puškohledy MEOPTA

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od xtaup »

Je škoda, že model R2 2,5-15x56 nemá regulaci paralaxy, ale na druhou stranu by ho to asi prodražilo..
husajn
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 10.4.2014, 8:53

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od husajn »

Zdravím vás všechny. Mám dotaz. Zakoupil jsem zcela nový puškohled Meopta Meostar R1r 3-12x56 RD, ale překvapilo mi, jak ztuha jde měnit přiblížení...zkoušel jsem to doma trochu rozhýbat s tím, že je to nové a časem se to rozhýbe, ale prostě i po půlhodice zoomování tam a zase zpět to jde dost ztuha. Dovedu si představit situaci, že mám například při čekané zazoomováno na 7x a přijde mi prase na 20metrů a já to budu muset tahat dolů na 3x a vztekat se s tím, i když na to moc času nebude. Zkrátka se ptám, jestli je to normální a zdali se to dá nějak povolit,uvolnit,rozhýbat apod. Je mi jasný, že to musí sedět kvůli těsnosti na fest, ale odpor toho polohování je mi dost nepříjemný. Čekal bych, že u optiky za tuhle cenu to prostě půjde jako po másle. Ještě jsem si všimnul, že na tom otočném kole je zapuštěný malinký šroubek. Ten je tam k čemu? Děkuji za radu laikovi.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od dalas »

U mého to jde taky relativně ztuha, ale jsem radši, než kdyby to "klechtalo" a stěhoval se nástřel. Je to taky daň za těsnost.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
jezevcik
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: stř 26.9.2007, 8:47
Bydliště: praha

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od jezevcik »

Na šroubek nešahej tím se tam cpe dusík.
husajn
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 10.4.2014, 8:53

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od husajn »

No jelikož jsem hlupák nedočkavej, tak jsem ten šroubek trochu zkusil povolit dřív, než jsem se zeptal. Tak jen doufám, že jsem si ten dusík nevypustil... :-( Dá se to nějak poznat? Děkuji za radu. To je tak , když se někdo dřív v něčem hrabe, než se zeptá :-)
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Hirc »

Skutečnost, že zoom kroužek na Meoptě jde ztuha, je podle mne vlastnost, nikoliv chyba. Můj R1 Meostar šel za normální teploty ztuha a od 0 stupňů níže se s tím dalo hýbat jen s maximální silou.

Naopak třeba Meostar dalekohled tímto netrpí - točítko funguje stejně v zimě v létě.

Poučení z "krizového vývoje":
1) když očekávám, že přijde něco nablízko, dám si preventivně nízké zvětšení (když přijde něco dál, tak můžu vechtlovat bez obav že zvěř zplaším)
2) než začnu něco šroubovat, přečtu si návod :wink:
husajn
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 10.4.2014, 8:53

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od husajn »

to Hirc: Díky za reakci.
Mimochodem, v "rizovém vývoji" to dělám taky tak :-) Zoom na 3x a pak se tam s tím peru, když je to dál. Jen jsem si chtěl usnadnit práci a teď místo toho abych kupoval bombu s dusíkem :-)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od dalas »

husajn, nestahuj gatě, když je brod ještě daleko. Pokud jsi to neměl otevřený, nic se pravděpodobně neděje. Ten dusík je tam hlavně proto, že má nízkou teplotní roztažnost a tím pádem se lépe udrží hermetičnost a suchost. Vem v úvahu, že i vzduch je převážně směs kyslíku a dusíku, tak ten vnitřní dusík neuteče jak hélium. Dej jej do ledničky a pokud se ti nezamhlí zevnitř, je OK. osobně si ale myslím, že ani tato zkouška nebude nutná.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
jindrich764
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: ned 10.7.2011, 9:18

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od jindrich764 »

Mam Artemis 2000 7x50, pri prestrelovani ze 100m na ONV jsem zjistil, ze horni stelovani, sroub daun - up, necvaka s jednotlivymi kliky, ale toci se bez cvakani. Kriz na zvednuti reagoval. Po nastreleni, nasroubovani krytky a dalsich 3 kontrolnich vystrelech se nastrel nezmenil. Takze to vypada, ze je vse v poradku. Proc to ale necvaka jako driv? Nepohne se nastrel po vice ranach? Raze zbrane je 7x64. Mate nekdo podobnou zkusenost? Navic se mi zda, ze na predni cocce je kruh cca o 1cm mensi nez prumer cocky ve tmavsim odstinu. Pri pohledu prez puskohled to neni vubec videt a rekl bych ze ani na svetelnost v noci to nema vliv. Jeste musim dodat ze zbran nikde nespadla, nebylo s ni klepnuto a v aute je vozena pripoutana na zadnim sedadle.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Choochoo007 »

To cvakani dela vystupek-kulicka pravdepodobne tlacena perkem do tisicihranu po obvode, kde jsou zarezy s poctem kliku. Pokud to necvaka, perko asi netlaci a tudiz tam neni aretace polohy. Nedivil bych se, kdyby se vnitrni kriz, ktery je tlacen nahoru po xx ranach zacal posouvat nahoru a tudiz i nastrel nahoru. Zavit ma ale asi hodne male stoupani, takze by mohl byt samosvorny, tak by mozna nemuselo k posunu dochazet, tezko soudit.
Pripadne by tam mohlo byt mazivo, ktere by to cvakani utlumilo, ale funkce muze byt zachovana. Chce to videt. Porovnej obe tocitka, jestli ten cca 1mm leskly vystupek na obou vyleza vsude stejne do toho tisicihranu. Co sem hodit makro-fotku tocitka?

Pokud se ti zda ze ma cocka takovy zamlzeny mezikruh muze to znacit unik dusiku. Z obou techto duvodu bych si zavolal do Meopty a asi poslal do servisu. Nejakou kacku to stat bude, ale spolehlivy puskohled je zaklad presne strelby.

PS: ze je tam perko nevim, jen odhaduji od funkce
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Tim »

Já jen přidám takový malý postřeh, mne má meopta 7x50A (už poměrně stará) co mám na Springfieldu také při výškové korekci "necvaká", ale posun nástřelu jsem nepostřehl.
Je ale pravdou, že s tou zbraní vystřelím tak max. 10 ran ročně a mám ji na IŽ 18, kde se na nějaký centimetr nedá hrát... Každopádně 50 ran za sebou má a střílí pořád stejně, tak nevím...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od mikycz »

Mam R1r 3-12x56 zoomvani jde celkem lehce,ale mam ho uz 4 rokem.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od fary »

Meostar R1r 3-12x56RD. Mám dotaz. Pořídil jsem si tento puškohled. Pomalu dojíždím páté gumy, na očích mám po půl dioptrii, slovy oční lékařky klasická stařecká krátkozrakost :lol: , jinak oči ok. Děje se mi s tímto pu toto. Když doostřím optickou korekcí puškohled, mázne se mi bod, když dokoriguji bod, mám neostrý obraz. Je to chyba na mém přístroji ( myslím třeba reklamovatelná chyba ), nebo mám vyměnit očařku?
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od Toma »

Mě toto dělají všechny puškohledy co sem měl v ruce.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od roman0874 »

Meostar R1r 3-12x56RD si hodlam ted v dohledne dobe koupit.mate k nemu a jeho provozu vytky,spatne vlastnosti a byla mezi vama nejaka reklamace?chci ho na kulovnici cz557lux v 308w.poradite mne na nej i nejakou montaz?a nevim jestli pevnou ci snimatelnou.ten puskohled by mnel jit pouzit i jako kolimator,tak myslim ze miridla nevyuziji.tak cekam na vase nazory a postrehy.
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Odpovědět