kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Vše o kulovnicích a malorážkách
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od zispo »

Tak jsem taky majitel Z. Vyzkoušel jsem napínáček a drží je to rok výroby 48. Proč jsem psal kolega dotaz je jednoduché zakládal jsem nové téma s tématem o Z. Moderátorem jsem byl napomenut že vše o Z je v tomto vlákně. Měl bych taky dotaz mám na hlavni vyraženo 7"9. Co to znamená, za odpověď děkuji.
marin
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 10.8.2009, 21:28

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od marin »

právě, jiné vlákno o Z jsem zde nenašel... :?
Zbrojovák - díky za vysvětlení.... jinak po vyzkoušení napínáčku spoušť drží, r.v. 1946....
Mirdos
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 24.12.2009, 14:27

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Mirdos »

Mám Zetku 6,5 x 57 r.v. 1948.Odzkoušel jsem také napínáček a spoušť drží. Jinak já na Zetku nedám dopustit. Co ji mám, nelovím již s jinou zbraní.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od zispo »

Nejde o spoušť, ale o napínáček. Jehož posunutí směrem vpřed se stává že vyjde rána tak prosím nezaměňovat se spoušťí.
marin
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 10.8.2009, 21:28

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od marin »

Tak jsem zjistil, že když natáhnu napínáček a zatlačím na něj tak to drží, ale když je nenataženej a zbraň je v nabitém stavu,tak zatlačím zezadu na napínáček a zbraň spustí..... :?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Terminlogie je u německého napínáčku jasná: to co je spoušť je v předu, to co je (původně) rychlič - nově napínáček, je vzadu :P
Věc se má tak, že se má natáhnout napínáček a potlačit na spoušť ze zadu (jako když napínám napínáček "francouzský"). Je třeba vyzkoušet prvně při nenataženém, pak i nataženém úderníku.
Mi mannlicher drží, ale vím, že mi kdysi jedno zetko takhle spouštělo. Pokud to spouští, je to nebezpečné a je třeba to nechat upravit. Tečka.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne úte 22.1.2013, 14:21, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Minulý týden jsem byl u kamaráda staršího pána,koupil Zetko v pozustalosti po kamarádu lesákovi od nich ze združení též jsem ho znal.Byl to člověk který hodně lovil,myslivostí prostě žil.Měl jen jednu kulovou zbran a to polopažbenou Zetku raže 7x57 r.v 1946.Píši to proto,že mě zaujali dvě věci na této zbrani:Za prvé je to hlaven,která je prostě ve stavu nové zbraně!!Lauf je ve vnitř absolutně bez jakehokoliv opotřebení,ošoupání,oděrek nebo porů v polích vývrtu.Je to originální hlaven,ten člověk sní lovil několik desítek kusů ročně,posledních několik desítek let.Nejde o trezorovou zbran.Střílel jen Sellior-Bellot ruzné střeli SP,SPC,SIERRY,HPC.Tak jen nevim jestli dělala zbrojovka tak kvalitní ocel a nebo Sellier tak neagresivní střelivo :D

Druhá věc a co mě zajíma nejvíce je německý napínáček u této zbraně.Měl jsem v ruce několik zbraní různých výrobců s tímto napínáním a každá opravdu každá cvakala,některá méně jiná více at už nová zbran nebo střílená.I moje Zetká je dost hlasitá při napnutí,už jsem si tim zradil jednou i prasátka :? Ale pánové tahle vubec NIC!!Měl jsem jí i přilepenou na uchu a prostě nic není slišet.Chod napínáčku je takový mdlý,natáhneteho a on zůstane prostě vzádu bez jakehokoliv zvuku a pocitu zaskočení-zapadnutí táhla.Je to takový zvláštní pocit,u mé Zetky jednak sliším cvaknuti a cítím i to zaskočení táhla a tady ne.Zbran je však spolehlivá nedochází k nechtěným nebo nahodilým výstřelům po natažení napínáčku.Mě by zajímalo jestli se už z vás někdo stímto setkal.Myslím si že jde o nějáký zasah-úpravu puškaře ve spouštěcím mechanismu.Každopádně brzy navštívým kamaráda se šroubovákem a prostuduju to :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Jo, je povolený šroub předpětí pera napínáčku. Každý "němec" cvaká, je to normální, lze to obejít systémem natahování, dvěma prsty, asi jako kohout revolveru. Stejně tak při zajištění potichu vypustit.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Otazka pro Zbrojováka:je vidět že se víš o čem mluvíš.Zajímalo by mě co si myslíš o bezpečnosti takto upravené spouště.Ta tichost je opravdu parádní,přijde mi to lepší než natahovat oba kohoutky současně.Zase si řikám že kdyby to bylo naprosto bezchybné tak by to tak nastavovali továrně.I když jak jsem psal a co vím o téhle flintě nikdy nevystřelila když neměla.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Nejde ani tak o bezpečnost, ta je dána nastavením napínáčku, tedy jeho odporem - přesahu na ozubu napínáčku. Při správném nastavení by neměl spustit při úderu rukou do botky pažby, měl by být nastaven tak že se položí prst na spoušť a pak lehce potáhne, ne jemněji. Ale to se obecně ví.
Pokud ti jde napínáček u zetky natáhnout příliš lehce, (čili že nahlas necvakne), je jen nebezpečí, v závislosti na odporu standardní spouště, že nebude mít dostatečnou energii aby spustil spoušť, a bude tam pochopitelně trochu větší prodleva od spuštění k iniciaci.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Toma »

Na stránkách o filmu Třicet případů majora Zemana probírají zbraně které si zahrály v seriálu.Je tam řeč o Zetce ale označované Brno 22 F což sem v životě neslyšel,pak je tam uvedeno že měla francouzský napínáček,a délku hlavně 72,5 cm co je asi blbost u celopažby.V díle Hon na lišku ji má na chatě ing.Čadek(ilja Prachař) kde s ní střílí.Na stránkách je označena jako Mannlicher Schönauer1903,a před bránou zbrojovky drží zetku Zeman,a pak Petr Oliva ,tam o ní mluví jako o Brnu 98 Mannlicher.Podle mě to mají nějaké pomýlené.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Jde vyměnit originální spoušťák na zetce za seříditelný a bez napináčku?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od pufr »

Jde, musíš se ale"vypořádat" i se spodní deskou, kterou spoušť prochází (dnes už taková součástka pár korun stojí) - škoda kvůli tomu zničit původní spoušť s napínáčkem + instalovat původní lučík nebo vyplnit vybrání v krku pažby pro něj + dál ještě "seřízení" pojistky - poloha matice úderníku napnutého bicího mechanizmu se zpravidla trochu změní :?
Práce spíš pro puškaře :?
Pufr
petrl3
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014, 15:43

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od petrl3 »

Dobrý den,
náhodou jsem narazil na toto vlákno, sundal ze skříně moje brno Z a vyzkoušel, zda nespouští při zatlačení na spoušť zezadu. Rád bych si ujasnil jednu věc. Když natáhnu závěr tak při !NEnapnutém! napínáčku, pokud zatlačím na napínáček zezadu, tak zbraň spustí úderník. Je to vada nebo nějaká funkce vypuštění úderníku?
Děkuji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od pufr »

Je to proste konstrukcni usporadani - vlastnost - nemeckeho napinacku, misto pruziny tlacis ty prstem :)
Takze neplest s Francouzskym napinackem, bacha na to :)
Pufr
Odpovědět