puškohledy MEOPTA

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

O servis a záruku mi právě jde, původně jsem chtěl Sightron Siii 6-24x50 nebo 8-32x56, ale zbraně jsem vyselektoval na pouze 2ks a to jedna broková a jedna kulová a být 3 měsíce bez puškohledu při doživotní záruce- nehodlám. 300m je pro mě akorát nemám prozatím větší ambice, jednak z důvodu vzdálenosti střelnic, používání továrního loveckého střeliva a také finanční náročnosti. S tím souhlasím na Žďársku máme sněhu dostatek :D . Ta paralaxa mě nijak netrápí, ale někoho může je to trochu míň praktické o tom žádná. Mě to ale nijak nediskriminuje chodím se spetivem zavěšeným na krku a trojnožkou v batohu, v případě potřeby kouknu jen tak, když je to dál rozhodím trojnožku... Máchat s kulovnicí a obeznávat puškohledem už mě přešlo, moje sestava má přes 6kg. Z posedů nelovím, nesedím ani na zemi, jen šoulám na loukách. Střílím zásadně vleže z dvojnožky, na krátkou vzdálenost i z ruky ale když to jde tak si lehám. O Meoptě jsem už měl tu čest s někým mluvit a jak píšeš střelci si stěžují na klikání, neodpovídající hodnoty paralaxy. Pokud používají osnovu pro přenášení nemá prý chybu! Proto jsem 6-24x56 z výběru také vyloučil... Měl jsem zvětšení 20x a na 300m nebyl problém za dobrého světla na bílém podkladu vidět zásah po 243win neříkám, že bych nemohl mít větší přiblížení, ale nutně ho nepotřebuji naopak minimum abych mohl nějak,, komfortně,, střílet na 300m mi přišlo těch 16x mluvím teď o střelbě na terč. Je pravda že člověka láká střelit si třeba na 400 nebo 500 to spíš jen pro zábavu v tom už bych neviděl žádný cíl který bych chtěl aplikovat třeba v praxi, spíš jen to střelit si jak na tom budu. Nejen viklající stolky ve Světnově, ale i ta podlaha když sedíš a někdo prochází za tebou.. Když jsem lovil s kamarádem střílel ve stoje se střeleckou holí-monopod a na můj dotaz jestli se mu to nemele tak odpověděl, že je to alespoň vetší adrenalin :lol: takže ty stolky jsou nejspíš pro milovníky adrenalinu :lol:
Děkuji za poznatky chápu dobře že puškohled vlastníš nebo jsi vlastnil?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od figi »

Meopta ZD 4-16x44 RD je opticky výborný puškohled, stále jsem přesvědčen, že opticky je nejlepší z puškohledů Meopta. Díky RD bude osnova viditelná i za špatných podmínek. Jediné, co by mne osobně odradilo od loveckého využití je paralaxa na objektivu, zejména na šoulačce je to velmi nepraktické.
Mechanismus je shodný s původním poprvé použitým u ZD 3-12x50, je spolehlivý a přesný.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1060
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak ZD 4-16x44 RD jsem nevlastnil, i když jsem se na něho byl opakovaně podívat. Zmiňovaný ZD 3-12x50 byl výborný a měl jsem ho na 243W. Zřejmě bych jako tradicionalista zůstal věrný Meoptě, ale jeden pán měl na srazu ve Světnově ,před mnoha a mnoha lety, 243W s Zeissem a svedl mě na scestí.
Pokud ještě můžeš, tak bych tu Meoptu podržel a venku zkusil něco, co má paralaxu (štelování) na boku. Hodně jsem se toho naležel a to i v zimě, ve sněhu, něž mě usadil return zápalu plic. Močák a ledviny taky protestovaly .
Je potřeba mít adrenalin z lovu a ne z toho, jak se ti viklá podpěra.

Co máš za železo?
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

Díky Figi za krátkou recenzi.
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

No jo Zeiss taky by se mi líbil :lol: myslím teda řadu Viktorky, ale to jsme bohužel cenově někde úplně jinde :roll: . Říkáš že jsi byl s dřívějším ZD spokojený to mě těší, jak napsal Figi před chvílí první řady byly mechanicky stejné jako ZD 4-16x44. Zkušeností s paralaxou už mám myslím dostatek, není to můj první puškohled. Já dokud nestřílím neležím :lol: , ale když už jdu střílet lehnu i do bláta když není jiná možnost. Také jsem zastáncem raději adrenalinu z lovu, ale někteří ho potřebují asi víc :lol: :lol: :lol: . Přes známého jsem sehnal výběrový kousek CZ 557 Varmint 243win a tu jsem hned odvezl na předělání puškaři a ve výsledku musím říct, že jsem velice spokojen chodí jako víno 8) . Jinak montáž Leupold QRW, bipod Harris 6-9" a nemám námitek.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od cobaj »

Opticky mozna ZD 4-16x44 RD neni k zahozeni, ale mechanicky je to aušus jako každa variabl Meopta.
Je neuveritelne ze to jeste nekdo je ochotny za ty penize koupit. M.
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

cobaj píše: ned 28.7.2019, 16:50 Opticky mozna ZD 4-16x44 RD neni k zahozeni, ale mechanicky je to aušus jako každa variabl Meopta.
Je neuveritelne ze to jeste nekdo je ochotny za ty penize koupit. M.
Máš s ní nějaké zkušenosti nebo jen jedna bába povídala? Můj druhý puškohled byla Meopta 1,5-6x42 a nemohl jsem si ji vynachválit. Děda vlastnil Meoptu Artemis 2100 7x50 RD a těch karambolů co spolu zažili až neuvěřitelné měl ji hodně let a stále je v rodině. Co je nanic je přísvit, prakticky nepoužitelný jedině za dne, i na nejnižší intenzitu ve tmě táhne oko a rozmazává pozadí.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od cobaj »

Urcite to neni jedna baba povidala. Prochazi mi rukama dost optik lovcu co potrebuji nastrelit a to je vzdycky zazitek. Na soutezich se mezi nami obcas najde pokusny kralik co mysli ze ZD ho spasi. Kdo ma rozum a soudnost tak to za chvili zabali necha po nekolikate opravit a proda ,,po servisu,,. V jinem vlaknu tu popisuji patalii s prave 4-16 u mne par let lezici na malorazce. Po par ranach na .308 je z nej nereklamovatelna mrtvola.
Tento kus ma jednu velkou vyhodu - na 100 i 200m to chodi na jednu korekci do centru🙄😂
Hlavne nezapomen udelat tu smesnou registraci k prodlouzeni zaruky. A pokud zacne mijet nepochybuj dlouho o svych schopnostech a hned jim to tam zase vrat. M.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Choochoo007 »

Warmint píše: ned 28.7.2019, 15:46 No jo Zeiss taky by se mi líbil :lol: myslím teda řadu Viktorky
Prvni Zeiss 6-24x56 VD FL mel bordel na cockach, klasika odlupujici elox z tubusu, coz by clovek necekal u drahe optiky. Stranove tocitko neslo skoro otacet, jsem se bal, ze se neco uvnitr musi utrhnout, tedy jestli uz to nebylo podelany. Dle vyrobniho cisla byl vyroben asi rok nebo dva pred koncem tohoto modelu, jestli si dobre pamatuji. Kupovano v DE, urceno pro nemecky trh, takze predpokladam zadny ausus pro vychod. Vracen a koupen jiny kus. Ale kouka to uzasne, to zase jo :wink:
K tomu zkusenost se 2ks puskohledu Meopta lovecky upotrebitelnych, u kterych jsem tyto problemy nikdy nemel a ani s klikanim, kdyz lezel model 2000 6x42 cca 10let v krabici.
Jak nekteri rikaji, neni nad vlastni zkusenost s problemovymi optikami, proto nedavno zakoupeno ZD 6-24x56 na 308W a IOR na 260Rem :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

Prvně bych tu chtěl poděkovat panu Josefu Kuřitkovi za konzultace, rady a odpovědi na mé otázky, přičemž jsem ještě přehodnotil výběr puškohledu a Meoptu stopnul místo ní bude již zmiňovaný Sightron Siii. Moje slušnosti s Meoptou byly doposud kladné, ale je faktem že se s nimi klikalo pouze pro nastřelení a nestřílel jsem tolik.
cobaj píše: ned 28.7.2019, 19:31 Urcite to neni jedna baba povidala. Prochazi mi rukama dost optik lovcu co potrebuji nastrelit a to je vzdycky zazitek.
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

Tohle ti naprosto věřím, pokud někdo potřebuje nastřelit optiku to už pro mě o něčem vypovídá, nehledě na to že mu to nemusí chodit stejně jako tobě. Mám vlastní zkušenost, že dva kluci 8 a 13 let kteří optiku nikdy neseřizovali ji asi po 3minutovém školení zvládnou perfektně nastřelit. Neříkám ale že pokud přicházíš s optikami do kontaktu velmi často nemohou být některé k.o. otázkou ovšem je co ten puškohled má vše zasebou, kolikrát spadl na zem, do čeho všeho narazil, klepl apod. především častý jev u starších lidí. Když jsem ještě nelovil a doprovázel svého dědu mohl bych vyprávět.
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

Bohužel zmetky se objevují všude a ve všem s druhým kusem už problémy předpokládám nejsou? Slyšel jsem od známého, že u Zeisse probíhají reklamace velice rychle kvůli dobré pověsti. S Meoptou ZD jsi spokojený po všech stránkách?

PS.: Omlouvám se že je můj příspěvek rozdělený na několik částí, pořád se mi můj text psal do citace k Cobajovi :roll:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od pufr »

Zaměřovače Meopta jsou podle mé zkušenosti - cca dvě desítky kousků/rok - naprosto individuální, jednou obyčejný Artemis 7x50 má opravy po naklikání na milimetr přesně a podruhé se s ZD nebo výročním modelem plácáte ke středu terče na X ran, neb velikost aktuální opravy na počtu kliků v podstatě nezávisí - ale někam si to "časem sedne" :?

I o tom Zeissu člověk občas slyší nářky, že konkrétní kus se změnou zvětšení mění i polohu záměrného bodu o 5 cm/100m a tuzemské zastoupení nechce o reklamaci ani slyšet ...
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Choochoo007 »

Je to stale o tom samem a to je mechanika, resp. Meopta a sportovni vyuziti, hodne rozdilnem poctu vystrelu oproti pouziti pri myslivosti. Pro lovecke ucely je asi Meopta bez debat viz testy, klikani na 99,98% nastareleni v pohode a opticky hodne slusna. Nastrel bude drzet a vetsine myslivcu bude fungovat dle predstav. Pokud mam na drahy zahranicni lov mam vetsinou i na drazsi optiku i pusku.
A pokud jde o sport existuji urcite puskohledy s vetsi odolnosti na zp.raz a s kvalitnejsi mechanikou a mnohem vyssi cenou. Tech ZD 6-24x56 snad Meopta udela pres 1000 kusu mesicne. Kolik se jich za ty leta vyrobilo co se tento model nabizi? 50-100tis kusu? S kolika byly problemy? ZD nema listovou pruzinu jako ostatni modely, ale ma vinutou pruzinu a jiny mechanismus, odelnejsi. Kazda optika se casem muze zacit mlzit atd, jsou tam mazadla a bude idealni udelat servis po cca 20-30letech. Pokud s mechanikou pravidelne klikam nemelo by tam nikde zatuhnout mazivo a tudiz by se nemelo stavat ze si nektery strelec prijde po 15 letech nastrelit puskohled a on nereaguje na kliky. Jednou rocne projet mechanismus a melo by to chodit. Tim samozrejme nerikam, ze Meopta neumi udelat patecni kus a nektere proste budou mit problem. To samozrejme plati o kazdem vyrobku. Je treba take resit stari optiky a model. Nema cenu resit mechaniku u 20 stareho puskace a dle toho usuzovat o kvalite dnesni produkce. Nekdo tvrdi, ze ve Frankonii je Meopta nejprodavanejsi znacka, ale jaka je pravda netusim?
Warmint píše: stř 31.7.2019, 9:25 Bohužel zmetky se objevují všude a ve všem s druhým kusem už problémy předpokládám nejsou? Slyšel jsem od známého, že u Zeisse probíhají reklamace velice rychle kvůli dobré pověsti. S Meoptou ZD jsi spokojený po všech stránkách?
Prozatim(cerstvost nakupu) nejsem ten zpravny hodnotitel vyrobku ZD 6-24x56. Po zkusenostech zdejsiho clena se servisem Zeiss jsem si netroufl puskohled poslat na servis a radsi jsem ho poslal prodejci zpet a koupil jiny. Kdyz se podivas kolik celnu zde prezentuje, ze ma Zeisse 6-24x56 tak bych rekl, ze procento vadnych resp. kusu se spinou na cockach je tu velke procento. Ve skutecnosti to tak ale neni, protoze spokojeni kupci se zde neprezentuji. To same plati i o ostatnich znackach a rekneme si uprimne Meopta je v CR jasne nejprodavanejsi znacka. Kdyz se podivame na paralaxu, tak musim opet souhlasit s kolegou ktery zde prezentoval spatne zkusenosti se servisem Zeiss a KOZAP(nepamatuji se mozna spravne) a paralaxa u Zeisse 6-24x56 nesedi ani u mnohem novejsiho modelu. Nekteri vyrobci rikaji, ze je to orientacni cislo a nekteri neuvadeji vubec. Pravda je, ze Meopta a IOR mi sedi presne na 100m, Zeiss mam na stejnou vzdalenost kolik 150-300m??? Uz neresim. Opticky bych rekl, ze mi proste Zeiss sedi vice oproti ZD a zdalo se mi ze i obraz byl ostrejsi. Nedavno jsem ale zkousel puskace v noci(Zeiss a ZD) a ostril na poulicni lampu 200m a najednou jsem se pristihl, ze se mi zdala Meopta ostrejsi tedy na vetve osvetlene lampou. Zkusim udelat nejaky opticky test vsech optik, ale verim Zeissu, pac se mi zda casteji lepsi :wink: Optika je opravdu o tom hodnotit svym okem a nejlepe vedle sebe. Nekdo rekne Delta titanium 4-16x42(mam na vzduchovce) super, nekdo rekne Hawke 8-32x56 super(novy kus, nastreloval jsem), ale pak kouknes pres Meoptu 4-16x44(mam na malorazce) a rikas si co je to za zamlzeny obraz oproti te Meopte?

Pokud jde o problemy zkusenosti i jinde, je treba kouknout i na jine staty.
https://forum.wildundhund.de/search/524 ... =relevance
Namatkou:
https://forum.wildundhund.de/threads/me ... 787/page-2
https://forum.wildundhund.de/threads/pr ... st-3417701
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Warmint »

Meopta je prostě velmi individuální, záleží kus od kusu a především účelu a intenzitě použití je fakt že 10ran za rok a 1000ran za rok je docela rozdíl. Víceméně se mě téma Meopta už netýká :D a zkušenosti co jsem s nimi měl byly převážně kladné.
Zeiss nemůžu obejtivně hodnotit dokud mi neprošel rukami a neříká mi pane. Je zajímavé že při takové ceně puškohledu a potrpění si na jméně se i tak najdou vadné kusy, člověk by přitom řekl že výstupní kontrola musí až extrémní. Otázkou taky může být proč se vada objevila jestli špatnou technologií nebo chybou lidskou, nedbalostí...
Odpovědět