Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
pepíno
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pát 09.1.2015, 18:55

Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od pepíno »

Rozhoduji se pro nový dalekohled mezi 8x42 a 10x42. Oba jsou od stejného výrobce s HD skly. Jsem si vědom rozdílů v použití mezi oběma dalekohledy. Jako jedno z rozhodujících kritérií bych volil větší „hloubku ostrosti“. Nejsem optik, ale trochu fotím zrcadlovkou, tak snad nevolím úplně nesmyslné názvy pro popis problematiky. Jde mi o to, abych např. při noční čekané nemusel přeostřovat, když mi vyjde zvěř třeba na 50 m a potom na 30 m. Jednak se za horších světelných podmínek špatně ostří a také nosím brýle a to se za tmy moje oční vady ještě zhoršují. Prostě už s dalekohledem nechci nic dělat, jenom pozorovat. Jsou někde k dispozici parametry pro konkrétní dalekohled s určitým zvětšením a průměrem objektivu? Pro fotografy existují jednoduché tabulky nebo výpočtový program pro výpočet hloubky ostrosti, kde volím proměnné - clonu, ohniskovou vzdálenost a vzdálenost objektu. To s dalekohledem koresponduje – clona=průměr objektivu; ohnisková vzdálenost=zorný úhel, zde zvětšení 8x nebo 10x a vzdálenost objektu=na jakou vzdálenost si zaostřím. Z těchto proměnných mi vyplývá, že dalekohled 8x42 by měl mít větší hloubku ostrosti než 10x42, ale o kolik? Nevím, jaké jsou hranice, kde začíná a končí zaostřeno. Jestli na zaostřenou vzdálenost např. 50 m budu s 8x42 vidět ostře v rozmezí 40-60 m nebo 30-70 m a s 10x42 v rozmezí 45-55 m nebo 35-65 m. Jde mi právě o tyto hranice, abych mohl porovnat oba dalekohledy podle tohoto kritéria. Díky za info.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od pufr »

Zajímavá otázka. Pokud vím, není to u dalekohledu tak jednoduché, neb ten je kombinací minimálně dvou "soustav" - okulár - objektiv. Optické vady se zpravidla korigují v každé samostatně. Řada výrobců v minulosti řešila nabídku podobnou té, o které píšeš - 8x + 10x a ještě další zvětšení, jen osazením stejné skříňky jinými okuláry. Tam potom samosebou "12x" zvětšující okulár (ve skutečnosti nemá tak velké zvětšení) - lupa, kterou pozoruješ reaĺný obraz objektivu převrácený hranolem, je stavebně nejmohutnější, má nejkratší ohniskovou vzdálenost a nejmenší hloubku ostrosti.
Dnes už se ale asi řeší výroba "komplexněji" než za Srba & Štyse, optická mohutnost okuláru bude pro hloubku ostrosti pořád důležitá - nicméně nikdo ji, pokud vím, neudává :?
Větší hloubku ostrosti měly většinou dalekohledy bez centrálního ostření - tam výrobce počítá s obsluhou, kterou popisuješ a řada lidí si pak okuláry proti otočení zajistila lepící páskou - obvyklé řešení třeba u dalekohledů 7x50 - stará Meopta měla příjemný měkký obraz s velikou hloubkou ostrosti.
Na účel, který píšeš, bych nevynechal ani 7x42 - nedávno mě celkem příjemně překvapil a zkusil bych, jak mým očím sedí nějaký Steiner s jejich "automatickým" fokusem :?
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od bonecrusherx55 »

poradim ti...zozen si ulozenku meopta D7 7x50 a ta je stabilne zaostrena, alebo steiner 7x50 stabilne zaostreny...Tu D7 mam ja, za sera obraz vynikajuci a netrapis sa so zaostrovanim dialky...proste si nastavis na obe oci ocnu korekciu a hotovo. ma to +- 5 diotrii, takze aj ked mas zly zrak, nie je problem zaostrit. Vyhoda je, ze absolutne netaha oci. Inak je to kvalitne sklo, a ten dalekohlad ta prezije. Je jedno, ci kuknes na 50 metrov, alebo na 5 KM, stale to mas zaostrene. http://sport.bazos.cz/inzerat/42904652/ ... P-STAV.php
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Georg.H »

dají se koupi levnějí
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Tim »

Teď jsem vzal v kanceláři do ruky starý Zeiss Binoctem 10x50 a dal se vyladit tak, že se mé oči v pohodě přizpůsobily pozorovaní od 12 metrů (měřeno podle složené kulatiny) až na cca. 5 km vzdálený vysílač. Je fakt, že v těch 12 metrech už to tahalo za oči a při pohledu na ten vysílač také, ale rozmezí 30-300 metrů je opravdu bezproblémové
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
kestrel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: sob 01.6.2013, 18:41

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od kestrel1 »

Ze stoupajícím zvětšením hloubka ostrosti klesá, u laciných nových dalekohledú budeš mít patrne problém při 10x. Nejlepší hloubku z toho co jsem měl mal Nobilem 8x56 /nástupce zeiss jena/, oproti roofkam 8x co jsem měl. Někdy jsem měl pocit, že tam je ostření jen kvúli vzdálenosti pod 10m. Steiner 7x nebo edf 7x by mohli být co se týče nenutnosti ostřit nejvhodnejší, a má stabilní obraz /druhá věc je, že na otevřené pláni 7ma postrádá detail desítky, já ji radím mezi lesní dalekohled, desítku zase polní... 8x42 je formát kompromisu, proto je oblíben.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Myslivec Milda »

pepíno píše:Rozhoduji se pro nový dalekohled mezi 8x42 a 10x42. Oba jsou od stejného výrobce s HD skly. Jsem si vědom rozdílů v použití mezi oběma dalekohledy. Jako jedno z rozhodujících kritérií bych volil větší „hloubku ostrosti“. ........... Prostě už s dalekohledem nechci nic dělat, jenom pozorovat. ...............Jsou někde k dispozici parametry pro konkrétní dalekohled s určitým zvětšením a průměrem objektivu? Z těchto proměnných mi vyplývá, že dalekohled 8x42 by měl mít větší hloubku ostrosti než 10x42, ale o kolik? Nevím, jaké jsou hranice, kde začíná a končí zaostřeno................... Jde mi právě o tyto hranice, abych mohl porovnat oba dalekohledy podle tohoto kritéria. Díky za info.
SPEKULUJI, že se jedná o nové dalekohledy : MeoPRO 8x42 HD a MeoPro 10x42HD. Pro TYTO platí následující : AD--- Hloubka ostrosti : U těchto dalekohledů je stejný Objektiv. Zvětšení je ZDE dané jen odlišným okulárem. Ohnisková vzdálenost je prakticky stejná. Hloubka ostrosti je zde daná v nepřímé úměře. Čili 8x42 má hloubku ostrosti o cca. 20% větší. ( vulgo nemusím až tolik do-ostřovat při pohybu zvěře ) Schopnost = dobře ZAOSTŘIT je zde od cca. 2.metrů až po obzor. Jemně do-ostřovat, na pohybující se cíl musíme vždycky a u všeho solidního. Nelze srovnávat hrušky a jablka ! Hloubka ostrosti u digitálních fotoaparátů záleží na kvalitě rozlišení snímače. U dalekohledů je teoretická možnost spočítat si tento parametr jen u ideálního mladého a zdravého oka a k tomu by musely být obě oči absolutně stejné . ( Vulgo : Záleží na adaptabilitě konkrétního lidského OKA ! Zdravé oko +/- 0, 5 dioptrie zvládne hravě, s věkem adaptabilita oka klesá. ) Ve své CENOVÉ kategorii DNES nemají tyto dalekohledy konkurenci. NEBAVÍM SE teď o modelu MeoSTAR 10 x 42 HD, páč nelze srovnávat hrušky a jablka. Pro člověka s omezeným rozpočtem je MeoPro 8x42 / 10x42 HD ! ( pozor, nezaměňovat se starým MeoPro ) rozhodně dobrá volba. Kdo chce KVALITU = absolutně bezkonkurenční a neřeší cenu, tam je volba jasná. Swarovski EL 10 x 50 HD. Nic lepšího v současnosti není k mání. Ledaže-by firma . Swarovski Optik na teď začínající výstavě SHOT Show v Las Vegas ukázala nějakou tajnou novinku. Co dodat ? Nejlepší je zajít ke svému nejbližšímu autorizovanému prodejci a podívat se vlastníma očima.
Redundantní informace byla odebrána. Pufr :)
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Tim »

Mildo promiň, vím že je to mimo téma, ale mám nutkavou potřebu Tě trochu "dovzdělat". Hloubka ostrosti u digitálního fotoaparátu nemá se snímačem vůbec nic společného! To je jako tvrdit že televize by měla lepší obraz, kdyby byla na 380V. A ohledně dalekohledu... Vím, že je težké Ti vymlouvat "svařák" a "blázra", ale zkus se podívat skrz Leicu a uvidíš něco, cos' ještě neviděl...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od pufr »

No vidím, že se schyluje k debatě, která zde pravda úplně zcela OT, čím je dána "hloubka ostrosti"; - DOF - Depth of Field, Focal Depth ... ->pro strejdu Google
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field

Pokud to prostudujete, zjistíte, že hloubka ostrosti u objektivu je primárně dána, jak v české terminologii říkáme "zobrazovacím poměrem", to je, kolikrát je pozorovaný, snímaný předmět větší (nebo menší) než jeho obraz. Proto na snímači de facto záleží - ne na jeho struktuře (velkém nebo malém "rozlišení") ale na fyzické velikosti snímací plochy. Na čipu s uhlopříčkou čtvrt palce (6,35 mm) bude obraz pozorované scény vždy cca 7x menší než u Full-frame SLR (s uhlopříčkou cca 43 mm), proto bude (při stejné velikosti pozorovaného předmětu na obou obrazech zvětšených na stejný rozměr) i cca 7x menší zobrazovací poměr a tomu odpovídající výrazně větší hloubka ostrosti u kompaktíku - viz různé "DOF calculator" na netu.
Proto je s kompaktíkem mnohem snažší udělat "makro mravence z ruky" než se zrcadlovkou a s měchovým "deskáčem" na "planfilm" 10x15 cm to nešlo vůbec (že u malých čipů jsou vady, šum atd., a skuteční fotografové je tedy moc nepoužijí ... asi všichni víme :? )

Dalšími možnostmi, jak hloubku ostrosti - při fotografování - ovlivnit je samosebou clona, vzdálenost objektu od pozadí ..., což už pro debatu o loveckých dalekohledech nemá zásadní význam.
Pufr
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Tim »

Pufr - no to samozřejmě ano, protože s velikostí čipu se mění ekvivalentní ohnisková vzdálenost, ale tvrdit že za to může rozlišení? :-(

Jinak teď jsem se ze zvědavosti podíval z okna přes Fomei Hunter 7x50 a přes Nikon Monarch 8x56. Musím říci, že mne nikdy nenapadlo zkusit si všimnout hloubky ostrosti dalekohledu... A musím potvrdit to co jsem psal včera s Zeissem. To ostření je na dalekohledu snad jen kvůli extrémně blízkým nebo naopak extrémně vzdáleným objektům. Já si myslím, že tazatel ani s oční vadou nemusí u dalekohledu hloubku ostrosti příliš řešit ;-)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
pepíno
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pát 09.1.2015, 18:55

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od pepíno »

Díky za info a názory.
Diskuze týkající se fotografování by byla na jiné obsáhlé téma (pozn. hloubka ostrosti samozřejmě závisí na velikosti snímače a s ním souvisí velikost rozptylového kroužku = povolené rozostření na senzoru, např. pro full-frame (velikost kinofilmového políčka) je CoC 0,03 mm. Lidské oko není dokonalé a tudíž při sledování obrazu vycházíme z toho co dokáži vnímat jako ostré a co již jako neostré).

Upřesním ještě dalekohledy, z kterých vybírám: Zeiss Conquest HD 8x42 a Zeiss Conquest HD 10x42.
Vzhledem k tomu, že mi je 42 let, volba dalekohledů 7x50 nebo 8x56 pro mě již není (moje oko již nevyužije potenciál dalekohledu).
Možná se mýlím, ale myslím si, že starší dalekohledy bez povrchových úprav čoček (bez HD provedení) byly na hloubku ostrosti více tolerantní, protože poskytovaný obraz obsahoval více chromatické aberace (barevné duhování obrazu) než současná skla HD. Proto se objekt zdál zaostřený na všech vzdálenostech (poskytoval stejnou optickou vadu objetivu a rozdíl v neostrosti jsme nerozeznali). U HD skel nedochází k tak velkému vytváření barevných kontur u hran sledovaného objektu a objekt se proto jeví více zřetelný. Proto bude potřeba HD skla více doostřovat, ale stále bude určitá oblast, která se bude našemu oku jevit jako ostrá. Je otázkou kolik to na určitou vzdálenost je. Zda to je např. na 50m +/-10m nebo více či méně.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Tim »

To máš určitě pravdu, ale zrovna ten Monarch páté řady má už dost "moderní" skla a stejně je ten obraz ostrý ve slušném rozsahu vzdáleností. To oko se přece jen docela přizpůsobí...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
kestrel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: sob 01.6.2013, 18:41

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od kestrel1 »

ono s tím HD to je do určité míry pravda, ale ne úplně. Já jsem měl Trinovid BN a měl nižší CA ako M7 od Nikonu. Triplet je lepší jako dublet z ED skla.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Rogam »

Tim píše:.............", ale zkus se podívat skrz Leicu a uvidíš něco, cos' ještě neviděl...
Prosím Tě, jen čistě ze zvědavosti, jaký máš na mysli konkrétní model od té Leicy? Kvalitní dalekohledy mě totiž zajímají. Díky.

Tady je třeba jeden test (v AJ) dalekohledů s dálkoměrem - srovnání Zeiss Victory RF, Swarovski EL Range a Leica Geovid HD-B: http://www.leica-shop.sk/SD_JP0313_Fernglaser.pdf a v řadě porovnání je to podobné, ale pokud jde třeba o diskutovanou transmisi, tak jim Swarovski trochu ujel.... V celkové testu sice Swarovski nezvítězil, kvůli "Ballistics program", ale pokud šlo o sklo, tak v testu neměl konkurenci.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Hyperfokální vzdálenost u dalekohledů?

Příspěvek od Tim »

Promiň, musel jsem se spojit s hostem co k nám jezdí, z hlavy jsem si to nepamatoval. Jedná se o Leica ULTRAVID 10x50 vs. Mildou zmiňovaný Swarovski EL 10x50 WB. Ja osobně viděl při měsíčku lépe s hostovou Leicou - obraz sice možná méně jasný (ale určitě ne o moc), zato se mi však zdál ostřejší a prokreslenější v detailech. Paroží pastvícího se srnce bylo prostě rozhodně o něco lépe obeznatelné Leicou.
Naposledy upravil(a) Tim dne pon 19.1.2015, 20:55, celkem upraveno 1 x.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět