Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od Toman »

Zdravím,
hledal jsem v nějakých diskuzích, ale příliš jsem z toho moudrý nebyl. Hlavně se mi tam v tom zdá se míchají dva typy puškohledů, protože např. můj nemá žádné "klikání".
Na mém puškohledu jsou dvě velká kolečka, první je výšková korekce s excentrem a druhé je ostření. Stranová korekce se provádí posunem červíků v montáži (otáčení celého puškohledu v montáži).
Problém je, že jsem v krajní poloze a potřebuji se dostat ještě o kus do strany. Jenže už jaksi není kam.
Puškohled byl nastřelený od puškaře a tedy v dobré víře jsem netrefil lišku, po kontrolní ráně druhý den jsem zjistil, že to lítá 10 cm do strany a pod, při čemž seřizovací červíky na protilehlých stranách byly povolené...zkrátka puškař měl stejný problém jako já dnes, ale jaksi se mi to neobtěžoval říct. Puškohled je necelý rok po repasi a nosívám ho na na naháňky do leče nebo na hromadu.
Dá se tedy prosím nějak "vycentrovat" osnova uvnitř puškohledu? Kdo by ztratil chvíli času, tak prosím stručně, věcně, ale přesně popsat jak se to dělá.
Děkuji
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od lanus »

Toman - Treba jednostranne celoplošne zúžiť šínu puškohľadu o pár desatín mm zo strany na ktorej sa dotýka montáže . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od dalas »

Tak jak radí lanus. Je docela pravděpodobné, že při repasi dostal puškohled nový lak a jeho silnější vrstva brání dostat se ještě o kousek ve stranové korekci. Jestli byla odchylka 10cm/100m, tak při vzdálenosti prizma od šroubu 135mm by stačilo ubrat z laku 0,135mm. Prakticky s rezervou 0,2mm.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od Toman »

Dobrá, zkusím se na to kouknout. Děkuji. Jen si musím vyrobit nějaký klíček na sundání puškohledu z montáže.
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od fordik »

Před pár rokama jsem koupil ZHčko s 6kou Zeisem a měl jsem ten samej problém. Zajel jsem k puškaři a ten povídal, že je to celkem běžná závada, kterou už několikrát řešil a to tak, že ubral kousek z montáže. Po jeho zásahu to bylo v pořádku a dalo se to bez problémů nastřelit a byla vidět i vůle mezi puškohledem a montáží pro případný další stranový posun.
fordik
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od bon »

Před léty jsem podobný problém řešil u kulobroku UB. Puškař přeměřil rybinu na hlavni a byla nesouosá s hlavní. Po přefrézování rybiny bez problémů.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od lanus »

bon - Samozrejme aj tak sa dá ,ale keď puškár zistí,že prizma na flinte má chybu nepatrnú či žiadnu tak vezme šáber a pár škrabnutiami po šíne puškohľadu príčinu problému odstráni . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od Marpie »

Osobně než odebírat materiál z puškohledu bych to viděl spíš na variantu fordika - ubrat materiál z montáže. Já osobně bych to ale vyřešil úplně jinak - pořídil bych starší Meoptu pokud bych chtěl zůstat u zvětšení 4x kvůli naháněk tak 4x32A nebo Artemis 2000 4x32 + samozřejmě kroužky do montáže a nastřelování rázem bez problémů :wink: .
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Nastřelení puškohledu zeiss ZF4

Příspěvek od Toman »

Ano, jsou lepší puškohledy, ve kterých je lepší zorné pole při stejném zvětšení, mají světelný bod, jsou plněné dusíkem a já nevím co všechno, nicméně tento puškohled se jednou nastřelí a pak je potřeba ho nastřelit až za 10 let a to ještě když vám flinta upadne. A proto se ho stále držím. Na zkk v ráži 7x57 mám meoptu artemis 2100 7x50 a nevím proč, přibližně co půl roku nebo po 10 ranách se nějak rozhodí a když poté střílím ze stolice, tak to létá někam 15-20 cm vedle. A to nosím tu flintu jako svátost s minimem drobných "ťukanců" při manipulaci v kazatelně nebo při přenosu do auta a pod.
Každopádně děkuji, už to střílí jak má!
Odpovědět