Zkrácení hlavně u kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od hunterplus »

Zdravím všechny, mám kulovnici Brno 98 v ráži 8x57 JS a rád bych si kvůli lepší manipulaci, nechal puškařem zkrátit hlaveň cca na 51 cm ale už dva puškaři mě od toho odradili. Nevím jestli z důvodu, že se jim do toho nechtělo, nebo jestli je to tak komplikovaný zásah do zbraně? Mohli by jste mi prosím říct vaše názory? Nejlépe pokud by to už někdo z vás řešil? Nebo nějaký kontakt, nejlépe na nějakého puškaře z jižních Čech. Děkuji za rady.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od poli »

Jaký ti řekli důvod, proč nezkracovat?
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od hunterplus »

důvod byl vždy stejný, že je to komplikovaný zásah do zbraně, který by nemusel dopadnout dobře a kvůli těm pár cm to za to nestojí. zbraň používám jen na myslivost takže nepotřebuji odstřelovačku nějaky centimetr na 100 m přežiju.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od crif »

Pěkný kecy......
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Kdyz neco neumi, tak ti reknou, ze je to zbytacny a slozity. Osobne bych se toho nebal, protoze se to kdyztak necha opravit a o chlup znovu zkrstit. Urcitenemaki potrebne nastroje a zkusenosti. Zkousrl jsi Promys v Blatne? Nerikam, ze to bude spickove udelane, ale pan se toho fle meho bat nebude. Pokud by se ti to nelibilo, zkusenost nemam, tak pak uz jen puskare co delaji sportovni pusky. U nich bude vse OK, ale bude potreba zajet dale. Nemyslim si ze by mel byt problem, Promys nabizi i vymenu hlavni, takze usti musi umet. Kdyz jsrm se ptal na zkracovani ZKM 456, rikal ze se to dela, takze to vypadalo, ze neco zkracovali.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od Karel61 »

Proboha, co je na zkracování kulové hlavně složitého? Upíchnout, srazit hranu a je to. Na to není potřeba ani puškař. To zvládne každý obráběč (soustružník, frézař).
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od msoukup »

Zkrácení hlavně je naprosto běžná puškařská úprava, ať už se dělá z důvodu vystříleného ústí nebo na přání zákazníka :-). Nechával jsem si zkracovat hlavně u několika kulovnic, právě z důvodu lepší manipulovatelnosti. Zkuste buď Puškařství Novotný (celý červenec má Bohouš dovolenou)v Praze nebo Roberta Procházku v Rakovníku. Cenově se to pohybuje/pohybovalo cca 800 - 1000 Kč. MS

http://www.puskarstvinovotny.cz/
http://terc-zbrane.cz/
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od vava »

Moje zkušenosti: Zkracoval jsem hlaveň u 308 Win na 40 cm - na 100 m mi dělá rozptyl 1,5 cm.
9,3x62 jsem zkrátil z 51 cm na 47 cm, rozptyl se nezměnil a zůstal na 2,5 cm.
7mm-08 jsem zkrátil z 56 cm na 45 cm, rozptyl je 1,7 cm

U všech jsem to zkracoval sám a to tak, že jsem to uřízl pilkou na železo a nechal jsem si vyrobit čelový výstružník s úhlem 11 stupňů a pro každou ráží mám mosazné vodítko podle průměru hlavně, kterým jsem udělal "korunku" hlavně.
Po čase jsem na 9,3 i té 7-08 něco potřeboval dělat u puškaře, ten se zhrozil s tím, že to je křivé a přestružil tu korunku. Rozptyly se ale nezměnili, pouze se mírně posunul bod zásahu.

Co musíš ale zvážit je:
1) větší hlukový efekt a záblesk
2) snížení rychlosti - tady musíš počítat o kolik můžeš zkrátit, aby si stále byl v požadované vzdálenosti, na kterou max střílíš, na minimální dopadové rychlosti potřebné pro správnou expanzi střely (někde se tady už psalo kolik m/s tě stojí každý cm hlavně - ale je to pouze vždy odhad, záleží to na rychlosti hoření prachu, průměru, délce nábojnice, atd. Obecně kratší náboje jsou vhodnější na zkracování hlavně než dlouhé.
3) vybalancování zbraně

Osobně se mi ale nejlíp střílí s tou 40 cm ...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od Zbrojovák »

asi tak nějak tu bylo vše popsáno... precize tedy rozptyl se často i stáhne (běžný válcový profil vývrtu/ neprogresivní stoupání/ běžná ráž) - hlaveň se změnou poměru síly a délky stává tužší - kmity konzistentnější
obecně ale platí - čím kratší hlaveň, tím větší úsťový tlak výtoku plynů, krom hluku a ohně z hlavně, většího zdvihu při výstřelu (klopného momentu kolem botky pažby)
1) tím také kratší životnost ústí, 2) tím větší nárok na přesnost opracovaní ústí, zvlášť při použití dnes už naprosto běžných biogiválních střel...
Vavovi se to vše zřejmě povedlo ku spokojenosti :wink:
osobně mám hlaveň na 9,3x62 M98 - 560mm - byla zkrácena z 650mm
uvažoval jsem i o 520mm - zůstal jsem ale u dnes zlaté střední cesty
když se podíváš do katalogů výrobců - tak standardní ráže mívají délky hlavní 560mm na přání 520mm nebo i 500mm, magnumové dnes 600mm standardně, ale někteří se drží dříve zažitých 650mm

já měl třeba dřív 458WM a 600mm hlaveň, bez problému, klidně by mohla být pro evropu kde nemusím honit každý (J) i těch 560mm
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

mě bylo řečeno že by se to mělo spočítat (kmity atd..) ale asi pro běžnou loveckou střelbu?.... to není podstatné..

takže pak už jen zbývá jak moc to je kvalitně technicky "uřízlé":-))))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od poli »

Spočítat? Já nevím o moc lidech v téhle republice, kteří by to byli schopni relevantně spočítat. Nehledě na to, že se to počítá rovnou na daný náboj u flinty s naprosto přesnou komoru atd. Takže tak maximálně u benchrestu. Jestli spíš dotyčný neměl na mysli spočítat délku kvůli stoupání vzhledem k stabilizaci střely.
U lovecké flinty a troufnu si říct, že i u "běžných" varmintových flint nemá počítání kmitů valný význam.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

byl to benchresista:-)
bylo to o počítání kmitů:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od lovec »

Benchrest áno, alebo nie... stále je to kravina. Zmenou jedného komponentu sa zmení kmit celej sústavy a je po ladení. Pánovi treba odkázať, aby sa netrápil s počítaním a radšej si zadovážil solídny tuner na lauf, keď už chce niečo robiť s kmitmy...

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... of-tuners/

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od poli »

Benchrest je o jedněch komponentech, flinta se staví na daný náboj včetně komory atd.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zkrácení hlavně u kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Jasne, ale urcite muze prijit doba, kdy bude treba zmenit prach nebo strelu nebo zapalku. Nejsem si jist, jestli ty vypocetni vysledky maji az takovou vypovidajici hodnotu, ze bude vse sedet. Kdyby tomu tal bylo, tak by pak nikdo u benchrest strelcu nehledal optimalni navazku, protoze by to preci musel mit spocitany.
Jinak predpokladam spise, ze ty vypocty jsou orientacni, aby navrh nebyl nekde totalni mimo. Moc si nedokazu predstavit, ze ty vysledky sedej a presnost je maximalni a ze ten tuner to nevyplepsi.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět