puškohled pro naháňku

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím,ale je to opět článek plný superlativů. Co jiného čekat od dr.Hanáka. Mám ten dojem, že tyto články by měly být velmi zřetelně označeny jako komerční prezentace. Vždyť stačí, aby si nějaký dovozce Noname optik zaplatil u dotyčného článek a v ten moment máme na trhu levnou náhradu za Swaro.
Osobně než ten Ultimax tak šáhnu po Leupoldu VX-R ten je kolem nějakých 14.500. Dělají i nějaké verze hog, ale ty jsou tuším z řady VX-III a u nás znatelně dražší.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od BwanaHunter »

Osobně si myslím, že u puškohledu na naháňku absolutně nevyužiju ani zvětšení 6x, natož balistickou věžičku, tedy platím na za něco, co nepotřebuji. Na naháňku imho bohatě stačí leupold vx-2 1-4x22 za 300 dolarů. Tohle, pokud je tak kvalitní jak Hanák tvrdí, je spíš puškohled na tropickou flintu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od rimar77 »

BwanaHunter píše:Osobně si myslím, že u puškohledu na naháňku absolutně nevyužiju ani zvětšení 6x, natož balistickou věžičku, tedy platím na za něco, co nepotřebuji. Na naháňku imho bohatě stačí leupold vx-2 1-4x22 za 300 dolarů. Tohle, pokud je tak kvalitní jak Hanák tvrdí, je spíš puškohled na tropickou flintu.
ono spíš je to otom kdo si koupí vyloženě jen naháňkovej pouškohled já osobně chci ještě pořídit 1,5-6x42 doctra až na to bude abych to dal na flintu se kterou budu chodit na naháńku nebo šoulačku kde když si sednu tak klidně to zvětšení 6x využiju a na čekanou použiju zeisse o kvalitě Hanákových reklamních recenzí se nemá ani cenu bavit :lol: mám i meoptu 2-8x42 artemis 2000 s 4C osnovou( ta s tou dálkoměrnou osnovou pod nitkovým křížem) ale ta pujde na malorážku se kterou chodím na střelnici s tou moc spokojenej nejsem hold ten červenej bod je pro nás amatéry potřeba :lol:
Naposledy upravil(a) rimar77 dne sob 07.4.2012, 18:29, celkem upraveno 1 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak samozřejmě, každý vybírá optiku podle toho, na co jí chce používat. Nebo by měl. Ale chci-li univerzálnější puškohled, asi si nekoupím s objektivem 24 jako ten Ultimax. I když třeba 1,5-5 x 22 a i na šoulačku s posedáváním za světla bohatě vyhovuje. To i ten 1-4x22, v lese třeba. Ostatně já ten Ultimax nijak nehodnotím, anžto ho neznám, jen jsem napsal, že řešit ve vlákně "puškohled na naháňku" sklo s balistickou věžičkou je protimluv.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od rimar77 »

BwanaHunter píše:Tak samozřejmě, každý vybírá optiku podle toho, na co jí chce používat. Nebo by měl. Ale chci-li univerzálnější puškohled, asi si nekoupím s objektivem 24 jako ten Ultimax. I když třeba 1,5-5 x 22 a i na šoulačku s posedáváním za světla bohatě vyhovuje. To i ten 1-4x22, v lese třeba. Ostatně já ten Ultimax nijak nehodnotím, anžto ho neznám, jen jsem napsal, že řešit ve vlákně "puškohled na naháňku" sklo s balistickou věžičkou je protimluv.
to s tebou souhlasím otom žádná, balistická věžička na naháňce poměrně postrádá smysl teda pokud čistě náhodou ta lovená zvěř nebude mít sebevražedné sklony a nezastaví mi na volném placu daleko a bude tam stát a čekat až naklikám a střelím :-)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od BwanaHunter »

:lol: :lol: Tak to určitě. Krom toho u puškohledu na naháňku si vyberu asi taky jinou osnovu než na long range, kde bych věžičku využil.... atd. Když jsme u osnovy, mám meoptu s osnovou, o které píšeš, a nejsi první, kdo mi říká, že mu nesedí. Mě přijde fajn. Ale samozřejmě každému sedí něco jiného, jen mě zaujalo, že zrovna v tomto případě už jsem to slyšel vícekrát.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od ČENDA »

Na naháňky a na šoulačku jsem před 3 lety koupil Fomei 1,25 - 4,5x a zatím musím potvrdit že drží nastřelení parádně. Měl jsem z toho trochu obavy protože mé zkušenosti s touto značkou nebyly nejlepší ale udělali pokrok. Ještě dodám že to je namontované na 7x64. Cena je taktéž rozumná.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od rimar77 »

BwanaHunter píše::lol: :lol: Tak to určitě. Krom toho u puškohledu na naháňku si vyberu asi taky jinou osnovu než na long range, kde bych věžičku využil.... atd. Když jsme u osnovy, mám meoptu s osnovou, o které píšeš, a nejsi první, kdo mi říká, že mu nesedí. Mě přijde fajn. Ale samozřejmě každému sedí něco jiného, jen mě zaujalo, že zrovna v tomto případě už jsem to slyšel vícekrát.
na jednušce 222rem ta meopta na šoulačku a čekanou přes den na srnčí to bylo super, ale jak se sešeřilo už jsem neviděl nitku a nemohl jsem mířit a na naháňku ta nitka na běžící zvěř taky nic moc takže proto malorážka a na střelnici tam bude super

čenda ten fomei na naháňku a přes den proč ne, za rozumný peníze to účel určitě splní, bodík je hezky vidět ale když jsem se jich ptal zda i na 9,3x62 tak mi bylo řečeno že ne že max. 30-06
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od ares »

Musíme konstatovat, že články dr. Hanáka jsou zprofanované a určeny pro maximální popularizaci výrobku, ať se pro daný účel hodí a nehodí, nehledě na jeho kvalitu/nekvalitu. Bohužel to vidím tak, že stále má tato reklama úspěch a proto se objevuje i nadále. Pak se lidé diví, že věc nesplnila jejich očekávání nebo že si pořídili akorát drahou ozdobu, kterou využijí ani ne z poloviny.

Co se týče puškohledu na naháňku- jak již psal BwanaHunter:
1) Nesmysl kupovat něco s balistickou věžičkou, osnovou pro LR a podobně.. Ne nadarmo se puškohledy dělají zvláště pro LR.
2) Zvětšení/Vstupní pupila- znám několik lidí, kteří na naháňky s oblibou používají používají puškohledy typu 6x42. Osobní názor ale mám ten, že pro rychlou a bezpečnou střelbu je potřeba spíše větší zorné pole, jako Maximálně bych tedy volil do hodnot zvětšení 4
3) Pokud ten Fomei drží nástřel, tak bych se nebál do něj jít. Na zhoršené světelné podmínky to není, je to pouze denní lov, takže bych řekl, že naprosto vyhovující.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od BwanaHunter »

ares> tak tak. S Fomei nemám zkušenosti a asi i určitou nedůvěru, nicméně ze zcela stejných důvodů mám na naháňky na 9,3x74 zmíněný Leupold VX-II 1-4x20, za zmíněných 300 USD. Oproti dražším řadám je rozdíl právě ve světelnosti, a ta mě právě na naháňce nějak netrápí.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od michalos »

BwanaHunter píše:ares> tak tak. S Fomei nemám zkušenosti a asi i určitou nedůvěru, nicméně ze zcela stejných důvodů mám na naháňky na 9,3x74 zmíněný Leupold VX-II 1-4x20, za zmíněných 300 USD. Oproti dražším řadám je rozdíl právě ve světelnosti, a ta mě právě na naháňce nějak netrápí.
Jaký má zorný pole tento puškohled při zvětšení 1x..???
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od BwanaHunter »

24,8 m/100m
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od michalos »

Mám takovej malej dotaz, jak přepočítám zorné pole z 1000m na 100m. Je to lineární závislost a stačí získaný údaj vydělit 10 nebo zase naopak vynásobit 10?
Filda
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 08.10.2012, 12:16
Bydliště: Jižní Čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Filda »

No řekl bych, že by to lineární závislost být určitě měla. Pochybuju, že se bude kužel, co jde od čočky dál bude nějak extrémně kroutit :)
Howa Hogue 1500, 30-06 Springfield, Docter Unipoint 3-12*56
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od TT33 »

Puškohled pro naháňku... jedině bez přiblížení a se sv. bodem, ale lepší je použití kolimátoru, (používám tubusový). Nebo lovit přes otevřená mířidla. U sousedů v PL mají zakázané použití optiky s větším přiblížením než-li 3x, u nás to není... hodně lovců používá 7x50, nevidí při střelbě v pohybu kam střílí, extrem je, když taková optika je na samonabíjecí kulovnici. Hlavně většina myslivců nechodí na střelnici, přijdou na hon s brokovnicí a neví kam jednotná střela chodí, u kulové to je podobné. Byl jsem svědkem, kdy v leči padlo přes 20 ran a na výřadu byla 0.
Odpovědět