Univerzální lovecký dalekohled

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od lanus »

cr001 - Je rozdiel či do vzorca dosadíš priemer objektívu alebo jeho "svetelnosť " . :wink:

S príspevkom od kestrel1 samozrejme súhlasím .
Naposledy upravil(a) lanus dne sob 20.6.2015, 8:38, celkem upraveno 1 x.
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od cr001 »

Ianus - ty se mně tou němčinou snažíš zabít :lol:
kestrel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: sob 01.6.2013, 18:41

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kestrel1 »

žádná nová verze vzorce neexistuje, jenom jsem chtěl říct, že vybírat dalekohled do šera na základe Twilight factoru, je v dnešní době tak trochu "přitaženo za vlasi". Pouhým vzorcem s objektivem a zvětšením nemožno charakterizovat tak komplexní problematiku. Kdo chce maximum za šera, stejne skončí u roof dalekohledu s Abbe Koenig hranoly, a v kapse mu patrně ostane díra :lol: . Za univerzál je všeobecne považován 10x50, není težký, má dostatečnou svetelnost za šera a zvěťšení je vhodné k detailu se stabilním obrazem. Mám 12x50 který má výpočtově lepší twilight faktor ako 10x50, ale pochybuji, že bude lepší za šera než 10x50 stejného výrobcu. Z praktického hlediska je výkon za šera obmedzen jednak hmotností, stabilitou a hlavne cenou. Pak problém, že za malé navýšení propustnosti jdou velké peníze.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

a máte někdo osobní zkušenost s porovnáním stejného zvětšení a různých průměrů čočky (např 10x50 a 10x56) u dalekohledu stejného výrobce a pokud možno stejné řady? zajímalo by mě, jak velký je rozdíl ve světelnosti, jestli je zanetbatelný nebo znatelný
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od lanus »

Rainier Wolfcastle - Odpoveď na predmetnú otázku je individuálna ; niekto ten rozdiel vidí, iný nie ; treba osobne odskúšať !!! :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

To je mi jasné, ale bohužel nemám tu možnost
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Choochoo007 »

lanus píše:cr001 - Dämmerunghszahl je napr. tu : http://www.orniwelt.de/content/Fernglae ... Daten.html
lanus ja v tom vzorecku vidim, to same co rekl Dalas a jiz nekolik let, cca 15 ziji s timto udajem. Takto jsem i tyto udaje videl v katalozich prodejcu.

Je zajimave jak se za univerzalni dalekohled zacina doporucovat dalekohled hodne kompromisni, urceny dle parametru prevazne k soulani lehce po zapadu slunce. V USA kde je zakazan lov v noci je situace jina a 10x42 je asi pro jejich povoleny zpusob lovu idealni. U nas se ale lovi i v noci. Proto nejak nechapu duvod ke koupi dalekohledu 10x42 např Steiner Cobra se spatnou propustnosti cocek v noci cca 75%. Chapu, ze to nekomu staci, ale je to silne omezujici a ne univerzalni. Pro porovnani 12x56 Meostar ma pupilu 4,7mm a už je obraz hodne tmavy, spatny, pritom ma puskohled vyrazne lepsi propustnost (88%)svetla nez uvedny Steiner 10x42, kde pupila je 4,2mm a propustnost jak u stareho DDRaka.Ta propustnost se da sehnat lepsi a za stejne penize. O vikendu jsem obeznal bulkare v obili na 380m i se zvetsenim dalekohledu 8x, obraz musi byt proste ostry, kontrastni a nejen veliky.
Pro me je univerzalni takovy dalekohled, ktery me pri jakemkoli zpusoby lovu limituje co nejmene a to rozhodne dalekohled s malou vystupni pupilou a s dost spatnou propustnosti svetla neni. Co me limituje pri lovu vice 150g na krku nebo to, ze spatne vidim, klidne i o 25-30% hure? Je otazka jakou poskytuje ten ktery dalekohled ostrost a kontrast, to nam samozrejme zadny papirovy hodnoty nereknou, takze zkouset a zkouset.
Osobne se povazuji za mladeho, 40 mi jeste nebylo a i dle testu se zvetsenim co tu jiz zminival Dalas mi oko propusti svetla dost, proto beru jako univerzalni dalekohled s ostrym kontrastnim obrazem a dobrou propustnosti svetla 8x56. Az oko nebude fungovat jak ma, tak proste s ostrym kontrastnim obrazem a dobrou propustnosti svetla 10x56 a nikdy nebudu omezen tak jako kdyz si koupim, 50,42,30,...objektiv. Proc nechtit videt maximum?
U univerzalniho puskohledu pro me plati to same, jen s tim rozdilem, ze se muze hodit male zvetseni na nahanky, takze variabl, ale porad plati ostry a kontrastni obraz s dobrou propustnosti svetla. U puskohledu mi ale uz tolik nevadi tmavsi obraz, protoze chci spis dobre zamirit na vetsi flek, takze treba nastaveni variablu 10x56 :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Petr1970 »

zeptám se v tomhle tématu... možná dostanu na ježulu devizový příslib a když ho neutratím za nic jinýho, tak je myšlenka i na dalekohled..

po čem "nejlevnějším"? se mám dívat když mám nyní Meopta 7x50 - starej, čistej, kouká pěkně...
od jaké ceny? modelu poznám rozdíl? bavíme se o zhoršených podmínkách - za dne koukaj pěkně i za 5000...

chci to nosit, ale pár deka ani velikost mi extra nevadí, pupilu nevím, 40 věk.... brýle
jinak sem měl třeba v Lysý problém s Nikonem že sem ho neroztáhl na šířku očí, alespon mi to tak přišlo že vidím kraje.....
večer, "noc"....

bude stačit něco za 10? nebo spíš za 20?.. aby to koukalo "o dost líp"? a mělo smysl utrácet peníze? o trošičku líp za 5000,- to se na to radši vykašlu a koupím si radši něco jinýho..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kajinek.sniper »

Zkusím i svou troškou přispět do mlýna. Když jsem začínal, tak jsem zdědil klasickýho "rusáka" 7x50, obraz docela ucházející, ale na noční lovy to prostě nebylo. :D Po několika letech jsem si zakoupil Vortex Vulture HD 10x56 a od té doby už lovím převážně v noci. Mám ho v kombinaci s puškohledem Meostar R1r a je to akorát, co vidím v dalekohledu, vidím i v puškohledu. Měl jsem možnost ho porovnat i s Meostarem 10x50 a přišlo mi to stejné (myslím, že mám zrak velice dobrý). Jediný rozdíl je v ceně s tím, že Meopta je cca 2x dražší.
Neříkám, že nejsou lepší binokuláry, ale na druhou stranu k čemu mi bude lepší, když v puškohledu uvidím krásnou tmu.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od petjan »

Tak já mám starej německej dalekohled Okular 10x50 a když už nevidím v puškohledu Meostar R1r 3-12x56 a před tím R2 2-12X50, tak v dalekohledu stále ještě vidím, je tedy vyčištěn a seřízen u tady na fóru zminovaného pána (nemohu si vzpomenout na jméno), Tak jsem zvědav, až si koupím ten nový dalekohled. :D
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od juraczech »

kajinek.sniper:
Ten Vortex Vulture 10X56 HD mě zajímá. Jak ho máš dlouho? Lovíš s ním v noci v lese, nebo na poli? Díky
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Choochoo007 »

Nekde se uvadi, ze Vortex Vulture 8x56 HD je delany ve stejne cinske fabrice jako Fomei 8x56 DCF, nevim, dle obrazku je mu hodne podobny. Ikdyz u Vortexu uvadi HD, coz by melo ukazovat na kvalitni sklo, tak Fomei DCF ma vyrazne nizsi chromatickou aberaci. U Vortexu je to HD spise reklamni oznaceni. Vortex ma o cca 9% lepsi propustnost nez Fomei, cca shodnou jako Nikon. Vortex je lepsi nez Fomei, ale je otazka jesli 2x, kdy cena je cca 2x vetsi. Cena konkuruje Nikonu DCF, ale dle testu vypada ze bude horsi.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od kajinek.sniper »

Vortex mam přes 2 roky. Lovím s ním na loukách a polích, do lesa to moc nebude. Na obeznání srnce super, na noční lovy bez měsíčku je to horší, protože než prohlídnu celý pole tak můžu začít znova. Při posledním úplňku jsem se na kilometr kochal, jak si dvě liščata hrajou ve slámě. Jediná nevýhoda pro mě je moc citlivý ostření ale jako fakt hodně citlivý, takže když si to v noci "naladím" na určitou vzdálenost a ono je to pak i mnohem dál nebo blíž, tak po delší době z toho bolej oči. Možná to taky bude tím, že v lese čučim celou noc až do rána :D Teď už bych šel asi do tý 8x56.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od lanus »

kajinek.sniper - Nieje "Rusák" ako rusák ; je diametrálny rozdiel medzi kvalitou ďalekohľadov vyrobených na prelome 70. a 80.rokov minulé storočia (kúpených mimo ZSSR t.j. ako "exportných") ,ktoré pokiaľ sú zachovalé majú použiteľnosť za šera ako aj schopnosť dlhodobého pozorovania bez únavy očí podstatne lepšiu ako produkcia o cca 10 a viac rokov mladšia ,majúca už gumové krúžky na očniciach ako aj súčasnou produkciou pseudo čínskych výrobkov pod 10.000 Kč !!! :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Univerzální lovecký dalekohled

Příspěvek od Choochoo007 »

Nevim jestli ma Vortex citlive ostreni, ale kolecko se snad ostreni se snad otaci z minima do maxima cca 2 otacky coz je docela dost. Spise pujde o to, ze ma dalekohled asi malou hloubku ostrosti a musi se hodne preostrovat, coz neni idelani. Take to namahani oci muze byt zpusobeno vadami opticke soustavy.
Ma nekdo zkusenost s Deltou Tatanium ROH 8x56, 10x56. Parametrama vypada docela povedene, lepsi jak Vortex Vulture, horsi jak Nikon Monarch. Cena oproti Nikonu asi odpovidajici a lepsi jak u Vortexu. Pokud bude dobre fungovat mechanika, tak bych rekl, ze spolu s Nikonem dobra volba za ty penize.
Snad jeste lepe opticky vypada Delta Optical Titanium 8x56 ED. Osobne ale nemam dobrou zkusenost s klasickymi poro dalekohledy kde se zaostruje okular. Vetsinou jsem je dotykem oboci rozostryl. Slo ale o nekvalitni dalekohledy s cenou cca 2tis. Kč, ale pro jistotu se jim asi uz budu vyhybat. Tady to asi funguje dobre, coz asi potvrdi i jini vyrobci.
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne pon 10.8.2015, 15:16, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět