Univerzální lovecký dalekohled

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od cr001 »

Nezatracuju dalekohledy s větším objektivem a určitě neříkám, že s nimi není vidět, ale myslel jsem, že se bavíme o dalekohledech s fixním zvětšením a vysokým potenciálem "univerzálnosti". Abych využil výhody objektivi 56 ve svém věku, tak musím mít zvětšení ne 10x ale třeba 12x nebo i víc a takových dalekohledů se jednak moc nevyrábí a na krku budou cítit. S variably to jde, ale zase mají své mínusy v transmisi světla, užším zorném poli, výkonu za šera a jako univerzální dalekohled mi nepřijdou moc vhodné. Naopak u puškohledu je to super, protože jde nastavit takové zvětšení pro dané světelné podmínky, že je každé oko využije maximálně.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od dalas »

Problém je ve slově univerzální. Takový není. Spíše by se to mělo jmenovat kompromisní. A jestli tedy kompromisní, tak mezi čím. Já vycházím z toho, že lovecký pozorovák mám zejména na dobré obeznání. Nepotřebuji žádná panoramata. Něco jinýho je naháňkový puškohled, kde je velké zorné pole výhodou, neb musím mít přehled i o okolí. Pozorovací variábly u mne ne e. Pokud je to ještě komplikováno váhou? Já bych přece jen upřednostnil ty optické vlastnosti. Celej den nosit sice lehoučký kousek, kterým pak je stejně prd vidět, to se pronese. Raděj sice těžší, ale ta váha se dá řešit vhodným popruhem. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od cr001 »

Jasně - taky jde zjednodušeně říct, že pokud někdo loví i večer a v noci, tak ať si vezme dalekohled s co největším zvětšením, s kterým bude za takových podmínek dobře vidět, protože zvětšení není nikdy dost a ve dne je vidět s každým dalekohledem dobře.. :lol:
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Boci1 »

Má pravdu cr001 :D Onehdá jsem si půjčil 10x56 a porovnával s 10x50.A ačkoliv jsem se moc snažil najít nějaký výraznější rozdíl tak jsem šel domů zklamán.Je mě lehce přes padesát a přínos 56 oproti 50 se rovná nule.Chtěl jsem si udělat radost a koupit definitivní dalekohled.Naštěstí jsem nepropadl panice a koupil si novou pistoly a ještě ušetřil :D
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Reno »

Děkuji za odpovědi. Na základě dosavadních příspěvků mohu parametry "univerzálního" loveckého dalekohledu zatím shrnout následovně: Optimální zvětšení je 10x, neboť je ještě udržitelné při pozorování z volné ruky a také vhodnější pro stárnoucí zrak, než 8x nebo 7x. Ohledně průměru objektivů to vypadá, že ve světelnosti 56 mm a 50 mm není nijak dramatický rozdíl, takže by mohl stačit průměr 50 mm. Objektiv 42 mm už je asi málo, ačkoliv kompaktnost dalekohledů 10x42 vypadá lákavě.
Zdenek41 píše:...Já jsem pořídil tento a jsem spokojen
http://www.frankonia.de/Fernglas+Cobra+ ... ryId=63295
A jak si Zdenku tento dalekohled vede za šera či za tmy? Srovnávals jej s nějakým jiným s větším objektivem?

Pro zajímavost srovnání parametrů vybraných dalekohledů Meopta:

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Zdenek41 »

Za mě je cobra pro můj zrak úplně v pohodě. Porovnání s mojim Rusem 7/50 a Němcem 10/50 je nesrovnatelno. Za dne vykresluje opravdu perfektně i na 400m rozpoznám paličkáře a to i v mlžném oparu což oba starší kousky neradi. Na černou většinou chodím od půl měsíce, bez sněhu bez problémů. Ze sněhem stačí zbytkové světlo či hvězdy. Jsou i lepší dalekohledy co jsem měl v ruce, ale finančně za 3 cobry. Za roky používání jsem ještě ani jednou nemusel říci tak vidím h...o , tak jdu domu. Nevnucuji , ale nikdy bych nevěřil co ta optika dokáže. Slabina je vrhání stínů při špatně naštelovaných mušlích a zaostřování do detailů což u mích starších soudruhů nebylo třeba. Mám dost blízko oči u sebe a mám to jen tak tak na to pozor.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od cr001 »

Reno: jenom doplnění k tomu zvětšení - měl jsem variabl a ve volné ruce jsem dokázal vpohodě udržet i daleko vyšší zvětšení než 10x, takže bych to nebral jako nějaký limit a šel klidně do 12x (a pokud má dost široké zorné pole i výš).
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Posmiros »

Já obeznávám srnčí s ruským 15x50 a dobrý to je :) chtěl jsem ho nahradit něčím novějším do 10 000,- při stejným zvětšení a všechny dalekohledy jsem vrátil protože koukaly hůř :? do se s tím koukat i bez podpěry když si člověk dobře stoupne a neklepou se mu ruce :) akorát jak padne tma tam je to mizérie, takže zas tak univerzální není :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Reno »

No právě, ono to vyšší zvětšení (12x a víc) obvykle zároveň snižuje průměr výstupní pupily, čímž klesá výkon dalekohledu za horších světelných podmínek. Je to vidět např. ZDE, kdy má dalekohled 12x50 stejný průměr pupily, jako model 10x42 a dokonce o něco nižší % světelné propustnosti.

Jinak začínám koketovat s myšlenkou, že nějaký kompaktní dalekohled v ceně okolo 10.000,- Kč, jako např. Steiner Cobra 10x42, Meopta MeoPro HD 10x42, nebo Bushnell Legend Ultra HD 10x42, by mohlo být to pravé. Úplnou tmu pořeším digitálním nočním puškohledem.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od dalas »

Reno, máš pravdu, že se zvětšením klesá, avšak matematická světelnost dalekohledu. Ale výkon za šera je dán druhou odmocninou ze součinu světelnosti objektivu a zvětšení a říká jak dobře budou v dalekohledu čitelné detaily. Rozlišení dokonce třeba barevného gradientu je u lidského oka totiž velmi vysoké, a to i za relativně nízké úrovně osvětlení. Díky tomu je pro dobré pozorování důležitější větší zvětšení než vysoká světelnost.
Abych to prakticky vysvětlil. Budeš mít třeba srnce na 100m. Za šera, bez dalekohledu (nic nesnižuje světelný tok) sice poznáš, že je to srnec, má parůžky, ale už neuvidíš třeba výsady, nebo perlení. Vezmeš dalekohled, koukneš, a ten obraz bude tmavší. Rozeznáš ale výsady a třeba i to perlení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od lanus »

dalas - AJ Tvoja t.j. najnovšia verzia definície výkonu za šera cit.: "výkon za šera je dán druhou odmocninou ze součinu světelnosti objektivu a zvětšení " má podstatne väčšiu vypovedajúcu schopnosť ako "oficiálna verzia" .
(Je zaujímavé,že si nikto túto skutočnosť za 21 hod. nevšimol a nezareagoval .) :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od cr001 »

Ianus - jaká je podle tebe "oficiální verze" výkonu za šera ?
kestrel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: sob 01.6.2013, 18:41

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kestrel1 »

Výkon za šera není jenom o velikosti objektivu a zvětšení, to by třeba 20x50 byla supr v zmysle obsoletní definice Twilight factoru (taky v době kdy byla zavedena byl dán do velké míry výkon dalekohledu za šera právě jenom zvětšením a objektivem, vždy sice jenom při stejné výstupní pupile, nakolik rozdíli v konstrukci, a vrstvení nebyly markantné, a dnes není 10x50 jako 10x50 jiného výrobcu). Tudíž kto chce výkon za šera sáhne po dalekohledech, které mají pro něj vhodnou pupilu, nestrácejí kontrast za šera, mají světelnou propustnost 90%+ a mají přijatelnou váhu. Nemyslím si, že střetnete myslivce s Vixenem 12x80, spíš bude mít něco co má přijatelnou hmotnost a taky zvětšení.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od cr001 »

Německy sice neumím, ale je tam vzorec, který neříká nic jiného, než napsal dalas, tak nevidím žádný rozdíl mezi "oficiální" a "novou" verzí :?
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od lanus »

cr001 - Dämmerunghszahl je napr. tu : http://www.orniwelt.de/content/Fernglae ... Daten.html
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Odpovědět