Bezpečnostní systémy kulovnic

Vše o kulovnicích a malorážkách
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od vava »

Trochu jsem se začal zajímat o to, jak je který model/výrobce vybaven zajišťovacími systémy. Jde mi o to, že začínám zjišťovat, že prostá dvoupolohová pojistka jistící spoušť proti zmačknutí se mi jeví jako nedostatečná, stejně tak jako nedostatečné vidím i to, že taková pojistka blokuje "sear" proti poklesu a tím by nemělo dojít k výstřelu.

Našel jsem např. na stránkách fy. Winchester, u jejich modelu 70 toto:
The Model 70 still has the famous 3-position safety which is convenient to operate with the thumb of your firing hand, lifting the firing pin away from the sear. When the safety is in the intermediate or middle position, the action can still be operated, allowing unfired cartridges to be cycled with the safety on. It's smooth to engage and easily identifies the safety status of the rifle.
V překladu: Model 70 má osvědčenou 3-polohovou pojistku pohodlně ovládanou palcem, která zvedá??? úderník od "searu" (kdyby někdo měl lepší výraz, budu rád). Pojistka ve střední poloze umožňuje manipulaci se závěrem se současným jištěním úderníku.


To se mi zdá jako dobré řešení ale i to má své mouchy - viz níže.

U Saueru S101 jsem našel jejich řešení nazvané "Dura Safe" které krom ručního napínání/uvolňování úderníku má vnitřní blokaci úderníku proti odpálení při nedovřeném uzávěru - zde video v čase 1:44 http://www.sauer.de/en/products/bolt-ac ... ology.html

Na stránkách http://www.thetruthaboutguns.com/2014/0 ... -bolt-gun/ se popisuje pojistný systém Remington 700, kdy má podle pisatele dojít při zajištění k úplnému rozpojení spouště a "searu", naproti zbraním, kdy při zajištěném systému a zmačknutí spouště může dojít při odjištění k odpálení - to bylo popisováno i zde na foru ohledně CZ550 a což jsem zažil u známého. Na druhou stranu u toho Remingtomu 700 jsem na youtube našel video, kde může dojít k odpálení bez doteku spouště - zde https://www.youtube.com/watch?v=cbTIkDQ93Tc

A protože nejsem puškař a moc tomu nerozumím, byl bych rád, kdyby někdo tyto systémy popsal včetně jejich řešení a výhod/nevýhod.

Na Tikku T3 jsem si pořídil 3-polohovou pojistku, která v zajištěném stavu a ve střední poloze zachytává úderník, ale při odjištění pokud není úderník zachycen "searem" dojde k odpálení stejně.

Pozn.: sear= záchyt úderníku. dalas
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Mám cz 550, ale to čo popisujes sa mi nikdy nestalo. Pri zaistení môžeš stláčať spúšť koľko chceš a ani po následnom odisteni ti sama nespustí...
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od dalas »

Ten popisovaný problém s 550 a nejen s ní, může nastat u systémů, kde je jištěn přímo úderník. Je to špatným časováním, kdy sice pojistka brání dopadu úderníku na zápalku, ale nebrání posunu před záchyt úderníku. Prostě se mu jen postaví do dráhy. Při zmačknutí spouště pak dojde k částečnému nebo úplnému uvolnění záběru mezi záchytem a úderníkem, což ale uživatel nemusí postřehnout. Pak stačí jen odjistit. Správně by měla pojistka mírně posunout úderník dozadu za záchyt úderníku. Při odjištění se pak opět obě součásti dostanou do záběru. Další možností je ochozený záchyt. V každém případě je to vada nikoliv systému, ale konkrétní zbraně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od crif »

Si myslím, že to dalas popsal dosti přesně. Tohle jsem třeba řešil u 8×56 M. Sch. Ochozený záchyt. Řešilo se to mikronávary a doladění na bezpečnou mez. K tomu samozřejmě hladký, přesný chod pojistky. Že to chce z počátku trochu více síly je jasné, ale stačí si sednout k televizi....
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od Choochoo007 »

Rem 700 a CZ 550 jsou konstrukcne stejne resene. Pojistkou je podepiran zachyt uderniku, takze u zajistene zbrane lze mackat spoust bez problemu. Nastat muze problem, pokud se u zajistene zbrane zmackne spoust a ta se pak nevrati a pod zachyt a nebude podepirat zachyt uderniku po odjisteni. Pak po odjisteni zachyt pada dolu a udernik pokracuje k zapalce. Tady je pravdepodobne problem v nastaveni spouste, spatne nastavena, minimalni odpor, nastaven prilis kratky chod, necistoty, opotrebeni, atd. Tohle se muze stat jak u Rem700, tak u 550.
Co se stalo u te 550 tezko rici. Nejak si moc nedokazu predstavit, ze by se to stavalo u zbrane v dobre kondici. Jak rika dalas, je to vada konkrétni zbrane, ne systemu.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od Jiří K. »

A nejedná se u té CZ 550 spíš o tohle:
http://www.loveckeforum.info/viewtopic. ... +cz+550+fs
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od vava »

Existuje vůbec u nějaké kulovnice řešení podobné tomu např. u CZ75B, kde teprve zmačknutí spouště odblokuje úderník?
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od Choochoo007 »

Zajimava je pojistka u Savage v jazicku, rekl bych ze je to neco podobneho jako pojistka uderniku, ikdyz je zase jisten jen zachyt uderniku
http://www.shootingtimes.com/long-guns/ ... vage_0813/
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne úte 31.1.2017, 15:19, celkem upraveno 5 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od pufr »

Součástce mezi spouští a úderníkem (sear) se dle současně platné terminologie říká "spoušťová páka" - pokud to páka je - což většinou bývá :?

Škatulkování pojistek bez ohledu na zbylé vlatnosti systému je jistě záslužná činnost, ale bavit se o konkrétních zbraních je přeci jen ještě krok napřed, neb konkrétní systémy mají své specifické neduhy. Příkladem může být ta výše uvedená "třípolohová" pojistka Winchester 70/Recknagel ... . Ne nadarmo do ní Recknagel (za příplatek) dává ještě další "Secura" západku. Pokud není tato pojistka dokonale seřízená, mění polohu páčky i dotykem kabátu. Takže pojistka vynikající - jistí přímo úderník - ergonomická, bezhlučná, jen aretace poloh vždy nemusí být perfektní ...

Z pohledu uživatele musí vyjma extrémní spolehlivosti pojistky být "zmáknutá" i ergonomie, komfort ovládání, hluk ... A tam už to každý z nás vnímá individuálně
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od dalas »

pufr> tak jsi mne trochu znejistěl. :( Zřejmě oba mluvíme o stejné součástce, ale existuje jak páka spouště, tak i záchyt úderníku. Jsou to rozdílné součástky. (viz třeba rozpad v manuálu CZ550). Dle klasického významu "sear" v angličtině se to těžko určuje a je to terminus technicus. Dosud jsem žil v tom, že "sear" je skutečně většinou páka, která zachycuje úderník.

Jinak skutečně nejlepší a snad i nejspolehlivější pojistka je mozek v hlavě. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od lovec »

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od vava »

To ChooChoo7 - ani jeden z těch odkazů mne přímo ani nepřímo nejde otevřít ...
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od Choochoo007 »

Nevim proc to nechodilo, ale me to slo. Asi se ty obr. nacitaly z pameti Chromu, protoze v IE a Firefoxu mi to take po tve pripomince nechodilo. Takze jsem to nasel nekde jinde i s popisem a ted by to snad melo chodit. Overeno ve Firefoxu :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od Jiří K. »

lovec: Tohle je moje bezpečnost. :twisted:
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Bezpečnostní systémy kulovnic

Příspěvek od vava »

Winchester XPR
Přílohy
Win XPR trigger.jpg
Win XPR trigger.jpg (37.05 KiB) Zobrazeno 7437 x
Odpovědět