Brno Effekt

Vše o kulovnicích a malorážkách
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Brno Effekt

Příspěvek od petjan »

Tak vám popíšu peripetie, které mi s Effectem FS začali. Když se kouknu zpět, tak vidím souvislosti: Po pořádném slejváku, jsem sundal předpažbí a naolejoval hlaveň i pod ním. Potom asi dva dny na to střílím na lišku a sliším kulka si to sviští řípou asi 1m vedle lišky :shock: ???. Jdu na střelnici a honím to po celém terči. No nic jdu k puškaři a nechávám překontrolovat montáž. Pro sichr zalepuje šroubky. Nastřelí a já to jdu vyzkoušet na střelnici a zase honím po celém terči. No nic asi puškohled, je v záruce tak odesílám do Meopty. No a co teď, Mannlicher dlouhodobě u puškaře, tak kupuji Meopta R2 2,5-12x50. Opět na střelnici a opět honím po celém terči. Tak to už mi mrzne úsměv na tváři a asi lauf v pr..li. Jedu k p. Zelenkovi na Chloumek ať se na to koukne. Shodou okolností mi přišel ten den "opravený" vrácený puškohled z Meopty a výsledek po kontrole ve stolici je puškohled v pořádku. Když jsem to puškaři přinesl, tak říká já vím co tomu je jen když tu flintu uviděl. Nějak se mi tomu nechce věřit ale říkám si no uvidíme. Mám přijet odpoledne. Když jsem dorazil, tak říká že to chodí jednou dírou. A DŮVOD?? Dělal to zrovna někomu před týdnem a šel to rovnou nastřelit bez toho předpažbí. Když jsem poprvé sundal to předpažbí, tak jsem ho potom zřejmě dotáhl nějak jinou silou a už byl problém jak se dotýkala hleveň s tím předpažbím. Tak to uříznul a naletoval očko a já mám polopažbu. :cry: Hned ráno jsem zajel na střelnici a opravdu to chodí přesně. Teď jsem to spočítal:
1) rozdíl mezi polopažba a FS cca 1.900,-Kč
2) čtyři krabičky nábojů 2.600,-Kč
3) práce puškaře 1.000,-Kč
4) nový puškohled 30.000,-Kč
to nepočítám projeté PHM a čas a hlavně nervy ty nervy. Takže celopažba u EFFECTA je sice hezká, ale dost nepraktická. Včera už jsem lovil koloucha a rána seděla tam kam jsem ji poslal. Být to předevčírem, tak jsem ho nechal odejít, protože bych si nebyl vůbec jistej a hledat to někda po horách by se mi tedy vůbec nechtělo. Ani si nikdo neumíte představit, jaké věci potom člověka napadaj a začne i pochybovat o svých střeleckých schopnostech. :roll:
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Brno Effekt

Příspěvek od pufr »

Díky za otevřený "střelecký striptýz" s poučením pro ostatní :)

Jen teď popravdě nevím, tam je to dlouhé předpažbí v celku, nebo jsi v zájmu "pečlivého čištění" sundaval obě části?

+ co to prosímtě u Effekta znamená "jednou dírou" - třeba 20 nebo 15 mm na středy zásahů/100 m ?? (a jakými náboji?)

Díky!
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Brno Effekt

Příspěvek od petjan »

Předpažbí je u Effecta v celku. Takže pokud jej chceš sundat, musíš vyšroubovat přední očko na řemen, které je zašroubované do objímky a ta je volně posuvná na hlavni a samozřejmě ještě klasické upevnění u baskule jako většina zalamovaček. To "jednou dírou" byla hláška p. Zelenky ale v zásadě to souhlasilo. Viděl jsem oba terče které střílel a v prním případě se díry překrývaly cca na půl a v druhém terči, který střílel po naletování očka na hlaveň se díry dotýkaly, byla tam samozřejmě vždy ještě třetí rána od které to naklikal. Bylo to na 50m náboje Geco PLUS 7x65R. Já potom dal na střelnici 3 kontrolní výstřely a první šla cca 1cm v levo a nahoru o cca 3,5 cm a další dva výstřely se téměř celé překrývaly ( ikdyž tady to neumím úplně dobře posoudit jako třeba u SPCE, kde jsou přesně vyseknuté otvory ) a také na 50m. Tu prví ránu jsem přikládal mastné hlavni po vyčištění. Střílel jsem z takových provizorních bagů s opřeným předpažbím i pažbou, takže se to ani nehnulo. Nutno ještě podotknout, že jsem prvo-původně střílel SPCE a táké to střílelo velmi slušně ( někde jsem tu vkládal nástřelku ).
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Brno Effekt

Příspěvek od Zbrojovák »

no jo celopažba se nesmí dotýkat dřeva nikde, nebo všude anebo alespoň ve třech bodech - tak to měly MSch. které měly vždy výborné rozptyly i se starým střelivem. dnes se to dělá tak že se to celo-předpažbí dělí a nechává se malá mezera mezi díly- to ti měl puškař udělat a ne degradovat celopažbu na polopažbu :?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Brno Effekt

Příspěvek od petjan »

No jo už se stalo. Taky jsem to potřeboval dost na rychlo. Je pravda, že už se mi ta flinta tolik nelíbí, ale zase k ní mám důvěru a až budu mít hotovýho Mannlichera, tak půjde předělat ještě tenhle EFFECT a to: přijde zalištovat, pak to bude zase o něco hezčí. :D No a také ta pažba s tím kapřím hřbetem mi tak nesedí, chtěl bych rovný hřbet.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Brno Effekt

Příspěvek od vesrad »

Zdar pánové,
potřeboval bych rychlou radu.
Neví někdo, zda hlaveň z Effectu pasuje i na ZK-99? Ty flinty ze sebe vychází, ale nevím, zda nedošlo ke změně rozměrů baskule/čepů atd...

Díky za radu

EDIT:
Tak odpovím si sám.
Dnes jsem to byl zkoušet. A hlaveň z Effecta je v prostoru komory asi o 2-3 mm širší a nevejde se do baskule z ZK-99. Háky vypadaly identicky co do šířky i rozmístění.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Novohradský
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pon 11.1.2021, 10:26

Re: Brno Effekt

Příspěvek od Novohradský »

Moja skúsenosť je taká že zbraň je konštrukčne nedokonalá a tým v praxi spôsobuje užívateľovi veľké problémy . V prevedení FS absolútne nevyhovujúce uchytenie podpažbia konštrukčne spôsobuje nepresnosť zbrane. Pri uzatváraní prázdnej zbrane a pridržaní spúšte môže dôjsť k ulomeniu úderníka. Konštrukčne špatne riešené nastavenie páky záveru pri zatlačení na páku dôjde k ulomeniu skrutky ktorá ma závit M 3,5 táto drží vratnú pružinu páky . Mal som túto poruchu a riešil som to závitom 4,5 a likvidáciou nastavovacej skrutky v uzamykacom kline , ktorí teraz dosadá čelnou plochou do háku hlavne . Mieridlá neodpovedajú požiadavkám 21 storočia skôr na začiatok 20 storočia . Cela puška je len o málo lepšia a to len hlaveň a pažba ako IŽ, o triedu horšia ako Hennel alebo Sabatti . Som s tejto zbrane sklamaný a už nikdy sa na výrobok tejto značky nepozriem !
drevak3
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 31.12.2014, 17:12

Re: Brno Effekt

Příspěvek od drevak3 »

Vlastním Brno effekt 8x57jrs a rozhoduji se mezi weaver lištou od Kozapu nebo montáží na puškohled. Na weaver liště se mi líbí možnost výměny puškohledu, kolimátoru. Jaké máte zkušenosti? Lovu zdar.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brno Effekt

Příspěvek od Georg.H »

Od kozapu určitě néé :roll:
je to bláto

klidně si nech klasické montáže na rybinu a můžeš je měnit abyž se ti měnil nástřel
ale chce to kvalitní montáže

kdyby jsi scháněl mám možnost nechat vyrobit
když tak napiš SZ
Odpovědět