Nastřelování kulovnic, co a jak

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Mosin »

jelikož jsem asi rozpoutal diskuzi o vhodnosti různého nastřelování, dovoluji si zřídit tento thread.

Doporučoval jsem Použití k nastřelování svěrák s tím, že se musí počítat pak při normální střelbě se zdvihem zbraně. To jsem však ještě nevěděl, že se tím může až dokonce zbraň poškodil. Tedy ru?ím své doporučení a tá?i se, jak nastřelujete vy. Jak řešíte třes ruky, jak používáte ty pytlíčky s rý?í a jak při tom zbraň držíte a jak ......

Prostě pište veškeré své zkušenosti.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

asi takhle:existuje mnoho pomucek ale ja osobne to delam nasledovne.
nutno podotknout ze nastreluji na 50m.
za prve pomoci kolimacniho laseru zhruba srovnam osu hlavne s osou optiky na vzdalenost 50m.lze celkem uspesne na toto pouzit tvuj oblibeny sverak jak popsal nekdo v prispevku.pouzivam bipod (nozicky) a pod pazbu pytlik s kopanym piskem.tim si flintu stabilizuji.po te vystrelim tri rany bez nastaveni optiky abych zjistil co a jak.pak si seridim optiku aby to chodilo na zaslepku (za predpokladu ze zbran kterou nastreluji je toho schopna).po te provedu serizeni vysky nastrelu dle tabulek od vyrobce na zaklade prani majitele nebo meho (kdyz jde o moji zbran).na bezne nastreleni na onv nebo 100,200,300m staci strelnice 50m.usvych zbrani potom jeste odzkousim zbran v realu a to same doporucim i ostatnim.hotovo
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Vhool plně souhlasím 50 metrů je plně dostačující.Mě u7/64 stačí podržet ruku na hlavni proti zvednutí.používám dva pytlíky písku bipod nemám.U nás se střílí do 200 metrů.Jinač by bylo málo chatařů a houbařů :lol: :oops:
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: u vas jsou chatari,turisti a houbari taky celorocne hajeny? :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

TO si piš je jich už víc jak ?arolaček na pastvinách.A to začli chodit i v prosinci na houby. :roll: :roll: :roll:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Nastřeluji obdobně
pokud dávám novou optiku, dám zbraň doma do svěráku a seřídím nahrubo podle vývrtu
na střelnici doladím na 50 m, vsedě, jako oporu používám BR stojan vlastní výroby, nebo pytlíky s fazolemi, nebo X-bag plněný plastovými kuličkami. Dobrý je i pytlík s pískem, jak píše vhool. Pod pažbu pytlíky s fazolemi. Kulovnici podepírám v tě?i?ti, tj, zhruba v místě předního šroubu, ale hlavně vždy STEJNĚ, při lovecké střelbě ji podepírám zase ve stejném místě.
Pak střílím na 100, s varmintem i 200 a 300m na záslepku, kvůli kontrole výpočtu balistického programu ( a samozřejmě měřím rychlost na hradlech)
Pro velmi přesnou střelbu je dobré po nastřelení na 50 m jemně doladit na 100m, ale to jen při Použití optiky se stavěním.
Jinak nastřelovat na ONV a to stačí nastřelit na 50m.
Dřív jsem střílel jen na 50 m s převýšením na ONV, a sedělo to vždy velmi přesně i na větší vzdálenosti.

Jinak je velmi důležitá technika střelby, je nutné se snažit střílet pořád stejně, stejně a stejnou silou držet zbraň, poloha musí být stále stejná a umět spou?tět. většina lidí si vůbec neumí najít polohu při střelbě, a to je pak asi hlavní zdroj chyb společně se špatným spou?těním
vhool

Příspěvek od vhool »

jo souhlasil bych s figim,dost lidi chtelo ode mne nastrelit zbran ale vubec to nebylo potreba.me to chodilo a jim ne.kdyz jsem jim rekl co delaj zle tak neverili.pak pomuze kamera a potom jim to pustit zpomalene a to se divi potom.osobne nepouzivam ani napinacek a na spoust zbrane si zvyknu behem peti ran
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Zdenek41:
:shock: coze? Drzis pri nastrelovani ruku na hlavni? Pochopil jsem to spravne?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

V tom nevidím problém nejsem odstřelovač,ale myslivec. Pořád je to lepší jak jí dát do svěráku.Mě to na 50 metrů do 3cm stačí. :D
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Jo sverak je jasnej :-) ... ale tobe doporucuju na hlaven behem strelby vubec nesahat. Menis tim rozkmit hlavne a rovnez bod zasahu. To je proste holy fakt. Tak bacha na to. Ja vim ze jsi myslivec a ne SNIPER... ale jinak v tom moc rozdil neni... oba strili na zive :-)
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

No tak s tím svěrákem jste mi to už ometli o hlavu dost. :lol: Hold to byla špatná rada od jiných, kterou jsem se řídil. Teď už to bude jinak.

Chtěl jsem se zeptat. Ten bipod máš jako přenosnej, nebo je upevněn na zbrani? Nikdy jsem totiž našivo neviděl.

Chtěl jsem se je?ě zeptat na ty výpočetní programy. Dá se to někde sehnat za rozumnou cenu? Nebo si je vytváříte sami. Je to docela složité. Jednou jsem se tím zabíval a pak jsem to prostě vzdal, protože tolik faktorů tam zahrnout bylo nad mé síly a neměl jsem toliko času.

A k tomu nastřelování a spou?tění. Je pravdou, že jsem nastřeloval chlapovi flintu (ještě tenkrát bez svěráku) a bylo to na 80m v černém. Vzal to on a byl o 15cm mimo. Chvílu se na mě blbě díval a měl nějaké kecy proti mému střílení. Tak jsem se naštval a nechal ho vystřelit ještě tři rany. Pánové to byste nevěřili jak brutálně ?kubal za spouš» i přes jemný napínáček. No tak jsem potočil kolečkem a nastřelil jsem mu to dle něj a vše bylo v pohodě. On trefoval a já bych s tím nestřelil nic. Hold každý to spouští jinak.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

k tem programum:na netu je nekde docela dobry BALLISTIC CALCULATOR v excelu na bo to co pouzivam ja tak je na:http://moon.felk.cvut.cz/~pjv/Jak/_phys/f598/start.html
ten bipod je upevnen na zbrani a firma HARRIS to docela vychytala.montuje se to jako mezikus na predpazbi na sroub co je chycen remen.pasuje to na snad vsechny flinty co znam (krome nejakych exotu),mam na mysli opakovaci kulovnice.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ja pouzivam tenhle excelovskej sheet
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

nastřelování

Příspěvek od milan »

Dobrý program je na adrese www.balistica.cz, včetně databáze střel a možností různých výpočtů, cena je 1000,-kč + poštovné.
Dříve jsem nastřeloval přes ?tafle, asi všichni víte jek to funguje.
Pak jsem si udělal "nastřelovací stolici", která se mi maximálně osvědčila,
jak budu mít čas tak přilo?ím foto. Přední lo?e je rovné z pěn.polyuretanu,
který se chová jako běžná podložka při lovu.
první srovnání optiky s hlavní provádím pomocí hrany sousední budovy-vertikální osa-přes vývrt hlavně nastavím hranu domu doprostřed a u optiky naklikám na onu hranu a to samé provedu s horizontální osou-o střech domu. Dále nastřeluji na 50 a 100m, kontrolně na ONV a pak to musí vyzkoušet ten, kdo ze zbraní bude střílet, po 3 jeho ranách doladím
optiku pro něj. Někdy jsou rozdíly v nastřelení pro dva střelce opravdu významné.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

po nastreleni vycistim hlaven a potom vypalim kontrolnu ranu....vela ludi by sa divilo kam to potom ide.
Odpovědět