Pákové opakovačky

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Mohl by mi prosím někdo angličtiny znalý obsah tohoto videa stručně přeložit? Vládnu pouze němčinou a ruštinou, anglicky umím jako "massa Bob", takže bych to nerad špatně pochopil... :oops: :D
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Sitka »

Remington koupil Marlin a udajne vyhodil vsechny puvodni zamestnance kteri meli zkusenosti s opakovackama a konstrukci Marlin. Co s toho vzniklo je patrne na videu. Smejd, ktery s puvodni kvalitou Marlin nema nic spolecneho.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

A sakra, už jsem si to dohledal. :? Remington koupil zbrojovku Marlin už na konci roku 2007, ale původní výroba v továrně Marlin běžela beze změn až do cca poloviny roku 2011, kdy jí Remington zavřel a začal zbraně Marlin vyrábět ve svém závodě. Tímto definitivně skončila jedna tradiční US zbrojovka s 141 let dlouhou historií... :( Důvodem všeho bylo zlevnění výroby, neboť továrna Remington disponuje modernější a početnější strojní technologií, zatímco v původní "Marlince" se část operací dělala ručně = pro finančníky moc draze. Výsledkem této honby za vyšším ziskem jsou pákovky, kterým ve státech říkají "Remlin" a vyznačují se neobyčejně hrubým zpracováním, slícováním, viditelnými stopami po obráběcích nástrojích a minimem dokončovacích operací, kdy vnitřní součástky nejsou začištěné a mají ostré hrany. To bohužel dokládají i na netu dostupné detailní fotky. :( Podle toho pak vypadá i chod závěru - obvykle drhnoucí hrůza. :? Přestěhování výroby se samozřejmě negativně podepsalo nejen na již zmíněné kvalitě "Remlins", ale i na ztrátě "know - how" pákových opakovaček obecně, protože cca 270 kvalifikovaných pracovníků továrny Marlin bylo propuštěno a do nějakých 1.100 km vzdálené továrny Remington jich údajně přešlo pouze několik. To, jestli Remington alespoň zachoval původní materiály, nebo se rozhodl ušetřil i na nich, není dosud známo, ale zrovna podle toho Sitkou odkazovaného videa to vypadá, že se šetřilo i tady... :x Jak na amerických fórech mnozí podotýkají, původní Marlin byl kvalitou materiálů i zpracováním dobrý průměr a to že se to takto zhoršilo, je pouze díky tomu, že vedení Remingtonu nejsou střelci a milovníci zbraní s úctou k tradici, ale pouze bezohlední finančníci. Amíci obecně doporučují místo "Remlins" raději zakoupit ojetou zachovalou původní Marlin, nebo v případě pořízení "Remlin" tuto nejprve odnést k puškaři, který ji komplet rozebere, začistí a doleští potřebné součásti a pak prý všechno chodí jak má... Otázkou zůstává trvanlivost materiálů, což ukáže až čas. Zvláštní je, že po té úspoře nákladů jsou pákovky Marlin / Remington v ČR ještě dražší, než v roce 2011... :? Už mě ten globální systém honby za co největším ziskem, který v praxi nejčastěji znamená pokles kvality, docela s*** :evil:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Sitka »

Nejake zkusenosti s touto krasavici? http://henryrepeating.com/rifle-45-70.cfm
chtel jsem si koupit Marlina SBL na obranu proti medvedum, ale fakt bych nerad aby se
kousla zrovna ve chvili potreby
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

Jak poznat merlin od remlina? Dle výrobního čísla, nebo je tam uvedená továrna? Tak jsem se těšil bych si prvně v životě pořídil celou novou flintu, maximálně to trochu doladil nebo vyměnil dřevo... :(
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

"Remlins" by se měly poznat podle zkušební značky Remingtonu ("REP") a také sériového čísla, které údajně začíná písmeny "MR....". Do části zbraní již vyráběných v Remingtonu se montovaly ještě hlavně ze zásob původní továrny Marlin v North Haven, což je i na těchto hlavních vyraženo (viz. OBRÁZEK), ale v případě "Remlins" by zkušební značka i u těchto hlavní měla být opět "REP". Jinak sami američtí střelci jsou evidentně z celé situace ohledně Marlins / Remlins poměrně zklamaní, protože "staré dobré" Marlins pro ně znamenaly něco, co vyndali z krabice a po pár desítkách ran záběhu měli spolehlivou odolnou pušku s dobrým chodem. U "Remlins" se na takový kousek prý narazí opravdu výjimečně, problémy silně převažují. Jejich znechucení ještě zvyšuje fakt, že díky hrozícím restrikcím šly ceny zbraní v USA plošně nahoru, takže oni si teď místo dobré pušky za dobré peníze mohou zakoupit něco, co je dražší a zároveň méně kvalitní. Každopádně doufají, že se situace ohledně kvality "Remlins" časem zlepší, protože i blbým finančníkům snad musí být jasné, že zákazníci, kteří chtějí vyloženě lever-action a budou kvalitou Remington / Marlin zklamáni, si u nich místo toho rozhodně nekoupí bolt-action, ale prostě si tu pákovku seženou jinde...

Vzhledem k tomu, že od uzavření původní továrny Marlin v North Haven uplynuly cca 2 roky, je více než jisté, že veškeré nové zbraně této značky dostupné na trhu v ČR jsou "Remlins". Co s tím? Pokud by alespoň materiály byly v pohodě (což je otázkou), holt by to člověk musel nechat doladit puškařem. Ačkoliv - který z nich v ČR má potřebné zkušenosti s pákovkami? Mně osobně by bylo jedno, jestli ta zbraň uvnitř vypadá jako dílo ruského mužika s hrubým pilníkem, pokud bude mít spolehlivý hladký chod a také něco vydrží...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Petr1970 »

o zkušenosti bych se nebál, po tom co probíhá v cz-puškařstvích za dodo-domo na ruských kvérech.. tam se to taky musí "vyladit"..

takže žádná změna:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

No, takže budu shánět asi zase staršího cowboye a hledat podle čístĺa non=remlina, ach jo...
čili z nových už zbývá jen BLR Browning (a ještě v duralu - kdyby alespoň nabízeli ocelovou verzi jako custom), pokavať neobnoví winchester výrobu 1886ky nebo líp mod1895.
win1895 mě láká, ale tam mě zase štve ta nutnost vyosení optiky díky výhozu a nabíjení :roll:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
herkules197
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: úte 22.7.2008, 9:32

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od herkules197 »

škoda že většinou čtu jenom inzerci :D
browning BLR 1 vlastním již několik let a nemohu si ztěžovat
ráže 7mm rem.magnum

zpětný raz ok
přebijení ok

jen pro někoho asi trochu těžší zbraň

střílím SB a stop super to oproti SB 30 06 se nedá srovnat
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od kosstik »

Stěma Marlinama "Remlinama" bych to neviděl tak černě.Jednoho vlastním v raži 30-30 Win.Mám ho jako pracovní flintu na naháňky do leče a na šoulaní v nepřiznivém počasí.Nikdy se mi ty flinty nelíbili a i já se koukal na majitele jak na exoty co už nevědi co si pořídit do lesa :) No a ted ji mám doma taky.Měl jsem možnost před koupí si ji půjčit do lesa (je z druhé ruky) a už u mě zůstala.Pozitiva převládli.Flinta je krátka dobře se sní manipuluje,možnost rychlého přebití,dostatečná raže na selátka a lončáky a nevadí mi to tak když se stim v leči vyválim.No a v neposlední řadě to byla dobrá cena.Zbran je standartně zpracovaná nenašel jsem tam nic co by nějak vybočovalo od ostatních.Spoušt patří mezi tvrdší ale je o dooost lepší jak u ZH nebo kulovnice Brno "Z" kterou jsem měl.Stříli to přesně a to i stim variablem Marlin se kterým to prodavaj je to Made in China :) Přebijí to dobře,rychle a hladce.Za sebe mužu říct že jsem spokojený.Zbytek mi ukáže čas a zima,jak jsem tady četl :D snad mi to nezamrzne :wink:
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od johanes1 »

Mohu potvrdit názor kosstika. Kdysi "dávno" jsem měl originál Marlina v ráži .444 Marlin. Spokojenost. Tenkrát jsem ho po 3 letech prodal kvůli jakési momentální finanční potřebě. Nedávno jsem si pořídil Remlina 45-70 Gov. Až následně jsem narazil na diskuzi Merlin vs. Remlin. Mezi těma flintama jsem nenašel rozdíl předtím než jsem zjistil, že Marlin už není Marlin ani potom, co jsem se na porovnávání zaměřil. A zamrzání... To má být snad nejaký vtip? :D P.S. - tvrdá spoušť je pravda. Pro mne využitelná pouze do leče.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

spoušť by šla odladit vtom to není, co mě od pákovky odradilo je ten čas mezi spuštěním a iniciací. Než ten kohout spadne, tak už je včela z Mausera na cestě. Nadruhou stranu, je to zase řešitelné nějakým titanovým kitem a silnější bicí zpruhou. Do toho se mi ale nějak moc nechtělo.
ale pákovka je lákavá, ikdyž marlina hezká není, funkční bude, to jo. 45-70 s 21g FTX by byla cesta
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od nivo »

Tak se pokusím po více jak půl roce oživit toto vlákno.Před deseti dny jsem si dovezl Browning Blr v ráži 450Marlin.Zbraň jsem si primárně pořídil na dosledy s barvářem,noční čekanou na černou a sem tam nějaká naháňka ať už do leče nebo na štont.Musím říct,že flinta mě sedí jako ulitá ostatně jako každá(zatím)od fy.Browning,takže zapažbení na jedničku.Na zbrani budu na víívr liště střídat kolimátor,norm.optiku a yukona.Při nastřelování byl zpětný ráz prvním dojmem srovnatelný opravdu s 375HHmag.,kterou jsem užíval loňský rok,ale po čase jsem se s tím srovnal a je také opravdu rozdíl ve střelbě v sedě ze židle a ve stoje.Při střelbě ve stoje přes kolimátor není problém s rychlým opak.druhé rány.Spoušť není s napínáčkem, což mě osobně nevadí.Malé negativum je,že do zásobníku se vlezou pouze tři náboje.Přebíjení zatím není úplně hladké asi se to musí krapet ochodit.Zatím použivám střelivo Hornady Ftx 325gr. a ulovil jsem s tím zatím jednoho lončáka 50kg.Rána na 50m vstřel nízká komora za pleckem výstřel za posl.žebrem.Stál troch ze šikma což jsem nepostřehl.Odskok asi 30m od nástřelu prostřelený(játra,žaludek),ale ani kapka barvy což mě celkem překvapilo.Celkově jsem zatím spokojený,uvidíme dál.
Klerenc
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 30.4.2011, 8:12

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Klerenc »

Netušíte někdo o Marlin 1895 GBL 45/70 skladem nebo i z druhé ruky?
Mám ji objednánu již skoro rok a stále nic.
Chci ji k psovi do leče.
Praktické info k ní (nebo guide gun) určitě uvítám.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Ne vždy je všechno na netu "skladem" skladem doopravdy, chce to tam zavolat. Zkus třeba toto:

Marlin 1895CBA: http://www.leiko.cz/shop/index.php?main ... 300a86d784

Marlin 1895: http://www.lesalovklastov.cz/zbozi/765/ ... 45-70govt/

Marlin 336BL: http://www.lesalovklastov.cz/zbozi/963/ ... -30-30win/

Nic z toho není vyloženě 1895GBL nebo GG, ale alespoň něco, že... Jinak bych na tvém místě zvážil i tu poslední variantu Marlin 336BL, dosledy nebo práce v leči jsou o střelbě na blízko, takže ráže .30-30 Winchester bohatě stačí, přičemž zbraň i munice jsou levnější a dostupnější.
Odpovědět