Zeiss - problém s nastavením

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od Hoki »

Potřebuji radu či pomoc zkušenějších s tímto problémem. Mám puškohled Zeiss 6-24x56, používal jsem ho v pohodě na kulovnici, kde mám dělenou Weaver lištu a kroužky Leupold PRW. Nyní jsem tento puškohled přehodil na novou kulovnici, kde mám rovněž dělenou lištu Weaver (od Kozap), kroužky jsou původní s puškohledem. Při nastřelování jsem potřeboval udělat stranovou korekci doleva o cca. 3 kliky, ale točítko již umožnilo jen 2 kliky a dost. Jak se to dá řešit, dá se osnova nějak srovnat na střed rozsahu. Montáž puškohledu na první kulovnici jsem osobně nedělal, tak nevím proč to bylo nastaveno, téměř nadoraz stranového rozsahu.Předpokládám, že tovární nastavení je na střed horizontálního i vertikálního rozsahu. Nebo je něco v nepořádku s lištou, nebo kroužky, jak z toho ven.
Díky za radu.
Hoki
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od poli »

Vyzkoušet proklikat rozsah puškohledu, pak řešit lištu, jestli je v ose hlavně. Na jaké je to pušce, je to v rybině, nebo jen přišroubované na kulatém pouzdru? Osobně bych hledal problém v liště, protože Kozap. Samozřejmě může být problém i v kroužkáchg
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od Hoki »

Je to na závěru Titan 6,možná by byla vhodnější lišta v celku ,než dvojdílná,ale otvory pro šrouby jsou dané,tak nevím zda by se něco změnilo,kdybych tam dal jednodílnou, esteticky by to nebylo ono, ale kdyby to pomohlo,tak to udělám. Jak poznám,zda je lišta Weaver v ose hlavně.
Hoki
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od pufr »

Taky se mi to s tímhle sklem jednou už stalo, na webu najdeš:
Adjustment Range Lateral at 100m 80 cm
což není mnoho :?
http://www.zeiss.com/sports-optics/en_d ... tml#models
Nejlepší způsob, jak najít střed nastavení je položit puškohled s válcovým tubusem do soustružnických prizmátek (nebo jiných, kde se neodře - většinou to jde i s nasazenými objímkami) a otáčet ho v prizmatu kolem podélné osy - třeba jen kousek doleva, doprava, když se přitom díváš do okuláru, záměrný bod opisuje nějaký oblouk, pokud nastavíš záměrný bod do středu tubusu, bude i při otáčení ukazovat pořád na jedno místo.
Takhle nastavený dalekohled pak nasadíš na zbraň a podíváš se, kam kouká dalekohled a kam směřuje hlaveň. Pokud je to u Tvého Zeisse okolo cca 40 cm/100m stranou, musíš něco udělat s montáží.

U objímek Kozap často stačilo je prohodit nebo otočit - aby se nepřesnosti výroby sečetly trochu jinak :)
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od poli »

I když jsou otvory pro šrouby dané, neznamená to, že to tam jde fláknout jen tak. Předpokládám, že díry v kamenech jsou větší než průměr šroubů. Takže bych se nejdřív pokusil zjistit, jestli jeden z kamenů neujel bokem, nebo nedej bože oba.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od lanus »

Hoki - Ja by som začal s najjednoduchším pokusom a to ,že by som z obchodu kde som základne kúpil si proti zálohe požičal zopár ďalších základní a tie na zafixovanej a zameranej flinte postupne vymieňal . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od Hoki »

lanus píše:Hoki - Ja by som začal s najjednoduchším pokusom a to ,že by som z obchodu kde som základne kúpil si proti zálohe požičal zopár ďalších základní a tie na zafixovanej a zameranej flinte postupne vymieňal . :wink:
Jinou Weaver lištu než Kozap prakticky nelze sehnat, německý Recknágel je hliníková slitina a to k ocelovým kroužkům Leupold PRW nechci použít. Zadal jsem výrobu jednodílné nerezové lišty, bohužel chvíli to bude trvat, pak to bude doufám OK.
Hoki
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od poli »

Tak hliníkové Recknagel bych se zrovna nebál. Je tak přesně udělaná, že sedla kroužků sednou naprosto přesně a i kdybys to utáhl tak moc, že strhneš šrouby, tak lištu nezdeformuješ.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Zeiss - problém s nastavením

Příspěvek od lanus »

Hoki - Moje doporučenie nebolo správne pochopené ;keďže "muchy" Kozapáckých výrobkov poznám tak viem ,že sú málokedy rovnaké a tak sa z kôpky "originálov" dá postupne vyselektovať použiteľná zostava . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Odpovědět