Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

Vava ako nic proti a je OK ze mas zaujem o LR strelbu ako korektny lovec...ale tu za teba nikto nenaklika a chcel by si "vsecko zadarmo rovno na tacke". Dnes uz davno ludia lietaju do kozmu takze vela veci najdes dnes na nete ..stiahni si lapuu do mobilu alebo nejaky zakladny balistak od G7 a porovnavaj pri strelbe s vlastnym nameranymi hodnotami a zasahmi. zima leto +-20*C vystrel 100-300-500m s merakom na vietor a mas po cely rok pre svoju zbran tabulky. A ak ti mozem doporucit nerob si znacky na bubny jak tu bolo vyssie doporucene "a la Swaro". Vzdy maj kominky s nastrelom na "O" a najlepsie so stupnicou s odstupom po beznych 10klik a jednoducho klikaj podla vonkajsich momentalnych vplyvov. Ak sa budes rozhodovat pre konkretny model tiez nebude odveci ak bude mat zerostop niekedy som to povazoval za zbytocnost ale viac krat sa mi stalo v šere alebo na pohybujuce sa ciele že som po par opravach nevedel co vlastne naklikal
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od lovec »

Vseobecne doporucujem nielen pre vava, ale aj inych pripadnych zaujemcov o takyto typ puskohladov pockat na to, s cim pridu vyrobcovia na Shot Show...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

ale on je limitovany cenou ...tam si tazko vybere...podla mna by mal vsadit na zaklade svojich zadanych parametrov pre lov na Meoptu -24x56 ZD
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

vava - na vítr jen anemometr, ten si kup a uč se. Ta tabulka je k prdu, každý z nás některé věci vnímá jinak. Navíc, jaký má vliv směr větru, je stejně důležité, jako síla větru.
Počítej s tím, že pokud se chceš alespoň trochu ovládat LR HUNTING, a tím nemyslím vzdálenosti do 300 - 400 m, tak to chce hodně znalostí a zkušeností, to znamená trénovat a učit se vše o balistice,o střelách, dobře znát zvěř a dokonale její chování. Perfektně poznat svoji zbraň, a naučit se střílet v terénu. Precizně zvládnout práci s dálkoměrem.
A rozhodně to není o tom, mít tabulku, podle ní něco nastavit a je to. To by všichni byli super střelci na jakékoli vzdálenosti. Mám na mysli přesnou střelbu, ne terč o velikosti lončáka na 300, to zvládne i dítě, když mu dám 10 minut nalejvárnu - a tohle mám opakovaně prakticky potvrzeno.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

figi: dovolím si nesouhlasit s anemometrem. I na 300m můžou být sakra rozdíly v rychlosti a směru. Anemometr mu řekne jen to, co se děje u hlavně, ale už mu nezměří, co se děje o 100, 200 a 300m dál. Tohle musí mít načtené, musí vědět, jak bude kde proudit a to pozná jen podle okolí. Možná jsem Tvůj příspěvek jen špatně pochopil.
Se zbytkem souhlasím a ještě bych dodal, že LR stojí nehorázné peníze a čas.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Ale to jsem zřejmě napsal málo srozumitelně, i když tady na fóru ( a nejen tady ) jsem o tom, proč je anemometr základ už psal několikrát. Pomocí anemometru vím naprosto přesně, jaký - jak silný vítr fouká. A pamatuji si, co se děje okolo mne, jak to vypadá. Pak už si dělám odhady, a porovnávám s anemometrem. Dá se naučit velmi přesný odhad. A při střelbě přes puškohled pozoruji, co se děje po celé dráze střely a pak už jen mnou vyhodnocenou sílu větru přepočtu na směr větru. Jde to velmi rychle.
Bez anemometru bych neměl šanci se naučit vítr odhadovat a na základě toho korigovat puškohled.
Věřím, že se nebavíme o střelbě na lidské nebo materiální cíle ( = velké cíle, kde je jedno, kam se trefím, ale abych alespoň nějak zasáhl ), ale o přesné střelbě na zvěř, kde nám hodně záleží na tom, abychom se dobře trefili, zvěř se netrápila a abychom také zvěř vůbec našli.

A chtěl bych vidět toho boha, který se bez měření naučí odhadnout, jestli fouká 3 nebo 5 m/s. Ten si tak leda lže do vlastní kapsy.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od milan »

Asi by tu mělo zaznít, že LR lov je nebo by měl být, v našich zeměpisných podmínkách, výjimkou, kdy se nejde ke zvěři dostat na "rozumnou" vzdálenost.
Pokud chce někdo prvoplánově takto lovit, má o myslivosti a lovu poněkud pokřivenou představu. Nehledě na to, že by přidělával práci druhým s dohledávkou a mrzačil zvěř.
Je úsměvné, pokud se někdo, chce tomu to způsobu lovu věnovat a limitující jsou pro něj finance.
Velmi průměrné vybavení pro LR lov odhaduji tak kolem 120 000,- a nádobíčko na přebíjení - další tisíce.
Pak stovky hodin při ladění a na střelnicích. Tisíce až destitisíce za cesty a dlouhé střelnice.

Figiho bych bral jako výjimku, má to v rukách a lovu se věnuje roky a nadstandardně intenzivně.
Možná by bylo dobré, kdybys Miloši napsal, kolikrát jsi to nezmáčkl, kdy sis nebyl jistý.

U sebe to typuji tak na 2 rány z deseti možných příležitostí. Kdo jezdí do Světnova, tak ví že flinty na LR mám. Čím víc se tomu věnuji, tím více pochybností mám.
Bez tabulek nebo balisťáku je to jen odhadování.
Zkuste si někdy dát praporky po 100m do 1 000m na paseku nebo průsek a nebudete se stačit divit kolikrát se vám změní vítr, nebo se za bezvětří (může být i mírně pod mrakem) podívejte do kukru zda uvidíte něco na terči na 300 +.
Pro získání představy co to obnáší můžou zájemci kontaktovat apss.sk v Senici a domluvit se na střílení při tréningu před závody.
Tréning je v pátek odpoledne a stával 15,-E

sice to není sklo o LR, ale zase se to v to zvrtlo, tak mi nedalo nereagovat. :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Milane, když vím, že to je riziko, i malé, ani nesundavám flintu z ramene. Lov na větší vzdálenosti si plánuji, rozhodující je počasí, a velmi důkladně se připravuji, to platí pro lovy nad 400 m. Ta příprava je i o obeznání lovené zvěře a bezpečnosti střelby. Do těch 300 to stále zvládám vestoje, to neberu jako LR vůbec.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Další dotaz: od kolika metrů berete jako long range hunting? (jasně, že je to individuální a záleží na zvěři, ale dejme tomu >250m pro srnčí ?)
S tím anemometrem má figi pravdu - dálkoměr je základ ale anemometr ještě není moc zažitý. Taky ho nemám 8), ale mám na vítr jednoduchou metodu - jakmile mám pocit, že fouká moc, tak nestřílím, pokud nefouká téměř přímo do laufu
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

Figi: Pokud to napíšeš takhle, tak pak ano. Měl bych jen dvě poznámky. Při střelbě na lidské cíle Ti není jedno, kam ho trefíš. To jen u kanonenfutru. U VIP máš jednu ránu a musíš trefit. Proto se střílí na blízko a jen na hlavu. A věř, že i bez anemometru se dá naučit odečítat rychlost větru velmi přesně. Dříve přenosné anemometry nebyly a stříleli dálky. Já se to taky učil bez něj, předáváním zkušeností. Asi vím, kam míříš, ale s takhle kategorickým soudem bych byl opatrný.

To cr001: Pro mě osobně je LR 800+.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

no myslim ze ak technika pokrocila je optimum si ulahcit strelbu a minimalizovat chyby a skratit cas pre vyhodnotenie opravy. Ono ten vietor je min o 50% dolezitejsi ako tlak, teplota a vlhkost dokopy a to v zavislosti na cim vacsiu vzdialenost - ak v extreme nezaratavam uhol. Ked meram anemometrom typu Kestrel je podstatne ho natocit do smeru vetru aby mal fakt pravdivu hodnotu rychosti a tak vlastne musim zistit s istotou prave ten smer. Co pamatam naopak Figi mal nejaky merak ktory s istotou zistil presnu rychlost vetra z hoc akeho smeru ale smer si musel urcit on sam takze je to v podstate narovnako ale vzdy inak. "Ale i tak zastavam nazor ze v prvom rade je najdolezitejsie a vlastne najtazsie zistit presnu vzdialenost

A nezachadzajme OT v otazke zneskodnenia cloveka vojensky vs. policajny odstrelovac. Jedno je zranit resp. vyradit vojaka z cinnosti (ruka, noha) a druhe komplet odstavit zasahom medzi parohy ... v civilnej zastavbe pri rukojemnickej drame.

Osobne zastavam nazor LRH s istotou smrtelného zasahu komory cca 500m pre najpouživanejsie bežné lovecké ráže, kedy viem osobne ovplyvnit opravami drahu strely ..... potom kazdych +50m je to urcite stale viac o stastí a nemožem si naučtovat pocit že som zasiahol zver vlastnym pričinenim. Tam by som uz vsadil na nejaky "magnum"
Naposledy upravil(a) tibi1 dne stř 20.1.2016, 21:41, celkem upraveno 3 x.
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

tibi1: Podle mě je hlavně kravina chtít se učit střílet LR solo. Proč prošlapávat prošlapané? S figim souhlasím tak, jak to napsal.

Tvůj druhý odstavec je pro mě takový nečitelný... policisté vypínají na první dobrou. U vojáků musíš někdy vypínat na první dobrou a někdy ne. Záleží na okolnost. Ale nechci to moc rozepisovat.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

Oupi...no myslim ze si to napisal rovnako
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

Vyzkoušel jsem si za šera co dovolila podniková prodejna před 17. hodinou
ZD 4 - 16 x 44 RD Mil DOt Special , ZD 6 - 24 x 56 RD Mil DOT II a ZD 3 - 12 x 56 RD.
Pokud není při koupi rozhodující cenový rozdíl, jednoznačně jdu do 6 - 24 x 56 a pokusím si počkat na jinou osvětlenou osnovu - třeba tečku, kterou jsem měl možnost také vyzkoušet za šera.
Z výše popsaného mi vyplynulo: pro lov budu potřebovat dálkoměr, na tréning i anemometr abych se naučil odhadnout vítr.
Lovit budu na větší vzdálenost než 150 metrů a kam se prostřílím ukáže teprve spousta praxe na střelnicích.
Bohužel na nějaké větší střílení v terénu , kde by se člověk učil byť na terč, už dnes není reálná šance.
Na vybavení nemá smysl šetřit, to pak člověk nemá spoleh na techniku a neví, kde se chyba skrývá.
Velký problém vidím ve zbrani. TIKKA je tak obtížně a nejistě dostupná, že pošilhávám po něčem jiném.
Celé toto téma je velmi přínosné pro nás, co jsme před investicí.
Díky.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Jen si dovolím ještě poznamenat, že u střelby vleže je rozdíl střelnice a střelba v terénu. Na střelnici se vše naučím, ale v terénu se pak musím naučit vše dělat tak, aby byly výsledky jako na střelnici. U nás bohužel takto trénovat nelze.
Jakou ráži chceš ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět