Montáže

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: montáže

Příspěvek od Choochoo007 »

456 ma 16mm. Jinak 452, 453, 455 maji mene to souhlas, snad 11mm :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: montáže

Příspěvek od fplisek »

Tak jsem zase o něco chytřejší, díky :)
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: montáže

Příspěvek od lanus »

fplisek - Ak som správne pochopil tak máš na novom komplete ( flinta + montáž) stranovú odchýlku 40cm na 50m. Keďže však vlastne nevieš presne čo je zlé (aj šína na flinte môže byť zopsutá) resp. sa jedná o chybu súčtovú tak pri pevne zafixovanej a "namierenej" zbrani skús postupne pootáčať (po ich miernom povolení) spodné pol-krúžky o 180°ako aj prehodiť predný zo zadným za stálej kontroly puškohľadom. Pri troche šťastia sa totiž dá týmto spôsobom chyba výrazne eliminovať resp. sa aspoň zistí v čom je "pes zakopaný " . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: montáže

Příspěvek od Choochoo007 »

Kamarad nedavno nastreloval Photona a mel take problem se souososti. Tak jeden krouzek otocil o 180°a ono to pak nastrelit slo. Lanus ma dobrou pripominku, asio by to chtelo nejdrive vyzkouset, zjistit vice proc to nechodi.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: montáže

Příspěvek od bon »

2 fplisek: mezera mezi horní hranou pouzdra závěru a tubusem je u montáže Bordson 14 mm (u kroužků průměr 30 mm).
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: montáže

Příspěvek od fplisek »

bon: Super, díky moc, tak to bude ideální, jdu objednávat :)

lanus: Díky za rady, ale tohle byla první věc, kterou jsem udělal, ale výsledek byl pořád více méně stejný, v puškohledu problém nebude. Podle mě je špatně navrtaná jedna ze základen montáže.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: montáže

Příspěvek od lanus »

fplisek - Skôr než niečo objednáš tak skús ešte prehodiť navzájom aj základne ( i keď nezapadne klin ) tak pri do-tlačenej pravej strane pokiaľ nenastane výrazná zmena by bolo "potvrdené" ,že je nesúosá šina s hlavňou na flinte . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: montáže

Příspěvek od fplisek »

Tak vyřešeno, musím říct, že Bordson super, boční korekci na puškohledu jsem skoro nepotřeboval :-) , Kozap nikdy víc
v3nca
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26.8.2011, 16:31

Re: montáže

Příspěvek od v3nca »

Ahoj, mám amatérský dotaz na zkušenější. Koupil jsem picatinny lištu Tikka a QRW kroužky od Leupold. Když kroužky nasadím na lištu, tak ten hranol v kroužku co zapadá do drážky lišty je tenčí zhruba o 1,5 mm a kroužek v liště vaklá dopředu a dozadu. V jaké poloze mám kroužky dotahovat? Doražené dopředu, dozadu nebo jeden tak a druhý tak?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: montáže

Příspěvek od pufr »

Jistě se to tu někde už X krát probíralo :D
Při výstřelu jde puška silou zpětného rázu dozadu a puškohled "zůstává setrvačnou silou stát" (ve skutečnosti samosebou setrvačná síla neexistuje, existují jen ty, které ten zaměřovač směrem vzad urychlují ale pro představu namáhání montáže je ten popis dobrý).
Takže abys zajistil stálou polohu zaměřovače, musíš ho při utahování montáže na lištu přitlačit směrem dopředu k ústí hlavně. Opěrné prvky montáže jsou v kontaktu s předními plochami zářezů a když pak puška "kopne" dozadu, zůstane vše na svém místě.

Utáhmi při nasazování na lištu páčku jednoho i druhého Leup.QRW kroužku, pak páčky cca o 1/4 otáčky uvolni, abys mohl v rámci zářezu zaměřovačem dopředu dozadu suvně pohybovat. Zkus pohyb dopředu dozadu, dopředu dozadu, pak "definitivně doraž dopředu" :) (mírnou silou ruky držící zaměřovač prsty), jednou rukou stále přitlačuj zaměřovač dopředu - třeba palcem ruky držící pušku za krk pažby a druhou rukou utáhni pevně páčky QRW. Páčky se mírným tahem směrem od montáže dají uvolnit ze "záběru" (šrouby zůstanou utažené) a nastavit do nějaké "zapamatovatelné" a kontrolovatelné polohy - horizontálně, vertikálně nahoru , dolů apod. - tak kontroluješ, žes utáhl vždy stejně (většina lidí má páčky z "nějakého důvodu" vztyčené nahoru :D ).
Pokud nevyužíváš plnou délku lišty, není od věci vymyslet si nějakou "nemotechnickou pomůcku" pro polohu montáže na liště.

Taky se dá poloha na liště vymezit, jak píšeš, opřením jednoho kroužku dopředu a druhého dozadu, nesmí tě pak ale překvapit, že na jinou lištu nepůjde takhle namontovaný přístroj nasadit.
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: montáže

Příspěvek od poli »

Já opírám jeden kroužek dopředu a druhý dozadu, tak mám přesně danou polohu a nemusím po sundání řešit, jestli to bylo opřené vepředu nebo vzadu. Místo nemotechnické pomůcky dělám na liště značku tužkou nebo lihovým fixem a protože jsem pedant, tak si dělám i linku tužkou po obvodu tubusu u hrany kroužků, abych hned viděl, jestli mi sklo náhodou necestuje v kroužku.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: montáže

Příspěvek od Reno »

v3nca píše:Ahoj, mám amatérský dotaz na zkušenější. Koupil jsem picatinny lištu Tikka a QRW kroužky od Leupold. Když kroužky nasadím na lištu, tak ten hranol v kroužku co zapadá do drážky lišty je tenčí zhruba o 1,5 mm a kroužek v liště vaklá dopředu a dozadu. V jaké poloze mám kroužky dotahovat? Doražené dopředu, dozadu nebo jeden tak a druhý tak?
Dobrá kombinace lišta / kroužky, ta by měla sloužit bez problémů. Stejnou aktuálně používá i kamarád, optiku častěji sundavá / nadavá a vše v pohodě, nástřel drží. Jinak ta vůle je normální, vyrábí se to tak. Kroužky se doráží směrem dopředu, aby se eliminovala největší rázová zátěž vzniklá zpětným rázem (jak srozumitelně popsal pufr, včetně principu nasazování a utahování). Varianta, kterou popisuje poli, se používá méně, ono když to uděláš opravdu nadoraz (bez vůlí), hůře se to pak nasazuje a také část střelců (zejména s výkonnějšími rážemi) zastává názor, že když máš dvoudílnou montáž, tak je lepší, když je to proti směru působení zpětného rázu opřené oběma kroužky. Osobně se domnívám, že u loveckých ráží středního výkonu je jedno, která z těchto dvou variant se použije.
pufr píše:...většina lidí má páčky z "nějakého důvodu" vztyčené nahoru :D ...
Samozřejmě, jedná se o tajné znamení pro opačné pohlaví, že držitel této zbraně je plně funkční a při síle... :twisted:
No dobrá, konec legrace: U páček směrem nahoru ke kroužkům je nejmenší pravděpodobnost, že jimi o něco zachytíš a také to asi nejlépe vypadá. :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: montáže

Příspěvek od dalas »

Reno> To ale nesmíš nosit flintu na rameni, to pak páčky směřují ke středu zeměkoule a je po radovánkách. :D
Co se týká opření montáže, jednoznačně vpředu, jak již bylo napsáno výše. čím více opěrných bodů zepředu, tím lépe. Bohužel namáhání sestavy to nijak neuleví, právě naopak. Pokud ale vše vydrží, je zajištěna konstantní poloha záměrného systému vůči zbrani. V té první fázi působí síla na puškohled a montáž nejprve zezadu a vzápětí zepředu. Jenže ta zadní síla je daleko větší, jak ta přední, protože systém nabere rychlost na daleko kratší dráze. K brždění dochází na větší dráze, proto i ta síla je menší.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
v3nca
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26.8.2011, 16:31

Re: montáže

Příspěvek od v3nca »

pánové moc díky za vysvětlení :wink: o tom fíglu s páčkama jsem ani nevěděl :D
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: montáže

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Pánové (případně dámy), měl bych na Vás dotaz. Dnes jsem si byl koupit kroužky Leupold QRW, které plánuji hodit na svou Tikku (chci přehazovat nočák a klasickou optiku). Když jsem se chystal na instalaci, všiml jsem si, že na jednom kroužku není úplně v rovině hranolek, který se zapírá o lištu. Je vychýlen o cca 0,2mm (viz obrázek). Setkali jste se s tím někdy někdo? Bude to mít negativní vliv pro. přehazování optik. Myslím si že ne, zvlášt'když ho dám jako zadní kroužek, ale pro jistotu by mě zajímal názor zkušenějších.
Přílohy
IMG_0654.JPG
IMG_0654.JPG (93.96 KiB) Zobrazeno 7896 x
Odpovědět