Nastřelování kulovnic, co a jak

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Durell »

ON target free. :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Hoki »

Durell píše:ON target free. :D
To je skutečně perfektní, ale jako důchodce s angličtinou už asi začínat nebudu.
Hoki
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Durell »

Klud, tej angliny tam je pobiedne a dve tri vyhodnotenia a zistíš čo je čo a potom je to už pohoda.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Šumavák »

Celé téma jsem si přečetl, ale přesto bych měl dvě doplňující otázky na ty zkušenější:

1) Pokud kulovnici nastřeluji na 50 m střelnici (podle křivky ONV), jak moc se u výkonnějších ráží (například 300 Win Mag, 9,3x62 a podobně) na tuto vzdálenost projeví rozdílný způsob držení zbraně? Je to na těch 50-ti metrech zanedbatelné, nebo se může jednat o rozdíly v řádu několika centimetrů?

2) Po přibližně kolikátém výstřelu bez chlazení se u výše uvedených ráží v kombinaci se standardní lehkou loveckou hlavní začne vlivem jejího zahřátí měnit nástřel? Projeví se to vůbec na těch 50-ti metrech?

Ptám se proto, že mi při posledním nastřelování nové kulovnice zásahy v horizontálním směru seděly, ale ve vertikálním podivně kolísaly v rozsahu několika cm a já to nedokázal na puškohledu doklikat. Tak nevím, jestli je to může být chybou střelce (mou), nebo závadou puškohledu?
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od cr001 »

Šumavák: sice nejsem moc zkušenější ale.... ty to píšeš, jako bys měl jiný způsob držení na 50 a jiný na 100m... :D - rozdíly se projeví adekvátně vzdálenosti. Když chybou držení uděláš např. chybu na 100m třeba 10 cm, tak na 50m to bude 5cm.
U zbraně v přiměřeném tech.stavu by se bod zásahu mezi druhou a kteroukoliv další ránou neměl měnit (při předpokladu, že tím nestřílíš jako z kulometu). Může být drobný rozdíl mezi první(studenou) ránou a těmi dalšími, ale zpravidla to pro lovecké účely a vzdálenosti cca 150m bývá zanedbatelný rozdíl. Zvláštní skupinou jsou kulobroky, tam ti vlivem rozdílného zahřívání a chladnutí svazku zásah cestuje, takže je doporučeno střílet série max.3 rány a pak dlouho nechat chladnout (20-30minut nebo i déle.)
Velký rozptyl může být zbraní, puškohledem, střelcem nebo střelivem. Ale pokud nešlo doklikat, tak to ukazuje trochu víc na puškohled.....

PS je třeba si uvědomit, že na 50m musíš pro korekci klikat dvojnásobný počet kliků jako na 100m
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od dalas »

Čistě teoreticky, protože to je u každé zbraně jinak, může docházet i u solovky k posunu zásahu díky zahřátí hlavně. V případě předpažbí, kdy jde o mezeru mezi ním a hlavní třeba do 1mm nejsou stejné podmínky pro chlazení spodku a vrchu hlavně. To může zapříčinit prohnutí hlavně a tím i posun zásahu. Avšak díky dobré tepelné vodivosti stěn hlavně jsou tyto teplotní rozdíly malé, takže se průhybem hlavně prakticky nikdo nezabývá. Mnohdy je to vidět na moderních závodních speciálech, že je předpažbí ventilované a někdy je mezera mezi ním a hlavní až několik cm.
Jinak (psal jsem to tu v jiném vlákně) u výkonných ráží a lehkých zbraní stoupá silně požadavek na přesné držení. Jde o to, že se ta zbraň při výstřelu posune dozadu než střela opustí hlaveň a každá reakční síla s vektorem mimo osu hlavně způsobí odchylku od záměrné. Jsou dvě možnosti jak to řešit. 1) eliminovat posun zbraně zvýšením její hmotnosti (vlastní hmotnost zbraně nebo přičtením hmotnosti části těla, tak, že vznikne soustava zbraň tělo) 2) nechat zákluz zákluzem a unifikovat reakční síly (typický příklad benchrest, kdy kontakt střelce se zbraní je omezen pouze na lehké spuštění). Těžko ale radit, konkrétní techniku. Na to musí každý přijít sám.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od rimar77 »

zkontroloval bych montáž kdysi mi dělalo něco podobného švenk akorát obráceně výška seděla ale zásahy se posunovali do strany po dotažení šroubků dobrý ale vzhledem k tomu že to byl dural (tak už jsem to dostal) a už se vymačkal aretační šroubek jsem stejně provedl výměnu a od té doby dobrý, taktéž přesnost střelby pokud je vyšší montáž velmi dobře zlepší přídavná lícnice chce to příště lépe popsat sestavu aby si člověk udělal představu
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Petr1970 »

eliminoval bych střelce pomocí stolice nastřelovací:-) pro účely "testů" je to asi nejlepší.. pak jen lehce spouštět

ptal jsem se kolegy na .300wm co má, říkal že dá 10 ran za sebou (jak stíhá hejbat klikou) a furt to lítá "na dotyk".. takže posun žádný.. má to v nějakém saueru....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Šumavák »

Děkuji za odpovědi. Nastřelovací stolici sice vlastním, ale jedná se o lehkou konstrukci vhodnou pouze pro vzduchovky a malorážky, pro nastřelování kulovnic je málo tuhá. Proto ji v případě loveckých zbraní používám jen jako stojan na údržbu. Chybu střelce s její pomocí vyloučit nedokážu. Montáž puškohledu je kvalitní ocelová, v pořádku a řádně utažená. Ohledně toho rozdílného způsobu držení zbraně jsem se nevyjádřil přesně. Šlo mi o to, zda u výkonnějších ráží na úrovni .300 Win. Mag. či 9,3x62 může ve vzdálenosti terče pouhých 50 m dojít k posunu zásahu o několik cm vlivem rozdílné síly úchopu zbraně. U kulovnic s výkonem pod 4.000 J jsem totiž tak výrazný posun nezaregistroval. Ale podle toho, co píše dalas, to chápu tak, že k tomu u silnějších ráží v kombibaci s lehkou loveckou zbraní docházet může? Budu tedy muset vyzkoumat vhodný způsob držení zbraně, pokud možno univerzálně použitelný v různých loveckých situacích, a i tak kulovnici nastřelit. Cestou nechání zákluzu zákluzem jít nechci, rád bych v puškohledu viděl značení zvěře po zásahu. Hmotnost zbraně rovněž zvyšovat nechci, rád šoulám a nechci s sebou tahat nějakou tarasnici. Ještě bych poprosil dalase o nějaký odkaz do tématu, kde se držení zbraně řešilo, opakovaně jsem to hledal, ale zřejmě přehlédl.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od dalas »

Tady je nějaká teorie: http://www.strelectvi.info/cz452/strelba/strelba.htm nebo tady:
http://www.ballisticstudies.com/Knowled ... orend.html Dá se toho na netu najít více a i něco na "trubce".
Já osobně dlouho laboroval s 300 win, a v podstatě pořád laboruji. Bagy, Harrisky, kombinace obého, volnější přilícení, těsnější přilícení, až jsem skončil u řemenu. Ale zase s pouhým řemenem jsem na to lépe, jak když jej kombinuji ze zadním bagem. Tak se to chová i u 308W. Řemen jsem začal používat u kulobroku na naháňce. Významně odlehčí svalům levé ruky (jsem pravák), zbraň byla při střelbě klidnější. Nevýhoda je, že se musíš naučit vklouznout do řemenu rychle a s nějakým předstihem než zvěř vyjde. Používám běžný řemen na nošení. Pak jsem aplikoval jednoduchý řemen na 300 Win. a ejhle, rozptyl se výrazně snížil. Více jak o polovinu. U 308W v Ticce ten efekt je skoro nepozorovatelný.
Pepa Kuřitka mi říkal, ať se s tím Weatherby netrápím a pošlu to do světa. Chvíli jsem nad tím přemýšlel, ale pak jsem si řekl, že je to výzva, že ta zbraň velice dobře indikuje moje střelecké chyby, které u slabších ráží nepoznám. Samozřejmě že na lov jdu s tím, kde se cítím silnější v kramflekách.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od figi »

Tvoje Weatherby, pokud se dobře pamatuji, má velmi měkkou pažbu, zejména předpažbí. To se bude chovat vždycky "zvláštně".
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od dalas »

figi, pamatuješ to dobře. Jednak měkké předpažbí a botka Pachmayr. Ta ale má daleko menší vliv, jak to předpažbí. Zvažuji už dlouho přepažbení do těžší pažby, ale to už může klidně dojít i na slova Pepy Kuřitky "prodej to" :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od figi »

Osobně se divím, že jsi tu pažbu už dávno nevyztužil. Pažba je na druhém místě ( na prvním je spoušť ), co mne na zbrani pro přesnou střelbu zajímá, a všechny mnou používané pažby jsou "vyladěny", včetně plastové Tikky.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Díval jsem se na netu a zjistil jsem, že sovětské protitankové pušky byly celé železné a faktem je, že tvoje lab. jsou na stejné úrovni. Prostě ta tvoje WTB potřebuje pažbu z lamina, vyztužit se to podle mě nedá, protože je to měkota i v krku. Ideální cesta je to prodat. Jinak čím je ráže výkonnější a flinta lehčí, tím více se musí držet a to nejen kvůli nastřelování, tak to je stará pravda. Na druhou stranu nikdo soudný při nastřelování neřeší, zda s 9,3 v továrně udělá na 100m 0,25 nebo 0,75 MOA, když s tím bouchá v drtivé většině kusy do 50kg na 50 - 70m na hromadě. Sláva a čest výjimečným! No a vono to nakonec platí i pro 8x57JS, 30-06 atd.. Stačí třikrát po sobě na 100m trefit černé ve vzduchovkovém terči a je to gut.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od lovec »

Weatherby má Remington foot print? Ak áno, tak mám voľnú pažbu zo Sendera, je to H-S Precision so zaliatym hliníkovým beddingom, materiál je kompozit vystužený vláknami.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět