Záběh nové hlavně kulovnice.

Vše o kulovnicích a malorážkách
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Hoki »

Má někdo z účastníků tohoto fóra osobní zkušenost se "záběhem" nové hlavně ? Mám novou kulovnici s nerezovou hlavní Lilja 22 mm ,kterou jsem nechal za příplatek lapovat (údajně diamantovým nástrojem,dle překladu cca.) Nyní se chystám nastřelit puškohled, mám onomu záběhu věnovat pozornost,případně jakou ?
Díky za názory.
Hoki
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od pufr »

Tak to gratulujeme k novému nástroji!

No, asi třikrát jsem se pokoušel o "barrel break-in process" - záběh nové hlavně - ovlivněn různými prameny - viz Google:
https://www.google.cz/search?q=barrel+b ... in+process

V podstatě postupy spočívají v co nejčastějším čištění (pokud možno po každé ráně) a odstraňování kovových otěrů z vývrtu (ne pokaždé ráně, ale s velmi malou periodou - zpočátku třeba po 5ti ranách - postupy jsou popsány různě, ale vždy je to ten jediný správný :) ), by se odstranily nerovnosti, otřepy, opotřebily ostré hrany atd. a přitom se materiál měděných otěrů střely tohoto procesu zúčastnil jen minimálně. Někteří autoři používají pro čištění při záběhu i "šetrná" abraziva s velmi jemnougranulometrií, ale to už v tomhle případě asi udělal Lilja tím "diamantem"

Řekl bych, že tahle počáteční péče se vyplatí - přinese určité snížení množství kovových otěrů ve vývrtu při dalším používání - další střelbě. Víc bych se tvrdit neodvážil - možná má někdo jinou zkušenost :?
Pěkně to zde u svých zbraní myslím popsal třeba kolega Durell
Pufr
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Durell »

Leštil som diamantom, dva krát a V0 sa zdvyhlo myslím, že o 30 m/s . Hladší vývrt, menší odpor pohybu strely , lepšie čistenie. Aký bo príplatok za to leštenie ?

Osobne si myslím, že zábeh má aj po tomto význam, leštenie " odihlí a dokonale vyčistí a vyleštiť , ale strelba s čistením má aj iný účinok, strhne to čo filc s diamantom nedokážu a čo to zrovná .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Kodiak1 »

Pokud bych se osobně rozhodl investovat do lapování hlavně výrobcem, tak už do toho rozhodně nebudu nic abrazivního strkat, to udělal výrobce za mne, stačí střílet, čistit a opakovat (jak popsal Pufr). Samozřejmě jestli nutně netoužíš vyhodit prachy připlacené za lapování jen tak zbůhdarma. :roll:
Dalším dolešťováním hotové a LAPOVANÉ hlavně si jen koleduješ o zničení investice jako celku!
Naposledy upravil(a) Kodiak1 dne pon 30.11.2015, 11:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Choochoo007 »

Nevim kde(vyrobce hlavni) jsem cerpal, ale uvadelo se tam ve zkratce:
Cistit po vystrelu a nemazat olejem pred vystrelem, resp. vytrit lihem nebo benzinem pred, aby se pripadne nerovnosti zazehlovaly vystrelem a nevadil tomu ten olej v porech materialu hlavne.
Davalo mi to smysl, proto jsem u hlavne po kazde rane cistil pripravkem Robla-Solo-MIL (krasne odstranil oter), naolejoval, odmastil a sel strilet. Takto asi prvnich 20 ran, pak asi kazda 3.rana a pak 5.rana Robla-Solo-MIL, cisteni Balistolem a odmasteni pred vystrelem stale, tak do 50 ran. Je fakt ze se zanášeni vyrazne snizilo. Ze zacatku byl videt oter v hlavni po kazde rane a pak ani po 5 nebyl znat tolik jako ze zacatku po jedne rane.
Jinak jak rika Kodiak, pokud uz si za to lapovani zaplatil, tak by hlaven mela byt udelana odbornikem na velmi dobre urovni a jako amater si nejsem jist, jestli tvuj zasah muze mit nejaky kladny prinos. Spise bych take rekl, ze muzes neco poskodit a pokud si myslis ze to udelas lepe, tak asi nemelo cenu za takovoutu sluzbu priplacet.
Strilet a cistit jak rika Pufr :D
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Hoki »

Díky za názory, chtěl jsem se jen ujistit, abych něco zásadního nezanedbal. Jak říká Pufr, čistit a čistit, tím se nic nezkazí, ale osobně bych se do žádného vlastního lapování nepouštěl. Někde jsem četl, jaké brusné pasty používat apod. alchymie, nejsem sportovní střelec, ale myslivec, tak s tím zkušenost nemám, ani asi nepoznám rozdíl v lapované a nelapované hlavni, byla možnost připlatit za lapování (cca.80Euro), tak jsem toho pro klid duše využil. U druhé kulovnice jsem v minulosti žádný záběh nedělal, ale vždy po střelbě důkladně a důsledně čistím úplně dočista, mám na to řadu přípravků, tak to není až takový problém, Robla, Forrest pěna a nyní taky používám Copper Solvent IV. , používám měděné střely a řekl bych, že to funguje dobře.
Hoki
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Petr1970 »

mě člověk co střílí v cz odstřelovačku říkal

"čistit" prvních 10 ran pokaždé, pak po 3 ranách, po 30 ranách po 5 (když jako soustavně na střelnici v kuse)

čištění pořádně do čistého patche.. mokrý patch, kartáč 3x, mokrý, suchý.. znovu mokrý 3x kartáč ..

a klidně 10x opakovat kolo dokud patch nepoleze čistý..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Choochoo007 »

Jeste jsem si vzpomnel, ze bys mohl vyuzit treba system od jednoho znameho strelce. David Tubb nabizi lapping strely a naboje. Ikdyz porad pochybuji, ze u hlavne kdes nechal delat lapovani u vyrobce to bude mit nejaky extra prinos a jestli vubec do neceho jako toto nebo do neceho jineho jit. Pro bezne tovarni hlavne to bude mit asi prinos, ale nejak moc jsem se o to nezajimal.
http://www.davidtubb.com/final-finish-bullet-kits
http://www.davidtubb.com/final-finish-loaded-ammo
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Hoki »

Dnes jsem absolvoval první střelbu s novou kulovnicí s nerez lapovanou hlavní..., dal jsem deset ran, soustřel zatím mizerný, při čištění jsem byl překvapen a) po naplnění hlavně pěnou Forrest a následném protažení prvním hadříkem (víte co myslím) se na hadříku v modrém zbarvení objevil "zářící" mikro prach( zrníčka), asi to diamantové abrazivo po lapování, b) čištění bylo velmi snadné a rychlé, po třech protaženích již bez stop modrého zbarvení, vývrt je neskutečné lesklý, jak zrcadlo. Ze staré nelapované kulovnice jsem vystřelil 3x , čištění nesrovnatelně dlouhé a namáhavé, vývrt však nedosahuje takového lesku ,jako v prvním případě. Nevím zda je to dáno materiálem hlavně , nebo tím lapováním? Rozdíl v údržbě těchto rozdílných hlavní je však evidentní, ve prospěch nerezové a lapované, tolik moje zkušenosti.
Hoki
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od cr001 »

Také gratuluji k nové hlavni. Jen se mi nějak nechce věřit, že by po odborném lapování v hlavni nechali jakékoliv zbytky abraziva. A to snadné čištění je prostě jeden z bonusů lapování... :)
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od navip »

Asi bude dobře si na začátek vyjasnit pojmy. Výraz laping neznamená lapování (obrábění brusnou pastou pomocí tvrdého trnu,většinou litinového za účelem dosáhnout kruhovitost, přímost díry a požadovaný průměr) ale leštění pomocí měkkého nástroje, filc, nebo v našem případě bavlněné plátno nasycené olejem s malým množstvím extrémně jemné brusné pasty na silonovém vytěracím kartáčku vhodného průměru.
Při třískovém obrábění(břitem nebo brusným zrnem)vzniká povrchová drsnost. Představa, že měkký plášť střely ze slitiny mědi bude nějak vyhlazovat povrch hlavně z velmi pevné a otěruodolné ocele je mylná. Na výstupku drsnosti narůstá ze směru letu střely odebraný materiál pláště a při překročení určitého množství další střela utrhne tento materiál i s hrotem ocele. Výsledkem nebude rovná plocha ale důlek v místě utržení s další ostrou hranou.Možná menší ale je tam.Tím dochází k zanášení hlavně a jejímu opotřebení.
A právě dodatečným leštěním hlavně( které by pro běžnou sériovou výrobu bylo příliš drahé a časově náročné) dosáhneme ubroušení zmíněných výstupků a to průběžné střílení a čištění slouží pouze ke kontrole jak se nám daří zlepšovat povrch vývrtu.
Výsledek je po ukončení práce viditelný jednak výrazně vyšším leskem i původně zdánlivě lesklého vývrtu a hlavně výrazně menším otěrem mědi z plášťů a reálně větší životností vývrtu, případně lepším rozptylem -není podmínkou. Důležité je pro co nejlepší výsledek leštění provést co nejdřív na nové hlavni.Moje nová hlaveň před leštěním(Lothar Walter.308 /12", 700 mm) absolvovala pouze tormentační zkoušku.
Zde zmiňované zabíhání hlavně bez leštění, pouze střelbou a čištěním je rozhodně méně efektivní, ale má logiku.To časté a důkladné čištění po několika výstřelech zamezí nárůst měděného otěru a tím utržení hran drsnosti a k částečnému vyhlazení hlavně dochází zřejmě vlivem místního tlaku při průchodu střely, vysoké teploty a abrazí spalných plynů - jenom úvaha.
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od alexis »

Ma smysl lapovat lauf co ma nastrileno cca 100 ran nebo se to tyka jen novych?diky
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Durell »

Má to zmysel, prinesie to minimálne lahšie čistenie . K tým výstupkom nerovnosti - úplne by som nesúhlasil . K vyhladeniu strelou iste dochádza aj mäkký plášť dokáže deformovať mikronerovnosti " zažehlovať " pri týchto rýchlostiach, tlakoch a teplotách je mechanizmus deformácie trochu inak fungujúci ako bežné statické alebo dinamické namáchanie a pružnosť mat.

Ten proces sa nedá paušalizovať a prebieha x rôznych mechanizmov, podľa toho ako je mikronerovnosť orientovaná, rozmerná aký ma profil ..... Jedna časť prebieha ako napísal Navip - v časti o utrhnutí .

Ak som v obraze hlaveň sa najprv robí hlbokým vrtanim a potom sa tvárni profil drážkovania rôznymi metodami ( trieskovo, pretláčaním, kovaním na trni ....

Prvá drsnosť má tvar veľmi jemnej skrutkovice so stúpaním v 0,01 mm tá je následne prehladená tvárniacim nástrojom a zažehlená do povrchu vývrtu. Pričom sú vytvorené špecifické znaky hlavne ktoré porovnáva kriminalisticka balistika.

Pri leštení hlavne pohybujeme nástrojom v smere a proti smeru pretláčania vývrtu a eliminujeme hlavne drsnosť po vrtaní .

Stopy po pretlačaní vývrtu sa zaleštujú veľmi minimálne nakolko sú vytvorené v smere pohybu strely a na ich elimináciu by sme museli v hlavni nástrojom vykonávať rotačný pohyb s vysokými otáčkami čo by celkom isto zničilo drážkovanie a hlaveň odpísalo. Zaleštenie drsnosti po vrtaní dá strele plynulejší chod a odstráni hop hop efekt pohybu strely . Pri pohybe dochádza k prekrývaniu tombakoveho oteru nerovnosťami povrchu hlavne . Oter ktorý zostane v pozdlžnych stopách sa dá odstraňovať, asi len chemickým čistením. V podstate sa ho nikdy nezbavíme avšak jeho plocha je oproti ploche drsnosti po vrtaní omnoho menšia .

Fú to som sa zapotil , ale pri troche predstavivosti by to tak malo byť.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od pufr »

Já bych ještě zdůraznil, že:
1) pracovník musí mít základní představu, jakým brusivem a jakým postupem může povrchu své hlavně - u nové s drsností na úrovni 1um - prospět a jakým uškodit
2) Klasicky puškařsky se leští olověným trnem nalitým přímo ve vývrtu na kroucený drát (třeba i starý kartáček), na který se nanáší brusivo, leští se polotovary před opracováním nábojové komory a ústí hlavně, obráceně to jde špatně - a je to celkem věda - to by u hotových zbraní asi nemuselo být to pravé :?
Pufr
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Záběh nové hlavně kulovnice.

Příspěvek od Hoki »

Předpokládám, že lapování mám vyřešené, protože je dělané u hlavně ve výrobním závodě a ne již na osazené zbrani, do toho bych asi nešel. Ovšem problémů s novou zbraní je vícero, zřejmě budu muset vyměnit dvoudílnou lištu Weaver za nějakou kvalitnější, nejlépe jednodílnou, nemohu totiž nastřelit puškohled stranově. Nyní jsem však přišel na jednu podivnost s úsťovou brzdou, proto bych potřeboval konzultaci někoho, kdo vlastní, nebo zná konstrukci originál brzdy Vais Arms.
Díky.
Naposledy upravil(a) Hoki dne pon 07.12.2015, 22:58, celkem upraveno 3 x.
Hoki
Odpovědět