Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

Zdravím Vás, prosím, našel by se někdo, kdo by mi mohl pomoct při rozhodování mezi dalekohledy na noční posed? Je mi 23 a má zornice je schopná se roztáhnout něco přes 8mm! takže jiné parametry určitě nezvažuju.
Mám projdené všechny možné testy a fóra a většinou doba pokročila a jsou zde nové modely, které si konkurují a v mnoha případech se jistě nedají srovnávat se svými předchůdci.
Mám spadeno na jeden z těchto kousků:
- Eschenbach Sektor D 8x56 B compact+ (prosím o vyjádření k tomuto NOVÉMU modelu compakt +),
- BURRIS Montana 8x56, (velice mě zajímá jeho kvalita v závislosti na dostupných informacích)
- Delta Optical Titanium 8x56 (ED - tam se mi ale nelíbí reálné přiblížení v testech 8,85x= pupila 6,3 s naměřený průměrem obj. a to nevyrovná ani o něco vyšší prostupnost, snad možná ostrost)
- Vixen Atrek HR 8x56 DCF,
- Yukon Point 8x56
Prosím o nějaké vyjádření k mému výběru, klidně zmiňte i jiné možnosti. Nejvíc mě zajímají první 3 možnosti, předchůdce Eschenbach nebyl v PL testech vůbec špatný a nový by měl být ještě lepší, vím pouze o uvedeném snížení váhy, celá řada je ale nová a předělaná, testy a recenze bohužel chybí.
Burrise jsem objevil zde v odkazu za cenu 5990, přitom jinde stojí kolem 8k, prý má něco společného se Zeissem a je kvalitní, tak mě zaujal. Deltu koumám už nějakou dobu, prostupnost v testech mají nejlepší, bohužel s ostatními nelze porovnat. Vixen nedopadl v testech tak oslnivě, ako delty, stejně jako sarý Eschen. compakt, takže ten jen "do počtu" a o Yukonu nevím nic, takže tak.
Byl bych velice vděčný za každou radu nebo postřeh o těchto dalekohledech, nebo Vámi zmíněných v této ceně. Moje cena je bohužel pevná a pohyblivá pouze o několik stokorun, jsem dlouhodobě nemocný a nejsem výdělečně činný.
(kdybych mohl, tak si koupím Stainera a hotovo... :) )
Děkuji moc každému dobrotivci, který mi pomůže :) Na výběr mám asi měsíc, denní dalekohled mám dobrý, Nikon - rád bych zůstal u značky ale cenově to není možné... ( v případě porovnání a zkušeností prosím i technické vlastnosti a trvanlivost )
Věřím, že Vaše vyjádření pomůže i jiným, kteří shánějí nový dalekohled v podobné ceně :)
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od fplisek »

Vixen a Yukon jsem neměl možnost porovnat, jinak za mě jednoznačně Burrise. :)

Ještě můžu doporučit prodejce loveckysvet.cz specializují se na to, poradí, doporučí ti a ještě dají slevu, za mě maximální spokojenost, jejich prodejnu mám kousek, tak jsem měl možnost u nich dalekohledy vyzkoušet :)
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

fplisek píše:Vixen a Yukon jsem neměl možnost porovnat, jinak za mě jednoznačně Burrise. :)

Ještě můžu doporučit prodejce loveckysvet.cz specializují se na to, poradí, doporučí ti a ještě dají slevu, za mě maximální spokojenost, jejich prodejnu mám kousek, tak jsem měl možnost u nich dalekohledy vyzkoušet :)
Díky moc :) taky se mi líbí, zkoumal jsem včera všechny možné dostupné zahraniční stránky, všude ho docela chválí (3/4 hvězdiček) ale není těch recenzí zrovna moc a všude hlavně stojí kolem 650$ kromě eBay apod. Já jsem ho našel na nimrod.cz za 5990kč v akci! Jen pochybuju, že ještě za měsíc bude pořát. Máš prosím možnost, srovnat ho s něčím? :P A jak prosím hodnotíš po mechanické/technické stránce kvalitu, a jak kouká za "tmy"?
Prodejnu bohužel nemám v širokém okolí žádnou, kde by některý zjistitelně měli.

Nyní první místa zaujímají právě:
Burris Montana 8x56 (který má pořát údajně asoň částečně Německou výrobu, ale neexistuje srovnání, ani uživatelské. Jako jedinou uživateloskou nevýhodu jsem vyčetl nepřipojené krytky objektivů, což si nějak samozřejmě pokutím + na PLtestech recenzi o nějakých nespecifikovaných "odlescích", možná jen překladač, nvím.. :? )
a Delta Optical.
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od fplisek »

Za 6000kč je super cena, já jsem zatím nepřišel na nic, co by mi na něm vadilo, nějakých nežádoucích odlesků jsem si zatím nevšiml, krytku objektivů neřeším, stejně je sundám doma a ven jdu bez nich, krytky okulárů má dobře vyřešený. V noci jsem ho porovnával právě s tím starším Eschenbachem, ten je takový velký neohrabaný, jeden kolega má Deltu 8x56 ROH, ale ještě jsem nestihl porovnat :-). Chtělo by to ještě nějaké další recenze :-)
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

fplisek píše:Za 6000kč je super cena, já jsem zatím nepřišel na nic, co by mi na něm vadilo, nějakých nežádoucích odlesků jsem si zatím nevšiml, krytku objektivů neřeším, stejně je sundám doma a ven jdu bez nich, krytky okulárů má dobře vyřešený. V noci jsem ho porovnával právě s tím starším Eschenbachem, ten je takový velký neohrabaný, jeden kolega má Deltu 8x56 ROH, ale ještě jsem nestihl porovnat :-). Chtělo by to ještě nějaké další recenze :-)
Super, díky moc za ochotu :) Ten nový Eschen. má dýt o dost menší a má mít míň, než 900g, možná i opticky vylepšený, úplně jiný a modernější a naopak dost malý a simpatický ( http://dobrydalekohled.cz/obchod/loveck ... mpact.html ), z testu teda vyšel ten starý Esch. opticky nebo světelně hůř? kdybys to porovnání s Deltou uskutečnil, prosím, dej vědět :) Já si na krytky potrpím, mě tam žádné nečistoty nesmí :D :lol: , stejně tak, jak si udržuju čočku foťáku :) . udělal jsi mi radost :)
Tak kdybys měl nové poznatky a srovnání, dej prosím vědět :) Ještě jednou díky :wink:
Další recenze bych taky uvítal, úplně chybí, kromě nějakých jednovětých... :roll: (sry, teď jsem přečet ve vláknu o Burissovi tvou odpověď na Eschena. :) )
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

Nikdo prosím?
Radek Gahura

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím,
pokud bych sháněl dalekohled na noc a měl strop 7500 kč, tak bych šel jednoznačně do staršího Zeissu Jenoptem 10x50. Opticky je výborný, a i přes silnější zvětšení má vynikající světelnost. A nabízí zorné pole 130 m což je parametr, který nemá konkurenci ani u moderních špičkových dalekohledů. Zde je ještě potřeba říct, že na rozdíl od jiných i dražších dalekohledů je obraz ostrý a použitelný i v okrajích zorného pole. Bez váhání bych šel do tohoto dalekohledu, mám bohužel osobní zkušenost s tím, že moderní dalekohledy do ceny cca až 10000 kč mají podprůměrně kvalitní konstrukční zpracování, jejich životnost je při častějším používání velmi omezená.
S pozdravem Radek Gahura
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

Děkuji, už mi bylo vícekrát takto poraděno, určitě to není vůbec špatná volba a bylo by to lepší než to, co mám. Sháním ale něco čistě na noc a s pupilou 7mm, myslím že velikost výstupu nedožene ani 95% účinnost. 5mm je pro mě hodně málo, mám zatím dobré oči a chci toho plně využít, hold je mi jasné, že kresbu až do krajů a další parametry budu muset obětovat :?
Proto jsou mí favofiti Burris 8x56 (tam nevím skoro nic, jen že bude kvalitní ale testy chybí) a Delta Opt. Tit. 8x56
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od FrantaB »

Taky mám mladé oči, navíc na tmu nějak "jinak" poskládané než je obvyklé a nemůžu si pomoci, tohle je třeba vyzkoušet. Měl bych jen poznámku-v noci zejména je oko nejcitlivější na zaznamenání pohybu především ve vnější třetině zorného pole. Proto se taky doporučuje nedívat se na nejisté věci přímo-a nejen u vojáků. Mám navíc býle, takže jakoukoliv pupilu mám ořezanou ještě příliš velkou vzdáleností od oka. Ale přesto minimálně pro mně je změna kvality obrazu k okrajům naprosto zásadní. Kupodivu dokáže vadit i barevná vada, hlavně úplňky takhle při podzimku, kdy i ve tmě člověk podvědomě vnímá ty červené a když mu z nich optika najednou "udělá jiné červené" kvůli barevné vadě, neví jestli je to kvůli pohybu nebo ne a navíc mě to tahá za oči. A Dekarem bych určitě nevyřazoval kvůli menší pupile. Ostrost k okrajům sice trošičku klesá zdá se mi, ale barevnou vadu nebo zkreslením rozhodně netrpí, minimálně v porovnání s tím co míš ve výběru.
Vím, že málokdo (a mladý na/chvíli po škole už vůbec) nemá peněz nazbyt aby mohl bohorovně ignorovat slevu 2k, ale přimlouvám se za pokusy o vypůjčení a vyzkoušení v okolí/od prodejce pokud není komplikovaná doprava. Ve výsledku to můžou být strašně drahé 2k úspory.
Aspoň jedno pozitivum-na nákup dalekohledu právě začíná být správný čas, kdy chytíš šero/tmu ještě v otevírací době
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

FrantaB: Díky :) no právě to je u mě ten problém, že já jsem z východu moravy a tady není jediná prodejna na vyzkoušení kteréhokoliv z těchto dalekohledů ani v okolí 100 km, proto je to pro mě tak těžké a velké dilema, jinak bych si samozřjmě rád vyzkoušel. A o nějaké ušetření mi taky nejde, jde o to, že mám tolik, kolik mám a víc už mít nebudu, skončila mi smlouva v práci a nakupuju to z poslední výplaty, takže přišetření nepřipadá v úvahu. Ale díky moc, snad to nějak dopadně :)
Já mám právě oči zcela v pořádku a pupilu dokonce jemně přes 8mm, proto jí chci co nejvíc využít, co to jde, o zorném poli vím, taky to využívám pořát ale krajem oka se hold něco pozorovat nedá. Dalekohledů s 5(5,27) mm pupilou už mi prošlo několik a opravdu mi to nestačí, můj nikon má jistě max. jen o několik % slabší přenos, než mají právě ty "vysokopřenosové" dalekohledy a rozhodně nespadá do žádného podprůměru, ale tento výstup mi nestačí opravdu zdaleka, už jen tím, že se stejným nebo větším % propustnosti může být ta 8x56ka ještě skoro o polovinu navíc pro ve využití zorničky :wink: opravdu nižší paraetry než je 7 neřeším :) měl jsem v ruce i lepší kukátka s výstupem právě 5mm a bylo to stejné, jako co mám teď.
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

Tak poslední rozhodování bylo mezi Burrisem a Delta O. Tit. 8x56, vzal jsem Deltu. Doufám že s ohledem na kvalitu a světelnost jsem neudělal chybu :) Burris se mi sice dost líbil, potvrdila se mi i jeho kvalita a to z více stran, a to i optická (údajně lepší než Eschenbach a další) ale bohužel porovnání propustnosti nikdo nic. Takže Burris by byl super, kvalitní a možná i skoro stejně dobrý jako Delta (teda s určitě o trochu nižší propustností) ale byla byla by to střela trochu naslepo, takže nakonec Delta 8) už se těším :o tak snad vydrží :) Burris by byl teda opticky v ohledu ke skreslení lepší, i opricky ale s nižší propustnostrí skoro určitě. Ostatním asi po svém zdlouhavém výběru a zjišťování můžu Burrise taky doporučit, pokud není každých pár % v propustnosti na prvním místě :) díky Vám všem za komenty a pomoc, doufám, že někomu toto téma taky pomůže :wink:
jarda19841
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 27.10.2013, 5:00

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od jarda19841 »

zdravim, ako si spokojny s Deltou? Ja uvazujem tiez na polovnickym dalekohladom najlepsie 8x56, ale neviem sa rozhodnut, pozeral som ponuku http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/da ... alekohlady ale je toho dost, co sa mi paci.
Zubřan
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22.9.2014, 0:06

Re: Výběr nočního dalekohedu 8x56 do 7500kč (vybrané konkurenční

Příspěvek od Zubřan »

jarda19841 píše:zdravim, ako si spokojny s Deltou? Ja uvazujem tiez na polovnickym dalekohladom najlepsie 8x56, ale neviem sa rozhodnut, pozeral som ponuku http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/da ... alekohlady ale je toho dost, co sa mi paci.

Ahoj, jsem s deltou docela spokojený, konstrukce je robustní, očnice docela příjemné, krytky objektivů (které prý upadávají) jsem si rovnou pojistil, proti jejich ztrátě přivázáním, bohužel nedrží ani dokonale nasazené, takže se občas otevřou, určitě to taky nějak vyřeším... :D Pouzdro je taky perfektní a dalekohled v něm nosím do auta a v baťohu... Popruh na krk (k dalekohledu) je opravdu perfektní a pohodlný, i na jeho váhu.
A teď k optoce. Světelnost, prostupnost světla v % a další vlastnosti známe (podle testů na http://www.optyczne.pl/100-Test_lornetk ... _8x56.html ). z Toho víme, že je to hodně dobrá optika za bezkonkurenční cenu... já jsem se bál těch ne úplně příkladných kolonek, jako je zkreslení a větší propustnost červené a musím říct, že zbytečně, vlastně jsem takto kvalitní obraz ještě neměl. I když je pravda, že rozhodně se nedá říct, že by byl ostrý až do okrajů, nijak mi to nepřekáží, i když je to znát (můj Nikon je na tom líp, kvůli střechové konstrukci). Kvalitou obrazu je na tom nejspíš stejně nebo o trochu (možná trochu víc) líp, než můj Nikon Prostaff 7 (u kterého testy nejsou ale oproti Monarchovi ztrácí opravdu málo). Světelnost je parádní, povrchová úprava už je nějakou dobu stejná, jako je u modelu s ED, tedy tmavě zelená a hrbolkatá. Jediná věc, která mi u něj vysloveně moc nesedí je až příliš tuhé zaostřovací kolečko. Je sice pravda, že se možná ještě trochu rozchodí ale soudruzi to asi trochu přehnali se "ztužovací" vazelínou. Není to ale žádná katastrofa, jen oproti mojemu pohodlnému prckovi od Nikonu je to velký rozdíl, jen už to prostě třeba nejde jedním, ale dvěma prsty. :) Pokud chceš nějaké konkrétnosti, tak se klidně poptej :)
Odpovědět