zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
kabanos
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 07.8.2013, 19:42

zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od kabanos »

Zdravím pánové

Na obou jsou montáže ale sám se v nich moc nevyznám a potřeboval bych tedy poradit na jaké pušky jsou dělané a za kolik by se případně v takovém stavu daly prodat.
Kouká se přes ně parádně i když na zf/4 je uprostřed sedřený antireflex (je o vidět na fotkách), asi po čištění a jsou na venkovních čočkách takové maličké tečky (je o vidět na fotkách) .. V průzoru ale nejsou vidět a ani ten místy chybějící antireflex nezhoršuje aspon tedy myslím, výsledný obraz .
zf/6 je má na přední čočce jeden slabší škrábanec, viditelný na předposlední fotce, minimum prachu uvnitř , jinak skvělý stav.

ZF/4

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

ZF/6

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Díky moc za radu :D
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od Zdenek41 »

Jeto skvělá optika,bohužel v dnešní době překonaná.Většinou se kupují na staré zbraně aby jim dodaly te správný význam vzhledu.Bohužel poškozené sklo je vždy problém číslo jedna.Montáže jsou klasika.Těžko bez rozměru rybiny říci víc.Ten prvni se mi zdá na kulobrok a ten druhý na ZG,ale to jen hádám.Cenu si dohledej na bazarech.
Doufám,že nešlo jen o ty reklamy okolo fotek :wink:
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od Skalák »

Když jsem si prohlížel ty fotky, tak si myslím, že to jsou obě montáže na kulobrok. U ZF/4 na kulobrok ZH a u ZF/6 na kulobrok Uherský Brod. Prodejní cena se u těchto puškohledů pohybuje +-1600,-Kč. Jak píše Zdeněk, jsou to sice dobré puškohledy a byly to držáky, ale v dnešní době jsou překonané.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od precechtel »

jak šel život, měl jsem oba, nemohu na ně říci nic špatného, výborná skla, držáky, dnes pravda trochu zastaralé,ale uspokojí, cena max. do dvou tisíc a to se musí najít ochotný kupec. Zpravidla se prodávají jako součást zbraně a jako bonus navíc ke zbrani. F.
politice a politikům zmar
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Zdravim vsetkych, takze vlastnim obe typy ZF4/S a ZF6/S vo velmi dobrom stave, neotlcene a s fialovocervenymi antireflexami-neposkriabanymi. Vcera som sedel do 22-05 hod. na balkone a striedavo som pozeral cez oba puskohlady. Pozeral som na zahradu, kde mame ovocne stromy a vsade trava. Tu su vysledky: oci mam v poriadku, mam 30 rokov, svetelnost v puskohlade ZF4/S navzdory vsetkym vypoctom, koeficientom stmievania a pod bola lepsia, ako v ZF6/S, proste som so ZF4/S videl jasnejsie, ako so ZF6/S. AAALE-ZF6/S hoci trochu tmavsi obraz-bolo vidiet detaily pozorovanej zahrady-videl som jednotlive stebla travy a zamerna osnova je v tomto puskohlade ovela hrubsia, ako v ZF4/S. Teda aj navzdory slabsej svetelnosti v puskohlade ZF6/S bolo vykreslenie obrazu a detailov lepsie, ako v ZF4/S a pozorovane predmety boli citatelnejsie. Keby som to mal zhodnotit inak-pokial by som mieril na diviaka za sera, ktory je sam o sebe tmavym tercom, tak so ZF4/S by som ani nevidel, kam mierim, pretoze tenke ramena zamernej osnovy sa v tme uplne stratila, hoci objekt by bolo jasnejsie vidiet, ako so ZF6/S. Ale so ZF6/S by som ho urcite ulovil uz len kvoli tomu, ze videl by som ramena zamernej osnovy, ktora je v tomto pripade ovela hrubsia a videl by som detailnejsie pozorovany objekt-diviaka. Tolko z mojich postrehov s touto optikou. Mimoto v pohode vydrzia aj magnum kalibre, kludne moze ist aj na 300 win mag a aj ovela silnejsie pusky. Ja ho mam na 375H&H, videl som ich montovat na 300 win mag, 458 win mag, 375H&H a drzia. K samotnym puskohladom-je potrebne zohnat optiku vo velmi dobrom stave-skla aby neboli poskriabane-ono nejaky ten maly lahky skrabancek nevadi...dalej puskohlad hned zasielam optikovi, ktory ho rozoberie, precisti, naplni internym plynom, aby bol v poriadku. Tak ho nastrelim-s tym nastrelovanim to chce trosku vacsi cit, nakolko bocna korekcia na montazi vyzaduje aj trochu trpezlivosti a aj vyskova. Je potrebne pri dotahovani vyskovej korekcie davat pozor, aby sa rektifikacne koliesko nepohlo a poriadne ale s citom dotiahnut skrutku na vrchu kolecka. Vysledok je nastrelenie na flek. S tym krizom sa da pekne naviest na zasah. Ale preco sa niekto vobec bavi o 60 rocnej optike, ked teraz mame vselijake ponuky velmi dobrych puskohladov??? No mne sa velmi tie puskohlady pacia, su trvacne a lahke. Velke plus maju u mna za to, ze manu sinky/sinku a cap na spodku tubusu-to maju aj niektore dnesne modely. Opticky sa nechytaju napriklad na meoptu, ale furt je podla mna lepsie mat takyto puskohlad, ako napr. edenberg a pod. Podla mna nie su na tom tie stare zeissky opticky najhorsie, no a ked je tma, tak koncia aj puskohlady za 5000 eur-nie je tak? Samozrejme viditelnost drahsich puskohladov je lepsia, vacsina z nich ma osv. zamernu osnovu, ktora umoznuje zamierit aj vo velkom sere na ciel presne. Niekto ju vyzaduje, ini nie-kazdemu podla chuti. Ja som osvetlenu osnovu zatial nemusel zapinat-celkovo mozem povedat, ze som ju asi 2x vyuzil a to bolo vsetko. Najsvetelnejsi puskohlad, aky som mal bol meostar R1 7x56-skutocne vykonna optika, bohuzial vyskova korekcia pri nastrelovani prestala reagovat na akekolvek pootocenie. stranova bola v poriadku. Opticky bol vyborny-viditelnost za sera vynikajuca. Kto by chcel viac info o tych puskohladoch zeiss aus jena, nech napise-pokial budem vediet, odpisem. Moj stary otec so ZF6/S odpoloval 40 rokov a za tu dobu bol 2x v oprave a to len preto, ze spadol na puskohlad. Inak by drzal furt. Strielal S&B 11,7 gramove poloplaste z 30-06. Nechcem tym povedat, ze stare zeissky su najlepsie puskohlady-to nie, ale polovat po celkovom repase sa s nimi bude dat aj vela dalsich rokov-a lovit s nimi budu ti, ktori nezabudnu, kolko rokov verne niekomu sluzili a aj sluzit budu-ja som medzi nimi. Foto na http://mibe74.rajce.idnes.cz/375H_H_a_zeiss_ZF6_S#
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
kabanos
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 07.8.2013, 19:42

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od kabanos »

Pánová děkuji moc za informace .. Moc mě pomohli :D
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od ridgeback »

Jak je složité dát ZF s takovou montáží např na CZ 550, nebo 527?
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od bonecrusherx55 »

ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od Zdenek41 »

No nevím ,mám 537 měl jsem zeissku na normální ZKK montáži ted tam mám montáž z 550 tak si myslím,že v pohodě to musí pasovat.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od bonecrusherx55 »

montaz z cz 550 na zkk 600 a opacne pasuje, rozmerovo je totozna.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Tyto staré puškohledy se musí prodávat vč.montáže a ke konkrétní zbrani. Tj. pokud to je optika ze ZH, tak jí koupit zase k ZH.
Předělávat to a rychtovat přes puškaře novou montáž se vůbec nevyplatí. To se vzhledem k této optice hodně prodražuje.
Puškohled lze přehodit na jinou montáž, např.na Fox, ZKK ale musíte si sehnat orig.starou montáž pro tento typ puškohledu.
V podstatě se dříve a před revolucí tyto montáže běžně prodávali v každém železářství nebo Lov.potřebách. Jen jí sehnat.
Tato optika je sice držák, ale špatně se nastřeluje jelikož nemá stranovou korekci a na večerní lovy černé je to optika nevhodná.
Ale na denní nošení na pracovní flintu nějakému hajnému poslouží.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od bonecrusherx55 »

nasuhlasim z nazorom pana Slavetinskeho-montaz mam robenu na zakazku a dam tam jak staru zeissku, tak tam dam aj 30 mm a 25,4 mm kruzky-len ich treba zospodu prisrubovat-ale opakujem mam zakazkovu montaz a furt je lepsie mat jednu poriadnu, jak 3 stare a ktovie v akom stave. Takisto nesuhlasim s nazorom, ze sa za sera s tym neda polovat-da sa, len to chce dobre oci-samozrejme meopte sa to nevyrovna, ale vyssie som napisal svoj test a vyskusajte si doma, do kolkej hodiny ste schopni zamierit spolahlivo so svojim puskohladom. ja som videl do 22-05 hod so starou zeisskou. K tym montaziam-je vela roznych zbrani a kazda ma aky-taky sposob uchytenia montaze. porovnavat upevnenie na ZH a solo nie je porovnatelne uz len kvoli samotnemu uchyteniu montazi na zbran.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud jsem 4 zeissku používal od půl luny neměl jsem problém o sněhu vůbec nehovořím.Koukalo to suprově.Jenže tenkrát se opravdu lovilo jen na sněhu a při měsíku.Dnes je to trochu jinak.Neobával bych se použít při kombinaci se světlem v každou roční dobu.Sklo je to perfektní.
Myslím,že je uplně jedno zda zakázková montáž a nebo montáž od zkk.Musí být dobrá.Bez vůle a dobré uchycení.Můžu říci,že mám raději tovární než dělané.Cena je podstatná a o kvalitě se někdy můžeme u zakázky bavit hodně dlouho....
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od bonecrusherx55 »

suhlasim so Zdenkem41
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: zeiss zf4/s a zeiss zf6/s rada

Příspěvek od Durell »

Mal som ho a na svoju dobu to bolo super oticky - použitelné je to aj dnes, ale .... práve to ale - sú už lepšie kvalitnejšie optiky a aj na dnes je to mechanicky odolná optika. použitie na deň bez problemou. Najhoršie boli tie skrutky bočnej aretácie nikdy som si nimy nebol istý a nastrelenie bola dosť shot show.

Teraz ho dávam synovi na posed lebo na veľký dalekohlad má ešte oči blízko pri sebe. - a ten si nesťažuje lebo tam má križ a to sa mu ráta 8) . :)
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět