jsem prenaset (popr. preklikat) do 300m. Zatim jsem strilel nejdal 182m to prase co je ve fotogalerii. Toho druheho srnce letos na 180m. Mam relativne pomale naboje. Ve 200m -15cm. Cili Laser se hodi. Nemam nastreleno na ONV nybrz na 100m. Kvuli presnym ranam na skodnou.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Fery píše:Ahoj Lovče. Dálkoměr nemám. Jen by mne zajímalo jeho využití mimo sport? Uznávám, že Použití je dané reliéfem honitby. Já drtivou většinou střílím do 100m, protože chci přesně obeznat zvěř na kterou chci střílet. Pokud mi vychází někde dál od posedu tak si vezmu ?idličku a podruhé si jdu sednout blí?.
Ja pre dialkomer praveze na sport ziadne vyuzitie nemam/nevidim.Na streleckych sutaziach je v drvivej vacsine pripadov vzdialenost znama.Na nejakych ostrostreleckych je pouzitie zvycajne zakazane.

Takze jedine vyuzitie je pri polovani.Zver,na ktoru chcem strielat mam bud obhliadnutu,alebo ju pozna moj sprievod (nemam vlastny revir).Strielat na diviaka na odhadovanych 160-180 metrov,a potom laserom zistit skutocnych,realnych 255 metrov,moze byt pre radoveho polovnika fatalnym omylom....a to mam na vlastnej skusenosti overene desiatkami pripadov z praxe.Preto sa casto v duchu pousmejem nad smrtelne vazne myslenymi a rozpravanymi prihodami,ked "jelen padol ako hruska na 300 metrov,a to som mu na komoru strelil".....takze polovnicka latina hra v odhade vzdialenosti velku rolu.

Typicke vyuzitie je pri love na jelena,prip. diviaka,kedy jednoducho nastane situacia,ze je nutne strielat cez "celu dolinu krizom"-a to neodhadne nikto.Takisto srncie na rozsiahlejsich polnych komplexoch.
Vela ludi si predtym,nez som im konkretne veci odmeral s dialkomerom myslelo,ako to maju "v oku".Vytriezvenie bolo dost prekvapujuce,a dnes su uz ovela opatrnejsi v hadzani odhadov.

Niekto bude namietat (a z jeho pohladu vlastne aj spravne),ze zver sa ma dostat k strelcovi,alebo naopak,na taku vzdialenost,aby ju vedel precitat.Plati to do itej miery,avsak propagatori "strelby vzdy do 100 metrov" (nemyslim tym prave teba) neradi vidia,ze sa da zver precitat a strelit spolahlivo aj na ovela vacsie vzdialenosti.To si ale ziada zodpovedajuci trening a vybavenie.
Urcite sa niekomu nebude moj nazor pacit,to je iste-avsak ja nie som clenom zdruzenia,ktory moze vyjst do reviru,kedy si zmysli a vystrel odlozit na druhy den,o tyzden a pod.
Musim strielat,ked som vonku a zver velmi pravdepodobne nepride na idealnu vzdialenost-preto dialkomer a relativne vykonna optika na puske.

Okrem toho,ze viem kam strielam,ma tento maly Swarovski vynikajucu optiku,v pohode sa vyrovna a niekedy aj prekonava papierovo ovela silnejsie dalekohlady,o com som sa tiez viackrat presvedcil,hlavne za sera.Je velmi lahky,nemusim vlacit tazky binokular.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

používám Leicu Rangemaster 900 scan, na lov vynikající, měří velmi rychle a spolehlivě, nejdelší měřené vzdálenosti do 970 m. Lovím do cca 300 m, v různých terénních podmínkách a tak je dálkoměr velmi důležitý, sám jsem se na vlastním odhadu přesvědčil, že odhaduji vždy méně a podle terénu až o 30%. Díky dálkoměru si mohu dovolit velmi přesné výstřely, lišky kolem 300m, holou srnčí na hlavu nebo krk do 200m, vrány a straky 200m.( Ale pouze s varmintem 243 a nebo s 223 )
Dříve jsem lovil na vzdálenosti do 150m, dálkoměr jsem nepotřeboval a myslím si, že běžný myslivec dálkoměr nevyužije. Kdo chce ale střílet na větší vzdálenosti, je to nutnost.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Figi:

Jasne, dalkomer je pro ty, co chteji dosahnout dal. Jsou vsak i taci, co chteji strilet dal, ale neuvedomuji si, ze to nebude mit valneho uspechu paklize nebudou znat presnou vzdalenost a pokud nebudou znat presnou balistiku sve strely.

Proto je dobre, ze se zde o tom bavime. Snad si lidi uvedomi, ze doba pokrocila a je treba koupit nejakou tu novinku :-)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Proto taky píšu, že ten, kdo chce střílet dál, by měl dálkoměr mít. většinou ale reálně zhodnotí schopnosti svoje a svého vybavení, což je dobře.
Dálkoměr ale není zárukou přesné střelby na větší vzdálenosti, kromě přesné zbraně je to i střelivo, dobrá a výkonná optika na obeznání zvěře, měřič větru atd. takže je to i o značné investici do vybavení i do střeliva, což většina lidí neudělá, i když na to mají. A další podstatná věc je trénink a čas tomu věnovaný.
Samozřejmě může dálkoměr fungovat i jako "brzda" kdy po změření vzdálenosti raději nestřílím, přesto?e na li?ce kříž udržím i na 500m a z tohoto pohledu je to jasná rána.
Vladimír Němec
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: stř 29.11.2006, 14:46

A taky je potřeba mít "kliku"!

Příspěvek od Vladimír Němec »

Před cca 20 lety jsem střílel na sele, z posedu postaveného uprostřed ohromného lánu. Byla tam čerstvě zasetá kukuřice. Střílel jsem za šera a bezvětří, kulobrokem 7x57R, střela MH 9,3gramu, tovární S&B, teplota kolem nuly. Po ráně bylo sly?et nezvykle jasné "bouchnutí" kule do divočáka. Ten po ráně vyrazil a bě?el více než 300m (kolem posedu a dál) než padnul a zhasnul (ustřelená aorta). Druhý den jsem si byl změřit vzdálenost nástřelu pásmem, protože prase mělo vyvržené 120kg a kule zůstala ve ?káře na druhé straně :-)) . Bylo to 273 metrů! Kdybych měl dálkoměr nebo jinak mohl odhadnout vzdálenost, tak bych touhle zbraní a tímto nábojem určitě nestřílel ..... . Jestli máte někdo lepší nápad, jak jednodu?e odhadnout vzdálenost na ohromných jednolitých plochách, tak sem s ním :-))).
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Tak to si mu asi miril tak 20cm nad hrbet než :lol: Odhad se da udelat i palcovou metodou. Ale neni nad to si to opravdu presne zmerit. :wink:
Vladimír Němec
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: stř 29.11.2006, 14:46

:-))

Příspěvek od Vladimír Němec »

No právě že ne :-)). Mám ve zvyku střílet na "vysokou komoru", ale rozhodně ne nad hřbet. Možná jsem jenom blbě zapíchnul kříž (bylo ?ero), něco jsem Možná strhnul a také to bylo z mírného kopce. Výsledkem byla uvedená "klika". Co se toho odhadu týká, když nevíš velikost prasete, tak neodhadnež ani vzdálenost a naopak. Byl jsem přesvědčenej, že střílím nablízko na odrostlejší sele. Ten zásah je mi samotnému dodne?ka záhadou - nebýt toho výrazně sly?itelného nárazu kule na dutiny, tak jsem to ani nešel měřit, k tomu nástřelu to bylo totiž od posedu dost daleko :-)))) . Normálně střílím do 100m, především kvůli obeznání zvěře. Zajímalo by mne, jak to řeší s odhadem vzdálenosti v honitbách, kde mají rozsáhlé lány a vyleze jim osamocený kus někde uprostřed pole. Pokud je tam tlupa srnčího, tak vzdálenost odhadnu podle velikosti dospělých kusů, ale v případě sólistů můžu zkusit odhadnout maximálně tak věk, podle něj velikost a z ní odvodit vzdálenost .... :-) A nelovit za šera ... :-))
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Nevim jak to delaji jinde... ale pokud jde o tlupu jakekoliv zvere je to jasny. Kdyz je to solista :o tak hold zmerit laserem a pak si to rozmyslet... zda je to velke nebo male 8) Jinak to asi nejde. A hlavne, kdyz zver nemuzu poradne precist... tak nebudu palit.

Jinak s tim prasetem/seletem jsem to uz slysel. Zrejme je to obvyklej omyl :lol:
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

Vlado ako riesia odhad v inych honitbach ta trapit nemusi...pretoze riskuju a basta..preto je potom tolko postrielanej a nedohladanej zveri po tychto hajzlikoch....nikto nema laser v oku.... k teme: mam leicu 1200 scan (zohnal mi ju figi.)=spokojnost...zatial vdaka nej osobak , srnec 241 inak by som nevystrelil.
Odpovědět