Ráže kulovnic

Vše o kulovnicích a malorážkách
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od crif »

Nekončící debata o tom našem ohonu. Půl roku testuji 300WSM a taky si to pochválím. :lol:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Toma »

A v jaké zbrani máte tu 8x68 S?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Georg.H »

v té co fršlusy lítaj do xichtu :roll: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: volba ráže kulovnice?

Příspěvek od Reno »

HonzaHonsa píše:Zdravím všechny.......
Jelikož jsem začínající lovec,potřeboval bych na začátku pár rad,názorů a usměrnění....
Chci si pořídit svoji první kulovnici a ne a ne se rozhodnout jakou že to vlastně ráži....už to probírám s různými myslivci nejméně rok a zatím jsem dospěl jen k závěru,že co člověk to názor.
Zatím nejsem nikde členem a myslivost vykonávám pouze jako host převážně na naháňkách....chtěl bych kulovnici bez optiky pouze mířidla....honitby které navštěvuji nabízí cca 70%les 30%pole.....
víceméně se rozhoduji mezi 270win,308win a 30-06.....
Budu rád za každý názor.Díky a Lovu zdar
Obecně lze za univerzálně použitelné pro lov v podmínkách ČR považovat cokoliv od 7mm nahoru. Samozřejmě, že pro lov v lesích jsou o něco výhodnější větší ráže s těžšími střelami, které jsou více imunní vůči překážkám a mají lepší stop efekt (při stejném typu střely), do polí jsou zase o něco výhodnější menší ráže, protože mívají více plochou dráhu letu. Ale nijak propastné rozdíly to nejsou, takže je v podstatě jedno, jestli z běžných, v ČR rozšířených ráží, zvolíš .270 Winchester, 7x64, .308 Winchester, .30-06 Springfield, 8x57JS nebo 9,3x62. Hlavní je umět střílet a používat osvědčené, dostatečně kvalitní náboje, to ostatní je spíše něco jako bonus. Prostě je to i o vkusu každého soudruha. :D Třeba já osobně bych pro lov v lesích a na naháňky preferoval ráži 9,3x62, případně 8x57JS pro ty, co hůře snáší silnější zpětný ráz, ale znám spoustu lidí, co ve stejných podmínkách léta úspěšně loví i těmi zbývajícími rážemi, které jsem uvedl výše. Takže už v tom máš jasno, že? :lol:
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Marpie »

Pod to bych se podepsal. A protože sam zpětný ráz snáším hůř jsem psal 8x57JS jako optimum a dodal pro nekoho kdo snáší lépe jako minimum. Já lovím více na polích a tak mám 270W a doplňuji to 223Rem.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Citron »

Já bych ještě přidal další dílek do debaty. Sbírat zkušenosti od kolegů je samozřejmě důležitá věc , stějně jako vědět, na co si onu zbraň kupuji a stanovit si váhy jednotlivých elementů výběru.
Začnu trošku oklikou. Fyzika platí vždy a všude, tedy střelbu nevyjímaje. Pravda, tady to popisovat do detailů je nesmysl a je nutné se smířit s tím, že každé zjednodušení s sebou přináší i větší míru možnosti omylu (např. silná ráže = více kope není univerzální pravda, byť k tomu jsou v rámci zjednodušení předpoklady dobré). Navíc zde do toho vstupují, co se zpětného rázu týká i pocity střelce a to je takřka neměřitelná veličina, která přináší i největší chybovost. Takže je důležité, pokud je to možné, si zbraně před nákupem vyzkoušet při střelbě, ať slyším od kolegů co slyším o dané zbrani a ráži. A možná je to to nejdůležitěší. Jsou prostě lidé, pro které je jedna zbraň kopavá a pro jiné je ta stejná příjemná.
Od předchozího se odvíjí i další bod...musím si vybrat, co mi sedne a co zvládnu, aniž bych se ze zbraně bál vystřelit. Nesmím mít strach stisknout spoušť, protože jinak zapomenu na dýchání, spouštění a správné zamíření, nebo, ještě hůř zavřu oči a stisknu. Cokoliv z výše jmenovaného zapomenout = katatstrofa pro zvěř (aby se pak neukázalo, že jsou pro daného střelce lepší výsledky v .243 win než v 9,3x62).
Navíc, dobrý výsledek závisí i na ukázněnosti střelce.
A možná blábol na závěr. S univerzální ráží je to to samé, jako s jinými univerzálními nástoroji. Univerzální nástroj má širší použití než specializovaný, ale buď se s ním do jisté míry více nadřu než se speciálem, nebo nedosáhnu stejného výsledku. Nebo obojí. Stačí přečíst toto forum a dívat se, co kdo má, jen jednu zbraň, jak je spokojen a kdo jich má více a na co je používá. Ps: mám jich také několik.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Marpie »

JJ není nad vlastní zkušenost. Pro někoho je některá zbraň/ráže mrcha kopavá a pro druhého je naprosto v pohodě.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od crif »

Jinak bych se zeptal tohoto pána, zřejmě dobrý oddíl :lol: :lol:
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/278200-dotaz/
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Georg.H »

no to sou dotazy :roll: :mrgreen:
Odpovědět