Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od cobaj »

Pokud se tu tedy nebavíme pouze o Saueru tak trvat na ocelovém pouzdru je nesmysl. Pokud je to vymyšleno a uděláno správně není v přesnosti žádný rozdíl.

M.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od Choochoo007 »

V presnosti noveho asi ne, ale spise si myslim, ze to bylo mysleno z hlediska(ja to tak chapal) dlouhodobe zivotnosti a pouzivani, kdy u toho hliniku asi hrozi casem vymackani a zhorseni rozptylu. Tomu bych i veril a jsem rovnez priznivec oceli pred plasty a hlinikem :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od pufr »

cobaj píše: Pokud je to vymyšleno a uděláno správně není v přesnosti žádný rozdíl.
Přesně tak, hliníkové slitiny jsou výborný a naprosto spolehlivý materiál s dlouhým a osvědčeným uplatněním i ve výrobě zbraní a jejich příslušenství. K těm podmínkám, co píše Cobaj - "vymyšleno a uděláno" bych doplnil ještě správně používáno (ani po dvouleté snaze - a komunikaci - se mi ze Sauera nepodařilo vydolovat utahovací momenty pro šroubky k upevnění montáže na horní ploše "duralového" pouzdra S202 atd.).

Nejde v tomhle případě prostě paušalizovat, podezření nebo i známé případy zhoršení přesnosti střelby se objeví u konkrétních typů zbraní. Naposledy jsem se s podobným tvrzením setkal u nových provedení samonabíjecí FN BAR a zástupce výrobce na IWA mi řekl: "Ano, to není puška pro přesnou střelbu, to je na naháňky a s některým střelivem může někdy střílet tak, že papír A5 nebude na 100 m na rozptyl zásahů stačit ...".

Na druhou stranu je spousta vynikajících i sportovních zbraní s pouzdrem závěru z lehké slitiny, co stříli špičkově i po tisících vystřelených ran.
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Sauer sa vyrábal tuším aj s oceľovým púzdrom záveru...
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od cobaj »

jak píše Pufr. tisíce a spíše i desetisíce ran
Neboť jinak u Kelblyho na Kodiaku, Pandě nebo Grizlym udělali chybu a to podle výsledků vážně neudělali. :D
Závěr má pochopitelně ocelové futro pro to co je opravdu extrémně namáháno - usazení hlavně a uzamčení.

M.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od pufr »

2 bonecrusher - používám obě provedení S202 - ocel i "dural", každé má své výhody

2 cobaj - nějak jsem čekal, že napíšeš Kelbly - není to "úplně typický případ" pušky s pouzdrem závěru z lehké slitiny :)
Oponenti by mohli úplně stejný systém klidně popsat jako ocelový - zalisovaný do "duralového" pouzdra :)

Když jsem se téhle otázky dotknul, měl jsem na mysli spíš zbraně s výměnnou hlavní upevněnou v dělené objímce, která je součástí pouzdra závěru vyrobeného z lehké slitiny.
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Aké výhody má dural oproti oceli??? Hmotnosť ma nezaujíma, zbraň nevazi 20 kg. Oceľ je ďaleko pevnejšia a odolnejšia.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Pouzdra závěru kulovnic vyrobená z hliníkových slitin

Příspěvek od pufr »

Pokud tě hmotnost nezajímá, tak je ocel samosebou lepší volba - z těžší zbraně je příjemnější střelba atd. ... (tedˇpomíjím ty výše zmiňované terčové speciály, kde je velkým příčným průřezem výrazně zvýšená tuhost systému atd.).
Mi na S202 s lehkým pouzdrem závěru a tenkou hlavní uspokojuje právě to, že i s kolimátorem nebo naháňkovým "puškohledem" a plným zásobníkem na váze ukáže jentaktak přes tři kila. :?

Touhle cestou - výběru mezi ocelí a lehkou slitinou - šly německé kulovnice (ne všechny samozřejmě) posledních téměř 50 let - takže "komerčně" to uživatelům/zákazníkům zřejmě má co nabídnout. Mauser model 66 byl ještě celý ocelový, ale ukázal možnosti systému s výměnnými částmi - hlaveň, závorník/závěr, spoušťové ústrojí, modulární uspořádání montáže zaměřovače umístěné přímo na hlavni ... Další modely už z většiny "koketovaly" s použitím lehkých slitin na pouzdru závěru, lučíku a dalším příslušenství a od devadesátých let nastoupil stejně jako v letectví ještě titan ...
Pufr
Odpovědět