TIKKA T3

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: TIKKA T3

Příspěvek od figi »

kabát a obrousil jsi šroub, který drží spoušť na pouzdru závěru a zároveň slouží jako zarážka pro regulační šroub pružiny spouště? Pak to lze mnohem více uvolnit, i když na hodnoty spouští CZ 550 se nedá dostat ani zdaleka. Ty pružinky by asi potom také pomohly, ale to se musí vyzkoušet. S Tikkou jsem si hodně hrál, a hodně u toho nadával, přestože je konstrukčně spoušť řešena jako u CZ 550, ladit jde podstatně hůř, a v některých parametrech vůbec.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: TIKKA T3

Příspěvek od lovec »

Sada pružín od YoDave je asi tak 100x efektívnejšia a bezpečnejšia ako rôzne dobrusovanie, pilníčkovanie a iné druhy bastlenia, kde človek len márni čas. Lacnejší a efektívnejší tuning spúšťe na Tikku zatiaľ nie je. Vyskúšané, overené, 100% funkčné na troch rôznych T3.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: TIKKA T3

Příspěvek od kabát »

Chtěl bych poděkovat kolegovi „ lovec „ za skvělou spolupráci.

Zmíněnou pružinku jsem instaloval.

Jako amatér jsem došel k názoru, že spoušťový mechanizmus TIKKA T3 je pro mě překvapivě jednoduchý.
Tak jak píše „ figi “, je možné ubrousit hlavu šroubu, který drží spoušťový mechanizmus a zároveň je dorazem červíku pro seřízení odporu spouště. Získáte tím možnost více povolit pružinu, současně také možnost ztratit červíka, pružinku i kolíček, který do ní je vsunut. Nezkoušel jsem.
Další možnost je zkrátit červíka. Nezkoušel jsem.
Instalací pružinky s nižším odporem jsem získal lehčí chod spouště.
Současně ale také jsem zjistil, že odpor spouště je jen část síly, kterou musím překonávat. Druhá síla, která s pružinkou nijak nesouvisí, je tření mechanizmů, které spouští úderník a ta je bez dalšího zásahu neměnná. Odpor se mi snížil na 600 gramů.
Až na střelnici uvidím, jestli jsem si nějak polepšil nebo ne.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: TIKKA T3

Příspěvek od figi »

Je to tak, ten spoušťový mechanizmus Tikky je zajímavý tím svým vlastním odporem, zkoušel jsem to i úplně bez pružiny a stejně to nijak lehce nešlo, neměřil jsem, ale oproti seřízené spoušti CZ 550 to bylo znatelně tužší. Na druhou stranu, dostal jsem z toho odpor, se kterým jsem jakž takž spokojen, ztráty červíku se nebojím a v zimě se s tím dá střílet i v rukavicích, což u mých zbraní CZ nejde :D . Zkusím změřit odpor, ale po mých vlastnoručních úpravách tam mám určitě hluboko pod 600 g bez výměny pružinky. Hloupé je, že na té spoušti nelze krom odporu nic nastavit, tím by se to dalo ještě zlepšit - viz CZ 550.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: TIKKA T3

Příspěvek od dalas »

Ten odpor spouště sám o sobě není tak kritický, jako "hladkost" chodu a tím vlastně i čitelnost spouště. Právě ta hladkost je dána kvalitou třecích ploch.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Sauer
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 27.9.2007, 15:44

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Sauer »

Sú tu nejaký majitelia, ktorí majú tikku T3/T3x v prevedení s krátkou hlavňou so závitom? Zaujímajú ma ich praktické skúsenosti pre a proti z dôvodu, že tikka t3x lite krátku hlaveň v 51cm prevedení bez závitu nerobí a ja osobne ho pravdepodobne ani nevyužijem(kaliber 6,5x55se). Zbraň má byť využívaná na poľovanie (70% posliedka, 30% postriežka). Ide mi o čo najľahšiu zbraň, ktorá bude pohotová a spratná, loviť plánujem zver do 120kg, najmä jeleniu, diviačiu a srnčiu, na vzdialenosť do 200m, na väčšiu vzdialenosť pri posliedke strieľam málokedy.

Zaujíma ma, či s daným prevedením nie sú problémy (samovoľné uvoľňovanie krytky závitu, hrdzavenie pod krytkou resp. v okolí spojov, mechanická odolnosť ústia hlavne zúženej závitom pri náraze či páde) atď. Vzhľadom na kaliber a využitie zbrane asi úsťová brzda nemá veľký význam, najmä originálna od saka je dosť masívna a dlhá (čím by sa stratila pointa ľahkej spratnej zbrane) a preto závit s najväčšou pravdepodobnosťou využívať nebudem. (jedine ak by som zohnal nejakú ľahkú, krátku úsťovku pre prípad, že by lite prevedenie v takomto kalibri neprimerane "kopalo", v súčasnosti to neviem posúdiť, predsa len pri streľbe z palice je zdvih zbrane celkom dôležitý faktor). Zaujíma ma, či má prevedenie so závitom nejaké "muchy" a ísť radšej do hlavne s 57cm dĺžkou alebo je závit bezproblémová záležitosť.

Zároveň ma zaujímajú informácie o prevedení stainless- či sa oplatí do neho investovať, resp. či sa v tejto kategórii zbraní jedná o kvalitnejšiu oceľ oproti štandardnému prevedeniu alebo je to skôr o preverencii farby, resp. menej náročnej údržby.. (osobne sa bojím odleskov, resp. výraznej "bielej palice" pri pohybe terénom :) )
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: TIKKA T3

Příspěvek od poli »

Pánové nevíte někdo o obchodu, kde by byla skladem T3 varmint v 6,5x55SE ? Detex je v poslední dovezené várce už nemá.
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: TIKKA T3

Příspěvek od juraczech »

poli píše:Pánové nevíte někdo o obchodu, kde by byla skladem T3 varmint v 6,5x55SE ? Detex je v poslední dovezené várce už nemá.
Minulý týden jsem ji viděl v nabídce obchodu zbraneliberec.cz, tak tam zkus zavolat.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Michal_123 »

Mám dojem, že Tikku teď dovážejí na střelnici v Placech, zkus se zeptat tam.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: TIKKA T3

Příspěvek od poli »

Zkusím.
Karel K.
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pát 20.3.2009, 13:00

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Karel K. »

Jakou máte délku O.A.L. u své Tikky T3, .308 win ? Zkouším přebíjet střelou 155gr Lapua Scaner a vzhledem k hrotitosti střely se mi nedaří změřit max délku usazení (tovární je 71,1 mm).
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: TIKKA T3

Příspěvek od dalas »

155 gr nevím, ale 167 gr Scenar je OAL max 74mm
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Choochoo007 »

A dostanes tech 74mm do zasobniku?
Kolik do nej dostanes nejvice?

Jestli mas dalasi 74mm se 167gr Scenarem, tak se 155gr Scenarem by to melo byt cca 74,7mm.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: TIKKA T3

Příspěvek od figi »

A těch 74,7 jsi vzal kde??? Při této OAL ti střela drží v krčku za válcovou část jen 4,15 mm, do toho bych kvůli riziku nekonzistence nešel.
Pro Scenar 155 mm je ta správná OAL právě těch 71,12 mm + 1 mm max. Scenar není tolik citlivý na vzdálenost od drážek.
Pro Scenar 167 je OAL 71,12 také na hraně, max o 1 mm více ( při 74 mm drží jen 4,16 mm! ). Je jedno, jak daleko od drážek je, střílí to skvěle.
Sám mám u silně krimpovaných nábojů se střelou 155 A-max usazení střely jen 5 mm, šel jsem na tuto hodnotu jen kvůli tomu, abych tam dostal co nejvíce prachu a překročil 900 m/s.
Netuším, proč všichni chtějí mít střelu na dotek s drážkami, vyjímkou jsou Bergry ( krom hybridů ), jinak to není nutné a v některých případech horší.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Choochoo007 »

Predpokladam, ze dalas pravdepodobne uvadi delku naboje pro dotek drazek, mozna kousek pred, je mi vcelku jedno. Se stejnym predpokladem usazeni prave uvadim udaj pro lehci strelu. Jinak hloubka usazeni Scenaru 155gr je o chlup lepsi nez 167gr, tak o cca 2, mozna 3 desetiny pri tech uvedenych delkach co jsem psal.
Ze to drzi v krcku malo je jasne, o tom nedebatuji.
Jinak konzistenci neposuzuji, ale predpokldam, ze pokud jsou naboje vsechny 100%tercove presne, tak konzistence preci na hloubce usazeni nezavisi, ne? :D
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět