Univerzální lovecký dalekohled

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Zbrojovák »

Zdravím pánové, chtěl bych se poradit. Mám Steinera ranger 7x50 s autofokusem, jsem sním velmi spokojen, jak zobrazovací schopnost, tak jas, světelnost. Pozoruji ale na sobě, že bych spíš už potřeboval nějakou 10x50, hlavně na obeznání už mi ta sedma přestává stačit.
Co byste mi doporučili, koupil bych něco v 10x50, první co bylo tak jsem se díval na Steiner zase s autofokusem, abych nemusel ostřit, bohužel ranger už 10x nedělají, jen military atam to jde na 20tis kč :? . Za Rangera jsem dal kdys 12tis kč.
Co byste mi v té relaci kolem 10tis doporučili? Jako dobrý poměr ceny a kvality? I něco staršího, z druhé ruky apod., klidně i armádní model.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Radek Gahura

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím,
já mám už delší dobu pocit, že výrobci poslední roky modely 10x50 vypouští, a vše sází buď na klasické 8x56 nebo na 8x42 a 10x42.
Pokud pominu top kousky od Swarovského, Zeissu a Leicy, tak mě napadají v podstatě pouze dva modely, které mají vysokou kvalitu a byli by pro Vás vhodné, a to Meopta Meostar 10x50 a Docter Nobilem 10x50. Z druhé ruky se čas od času objeví za solidní cenu. Ze starých modelů má pořád dobrou optickou kvalitu Zeiss Jenoptem 10x50. Nikon ještě nabízí Monarch 10x56, tam už je ale už potřeba počítat s několika drobnějšími optickými vadami.
S pozdravem Radek Gahura
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Zbrojovák »

a co třeba toto
http://www.promys.cz/dalekohled-vixen-atrek-hr-10x50-wp
anebo
http://www.m-link.cz/kategoria/dalekohl ... ack-10x50/
anebo toto
http://www.optickysvet.cz/dalekohledy/d ... le-zdarma/

zde to co mám já v 7x50 jako ranger, ale v 10x50 je násobně dražší :-( těží z modelu military dodávaného USArmy, NAVY i USMC dokonce ražší než model ranger 8x56 co je teď za 9,9tis kč v akci u nimroda
http://www.optickysvet.cz/dalekohledy/d ... ox-zdarma/

ten starý zeiss 10x50 mě taky napadl ale ty ceny? - je to stejné jako ten vixen atrek 10x50 anebo vortex 10x50, minox 10x42... - je to srovnatelné co do kvality obrazu a světelnosti, nebo je na tom starý zeiss 10x50 který je v podobných cenách, opticky lépe nebo hůře? Vodotěsnost a hmotnost?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Zdenek41 »

Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od lanus »

Radiť niekomu pri výbere optiky je dosť nevďačné ale tu :https://www.youtube.com/watch?feature=p ... J6PHJAVGyE sa to figimu a jeho 10x52 celkom podarilo .
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
kestrel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: sob 01.6.2013, 18:41

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kestrel1 »

S 10x50 se to má tak, že když je lacná, má zorní pole pod 100m a ne ve vzorné kvalite. Pokud je větší, tak je jen "uměle" natáhnuté bez jakéhokoliv benefitu k pozorování.
Lidi mají rádi Jenu 10x50 protože je to dalekohled který byl designován poctivě, a vždy se dá prodat bez velké stráty, na rozdíl od laciných 10x50 nově vyrobených.
V podstate já když jsem uvažoval nad 10x, tak jsem sklouzl k MeostarHD hoc s 42mm jsem obětoval světelnost za hmotnost, konec koncú kvalitní x42 udrží s normální x50 docela dlouho tempo.
Nadneseny zde byly kvalitní dalekohledy, otázkou je zda jít do vyšší cenové hladiny, i když Ranger pro 10x56 je myslím stále v ní, v nemecku jsou i za 420 eur.
Co se týče laciných čínských modelu 10x50, zde bych neutrácel více než 5000 ( a koukal bych po Action EX nebo Vanguard Spirit ), nakolik je jen otázkou času kdy zjistíte, že chcete neco lepší, a čínana prodáte v lepším případe so strátou 50% - vlastní skušenost s vanguard spirit ED 8x42, který nebyl vyslovene špatný, ale přídomek ED měl asi z oddelení marketingu, a né designu. Mel jsem taky Endeavor I 10,5x45 ED, ten byl o poznání lepší ergonomicky i opticky, velmi dobrý co se týkalo ostrosti a velikosti zorného pole, ale chromatická aberace nezodpovedala označení ED.

Ješte jeden bod, nikdy jsem neměl 10x s individuálním ostřením, a nejsem si jist, zda je to pro 10x komfortní, nakolik hloubka ostrosti s zvyšujícím se zvětšením klesá, a tudíž s 10x by ostření teroreticky mělo být daleko méně komfotní jako se 7x, resp. 10x s IF systémem je spíše pro větší vzdálenost - delší pole, astronomie...
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Choochoo007 »

O tom autofocusu jsem to uz nekde u toho 10x take cetl, asi by bylo lepsi vyzkouset, aby pak nemel clovek hodne unavene oci. Akomodace oko se s vekem zhorsuje a po 40 do 50 vyrazne.
Jinak ze 42 dlouho drzi krok s 50 je hezke, ale jen drzi. S 56 take muze krok jen drzet a to jeste hure. Kdyz prijde chvile, ze zrovna potrebujes videt tak smolik. O vikendu jsem si zrovna rikal proc jsem si bral dalekohled na srnce, kdyz jsem vecer potkal cuniky a kvalitni nocni nebo aspon velky objektiv cca 56 jsem nechal doma. Sam bych do 42 sel tak mozna na duchod, kdy uz je oko starsi a nefunguje jak ma. Kolegum ve spolku jsem doporucoval Nikona 10x56 a uz tu mame asi 4 kousky.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Reno »

Tak jsem z dosavadního výstupu tohoto vlákna poněkud zmatený, neboť to, jaké parametry by měl mít univerzální lovecký dalekohled, jsem se dosud nedočetl. I z toho odkazovaného, firmou Fomei sponzorované videa s Figim, jsem se dozvěděl pouze to, že pro staršího člověka je dalekohled s objektivy 56 mm nesmysl a že super je dalekohled Fomei 10x52... :? Osobně mi jako "šoulajícímu lesnímu muži" zatím k obeznání stačily oči nebo puškohled, případně kompakní monokulár 10x25 (ten pouze ve dne, za horších světelných podmínek stojí za ehm). Dalekohled vůbec nenosím, ale mám možnost hostování v další honitbě, kde mají mimo lesů i nějaké ty louky a pole, takže je tam možnost střelby i pozorování zvěře na výrazně delší vzdálenosti. Proto začínám zvažovat pořízení nového univerzálního loveckého dalekohledu, neboť ten starý, co mám doma, se ostrostí obrazu a světelností blíží lacinému čínskému puškohledu, co máme na malorážce, takže slabota. :roll: Můžete mi prosím vy zkušenější zodpovědět několik otázek?

Od cca jakého věku je nesmyslné tahat velký a těžký dalekohled s objektivy 56 mm, protože stárnoucí oko to již nevyužije?

Jak velký rozdíl v pozorování za horších světelných podmínek je mezi dalekohledy s objektivem 50 a 56 mm?

Je za šera či měsíční noci použitelný dalekohled s objektivem 42 mm?

Jaké zvětšení považujete za univerzální, to 10x?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od dalas »

Já bych postupoval asi takto: Dalekohled potřebuji hlavně na obeznání. Tím je snížena váha parametru šířky zorného pole. Dále bych si ujasnil co ještě udržím v ruce, nebo zda budu mít možnost dalekohled opřít. Pokud bych byl nucen koukat z volné ruky, nešel bych přes zvětšení 10x. Při opření se dá udržet mnohem větší zvětšení, ale to zatím nechám otevřené. Další otázkou je velikost pupily oka. Tady bych si pomohl variáblem, nejlépe za šera, kdy se snižujícím se zvětšením se obraz stává jasnějším až do určitého momentu, kdy už to nemá vliv. Ten skokový přechod je moment, kdy výstupní pupila je rovna pupile oka. Toto konkrétní zvětšení a průměr objektivu dává průměr výstupní pupily, tedy přibližně i pupily oka. (průměr výstupní pupily=průměr objektivu/zvětšení při zlomu jasu). Já to mám někde mezi 9-10x u objektivu 56. Z těchto čísel bych si spočítal min. průměr objektivu u pozorováku. Je známo, že výkon za šera je dán světelností a zvětšením, takže bych neříkal, že objektiv 56 už není pro starce. Ta 56 umožňuje použít větší zvětšení jak třeba 40, a tím i větší výkon za šera. Takto získané parametry bych si šel ověřit do krámu a vyzkoušel různé dalekohledy, které splňují výše zmíněné parametry.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od cr001 »

Reno: nedokážu odpovědět na všechny otázky - jen napíšu svoji zkušenost. Mám starý Zeiss 7x50 a vždy jsem ho považoval za výborný do velkého šera a tmy i přes jeho stáří. Dnes chodím s dalekohledem Bushnell 10x42 a když jsem je srovnával, tak s tím novým za šera a tmy vidím stejně nebo líp. Obraz je sice mírně tmavší, ale zase vetší a ostřejší, o fous víc detailů. Když si vezmu, že Bushnell není žádná superznačka, tak bych se menšího objektivu za šera nebo při měsíčku vůbec nebál - obzvlášť když to bude nějaký renomovaný výrobce. Nechci dělat reklamu Meoptě- sklo mají úplně špičkové - ale přiznám, že v tomhle nejsem objektivní, protože jsem zatím ve fázi nadšení z nového puškohledu... :D. Ten věk, kdy už nevyužiješ potenciál 56mm objektivu je někde mezi 45-50 rokem - beru podle sebe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od dalas »

Chlapi, nezatracujte ty větší objektivy se stářím. Ten větší objektiv vám umožňuje větší zvětšení a tím i daleko větší výkon za šera. Ten 10x42 ořezává (zcela jistě nemáš pupilu oka 4,2mm a menší). A když kouká dobře, jen je tmavší obraz, jak by teprve koukal 10x56! Jo, pokud berete zvětšení jako konstantu, pak fakt mohou být velké objektivy zbytečné. Ten 10x56 bych viděl pro staříka jako velmi dobrou volbu. Srovnatelná co do světelnosti s 10x42 by mohl být 12x56 ale lepší ve výkonu za šera. Druhá věc jsou skla a konstrukce, to je třeba vyzkoušet na konkrétních kusech.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od lanus »

Brať zväčšenie ako konštantu nieje dobré, lebo je dôležité zohľadniť pozorovaciu vzdialenosť (les/pole). Čo však platí na krátko aj na dlho je priemer výstupnej pupily a s tou pri "univerzálnej optike" by som rozhodne pod Ø 4,5 mm nešiel .
Aj staršie oko zvládne i využije pri náležitom zväčšení a pozorovacej vzdialenosti aj Ø 63 mm objektív (horšie to však bude s krkom pri jeho nosení :wink: ) . Nesmie sa však zabúdať aj na ďalšie parametre ,čiže dobrý výber je podmienený dôkladným bezprostredným vzájomným porovnávaním !!!
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od petjan »

No a nějaký slušný dalekohled 10x56?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Petr1970 »

čím víc fufníků, tím víc adidas?:-)
http://www.e-myslivost.cz/detail/optika ... -t-rf.html

ti chudší mají méně adidas:-)
http://www.fotoskoda.cz/swarovski-slc-10x56-dalekohled/
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od petjan »

Ten má i dálkoměr, na těch stránkách i jeden za necelých 40 tis ( Zeiss Victory 10x56 T* FL ). Měl jsem na mysli, něco jako Meopta, v té cenové relaci.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Odpovědět