Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od lovec »

Argo patri k najspolahlivejsim samonabijackam na trhu. V mojom okoli s nimi poluje viacero ludi, ktori si takuto gulovnicu kupili hlavne na nadhanky a to prevazne v kalibroch 308Win. a 30-06Sprg. Ak to ma byt zbran hlavne na nadhanky, tak by som si to objednal bez mechanickych mieridiel, ktore aj tak len prekazaju v optike so sirokym zornym polom.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
tanak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 25.6.2015, 21:30

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od tanak »

argo mam už 8 rokov v 30 06 spring. pouzivam na spoločne ide ako cukor optiku Carl Zeiss Duralyt 1.2-5x36
Přílohy
benel div.jpg
benel div.jpg (241.24 KiB) Zobrazeno 6635 x
benelli argo 30 06, ZEISS Duralyt 1,2-5x36 ,Kimber Stainless Ultra Carry 2 Lasery Crimson,minox 10x42, Kahles Helia CSX 2,5-10x50,pulsar n 355
mannlicher goeiser LC II 308.w LEFT HAND, Border ,pajero pinin,jeep compass,Termovízia FLIR SCOUT TK
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše: U automatiky bych dal pozor, na jakou délku náboje je systém stavěný - některé pušky udělané na 30-06/7x64 s kratšími náboji zlobí - zádržky při pohybu náboje v nábojišti - "podávání" (jak říká klasik: Není nad dobře fungující automatiku" :) ). Moderní Taiwanská produkce (FN/Winchester) zase uzamyká do hlavně ale uložení té hlavně v odlehčeném pouzdru je maličko ošizené, což časem vede k významnému zvětšení rozptylu zásahů.
Co Benelli Argo, nema take nejake konstrukcni mouchy jako jsou uvedeny vyse? Nepodeli se nekdo kdo zna konstrukci nebo ma zkusenost?
Kolega ma novy BAR 7x64 a co jsem slysel tak uz na zacatku mel problem s vyhozenim nabojnice a puska sla na vycisteni k puskori jestli tam neni nejaky otrep.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovak> Fraz-Albrecht střílí zřejmě hlavně tím, co mu sponzor videa zrovna vrazí do ruky :) a to nemyslím vůbec hanlivě, naopak. Ten kluk je vystřílenej a zjevně podává konstantní výkon, ať střílí čímkoliv. Osobně s tebou v zásadě souhlasím, sám střílím opakovačkou nebo kul.kozlicí či dvojákem a potřebu pořídit si semi-auto nepociťuju. Aniž bych se chtěl srovnávat s F.-A., který fakt střílet umí, tak jsem taky střelil 4 prasata z jednoho rudlu nebo 7 ks na jednom štontu a nafrněně si myslím, že přebití jsem už docela natrénoval a umím to rychle. Na stranu druhou mám pár známých, co semi-auto mají, a když k tomu ještě umí střílet a s tou zbraní zacházejí vhodným způsobem, tak je zbraň velice efektivní. Je potřeba si uvědomit, že samo o sobě semi-auto s velkým zásobníkem z nikoho úspěšného střelce neudělá, a pokud někdo netrefuje jednuškou, tak po koupi "automatu" se to nezmění :D .

Jindra.ritter> Na Argo jsem měl vždycky výborné reference, a mám vlastní zkušenosti se semi-auto brokovnicí od Benelli a taky jí nebylo co vytknout. Nicméně třeba mě osobně Argo nesedí do ruky a do ramene. Pokud tobě ano, tak bych se toho jinak nebál. Ale stejně tak dobré reference mám na na Browningy, takže to co píše Choochoo o BARu slyším poprvé. Otázka je, jestli to nebyl prostě vadný kus.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Lotr »

Zbrojovák - Bwana - pokud mám správné info, tak Franz Albert (jehož videa rád sleduji) je továrním střelcem Aimpointu a teď se snad nechal ukecat a stal se i továrním střelcem u Sauera. Není se co divit, dělá jim pěknou reklamu.
Ale abych nebyl mimo OT, i já mám na Beneli Argo výborné reference, v mém okolí se jich taky pár najde, taky většinou 308W a 30-06 a všichni chválí, většinou všichni naháňkoví prasečkáři.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> Je to možné. Já jen vím, že na řadě videí Wild Boar Fever střílí Merkelem a Merkel byl jedním ze zadavatelů reklamy a sponzorem toho videa.
Jinak jak říkáš, Benellky bych se nebál a 30-06 je podle mě dobrá volba. Ale nebál bych se ani BARa, taky neznám žádný problémový. Čemu bych se naopak vyhnul je Remington. V okolí jsou 3 a všechny jsou dost problémové.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Zbrojovák »

No F.Albrecht má v posledních dílech Helixe :wink:
Mi přijdou ty moderní semiauta, že na každém něco je, objeví se nějaké stížnosti atd. např. S303 atd. B.Argo nevím, je možné že to mají zmáklé.
Ještě když jsem dříve koketoval s myšlenkou koupi takovéto "polostrojní" pušky :) tak jsem pásl po klasice BARu MKI nebo max II - v 30-06 anebo bych tehdy asi pořídil origo M1Garand :wink: ten mi přišel z armádních zavedených takový nejlahodnější oku, spolehlivost systému je daná historicky 100%. Od naháňek jsem ale časem, až na výjimky, upustil, takže proto nebyl důvod.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

No dyk to povidam, o tom Merkelu :-)

Na S303 jsem slysel narky, hlavne ze je to mlsne na patrony, pokud jde o prebijeni. Mozna to souvisi s tim, co psal Pufr? Nicmene kamarad ji ma v 30-06, strili Hornady fabriku, a nema problem. A mel jsem to parkrat v ruce a ta flinta by mi vubec nevadila, co se tyce designu i ergonomie, kdybych touzil po semi-auto. Az jsem byl prekvapeny, vzhledem k tomu, ze S202 mi nesedi. Myslim ergonomicky, jinak je to pekna flinta.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od František Fořt »

Já bych řekl, že ty kulové automaty jsou dnes +- všechny dobré. Co zas já vím, tak problém většinou nemá nikdo, a to ani s přebíjením a tak, a to jak BARy a vše ostatní. Pokud něco pokulhává, tak to bývá leda přesnost. V tom je zřejmě nejlepší S303, ty fakt střílejí super.

A jinak nesouhlasím, že automat na naháňce nemůže "dohnat" případné chybějící zkušenosti, um či pár zlomků vteřin. Soudím alespoň podle sebe. Mě už nejednou zbraň stále zasazená v rameni a zamířená pomohla ulovit druhou či třetí ranou, když první třeba zahulila praseti pod běhama a zbývalo už jen pár metrů, než zmizí. Opravdu si vzpomenu, že to bylo x krát, kdy jsem mohl vystřelit vícekrát hned po sobě, tak to buď znamenalo třeba i jediný úlovek z leče anebo taky opravu zasaženého kusu, který by s jednou ranou třeba šel daleko nebo spadl do hluboké rokle.

I já odchodil mnoho naháněk s opakovačkou a taky často i s tím celkem rychle opakoval a střelil třeba dvě prasata po sobě, ale s komfortem automatu se to zkrátka srovnat vůbec nedá. Nedávno jsem střelil na jednom štontu 4 kusy a myslím, že nemít automat, bylo by to pohorší. Ono na cestě v takovém houpáku mezi roklema toho času na valící prasata fakt moc není.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

jediná nevýhoda kterou podle mne automaty mají je poměrně složité čištění, jinak za ty roky co ten automat mám jsem nezaznemanal jediné selhání a závadu a to se k němu chovám dost jako dobytek - rozebranej byl až teď po letech a puškař co mi tu rozborku ukazoval jen kroutil hlavou že tolik jehličí ve flintě ještě neviděl, jinak jsem ho čistil jen šńůrou a šlape jak hodinky. Používám ho jako hlavní zbraň na šoulačka, čekaná a občas i naháňka a ač mám i další zbraně - troják, Zetku a pákovku jdu ven jen s ním. Zrovna teď v úterý liška 80m čistá komora. S automatem lovím normálně 80-150m a střílel jsem i na 200 a bez problémů. Přeci jen proč blbnout a mít staženej zadek nelovíme tady lvi či slony a pokud dojde k selhání zbraně tak jediné co může nastat je že odběhne kus bez rány a to se přece přežít dá :wink: :D
Vojáci samonabíjecí používaj a v daleko horších podmínkách než my a funguje jim to taky tak bych to moc nehrotil :-) je jen potřeba vybrat si osvědčeného výrobce a je klid.
jinak souhlasím s Františkem automat méně zkušeného střelce dokáže podržet v krizové situaci když blbě trefím než se mi kus sebere a zdrhne dokážu opravit a ihned dostřelím, u zetky jsem marně lomcoval klikou a koukal jak to utíká. Pro někoho bude mínus že to nemá napínáček ale mně to nevadí alespoň se pořádně člověk naučí spouštět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Lotr »

Je to možný chlapi, že přešel od Sauera k Merkelu, já mu to přeju, střílí opravdu dobře :D a videa točí pořád stejně pěkná.

Co se týče S303, tak toho jsem měl možnost párkrát díky Lesomilovi vyzkoušet, má ho v 8x57JS a žádný problém jsem s ním neměl, i nějaké prasátko jsem s ním ulovil, na to, že jsme s Honzíkem naprosto rozdílných postav, tak mi seděl dobře a příjemně se ovládal, jen pojistka, než se ochodila, šla dost ztuha a bylo třeba si na ní zvyknout. Co se přesnosti týče, Honza to krmí ID od RWS a na 100 m mu to chodilo téměř jednou dírou. Z mojí vlastní zkušenosti můžu S303 jen doporučit.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

Pokud jde o presnost semi-auto, mel jsem moznost ji hodnotit u prave S303 a H&K a muj zaver byl, ze H&K je flinta sice oskliva, ale spolehliva a presna, a S303 jak ji znam ja je jeste k tomu pekna. A je to trosku bokem, ale taky semi-auto...moje CZ858 lita se slusnym strelivem (napr.Hornady) na 100m taky jednou dirou.

Rimar, FF> rad bych zduraznil, ze proti semi-auto vubec nic nemam. A vyhodu rychle druhe rany chapu, anzto ji sam ocenuju ve dvojaku a kozlici. Chybu udela kazdy a moznost jeji okamzite opravy je jedna z tech vyhod. To, ze automat neudela z nikoho strelce jsem myslel tak, ze vidam lidi, a neni jich tak malo, kteri meni standardni zasobniky svych automatu za deseti- a viceranne, zrejme pod dojmem toho, ze co jim schazi na streleckem umu, to dozenou kadenci. Ze to tak nefunguje, to dokazuji jejich lovecke vysledky. Plno kravalu a na vyradu nic. Osobne jsem videl typka vystrilet na stontu 12 kulovych ran z Browninga a postrelil jedno sele, to bylo vse. Tady si stojim za tim, ze kdo netrefi jednuskou, automat ho nespasi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

Bwana však jo v tomhle máš naprostou pravdu otom žádná kdo neumí střílet automatem to nezachrání a naprosto s tebou souhlasím, ale je třeba právě si uvědomit tu okamžitou možnost dostřelení i u nezkušenějších lidí protože to přebití prostě má nejrychlejší ať se to někomu líbí a nebo ne.
mně prostě vadí že před 30ti či 20ti lety se tvrdilo o automatech že jsou nepřesné a nespolehlivé atd. to že je to nemyslivecké ani nerozebírám a v podstatě se to tvrdí dodnes a přitom přesně jak napsal Franta je už úplně jiná doba do 200m si většina automatů s pákou nijak nezadá a jsou schopny nastřílet konzistentní soustřel i po více ranách a se spolehlivostí taky problém není a pokud někdo do automatu cpe střižnou hranu je to debil a tu poruchu si zaslouží :-)
ta sauerka je krásná ale já zůstanu věrný HK je tak krásně ošklivej až je hezkej :-) prostě funkční zbraň bez okras na takové to pohodové střílení a nemusím se bát s ní dělat psí kusy protože mi nebude srdce krvácet když ji nějak odřu a že těch šrámů už pochytala :-) no a po té co jsem nechal letos vyjiskřit magnaporty se z 9,3x62 stala flinta pro holčičky zpětnej ráz někde úplně jinde
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od majodus »

Preco mas taky spatny nazor na striznu hranu .sa ti seka? Mne hk -SLB v pohode berie,.akurat flat nosy mu neberu ale tie si robim sam takze tam ma caka este ladenie.kazdopadne ako prvy naboj do komory ma byt ten rozhodujuci na lov ostatne davam pekne torpedka.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

majdus kolega si je zkusil ve 308 v semi remingtonu a každá druhá se mu sekla díky té hraně, z logiky věci beru že u samonabíjecí zbraně je každá vyčnívající hrana na náboji nevhodná, je možné že HK není na munici tak vybýravé přeci jen vyrábí ho firma která je jedním z největších výrobců samonabíjecích zbraní ve svět a bude mít konstrukci vymakanou. A to byl hlavní důvod proč jsem do ní šel ale dávat střižnou hranu určitě nebudu protože ta možnost selhání tam je a navíc já vlašim pro lov nechci
Odpovědět