CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Vše o kulovnicích a malorážkách
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Flash »

@Jiri K. Viděl a z Luxky jsem střílel.
A bohužel po zkušenost s produkcí CZUB z posledních dvou let o nich nemám valné mínění.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Reno »

Podle mého názoru univerzálně použitelnou ráží pro lov veškeré tuzemské zvěře je cokoliv od 7x57 výše, samozřejmě při volbě vhodné střely. Ráže s menším průměrem střely (např. 6.5x55 SE, .243 Winchester) bych už za vyloženě universální nepovažoval, protože jsou při kontaktu s vegetací náchylnější ke změně směru letu, což je poněkud handicapuje v lesních honitbách, zejména při střelbě na pohyblivý cíl. Samozřejmě i s nimi se v lese lovit dá, ale chce to s rozvahou. Pokud bych měl osobně volit pouze mezi 7x64 a 8x57 JS, tak chybu člověk neudělá výběrem kterékoliv z nich, ovšem já bych vzal tu osmu. Čistě teoreticky - mimo většího průměru bývá laborována těžšími střelami a létá o něco pomaleji, takže by při dobrém stop-efektu zároveň měla být o něco šetrnější ke zvěřině. A co se týče "lepší" balistiky 7x64 při střelbě na delší vzdálenosti? Zrovna ta zde zmiňovaná střela SPCE v laboracích od S&B má při 11,2g u 7x64 a 12,7g u 8x57 JS prakticky identickou balistickou křivku, při vyšší energii ve prospěch 8x57... 8) Každopádně u jiného výrobce může mít 7x64 se zahrocenější střelou plošší křivku a více energie na větší vzdálenosti, ovšem je vůbec ten rozdíl pár desítek Joulíků a např. 2 cm výškově na 200 m pro běžného tuzemského lovce nějak zásadní? :)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od BwanaHunter »

Nemyslím si, že bych rozuměl všemu a už vůbec ne nejlépe. Nicméně, mám a používám poměrně široké rozpětí ráží od 222Rem po 416Rigby a nějaké zkušenosti jsem už nasbíral. Mezi nimi mám i 7x65R a 8x56 M.Sch., což sice nejsou úplně přesně ty, o kterých je řeč, ale jsou velmi blízko. 7x65R je lůžková verze 7x64 a 8x56 používá v originále sice střely trochu jiného typu a průměru, ale rozdíl je tak zanedbatelný, že střely pro 8x57JS lze bez problémů přebíjet pro 8x56 M.Sch.
A jak už jsem psal výše, rozdíl mezi 222Rem a 375 H&H je samozřejmě propastný, ale rozdíl mezi "sedmičkou" a "osmičkou" není tak zásadní a tazatel ani s jednou neudělá chybu. Ano, osmička je o trochu větší kladivo, má o něco lepší stop efekt s tou správnou střelou, možná o něco méně poškozuje zvěřinu a podlévá, a má o trochu horší balistiku. Což neznamená, že s ní nemůžu střílet na 200 nebo 300 m, jen tu balistiku musím znát. Ale to musím i u 300 WinMag, prostě u každé ráže, pokud chci střílet dál, než kam doplivnu. Ale u té osmy si s tím musím dělat trochu větší hlavu. A i s osmičkou, jako s každou flintou se musím především dobře trefit. Těch i více kilometrových dosledů po špatných ranách osmičkami už bylo mnoho. A i do osmičky musím volit dobře střelivo, třeba srnčí po čisté komoře z 8x57 s Blaser CDP odchází klidně 150m...
Sedmička naproti tomu má o něco lepší balistiku, možná o trochu méně výrazný stop efekt, je možná náchylnější na volbu vhodného střeliva, a trochu víc podlévá. A rozhodně jsou obě pro praxi dobře použitelné a rozdíl, opakuji, je podle mě zanedbatelný.
Ještě trochu čísel, z letmého pohledu do balistického kalkulátoru Normy, pro tovární laborace Norma, v 7x64 Nosler Accubond a 8x57 Norma Vulcan. Při nástřelu na 100m se ve 200 metrech liší o cca 7 cm poklesu (necelých 10cm 7x64, necelých 17 cm 8x57). 7 cm není málo, ale počítat se musí i s těmi 10 u 7x64. Ve 300m už je rozdíl výraznější -37cm u 7x64 vs. -61cm u 8x57. To lze ale vylepšit úpravou nástřelné vzdálenosti, při nástřelu na 200m už ty křivky obě vypadají o dost lépe. Energie osmičce klesá rychleji, ale tím bych se netrápil, 1800 Joulů v 300 m je pořád dost...
No a pokud kolega obvykle stříli kolem těch 100m, tak bych se tím vůbec netrápil (a koupil osmu :lol: :lol: :lol: )
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Myslivec Milda »

Reno píše: .... A co se týče "lepší" balistiky 7x64 při střelbě na delší vzdálenosti? Zrovna ta zde zmiňovaná střela SPCE v laboracích od S&B má při 11,2g u 7x64 a 12,7g u 8x57 JS prakticky identickou balistickou křivku, při vyšší energii ve prospěch 8x57... 8) Každopádně u jiného výrobce může mít 7x64 se zahrocenější střelou plošší křivku a více energie na větší vzdálenosti, ovšem je vůbec ten rozdíl pár desítek Joulíků a např. 2 cm výškově na 200 m pro běžného tuzemského lovce nějak zásadní? :)
Tak to je samozřejmě velmi zavádějící informace. Střela 7x64 EVO- RWS má ve 200.m dopadovou energii : 2.744 J a pokles střely při ONV = 182.m je jen 2,4 cm. Zastaralá „francjózef kugel“ cal. 8 x 57JS se stejnou střelou má ve 200.m dopadovou energii pouze 2.179 J ( Na vitální a velkou těžkou zvěř je požadavek minimum 2.500 J ) dál pak pokles střely ráže 8x57JS, při ONV = 151m je nepoužitelných - 10,2 cm ! Takže ráže 7x64 , se solidním nábojem vždycky převálcuje zastaralou 8 x 57 JS, která už patří do zaslouženého důchodu. Tabulka výkonů a parametrů nábojů RWS k nahlédnutí

ZDE: http://rws-munition.de/jagd/produkte/rw ... ml#!0/16/0

PS. Argumentace levnou cenou u S&B je infantilní a trapná v kontextu s tím, že střílím a zabíjím ze svého rozmaru, nikoliv z hladu a nutnosti přežít , nádherné boží tvory, kteří do přírody patří minimálně stejně jako člověk. Když už zabíjím, ( říkejme tomu účelově-honosně všelijak, ale realita a výsledek je stejný ) tak aspoň rychle a pokud možno milosrdně, aby smrt nádherných božích tvorů nebyla pro ně hrozná a bolestná. Tohle zajistí lépe a dokonaleji než „laciné šunten &krámen náboje “ jenom hooodně kvalitní munice. Tak to vidím já.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od zispo »

Přikláním se k názoru Myslivce Mildy. Z vlastní zkušenosti bych vzal tu 7x64. Měl jsem 8x57 a žádnej ohňostroj to není. Osobně zastávám názor, že veškeré náboje s délkou 57 jsou za zenitem. A to jak 7x57 tak 8x57. Osobně jsem přešel na náboj od Breneku a to 7x65R a 8x64S. Na můj vkus velice dobře zkonstruované náboje. Tak pokud se mohu přidat k názoru tak 7x64. :D
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Georg.H »

@zispo: možná máš pravdu
ale sou střelci a střelci :lol: některým nepomože ani houfnice 8)
a s tím zenitem no já myslím že je ještě hodně za horizontem,než se objeví... :wink:
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od bon »

2zelenour: pokud máš kulovnici vybranou (CZ 557 Lux) a řešíš "pouze" rozdíl mezi těmito 2 rážemi, tak bez informací o typu honitby (pokud již v nějaké jsi), druhu zvěře, vzdálenosti na kterou jsi schopen lovit, způsobu lovu atd. je to v našich končinách jedno pro kterou se rozhodneš. Pokud máš převahu černé zvěře, tak kup 8 (nechválím svůj ocas protože mám v této výkonové úrovni .308W) a když tě to bude držet, tak časem něco menšího stejně přikúpíš :lol:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

to Milda a Zispo: Ještě, že výrobci zbraní i střeliva naštěstí nesdílejí vaše názory a ráže 8x57 JS zažíva v Evropě renesanci. Což se bohužel o 8x64 S říct nedá.
U RWS by se taky mohli naučit laborovat náboje, protože degradovat 8x57 JS na v0 730 m/s (EVO) tak to se hned tak někomu nepovede. Přitom většinu střeliva laborují na v0 800 m/s. Váhově podobné ID má dopadovku na 200 m 2640 J.
Také mi příjde trochu zavádějíci vyzdvihovat již skoro "mrtvý" náboj 8x64 S (sic velmi povedený) a lovit pak s SB SPCE. To je obrovský rozdíl ve výkonu v0 810 m/s u 8x64 S proti 800 m/s u RWS ID či Brenneke TIG v ráži 8x57 JS.

Nějaký propad 10 cm není žádná hrůza a přenášení zaměrného bodu do 300 m je naprosto v pohodě. Jen to chce znát dokonale balistiku použitého střeliva a vzdálenost zvěře. Předtím ovšem trénovat, trénovat a trénovat.

Ještě pro upřesnění 8x57 JS je náboj německý, takže " Kaiser Wilhelm II kugel". Rozdíl ve stáří těchto nábojů je nepodstatný 12 let. 8x57 JS byl oficiálně zaveden v roce 1905.

Osobně chodím lovit, takže doplním slova klasika:
"Lov a zabíjení není totéž, ti kdo jsi to pletou jsou volové."
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od zispo »

To Jiři K. Je to o názorech a o zkušenostech, měl jsem hodně zbraní a ráží, zůstává my doma jen to co my sedí myšleno i ráží. :D :D :D
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud mohu přiložit svůj osobní názor na uvedené ráže a jejich vhodnost použití..8 dobrá volba pro les černá a vysoká.Při volbě dobré střely velice dobrý zastavovací efekt a šetrnost.O SB se rozvádět nebudu to je jak s počasím...
7 vhodná pro polní a smíšené honitby.Ale i v lese se nestratí.Ovšem neodpouští nekvalitní střely.
Co se týče použití obě ráže jsou pro naši zvěř plně dostačující.Každá má však svoje +,ale i -.Tak jak u všeho.Kulovnice je vybrána tudíž o výměně hlavně neni řeči.A jak už to bývá,každá liška svůj ohon chválí...tak já z polní honitby preferuji 7/64 a W 270.Od RWS už asi těžko odejdu tak u mě dobrý.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Reno »

Myslivec Milda píše:Tak to je samozřejmě velmi zavádějící informace. Střela 7x64 EVO- RWS má...
Ale Mildo, balistiku jediného konkrétního náboje S&B označíš za zavádějící informaci a jako argument "vytáhneš" rovněž jediný konkrétní náboj od RWS? :roll: Ano, 7x64 má obecně na delší vzdálenosti oproti 8x57, která "exceluje" zejména do těch 100 m, plošší balistickou křivku a o něco vyšší dopadovou energii, ale jak už tu vícekrát padlo - není to nijak propastný rozdíl. Takže jiný příklad - např. u nábojů SAKO Hammerhead (střela 13g u osmy a 11g u sedmy) je při identickém nastřelení výškový rozdíl 2 cm / 200 m a při nastřelení na ONV jednotlivých ráží 4 cm / 200 m. Ó hrůza! :lol: Jinak se přiznám, že jsem dodnes netušil, že pokles 10 cm na 200 metrech při nastřelení na ONV činí ráži nepoužitelnou k lovu... :D Asi bys měl varovat zejména ty, co na tyto vzdálenosti bez problémů střílí "bramborou" ráže 9,3x62... :wink: Osobně se domnívám, že díky tomu, že střelba na tyto vzdálenosti v podání zodpovědného lovce představuje pečlivou uváženou ránu na dobře obeznaný kus, nemůže přenos záměrného bodu znamenat problém.

PS: V 7x64 jsem měl první vlastní loveckou kulovnici a špatná ráže to opravdu nebyla. Ale dneska bych prostě volil tu 8x57.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Choochoo007 »

Už téma není zrovna vhodně položeno do kulových zbraní.
Výsledek příspěvků je jako vždy bez závěru, kdy se řeší dvě ráže mezi kterými je velmi malý rozdíl a ten se ještě změní použitím té či oné střely. Takže ve výsledku je jedno jakou ráži bude tazatel volit. Větší důraz by měl asi být kladen na střelu, která rovněž není univerzální a pro jednotlivé druhy zvěře vybírat vhodnou střelu. Pak se zde objevuje informace, že po 8x57 odchází třeba srnčí více než po 7x64 nebo něco jiného opačně.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Sam60 »

Těmito rážemi lovíme s bratrem. Já mám 8x57 a používám Sako Hammerhead, veškerá zvěř v ohni. Na škodnou používám levnější SB. Bratr střílí SB střižná hrana, zvěř mu odchází do 50 metrů- rána na komoru. Pokud lovíme u kukuřice nebo řepky tak střílí plecka nebo hlava- podle situace. Honitbu máme 50:50 les, pole. Moje nejdelší rána byla na 160 metrů a to na škodou. Dál bych se asi stejně nepouštěl. Střilím fakt na "jistotu" né za každou cenu a to mi Tikka chodí slušně-3rány na 100 metrů do záslepky. Ale do papíru to umí každej, lov to je jiná. Za mě 8x57 ale s lepším střelivem.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Skvělá debata a téma. Je to stejné, jako když jdeš kupovat kozu. Máš na výběr dvě. Jsou úplně stejný, stejná velikost, stejně sežerou, stejný plemeno, množství nadojí úplně stejně a dokonce i za stejnou dobu, ale jedná ze struků stříká mléko v tenčím čůrku, ale rychleji a druhá v silnějším čurku o nepatrnou trošku pomaleji. Užitek je stejný. Jediným rozdílem je barva. Jedna koza je černá a druhá bílá. Rada je prostá. Vyber si tu, která se barevně líbí sousedovi - tj. tu, o které se v konkrétním sdružení či honitbě pochvalně mluví. Budou tě chválit, že jsi šikovný a že nejdeš proti proudu. Budeš prostě cool a trendy. Poslechneš zkušené a dobře se zapíšeš a zařadíš. Je to naprosto jedno, co vybereš a většina příspěvků je mimo mísu a patří do diskuzí na téma ráže - kulové střelivo. Úplně mě dostává teorie, že osma je do lesa a sedma na pole. Pak příspěvky o přenášení atd.. Pokud umím střílet a mám na to čas , tak neodejde skoro nic, ale cenou budou rány na lopatku a ramenní klouby a bohužel trocha vyhozené zvěřiny. To platí pro obě. Rozbít srnce umí jak osma , tak sedma a to i se zahraničním střelivem. Propad 5, 6, 7 cm na 200m, při nastřelení na ONV, nepadá na váhu u větších kusů a na zvěř typu kuna je to stejně jedno, protože z 90% jsou to rány typu snad to vyjde. Ona skutečně přesná střelba s přenášením, bez na to určené osnovy a zejména bez přesné znalosti vzdálenosti cíle, je více méně pokus o nekvalifikovaný odhad a to zejména lovců s puškohledy se světelným bodem o vel. knedle na 200m a na vysoké montáži s podhledem jak vrata. Skutečně přesné je: změřit vzdálenost + vítr , mít ověřenou tabulku a naklikat nebo mít aspoň plánek místa se vzdálenostmi a pak udělat kvalifikovaný odhad- při lovu větší zvěře.

P.S.: Shiva postavil osmu na starém a dost zkorodovaném Mauser závěru, dal na to match lauf 65 cm a varmint lamino pažbu s bed. a lítalo mu na 300m okolo O,5 MOA s Vukanem. Ríkal: "Kdyby Němci vyhráli II. svět, tak není 308W a na 300m by se přidávali 3-5 kliků navíc". Jen by mě zajímalo, kde ta puška skončila?

Výběr zbraně je v pořádku. Sako v 308W by bylo zřejmě lepší.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 557 Lux 7x64/ 8x57 JS

Příspěvek od Myslivec Milda »

Jiří K. píše:to Milda a Zispo: Ještě, že výrobci zbraní i střeliva naštěstí nesdílejí vaše názory a ráže 8x57 JS zažíva v Evropě renesanci. Což se bohužel o 8x64 S říct nedá. .....Ještě pro upřesnění 8x57 JS je náboj německý, takže " Kaiser Wilhelm II kugel". Rozdíl ve stáří těchto nábojů je nepodstatný. 8x57 JS byl oficiálně zaveden v roce 1905.

Osobně chodím lovit, takže doplním slova klasika: "Lov a zabíjení není totéž, ti kdo jsi to pletou jsou volové."

To, čemu se říká kulovnice CZ 557 Lux má dlouhé pouzdro závěru. Je konstruované na dlouhou nábojnici ( 7x64/30-06 atd. ) Krátké náboje ( .243W/.308W/ 8x57JS ) tahle zbraň nemá ráda. Problém je technický-mechanický. Krátké náboje se často a rády „sekají“ při rychlém přebíjení, zejména pak když je hlaveň šikmo vzhůru. Toto je vlastnost-vada všech CZ 557 v rážích pro krátké náboje a nic s tím nikdo nenadělá. ČZ-UB už připravuje novou verzi této zbraně s krátkým pouzdrem závěru. ( Kdysi tu byly ZKK 601/600/602 ) které se lišily právě různou délkou pouzdra závěru, aby nebyl problém s tím „sekáním se“ nábojů. Proto jednoznačně u CZ-557 ráži 7x64. Taky proto, že náboj 7x64 W.Brenneke byl od svého počátku konstruovaný jako lovecký náboj a umí líp předávat energii cíli. Kdykoliv dnes najdu v ráži 7x64 náboj s lepšími parametry než má původně vojenská ráže 8x57JS. Po 1 a 2. sv.válce zbylo strašně moc vojenských zbraní a nábojů právě v ráži 8x57JS a tak se stala z nouze ctnost. Když „osmičku“ tak jedině 8x68 S . To je opravdový vynikající a univerzální náboj pro Lovce kteří nejsou „přizdisráči od hromady plev z koňských řití. „ Ale kalibr 8 x 57JS to už opravdu neee. Dopřejme ji zasloužený odpočinek.

AD: Lov & zabíjení. Co o tom asi soudí ta lovená, postřílená a zabíjená zvěř ? Možná si např. lončák v okamžiku smrtelné agonie říká. To je dobře že mně ULOVIL lovec, hnedle se mi líp umírá. Jó kdyby mně jenom ZABIL , tak to by mně hooodně mrzelo. Hlavně že si to lidé umí zdůvodnit, že.
Odpovědět