Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od kikin »

Bwana-já to taky nikomu nevnucuji.Kdysi jsem také tápal a bylo mi líto delších peněz.Stálé kontroly na střelnici,bod jak kráva a pak se mi to posralo na poplatkovým.Servis hrůza,pak to dal kamoš na 308W a vydrželo to tři krabky a šlo to tam zpět.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od BwanaHunter »

kikin> Jojo, já to nemyslel zle, až teď koukám, jak to asi vyznělo, ale tak to nebylo míněno, jako proti tobě. Naopak, jsem tim chtěl podthnout, že píšu jen o své zkušenosti, která se nijak nevylučuje s tvojí. A souhlasím, že šetřit na optice není dobrý nápad, člověk by si měl koupit tu nejlepší, jakou si může dovolit. Od jisté doby, když jedu někam dál mimo domov, se snažím s sebou vozit 2 flinty, pokud není nějaká zásadní překážka, jako třeba zákonná. Nemusí se ani posrat puškohled takhle, stačí blbě spadnout při dosledu ze skalky (ne ty na kytičky) i s flintou :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od Zdenek41 »

Mám už 4 meoptu zatím žádný problém i jsem jí bez problémů vždy prodal.Pouze co mě mrzí dost měkké sklo.Pokud mohu poradit mezi těmito dvěma tak meopta.
Používám pouze standard ráže.300W bych asi nevyužil,ale co je maj chlapi u nás tak s něma loví bez problémů.Je asi pravda,že někdo musí sem tam nějaký šmejd koupit,ale pak se spíš jedná o mechanickou závadu a oprava a výměna je od Přerova velice vstřícná.Pořád se píše o velkém bodu nevím teda co jsem koupil já,ale vždy střílím na 1 a nemám žádný problém.A pokud se týká nejlepší a nepřekonatelné optiky je to swarovák na to sklo nemá nic a ten poslední model jim opravdu vyšel.Za ty prachy no nekup to. :wink:
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od kikin »

Jen doplním,že jsem měl celkem tři.Tu poslední na 527.7,62x39.Tam se mi přestal rozsvěcovat bod,vždy jen za mrazu.Nějak překonávám psychologický moment,abych jim to poslal.
S reklamací mám špatnou praxi.Posílal jsem to ve stavu,kdy mi to sypalo po celým pivním tácku.Jedna paní řekla,že je mladý a vyřeší to výměnou,ale přes výmluvy na montáž to nakonec rázovali.Vrátili,že mu nic není.Zásah se zlepšil na cca 2 cm/50m.Šlo to na 308W a kleklo zase.Asi jsem pechvogl a trpaslík mi vyroste.Nakonec si pamatuji lidi,co nedali dopustit na Moskviče,tak proč ne.Když se povede...
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od ares »

Z optického hlediska je Meopta před Leupoldem, z mechanického je tomu naopak, avšak jednotlivé rozdíly hrají do karet firmy Leupold, jejiíž puškohledy se zdají býti v tomto směru komplexnější.
Nicméně s tou poruchovostí Meopt bych to tak černě neviděl. V mém mysliveckém okolí je více jak 90% zastoupení právě z Přerova, případů reklamací je však jako šafránu, jistě hluboko pod 5%. Spíše mi to příjde jako jedna bába povídala a často se reflektují případy, které se znají z doslechu a jsou často již natolikrát překroucené, že bychom na ni pravdu hledali. Tvrzení- měl jsem za 5 let 10 Meopt nebo už jsem zkusil 5x Meoptu a pokaždý došlo na reklamaci mě nikterak neznepokují. Upřímně kdo si koupí od firmy dotřetice produkt, když s němi měl problémy? Kdo 4x? 5x? A vzhledem k "té pověsti" Meopty by všichni po první reklamaci hledali úplně jinde a ne kupovali pořád dokola stejného výrobce. Člověk může přijít opravdu na zmetek nebo se něco pokazit, ale tak horké bych to neviděl.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od kounek »

Ze své vlastní zkušenosti mohu srovnat Meostar R1 3-12x56 RD a Leupold VX3-L 4,5-14x56 (model s "vykouslým" objektivem).

http://www.leupold.com/hunting-shooting ... es-metric/

Jako první jsem měl Meostar na CZ 550 308win, bez jakéhokoliv problému, po prodeji zbraně jsem jej dal na Holickou jednušku PPK K1 Stutz v 308win a také nebyl žádný problém. Velikost bodu není zrovna na nějaký "LongRange", ale na běžnou mysliveckou střelbu je to v pohodě. To že bod svítí dost výrazně, to je známý fakt, ale není nepřekonatelný. Ostatní o Meostarech je tu na fóru popsáno dostatečně.

Potom jsem koupil kulovou kozlici v 9,3x74R a přemýšlel jsem co na to dát, nejsem zrovna milionář (abych koupil pořádnýho Swarováka nebo Zeiss), tak padla volba na Leupold. Model VX3-L má tu výhodu, že je objektiv zespoda vykousnutý, tedy se celý puškohled dá posadit hezky nízko a dobře se s ním přilící a kouká. Opticky bych se ho vůbec nebál s Meostarem srovnat. Systém originálních hliníkových magnetických Flip krytek je perfektní, všechno dobře sedí, lícuje, snadno a tiše se otvírá, jen při zavírání si musí člověk dát pozor, protože magnety jsou poměrně silné (což bych řekl že je výhoda), takže když krytku při zavírání dobře nepodržíte, tak vám "vyskočí" z ruky a cvakne, ale když jej dobře držíte a pomalu zavíráte, tak to také není tak slyšet. Jako jeho nevýhodu bych viděl rozsvěcení bodu (v mém případě křížku), či spíše jeho zhasínání. Nulová pozice by mohla mít lepší "aretaci". Když si chcete rozsvítit, na první pozici svítí velmi velmi málo (osobně používám až třetí pozici ta je srovnatelná s první pozicí bodu u Meostaru s novou baterkou) a pak se do puškohledu nedíváte a chcete jej vypnout, musíte si dát dobrý pozor, abyste trefili tu mezeru mezi první a desátou polohou, kde je bod vypnutý. Jak přejedete, tak si jej rozsvítíte na desítku. Jinak k němu nemám žádné výtky.

Za mě osobně se přikláním k Leupoldu, ale mám zkušenost jenom s řadou VX3-L s 56 mm objektivem, nikoliv s nižšími řadami...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od BwanaHunter »

Kounek> regulator jasu osvetleni osnovy prutocny kolem dokola maji starsi VX-III (rimska), novejsi VX-3 (arabska) maji doraz, tedy otocim od 0ff do 11 a zpet. Ne dokola. A mezi jednotlivymi stupni je vzdy mezipoloha kdy osnova nesviti a kolecko se netoci plynule, ale "klika".

Ares> taky nemam s meoptami spatne zkusenosti. Ale chtel bych se zeptat jako profesionala - proc kdyz se podivam v jeden cas na jednom miste,za stejneho svetla a stejnych podminek do Meopty a Leupoldu, proc subjektivne obraz v meopte je jakoby lehce zamlzeny a v Leupoldu je jasny, barvy jasnejsi, obrysy jako vyrezane? Je to trik vyrobce, moje oci... Neco jineho? Je to opakovana zkusenost moje vlastni, napr. na jedne flinte mam 2 puskohledy, jeden je meopta, jeden leupold, pri zmene munice nastreluji oba atd... Diky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od ares »

Pokud budeme uvažovat tabulkově podobné puškohledy, tak bych viděl přičinu ve dvou možnostech
1) Špatné ostření- osobně bych řekl, že to tím nebude
2) Kompenzace chromatické aberace- Leupold má menší barevné vady, tohle mě osobně na Meoptách trochu štve. Okraje nejsou pak ostré, přechod je v "mlze".
Zde záleží, jak je vyroben okulár, který se podílí na její kompenzaci, popř. jaké frekvence se přesně "vyrovnávají".

K tomu nutno ještě přičíst:Leupold je vyráběn především pro denní lovy, Meopta klade důraz na noc. S tím souvisí i MC vrstvy pro různé vlnové délky; zatímco Leupold se snaží především o vysoké hodnoty v okolí maxim fotopické křivky, Meopta je posouvá do oblastí kol maxima skotopické křivky, tj. do oblastí menší vl. délek. V kombinaci s 2) mi to trochu přidělá neplechu,ikdyž ne tak velikou jako samotný vliv 2) popř. 1). U low-endových značek se to v optice dělá třeba tak, že v maximu fotopické křivky se udělá skutečně vysoká hodnota transmitance, která v ostatních oblastech rychle klesne skoro na konstantní úroveň (z technologického hlediska je to velice snadné, přidá se jeden příhodný prvek/sloučenina a je to;proto je to velice oblíbená praktika). Lidské oko pak zaznamenává daleko více ono maximum a máme pocit, jaký je to kontrast apod. Bohužel se změní ideální pozorovací podmínky a low-end letí do koše..

Jinak osobní zkušenost mám pouze s těmi neostrými okraji, celkovou "zamlženost" jsem v porovnání těchto dvou značek nikdy nepozoroval.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od Žanek »

Při lovu za světla a při silném měsíčním světle Leupold jistě vyhoví, ale moje zkušenost s Meoptou ZD 3-12x56 je taková, že když je světla fakt málo, tak se teprve láme chleba a Meopta stále umožňuje střelbu ... a já lovím skoro jenom v noci a tak mám prioritu nastavenou tímto směrem.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od ares »

Ano, to je to o čem jsem hovořil výše. Meopta se snaží míti největší propustnost světla v okolí maxima skotopické křivky, Leupold spíše fotopické.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od gonias »

ares píše:Ano, to je to o čem jsem hovořil výše. Meopta se snaží míti největší propustnost světla v okolí maxima skotopické křivky, Leupold spíše fotopické.

Ano to je všechno pěkný, ale je tady stále to Meoptovské ALE...

Protože je tady stále velice reálná možnost, že se to šťastnému majiteli po čase "rozskočí" a ten to prostě i se vší snahou nevyreklamuje.

Potom má dle mě 2 možnosti:
1. Mávnout nad dvaceti tisíci rukou a svůj zmetek hodit do popelnice :?:
2. Pokusit se tento povedený kousek pustit dál do placu(ovšem s vědomím podvodu) a mávnout rukou nad částkou kterou bude tratit a nad tím, že vědomě klame dalšího štastného majitele.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od predator1 »

Často slýchám o tom, že je Meopta špatná. Když se ale dotyčných zeptám konkrétně, zjistím obvykle, že to jen někde slyšeli.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od ares »

Leupold je z mechanického hlediska před Meoptou, ostatně jsem to již psal výše. Nicméně bych z Meopty takovou tragédii nedělal, najdou se špatné kusy, ale zas takové velké číslo to věru nebude.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od gonias »

Nemusíme ani chodit z tohoto vlákna, zeptej se třeba kikina :wink:

Takže za mě jednoznačně Leupold!
Naposledy upravil(a) gonias dne pon 09.7.2012, 5:27, celkem upraveno 1 x.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od Leon »

já to slyšel a dvakrát zažil nikdy více nejlepší byla rada musíte to nechat den svítit pak to bude lepší :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Odpovědět