Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od Pavel20 »

Zdravím,

dokáže mi někdo vysvětlit jaký má v dnešní době výroba dalekohledů s průměrem objektivu 42mm? Naražím na to, že v dnešní době se většina lovců orientuje na lov černé, a proto je největší poptávka po velmi světelných dalekohledech, které mají průměr objektů cca 56mm. Proč se veškeré novinky binokulárů tedy objevů s průměrem objektivu 42mm. Což já považuji za dalekohled na denní nošení nebo se pletu.

Moc díky za reakce
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od ares »

Polož si otázku- jsi výrobce, budeš se soustředit na výrobek pro větší část populace (obecně nemyslivecká vářejnost, ale také část myslivců) nebo menší část (pro myslivce na noční čekanou)? "42" jsou opravdu denní dalekohledy, ale svým účelům plně vyhovují.. Přece si nekoupíš za auto traktor, protože do terénu pro dřevo by se mohl jednou hodit..

Jinak menší objektiv= menší hmotnost, menší rozměry; výroba skel je taky trochu někde jinde, optické aberace taky, soustava je méně náročnější na výrobu atd.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od Petr1970 »

z tohodle pohledu si můžeš říct proč zrovna 56:-) není to málon a šero-noc? nebylo by lepší třeba námořnictvo? 70mm ať nežeru?:-)

http://www.topoptika.cz/dalekohledy-pro ... 0-if-hp-wp
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
tonnak
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: stř 11.7.2012, 20:00

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od tonnak »

taky by mne dost zajímalo, jak je to ve skutečnosti s dalekohledy s 42 mm předníma objektivama. starý 7x50 je těžký, nedělá mě už dobře na krční páteř, pořád si říkám že kdybych měl moderní 8x42 tak je mnohem lehčí, a rozměrově menší. ale co světelnost ?? máte s tímto někdo přímo zkušenost ?
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od Durell »

Mám Zeiss Conquest 8x42 mám 38 rokov, Mal som starý Luger 7x50 , pozeral som na posede aj do novej 7x50 cca rovnakej úrovne.

Výsledok - Lacné 7x50 sa absolutne nechytajú.

Toto som napísal do inej temy

" Tak som to rozluskol a je to Zeiss Conquest HD 8 x 42 . Mal som ho na posede spolu s lugerom 7x50 a je to hodne velký rozdiel. Ostrosť, jas, farebná vernosť, vykreslenie detailov je uplne iné. Pôvodne som mal trochu obavu z nočného pozorovania, ale je to dobré ba čo lepšie ako akákolvek lacnejšia 7x50, doobeda som mal v rukách aj hawke 10x50 za cca 450 € a môžem povedať že nemal tú ostrost a jas.

Ďalekohlad sa príjemne drží v rukách a mechanika je príkladne dobrá , preostrovanie aj pri slabom mesiačku nieje problém. Kvalitné púzdro a dobrý závesný remeň je už len bonus.

Celkový dojem - pri cene 730 € je to dalekohlad, ktorý za tie peniaze stojí ba dáva vyšší úžitok ako je jeho cena a jediné čo mi zatial celkom nesedí sú očnice , ale to je na zvyknutie si ( mal som mekké gumové).


Myslím, že veľmi dobrý pomer ceny a výkonu - možno že výkon aj prevyšuje cenu ."

Stále to platí
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od fesoj »

Vlastním celkem 3 pozorovací dalekohledy. Starého rusáka 7x50, Fomei Ranger Night vision 7x50 a nyní jsem získal Meoptu 8x32. Rusák a Fomeika jsou - dle mého názoru a pro mé oko - asi na stejné úrovni, výhodou Fomeie je podstatně menší hmotnost. Pro denní pozorování je jednoznačně nejlepší ta Meopta a řekl bych, že i při zhoršených světelných podmínek se přes malý průměr objektivu těm předchozím vyrovná. Ony ty značkové výrobky mají něco do sebe.
Kritériem pravdy je praxe.
kestrel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: sob 01.6.2013, 18:41

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od kestrel1 »

Objektivy 42mm se začeli vyrábět patrne z důvodu vyšší světelné propustnosti
moderních dalekohledů, i proto nemá výše zmínení Zeiss Conquest HD problém překonat
dalekohledy které sice při dnes už obsolventním výpočtu faktoru světelnosti nebo stmívaní
vycházejí lépe. Mnozí si ale stále myslí že větší objektiv nutne znamená větší světlost obrazu
za šera, což u dnešních dalekohledů není docela pravda.

Já se spíše divím proč výrobci dalekohledů neuvádejí k dalekohledům charekteristiku propustnosti
světla podle vlnových délek. Tato charakteristika vám o dalekohledu vypoví snad nejvíce.
Dobrou službu v tomdle směru dělá allbinos.com, co to se dá najít i zde:
http://www.houseofoutdoor.com/verrekijk ... trapporten
Druhá zmínená stránka už otestovala i Conquest HD spolu s Victory HT a FL,
pričem HD vyšel jen o 1 až 2 % méňe propustný jako FL který stojí dvojnásobek.
Rozdíl je patrne spůsobený použitím Abbe-Koenig hranolů s totálním odrazem u FL.
FL bude mít asi ješte málinko lépe korigovanou chromatickou aberaci.

Aby sme mohli zjistit propustnost dalekohledů v zmysle který ji má větší je třeba eliminovat rozdíl světlosti spůsobený velikostí výstupný pupily.
Za dne se dá zjistit rozdíl propustnosti dalekohledů s různými objektivy protože světlost obrazu závisí pouze na propustnosti a né na velkosti výstupní pupily. Za šera a tmy se dá zjisťovat rozdíl propustnosti dalekohledů se stejním objektivem a zvetšením, protože tehdy závisí světlost obrazu i na velikosti pupily.

Já jsem před nedávnem porovnával Swarovski EL 8,5x42 SwaroVision a Docter Nobilem 8x56 B/GA.
Porovnával jsem za dne, šera i v noci, a musím říct že Nobilem je málinko světlejší i za dne (má méňě optických elementú a tím i větší propustnost, protože vrstvy obou dalekohleů jsou špičkové a asi na stejné úrovni, navíc je porro), Nobilem poskytuje málinko jasnejší bílou barvu s nepatrným nádechem žluté, protože má vrstvy vyladěné pro maximu v žlutozeleném spektru, zatímco Swarovski šel s bílou více do modra, nemám tím na mysli že by tydle barvy ovlyvňovali obraz, zobrazení bíle barvy je u obou dalekohledů na jedné z nejlepších úrovní zobrazení bílé na trhu.
Pak jak se stmívalo jsem porovnával obraz obou dalekohledů, a Swarovski jse za šera stále dobre držel Nobilemu, hlavně proto že poskytuje málinko větší zvětšení (a tím i lepší detail) a kontrast a výstupní pupila mého oka ješte nebyla na 7mm. Až když se viditelnost znížila, začel Nobilem výrazneji překonávat Swarovskeho díky 7mm výstupní pupile. Pak když už ve Swarovskem byla tma, a nebyli viditelné vzdálené zvěře, Nobilem byl schopen je zobrazit. Musím však podetknout, že porovnání jsem uskutočnil začátkem července (júl), a do desáte hodiny večer bylo možné využít Swarovského. Pozdeji už před jedenástou večer
kraloval Nobilem, avšak byla už tma (měsíc neposkytoval přídavné osvětlení :lol: ) a obraz byl také tmavý, avšak stále lepší než žádný. Teďka jsem cez spln neměl možnost je vyzkoušet, tak doufám že o 3 týdny budu mít.
Hlavní benefit Swarovskeho vůči Nobilem je v jeho nižší váze, větším zorním poli s korekcí všech monochromatických aberací v celém poli (Nobilem má na samém okraji zorního pole komu, co je videť při pozorování hvězd, což je ale detail který nemá velký vlyv), lepšímu detailu díky extra 0,5x zoomu. Hlavní benefit Nobilemu vůči Swarovskemu je možnost delšího a nočního pozorování, hloubka ostrosti je tak velká, že ostřím jen když je neco blíže než 20m nebo na hvězdy, 3D prostorový efekt díky porro konstrukci a vzdáleným objektivům, a taky absence glóbusového efektu při rychlém prohlédání okolí dalekohledem,který u Swarovskeho spůsobuje potlačená distorze a kurvatúra (zakřivení :) ) zorného pole.
Chromatická aberace je u obou dalekohledů potlačená stejně a to tak, že je patrná jenom v některých situacích na okraji zorního pole, a v extrémních případech ak po ňí moc koukáte je i v středu ale velice nepatrná a téměř nepostřehnutelná.

Na závěr: ak máte nad 50 let, nebo nepozorujete do hlbší noci, tak vám prokáže výtečnou službu i 42mm objektiv, samozřejmě v cene nad 10 000 KČ u roof provedení (Porro dalekohledů v 42mm je dnes velice málo).
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od Chassin the Trane »

fesoj píše:Rusák a Fomeika jsou - dle mého názoru a pro mé oko - asi na stejné úrovni, výhodou Fomeie je podstatně menší hmotnost.
Rusákem zase půjde zatlouct v případě nouze hřebík.
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od kuba palivec »

Také většina světových výrobců cílí zejména na Americký trh a tam se nesmí střílet v noci, proto jsou tam tyto parametry. Na den je to naprosto dostačující optika.
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od sako85 »

No ono na tých značkových dalekohladoch je krásne vidieť,že priemer objektívu nie je všetko a radšej 42 Swaro a pod.ako 50 od Fomei a podobné značky
Radek Gahura

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od Radek Gahura »

Trochu oživím tohle téma, protože o tom dnes spousta lidí debatuje.
Myslím si, že 42 mm objektivy jsou cesta budoucnosti....
Jde totiž o to, že pokud je dalekohled ve výborné kvalitě, jde BEZ PROBLÉMŮ používat v noci. A lidi dříve nebo později budou přicházet na to, že je dost rozdíl tahat na krku něco co měří 200 x 145 mm a váží 1140 g ( Nikon Monarch 8x56) anebo 139 x 125 mm a váží 860 g ( Docter 8x42 B/CF) a přitom světelnost a použitelnost šero/noc je na zhruba stejné úrovni. Měl jsem doma takové skvosty, jako Swarovski SL 7x50, Meostar 8x56, Fujinon 15x56 a další. Pak jsem si uvědomil, že už jsou jen ve vitríně, a ven chodím jen s Docterem 8x42, protože rozměrově a váhově není co řešit. Mám rád krásu starých klasických dalekohledů 7x50, 10x50, 15x50 atd... Ale tahat už by se mně s něma nechtělo, praktičnost a pohodlnost je pro mě velká hodnota. Malé kompaktní lineáry 8x42, 10x42, to je podle mně cesta kudy se bude v budoucnu ubírat hlavní vývoj. R.G.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od kojot »

Jest pravda, když vezmeš do ruky Leica Noctivid 10x42, současný TOP z produkce Leica Camera, zjistíš, že všechno do 30 tisíc v klasifikaci 8x56 je jaksi k této Leice nesrovnatelné. Zkoušel jsem Geovid 8x56 HD-B, ale Noctivid držel díky Hi-TECH kontrastu krok, Geovid měl sice světlejší pozadí, ale kontury pozorovaného objektu se ztrácely, naproti tomu Noctivid díky ostrým rysům pozorovaného objektu dával jasně najevo, kdo je THE BOSS. Se svojí váhou a zorným polem jasný MASTER.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od zispo »

Tak něco málo k tématu. Samotná optika se stále vyviji a nejde tak o to jak je velká čočka zda 56 či 42. Kolikrat je opitika s menší čočkou světelnější a ostřejší. Velký rozdíl najdete mezi např. Svarowským a Vortexem i když Swaro. bude 42 a Vortex bude 56. Rozdil nebude jen v ceně, ale také ve skle. Dnes se předhání světové značky v tom kdo udělá lepší potahování skel. Kolik dokáží nanést vrstev a v jake kvalitě. A právě zde je to kouzlo toho obrazu. Proto výrobci udělají menší lehčí optiku. Mohu srovnávat nové modeli a je to s každým novim modelem znát. Musím uznat, že asi nejzkušenější v tomto směru je Swarovsky a Leica.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od lanus »

Článok je síce už dvojročný ale zato obsažný : https://www.birdwatching.com/optics/201 ... eview.html
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Proč se dnes vyrabí převážně objektivy 42mm

Příspěvek od pufr »

Bych řekl, že v USA a i jiných částech světa se až na výjimky neloví v noci, a neloví se "kolem auta" ale naopak třeba několik dnů s batohem na zádech - což spolu s přístroji pro turisty a přátele přírody posiluje poptávku po menších, lehčích přístrojích :?
Pufr
Odpovědět