Bezpečnostní systémy kulovnic

Vše o kulovnicích a malorážkách
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od pufr »

Vava ?? Kde máš v tom obrázku tu diskutovanou pojistku či bezpečnostní systém ??
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od vava »

No právě že tam není. Objevil jsem vlákno s touto tematikou na highroad a tam se nakonec konstatuje, že blokaci úderníku krom některých málo vojenských zbraní a pákových kulovnic žádná nemá :-(
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od pufr »

No, tím se vracíme k minulým příspěvkům, že bezpečnost systému musíš posuzovat jako celek.
Konstrukční uspořádání a obvyklý způsob použití krátkých zbraní vyžadují ale i umožňují jiné pojistné prvky (blokace úderníku pistole; přenosová páka revolveru ...).
Dlouhé zbraně mají jiné pojistné prvky
sidelock-cad-for-gazette_comp.jpg
sidelock-cad-for-gazette_comp.jpg (40.16 KiB) Zobrazeno 5883 x
Ony ty generace konstruktérů a puškařů nebyly žádní blci :)
Jinak popravdě Tvé dotazy budí dojem, že usilovně pracuješ na bakalářce nebo textu do nějakého "penzumu" :)
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od vava »

Ani bakalářka ani nic jiného, vejšku mám za sebou a jednu knížku napsal a do další se určitě nechystám - i tak byla pro všechny zadarmo. Prostě - pistolím rozumím, puškám moc ne a nikde jsem nic přehledně nenašel a dlouhou dobu jsem si naivně myslel, že u dlouhé hlavně je zřejmé, že ji nenamíříš (právě proto že je dlouhá) jinam než máš a teď zjišťuji opak. Pistoli, když dávam do sejfu, tak hlavní napřed, u pušky na mně zdola čumí hlaveň. Vylejzání, nalejzání do auta, atd. A když jsem byl svědkem toho, že puška vystřelila bez prstu na spoušti, tak to ve mně zahlodalo - to je celé. Jsem starý šťoura, tak zjišťuji co se dá, abych tomu rozuměl. A prostě ta bezpečnost se MNĚ nejeví jako dostatečná, ale jak to vypadá budu se s tím muset smířit :-(
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od niva »

Zdravím páni kolegové,
v této odborné tématice jsem poněkud laik, ale v životě i profesní praxi řídíce se starým heslem, že trocha selského rozumu je někdy o hodně lepší jak dva odborné doktoráty, jsem zastáncem následujícího spolehlivého bezpečnostního systému a to, že:
1, nejbezpečnější flinta, je flinta vybitá, zlamovací zlomená, opakovací s otevřeným závěrem. To je prevence nechtěných výstřelů bez ohledu na to, jestli se sáhne na spoušť nebo ne. Jinak to je zpravidla lidské selhání, obzvláště na společných lovech.
2, Takto se ale dost špatně samostatně loví, efektivita bývá podstatně nižší, takže při pohybu honitbou je náboj pod závěrem (samostatný lov), připravit se k případnému výstřelu až po vylezení na posed nebo dojití na místo očekávaného lovu. Nějaká příležitost k lovu se obzvláště v lese tímto způsobem také promešká, ale oproti tomu předchozímu způsobu je pohotovost k případnému výstřelu mnohem vyšší. Bezpečnost zbraně pro mě a okolí je ale pořád ještě hodně vysoká.

3, Pohybuji se v honitbě s nabitou a zajištěnou zbraní, teď nastupují ony rozdílné parametry v míře bezpečnosti jednotlivých výše popisovaných systémů, ale jsem přesvědčen, že ani ten nejdokonalejší popř. nejdražší systém nedosahuje "bezpečnostní třídy" zahrnuté v bodu 2 natož bodu 1.

Samotnému se mi "podařil" nechtěný výstřel naštěstí jen jednou. Čekal jsem na zemi na prase, když vyšlo na světlinu v protisvahu a bylo k lovu, tak jsem odjistil, chtěl napnout napínáček (dodatečná montáž na ZH) a vyšla rána, trefená zeměkoule bez dalších následků.15 let předtím ani dalších nejmíň 15 potom se mi to již nestalo. Puškař mi řekl, že jsem čištěním zřejmě nechtěně uvolnil šroubek napínáčku. Jedna zkušenost bohatě stačí.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od vava »

Niva - to je přesně to o co mi jde. Naprosto souhlasím, že primárně je bezpečnost a odpovědnost za zbraň v rukou držitele.

O co mi jde, že blokace úderníku by přesně v takovéto popisované situace zabránila výstřelu.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od pufr »

Blokace zvyšuje práci na spoušti. Na terčových pistolích ji nenajdeš. Úderníky a bicí pružiny kulovnic jsou dimenzované jinak než u pistolí -> i ta blokace by musela mít jiné dimenze. Až na výjimky blokaci úderníku nenajdeš ani u samopalů, se kterými bojovníci skáčou, padají, perou se, dělají kotrmelce ...

Celkem zajímavé je z Tvého pohledu tohle (pravda je to na elektriku, nic pro "konzervy" ale baterie prý vydrží 10 let):
Obrázek
Postavíš pušku nastojato, dáš ji na rameno a pojistka sama uvolní bicí pružinu.
Kamzíka na skále přímo nad hlavou ale takovou puškou asi nestřelíš :)
https://www.steyr-mannlicher.com/en/pro ... setaction/
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od lovec »

niva píše: ....
3, Pohybuji se v honitbě s nabitou a zajištěnou zbraní, teď nastupují ony rozdílné parametry v míře bezpečnosti jednotlivých výše popisovaných systémů, ale jsem přesvědčen, že ani ten nejdokonalejší popř. nejdražší systém nedosahuje "bezpečnostní třídy" zahrnuté v bodu 2 natož bodu 1....
Blaser R93, Blaser R8, Blaser K-95. Merkel RX Helix, Sauer 404..... atď.,atď. Ak raz bicí mechanizmus nie je napnutý, nemá ako dôjsť k výstrelu.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od Hirc »

SM12 - pro zapomnětlivé je "reset action" určitě super. Z těch videí ale není jasné jak rychlá je automatika v případě pádu/uklouznutí atd. Nějak extra rychlé mi to nepřijde, ale těžkou soudit když nevíme co se děje uvnitř. Ceníková cena je dle knarr.at lidových 720Eur :roll: !!!

Osobně jsem spokojený se systémem co má Steyr Classic - přiražením kliky závěru do "transportní polohy" se závěr-úderník posune mimo osu náboje. I kdyby to bůhvíproč spustilo, tak to netrefí zápalku.
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od niva »

to Lovec:
poněkud odlehčená odpověď, ale její podstatu lépe vystihuje následující:
- stále existují věci mezi nebem a zemí neboli šedivá je teorie ale zelený strom života, jinak řečeno i věci nemožné jsou někdy reálně možné.
Proto mi ten náboj pod závěrem přijde jako bezpečnostní opatření podstatně lepší než popisované technické řešení.
Tímto nevyvolávám žádné polemiky, každý máme totiž své postupy a způsoby, jak co řešit. A s tímto řešením také chodíme s vlastní "kůží na trh".
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od pufr »

Jestli Reset Action stihne při pádu zbraně uvolnit bicí mechanizmus nevím, určitě by to ale měla stihnout pádová pojistka Blaser K77/95, neb je na to dělaná.
Zvýrazněné závažíčko při pádu zbraně uvolní západku zadní - ručně ovládané - opěry bicí pružiny (je uvnitř té "trubky") a pak ani po "případném" vysmeknutí spoušťové páky z ozubu spouště k výstřelu dedojde :?
Přílohy
Padova_pojistka_K77.JPG
Padova_pojistka_K77.JPG (71.81 KiB) Zobrazeno 5639 x
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od Zbrojovák »

dalas píše:pufr> tak jsi mne trochu znejistěl. :( Zřejmě oba mluvíme o stejné součástce, ale existuje jak páka spouště, tak i záchyt úderníku. Jsou to rozdílné součástky. (viz třeba rozpad v manuálu CZ550). Dle klasického významu "sear" v angličtině se to těžko určuje a je to terminus technicus. Dosud jsem žil v tom, že "sear" je skutečně většinou páka, která zachycuje úderník.

Jinak skutečně nejlepší a snad i nejspolehlivější pojistka je mozek v hlavě. :wink:
jedna z nej pojistek je klasická z Ka98 - překlopné křídlo, bezpečná, jistá, fungující vždy za všech okolností, umí ustřihnout i led, sníh, bláto, písek - bohužel pod puškohled nepohodlná a hlučná - pokud nemá být tak je to ovládání zdlouhavé

kulovnici kdy je jištěn přímo úderník co do blokace, tak jako u zápalníku CZ75B - takovou jsem neviděl... ale kdysi jsem zahlídl nějakou kulovnici s dlaňovou pojistkou - tuším nějaký fall.block či co, špek zakázkový - taky výborná věc - přitom by to nebylo tak složité - sytémem vnitřních přenosových pák odblokovat přitlačením dlaně úderník nebo zápalník, úplně by to stačilo a nic více by nebylo na zbrani třeba, nejdu li s prstem na spoušti že - nicméně mi na M98 vyhovuje právě ta ERA se "securem" na páčce. při dosledu nebo naháňce nastavím 1. polohu, to až když je zbraň v rukou, pak stačí už jen malý pohyb - ovšem z první polohy je sekura nefunkční, platí jen z té druhé, kdy je bolkován i pohyb kliky závěru, ono šlo by to doupravit aby byla pádová jistota i z první polohy, že se páčka sama nespustí a pak i třeba otřesem spoušťák - ale to je při samosvor podepřené spoušti dost málo pravděpodobné, to už by se musela flinta kutálet ze skály snad :roll:

mám li ale suchou spoušť, bez chodu, nejde zároveň docílit -zkonstruovat to tak, že bez namáčknutí spouště odblokuji nějak úderník, to je blbost viz zde namáčknutí spouště je nutnost- https://www.google.cz/search?q=fn+1906& ... 7Wk_9zIlxM:
je to něco za něco - ale tou tlačnou dlaňovou pákou by to šlo - něco jako u FN 1906ky i když tam je blkován záchyt úderníku, nikoliv přímo úderník...
https://www.google.cz/search?q=fn+1906& ... t1PXFZ4spM:
ale i tak dobrý systém :wink: nemá to jak při pádu spustit
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od campo »

Ahoj kolegové. Dovolím si také přispět a vyjádřit názor. Osobně si myslím že nebezpečnější je system blokace přímo zápalníku tak jak uvádí Zbrojovák. Je to ale podmíněno dobrým stavem a seřízením celého systemu. Po zásahu kutila do systému, tj. různé dolešťování a dobrušování dosedacích ploch, bude ale nebezpečná každá zbraň. Jsem zastáncem jednoduchých věcí které mohu také sám obsluhovat a ovlivňovat, proto mi přijde např. ta pojistka na SM12 nepřijatelná. Takové systemy svádí majitele k tomu že bude přesvědčen že nemůže v žádném případě dojít k výstřelu mimo jeho vůli a tak začne ke zbrani přistupovat. Toto není úvaha ale zkušenost s praxe kdy např. majitel blaseru nevyjímal náboj z komory s tvrzením že to rozhodně nemůže vystřelit. Bohužel tedy všechny snahy výrobců o vyšší bezpečnost nemají vždy ten pozitivní přínos. Je to jako s různými asistenty v autě kde to samo couvá, samo brzdí atd. Lidi postupně ztratí zručnost a přestanou používat mozek a spoléhají pouze na to co jim sdělil výrobce. Abych to tedy shrnul, za mne tedy jednoduchý system s pojistkou přímo na závěru např. ZG47 a stále myslet na to že zacházím s nabitou zbraní, Zásady takového zacházení jsou všeobecně známé.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od pufr »

Campo, v tom jsme myslím zajedno - základní pojistka musí být v hlavě.
Zbrojovák píše:Kdysi jsem zahlídl nějakou kulovnici s dlaňovou pojistkou
Občas se objeví puškařsky doplněná zbraň, jak píšeš, není to nic složitého
Absence takových prvků u sériové produkce znamená, že po takové pojistce není velká poptávka
MSch_dlanova_pojistka5.jpg
MSch_dlanova_pojistka5.jpg (26.11 KiB) Zobrazeno 5598 x
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od dalas »

Tohle elegantně vyřešil Roy Weatherby. Pojistku, blokující úderník umístil na závěru z boku, takže se ovládá stejně, jako stranová pojistka blokující spoušťové ústrojí, ale jistí stejně jako křídlová pojistka M98. Dokonce ani hluk netropí. Jediný rozdíl je přeci jen větší síla nutná k ovládání ve srovnání s klasickou stranovou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět