prosím pomoc s výberom

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od popovic »

ares píše:Testů je více, spokojených uživatelů taky, v obou kategoriích nejen v české domovině. Od toho je diskuzní fórum, aby si lidé vyměnili svoje názory bez toho, aby někdo někomu vnucoval ty svoje.. :wink:
Ok :-)
tonnak
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: stř 11.7.2012, 20:00

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od tonnak »

Naprosto souhlasím s popovicem. Nikon Monarch unavuje oči, není to taková pecka jak se všeude mluví.
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od zekon »

pri hľadaní som narazil ešte na Minox BV 8x56 BR NEW
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od BwanaHunter »

Nedá mi to, abych se nepřidal, ačkoliv na optiku jsem odborník asi jako na nukleární fůzi :)) popovic> záleží asi taky na tom, kde se kupuje. Sháněl jsem kamarádovi Monarch 8,5x56, cena byla 8000 a měl jsem ho půjčený, a za ty peníze bych do něj klidně šel. Srovnávejme tedy srovnatelné. Jistě že u dalekohledů v pořizovací ceně 15- 20t.+, tedy dvoj až trojnásobek, jako třeba Meopta, se vybere lépe.
Očekávat jeden kus jako druhý, to bych taky chtěl. Bohužel dnešní kvalita výroby a výstupní kontroly je někde jinde. Nedávno jsem reklamoval puškohled v ceně kolem 30 tis., kde rektifikace nehýbala křížem svisle a vodorovně, ale v diagonále... Určite ale nebudu psát, že všechny puškohledy téhle značky jsou šmejdy.

RuStaff> blbě vyřešený očnice má třeba i Leica za 60.... :(
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od kajinek.sniper »

Měl jsem možnost vyzkoušet Vortex Vulture 10x56 HD a můžu říct, že super. Oproti Meoptě jsem nepoznal žádný rozdíl.
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od zekon »

mohol by teda niekto prosím spraviť nejaké poradie ???
VIXEN 8x56 WP NEW FORESTA ;
Vortex Vulture HD 8x56 ;
Nikon Monarch 8.5x56 DCF ;
Minox BV 8x56 BR NEW ;
FOMEI 8x56 DCF LEADER PRO ED FMC ;
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

tonnak píše:Naprosto souhlasím s popovicem. Nikon Monarch unavuje oči, není to taková pecka jak se všeude mluví.
Co to je unavovat oči?Vím,jak to myslíte, nějak tak subjektivně mám také mantinely pro tento pocit, ale neubráním se poznámce.
1) kdo má jakokouliv vadu očí, popř. nosí brýle, tak používání dalekohledu není to pravé ořechové( díky akomodaci oka), především tupozrakost a astigmatimismus jsou v tomto velice zrádné
2) Kdo používá ve 40-50 letech dalekohled typu 8x56, tak bohužel s tímhle nepříjemným pocitem musí počítat. Oko pracuje řekněme v konečných rozmezích intenzit, pokud je okraj o několik řádů níže, tak se musí prostě mozek a zrakový aparát velice snažit,aby to nějak vyrovnal-ikdyž to ve většině případů nejde.
3) další problém (poměrně důležitý, který dělá velké problémy ) je v samotném zaostřování, už jsme zase u té akomodace..
4)očnice, co když očnice nezajistí přesné vymezení výstupní pupily?Divili bychom se, kolik neplechy udělá 2mm do zadu či dopředu; a to neberu ani chromatickou aberaci
5) Co rozlišovací schopnost ve snížených světelných podmínkách? (to se ale netýká běžnýxh dalekohledů, spíše monokulárů s velkým zvětšením)
6).....
....
x)...
Obecně ale lze říci, že tento pocit nastává, pokud se oční aparát namáhá nad rámec svých obvyklých povinností.

Těch aspektů, kdy cítíme únavu očí,je více a těžko určit, čím to je(možná jsem vynechal i nějakou podstatnou, tohle je výčet, co mě okamžitě napadl). Měřit různé aberace, transmitance a pod. je sice hezké a objektivní, ale když díky našemu subjektivnímu zrakovému vjemu máme ve finále každý trochu odlišné výsledky, tak je to opravdu těžké paušalizovat. Změřená hodnota je jedna věc, ale dokážeme jej využít?
BwanaHunter píše:Nedá mi to, abych se nepřidal, ačkoliv na optiku jsem odborník asi jako na nukleární fůzi :))
Zrovna moje dva velmi, velmi blízké obory :lol:
zekon píše:mohol by teda niekto prosím spraviť nejaké poradie ??? ....
Celkově? Nebo dle nějakého specifického požadavku? (konkrétní typ aberace, transmitance..)?
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nikon monarch

Příspěvek od lanus »

Okrem toho čo napísal "ares" majú tieto Nikony ešte jeden problém a to nevhodný tvar očníc,ktorý spôsobuje výrazné nepohodlie a tým aj zvýšené namáhanie očí !!! ,ktoré pociťuje značná časť populácie ! Problémom sú teda hlbšie vpadnuté oči ako aj čo len mierne väčší nos ako majú napr. Japonci ! (Pri pozeraní cez okuliare a úplne zasunuté očnice sa predmetný problém nevyskytuje !)

Pri nákupe optiky je najdôležitejšie jej dôkladné (t.j. aj dostatočne dlhé) vyskúšanie budúcim užívateľom !!! :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od zekon »

lanus pripadám ti ako nejaký Japonec kurňa ??? :lol: som len bežný spotrebiteľ čo chce za 400€ ďalekohľad, čo si myslím že pre bežného človeka nie je zase až tak málo , preto som si v tejto cenovej hladine pohľadal a vybral som tie čo sa mi vzhľadovo pozdávali a potrebujem ich po kvalitatívnej stránke zoradiť, prípadne upozorniť na nejaké problémy alebo negatívne skúsenosti u konkrétneho typu, ostatné nechám na sympatii, lebo skutočne nemám nikoho, kto by mi ich všetky požičal do revíru na týždeň na testovanie... budem to objednávať určite cez internet takže prvý kontak bude až to vyberiem z krabice, teda okrem Monarch ten som skúšal...
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

Lanus jen rozšiřoval bod 4) na příkladu a já sním v tomhle plně souhlasím. Vymezení výstupní pupily dalekohledu a vstupní pupily oka je podstatná věc.

Jinak bych opravdu doporučoval ve věku 40 let jiný dalekohled než 8x56, resp 8,5x56, předejde se případnému zklamání.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od Leon »

ares já jsem na tvojí radu dal a pořídil 8x42a jsem spokojený :wink:
CZ 550 american 308win.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od Petr Vysok »

Hlavní je mimo financí a věku otázka, k čemu vlastně ten dalekohled má být. Na noc, na den, nablízko, na daleko, na černou, škodnou, srnčí... Je mi také 40 a jako univerzál používám Zeiss Jena 10x50, doplněný monokulárem 18-55x65 Celestron podle toho kam a kdy jdu lovit. Měl jsem Fomei 8x56 který jsem hned prodal kvůli slabému zvětšení na obeznávání srnčího v polní honitbě. Nikon vypadá dobře, ale u puškohledů mi zkresluje barvy i za plného světla. Jako hlavní otázku výběru vidím parametry, kde bych volil jako univerzál 12x56, a potom dle financí co nejlepší značku, jako dobrý vidím třeba Minox 13 x 56 i když je přes limit. http://www.optickysvet.cz/dalekohledy/d ... yle-zdarma
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od ares »

zekon si použití určil:
zekon píše:využitie bude univerzálne lov v podvečer + noc
Z tohoho důvodu a s přihlednutím k věku doporučuji 10x50, 10x56. 12x56 je vhodný na den na posed, na šoulačku za dne to taky asi nebude to pravé ořechové.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od Petr Vysok »

To jsem přehlédl, sorry. Ta 12x56 pokud je kvalitní není ale na noc taky špatná, zvlášť když se bavíme o binokuláru. Na šoulačku jdu i bez dalekohledu, v polích s puškohledem na 16-20x, ale samozřejmě s tyčí. Monokulár se zvětšením 18x používám i na 30m až do tmy, když se chci opravdu ujistit o výsadě dlouhé 1 cm, která bohužel podle pravidel okresních komisí rozhoduje o chovnosti srnce. 10x50 nebo 10x56 jsou výborné parametry, rozhodně lepší než staré sedmičky, a pro toho kdo loví do 100m plně vyhovující.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: prosím pomoc s výberom

Příspěvek od popovic »

Výborný, podle mézo názoru jeden z nejlepších univerzálů byl starší Zeiss Dodecarem 12x50. Dvanáctinásobné zvětšení už je poměrně silné, výborné na obeznávání přes den, a zároveň tento dalekohled, co si vybavuji, i přes silné silné zvětšení velmi solidně fungoval za šera. Byl to jeden z posledních modelů, co v Jeně dělali, měl modernější tvar než staré klasické Zeissy a červené antireflexy. Problém je ale asi bohužel dnes tenhle dalekohled sehnat...
Odpovědět