jednuška nebo opakovací kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od hunterplus »

Zdravím vás, chtěl bych si pořídit noční vidění na kulovnici a rozhoduji se mezi opakovací kulovnicí a kulovou jednuškou? Tak bych prosil o váš názor na co ho dát? Jestli s nočním viděním jste schopni uplatnit kapacitu opakovací kulovnice, nebo by jste dali přednost krátké tiché jednušce? Doteď lovím s kulobrokem a skoro nikdy se mi nestalo, že bych při lovu po tmě potřeboval více než jednu rámu. Děkuji za názory.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od Skalák »

Tak jste si pěkně odpověděl. Jestli máte kulobrok, tak si pořiďte ještě jedny stejné hlavně a dejte si na ně NV, aby jste lovil s tím na co jste zvyklý. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od Karel61 »

Nebo koupit Nite-Site, to nasadit na stávající puškohled. Pak není třeba pořizovat ani jiný hlavňový svazek.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Je to o vkusu kazdeho soudruha. Ja bych nechtel zlamovacku na posed ani ve dne, natoz v noci. Prebiti je otazka cca 1sekundy, bez toho ze bych ztracel kontakt se zveri na kterou miris. Po kazdem vystrelu ihned prebijim a cekam jestli byl zasah tam kde mel byt a okamzite je zbran pripravena k dalsimu vystrelu a naprave prvni nepoveden rany.
Ale jak rikaji kolegove, pokud ti kulobrok vyhovuje tak proc to menit :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od hunterplus »

S kulobrokem jsem spokojený, jen bych nechtěl pořád dokola měnit mezi sebou na jedne zbraní puškohled a noční vidění. Z tohoto důvodů, jsem myslel pořídit ještě jednu flintu, ale na druhou stranu je lepší když je člověk zviklý jen na jednu zbraň.
Naposledy upravil(a) Karel61 dne pon 26.6.2017, 12:03, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučení dvou dělených příspěvků do jednoho.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od Karel61 »

Jistě je jedna zbraň výhodou. Jde jednak o tvar pažby a jednak o tvar spouště a ovládací sílu na spoušti, na kterou si člověk zvykne. Samozřejmě hraje vkus soudruha velkou roli, ale já bych kvůli NV jednušku nekoupil.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

hlavně jde o celý systém spouště-pojistky.. historky že místo napínáčku střílel atd... těch je dost:-)

v zápalu boje ti nedojde jak a co odjištuješ atd..

z mýho pohledu je jednuška nejmín praktická zbran - znovu nabití je celkem problém... takže bud opakovačka (kulovnice) nebo kulobrok - flexibilita a do 60? metrů i možnost druhé rány v případě kule a slugu..(v "")
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od Lotr »

Podle toho, co píšeš, být Tebou, tak neřeším ani opakovačku, ani zlamovačku a koupím druhé kulobrokové (kulové?) hlavně na kulobrok, namontuji NV a měním jen hlavně. Nevím, co máš za kulobrok, zda je možné dokoupit druhé hlavně, tedy hlavně je spasovat na původní baskuli, ale cesta druhé, rozuměj úplně jiné, zbraně, podle mě není řešení. Šel bych cestou druhých hlavní a pokud to není možné, tak předsádkou nebo zasádkou nočního vidění.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: jednuška nebo opakovací kulovnice

Příspěvek od Zbrojovák »

Ze své lovecké praxe - co do lovu v noci, ale i přes den, jak šoulačka, tak posed, společné lovy případně - doporučuji opakovací kulovnici, nejlíp bez napínáčku, s bodovou spouští a pojistkou která jistí přímo úderník a je tichá- i když je ovládána jen jednou rukou. Toto je dle mě lovecká kulová zbraň pro každou příležitost.

Pokud je ale fixace na kozlici - anebo k tomu vhodnější (méně náročné) podmínky lovu - (viz níže) pak jsou dvě možnosti z důvodů- které tu byly popsány - stejná pažba, spoušť pojistka - jejich přilícení a ovládání - je si ale třeba uvědomit jednu podstatnou věc - málokteré NV umožní jej uchytit tak aby jeho poloha odpovídala poloze zaměřovače denního - čili přilícení je trochu jiné vlastně skoro vždy - výhoda NV- rozhodně těch kamerových, je ta - že oproti denní optice není třeba dávat pozor na paralaxu, odklon hlavy, stíny - vzdálenost očního reliéfu atd. čili pokud je osnova umístěna na pozadí, zbraň tam zasahuje - pochopitelně po rektifikaci a na určenou dálku :wink: - takže tip s dalším svazkem s NV by byl celkem na místě - jednoduché řešení, pevná montáž...

dovolím si ale popsat zase jednu praktickou věc - na zbrani je dobré mít snímatelnou spolehlivou a trvanlivou montáž - jsou situace kdy je třeba prostě optiku shodit, nahodit baterku na lauf a řešit dosled - jistě je navíc výhoda spolehlivý variábl denní optika kdy mám další volbu (něco mezi - tzn. stáhnu zvětšení na 3x) - ale jsou zas okolnosti - např. dosled v zasněžené vegetaci, za deště - kdy se vše neustále mlží, optika zmáčená, případně vyloženě nakrátko- v kulturách, houští, křoví - nebo kombinace nejhůř obou atd. Prostě mít systém zbraně a optiky maximálně spolehlivý, uživatelsky příznivý a variabilní k daným nastalým podmínkám.

Proto mé doporučení je investovat do snímatelné montáže, a optiky měnit podle podmínek - kozlice má zase jednu velkou výhodu oproti opakovací kulovnici - do brokové hlavně lze vložit hlaveň vložná malorážová např. 22LR - kterou lze využít k odlovu škodné, případně pernaté kde není striktně nařízen lov zbraní brokovou
- lovit se dá z jednoho místa např. odpoledne s 22LR, a pak v klidu počkat na černou - okolí není zarušeno hlukem běžných brokových nábojů
mockrát se mi stalo že mi přišla k vnadišti např.na šero liška, kuna, jezevec, a pak o něco později černá - s tím jak je černá opatrnější - citlivější na výstřel i ten vzdálený (hlavně období naháněk, ale i mimo ně), je použití 22LR na místě

osobně měním NV za denní - mám M98, bodovou spoušť timney 700g, pojistku 3polohovou jištěnou na úderníkovi matici ERA, dvě švenk montáže ERAmatic s tím že měním optiky podle okamžitých podmínek, baterku streamlight scorpion se svěrným pevným úchytem na hlaveň před předpažbí, denní optika je zeiss diavari 3-9x42
(stále zjišťuji že do mých současných podmínek se jedná o nejuniverzálnější systém který jsem kdy měl)

pokud vám Kb kozlice vyhovuje, neinvestujte do další zbraně anebo hlavní, ale do kvalitní snímatelné montáže v případě ERA je to cca 15tis. kč (umístění základen + dokoupení horních dílů na obě optiky) - to je mé doporučení - případně pak do kvalitní vložné hlavně do hlavně brokové a ideálním případě i domontování napínáčku pak i na zadní spoušť - umožňuje to úspěšně z běžných dostupných zbraní např., velmi kvalitní, spolehlivé a trvanlivé- Brno super
- je velmi pravděpodobné, že kdybych lovil mimo oblasti s běžným výskytem černé a jelení, anebo se prostě změnili podmínky myslivosti - volil bych právě jej, jako trochu jiný typ lovecké univerzální zbraně - do zase trochu jiných podmínek
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět