Nastřelování kulovnic, co a jak

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od dalas »

Pepo, při věhlasnosti a navštěvovanosti tohoto fóra je to WBY už asi neprodejné. :lol: Jinak v krku je to fest. Vůbec od uchycení pouzdra závěru až po botku je to tuhý. Má to Al bedding. Pak až ta botka to změkčuje. Nejhorší je to předpažbí. Než s tím něco dělat, je lepší to zalafetovat do pražce.
lovec> dík za nabídku, ale obávám se, že je to nekompatibilní. Bell-Carlson (to mám na WBY) má jiné číslo pažby na Mark V a jiné na Rem 700. Ty pouzdra budou jiný.
Jinak kluci, na všem špatným je něco dobrýho. Já to beru tak, že mě to alespoň pocvičí, protože to nic neodpustí. Nicméně ve mě zraje už dlouho myšlenka nechat na to udělat těžkou lamino pažbu.
Jinak co se týče držení, jako demo posunu zásahu přidávám obrázek terče z 308/100m. Dva zásahy nahoře Harris + řemen. 3 zásahy dole Harris, zadní bag, držení cross arms. Jinak vše stejné.
Přílohy
terc054.jpg
terc054.jpg (170.63 KiB) Zobrazeno 8407 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od cr001 »

Takže změna zásahu o nějakých 5cm vertikálně a 3cm horizontálně jen změnou držení. Něco podobného mám ověřeno také - rozdíl 5cm vertikálně nahoru při střelbě vleže oproti poloze v sedu na 100m....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od dalas »

Tak nějak to je, ten rastr je 1/4´
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od Reno »

dalas píše:...při věhlasnosti a navštěvovanosti tohoto fóra je to WBY už asi neprodejné. :lol: ...
Ale Kohn, kdyby se voni trochu snažili a pěkně to kopyto vychválili, jak že se na lovu pohodlně nosí, protože není těžké, jak je přesné na delší vzdálenosti, šetrné ke zvěřině, přičemž vše padá v ohni i s těmi nejlacinějšími náboji, tak by se nějaký ten Täubchen určitě našel... :lol: :twisted:

Jinak k posunům zásahů při rozdílném způsobu držení kulovnic opravdu dochází, takže ten, kdo chce střílet dál, než je 40 m vzdálená hromada, by si měl vyzkoušet, jak mu to z různých poloh / úchopů létá a počítat s tím. Vždyť např. při lovu lišky či subtilního srnčete, vzdálených 150 m a víc, už to díky tomu může jít úplně mimo, nebo ještě hůře - hodně blbě postřelit. Co se týče rozdílné síly úchopu při stejném způsobu držení zbraně, tak i to má na umístění zásahu vliv. U slabších ráží to obvykle nijak markantní nebývá, ale u silnějších ráží, zejména v kombinaci s menší hmotností zbraně, se to již projeví. Podle mého skromného názoru jsou pro nastřelování kulovnic a přesnou střelbu na delší vzdálenosti nejlepší polohy, kdy střelec zbraň drží / kontroluje pouze v oblasti pažby, přičemž předpažbí volně leží na vhodné opoře (pytlíky, vaky, trojnožky...). Bohužel u silnějších ráží, v kombinaci s lehkou zbraní lovecké konstrukce, tento způsob střelby představuje problém v tom, že zdvih zbraně při výstřelu je takový, že v puškohledu (s větším zvětšením) nevidíte značení zvěře. U sportovní střelby či nastřelování něco takového samozřejmě nevadí. Já osobně to řeším kontrolou předpažbí, kdy zbraň držím a tlačím do ramene nestřeleckou rukou. Vím, že to pro přesnou střelbu na delší vzdálenosti není příliš vhodné, ale na komoru do mého aktuálního maxima okolo 200 m to stačí a značení v puškohledu vidím.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nastřelování kulovnic, co a jak

Příspěvek od dalas »

Voni jsou hlava Roubíček! :lol: Nalaboruju pod nějakejch 3000 J a vše je splněno. :wink: Jen bych byl nerad uloven svou bývalou zbraní. Zkusím se pohrabat ve starejch terčích. Tam je markantně vidět, co to dělá při volném držení a se změnou laborace. Tak tady to je, jen ty rychlosti nebudou úplně pravda. Hradlo asi něco vynechalo.
Přílohy
odchylky.JPG
odchylky.JPG (27.47 KiB) Zobrazeno 8190 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: 7.62x39

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Rad bych se Vas zeptal, jak vam chodi vyskove ruzne druhy naboju v 7,62x39. Poridil jsem si cz 527 v teto razi (r. vyrovy 2008, bohuzel nevim hodnotu stoupani) s tim, ze ji osadim Yukonem Photon. Jako montaz jsem pouzil od Kozapu rychloupinaci jednodilnou Alfu (bohuzel na 527ky je minimalni vyber). Dnes jsem se vydal na strelnici s naboji Sako (120gr), SB (120gr) a Wolf bez krabicky takze nevim hmotnost strely). K memu udivu se mi podarilo nastrelit pouze Wolfy (strelnice ma 75m). Ty sly primo do stredu. Saka sly cca 20cm dolu a SB byly na spodnim okraji terce. Sako i SB byly tak mimo retifikacni moznosti Yukona.
Mate nekdo podobne zkusenosti? Pripadne rady bych uvital.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 7.62x39

Příspěvek od Choochoo007 »

Yukon Photon XT 4,6x42S - Rozsah horizontální rektifikace: 89MOA, model 6,5x50L uz ma je 36MOA. Nevím co mas ty, ale rekl bych 6,5x50. Ta 4,6x42 ma dost velky rozsah a nekde by asi musela byt dost velka chyba. Bud v souososti hlaven-pouzdro nebo montaz a take mozna Yukon, mozna neklika jak ma nebo to nedelas dobre.
Nebylo by spatne zkusit overit moznost rektifikace Yukona, jestli opravdu klika a jaky ma rozsah, pripadne reklamovat.
Zkus premerit montaz, jestli predni cast a zadni cast jsou stejne vysoke. Jednou se mi stalo, ze mela jednodilna montaz KOZAP opacny sklon nez se nekdy dela, tzn, vzadu byla nizsi nez vpredu o cca 0,6mm nebo tak nejak. Nejjednodussi rychla oprava je podlozit listu vzadu treba o 0,5mm. Mel bys pak mit moznost nastrelit vsechny druhy tebou uvadenych naboju, tedy pokud Yukon klika tak jak ma. Lepsi by pak bylo nechat montaz prebrousit dle tvych potreb, pokud je rovna(stejna tloustka vpredu a vzadu). Pokud je vzadu nizsi o vice jak 0,2mm sel bych ji reklamovat. Jinak zkusenost s 7,62x39 ani Yukonem nemam.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: 7.62x39

Příspěvek od poli »

89 MOA je nějakých 267cm ve 100 metrech, to by musela být sakra špatná montáž a její sklon by musel být vidět už od oka. Proklikat Photona proti zdi, jestli ta rektifikace sedí a podívat se na tu montáž.

Odesláno z mého K013 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: 7.62x39

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Mam tu verzi 4,6x42. V Yukonu to dle me nebude mel jsem ho uz na ZH a v pohode. Zkusim tedy tu montaz proverit.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 7.62x39

Příspěvek od Choochoo007 »

Zkus i oka, jestli nejsou rozdilne vysoka. Tech 89 MOA je fakt hodne, nedokazu si predstavit, ze bude chyba jen v montazi. Nikdo nerika ze Yukon mas pastny, jen neklika ten rozsah co uvadi a zrovna na ZH ti to mohlo sednout a nebyla potreba moc klikat, nevim. Pokud bude vse OK, zbyva asi sousost pouzdro-hlaven.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: 7.62x39

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Uplne se v tom nevyznam, ale Photon mi horizontalne i vertikalne udela 30 kliku na kazdou stranu... Abych popsal celou svou peripetii s timto setem:
Zbran jsem koupil pouzitou s montazi a puskohledem. Montaz byla CZetacka s pruzorem na mechanicka miridla. Kdyz jsem Photona dal do puvodni montaze, nebyl problem vertikalni ale horizontalni- nestacila mi stranova retifikace k nastreleni zadne munice. Dukladne jsem to doma prohlizel a zjistil jsem, ze u puvodni montaze je jeden krouzek vic roztahly od sebe nez druhy. Tim bylo zapricineno, ze vzadu vrchni krouzek dosedl krasne ke spodnimu-vznikala na obou stranach stejne mala mezera, ale vepredu byla na jedne strane mezera stejna jako na zadnim krouzku, ale na druhe strane o cca 3-4mm vetsi.
Na ten popud jsem koupil novou montaz-nepatrne nizsi krouzky, ale porad bych rekl ze z Kozapackych ty nejvyssi (abych nemusel oddelavat mechanicke miridla).
Nejdrive jsem to na hrubo nastreloval s tema wolfama a nebylo problem nastrelit na stred (strelnice cca 75m). O jaky se presne jedna (je to poloplast) typ nevim, protoze jsem je dostal i s ostatnima ke zbrani. Kdyz jsem chtel nastrelit na presno se Sakama (Sp 120gr) tak nestacil rozsah a dostal jsem se cca nejakych 15-20cm pod stred (stranove v poradku). SB (take SP 120gr byly jeste vyraznej pod Sakem, na samem spodnim okraji terce. Pocitove dle zpetneho razu byly Wolfy nejslabsi.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: 7.62x39

Příspěvek od poli »

Takže kecaj s rozsahem 89 MOA, protože výrobce udává jeden klik 2,5cm na 100, z toho vychází rozsah rektifikace 25MOA. Na tvé střelnici na 75m je tedy jeden klik nějakých 19mm. A jestli dobře chápu, jedna značka nábojů jde na střed a druhé dvě značky víc jak půl metru pod. Tak takový rozdíl jsem ještě neviděl.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 7.62x39

Příspěvek od Choochoo007 »

Poptej se ve vlaknu na Yukona, kolik ma klikat. Ty rikas ze mas 30 kliku nahoru a i do strany. No ale kdyz vezmu ze je klik 2,5cm a ma klikat naklikat 89MOA, tj. cca 260cm a z toho mi vychazi, ze ma mit cca 103kliku. To je trochu jine nez tech tvych uvadenych 30. Pokud by klikal tak jak pise vyrobce, tak bys musel v pohode naklikat. I ten model 6,5x50 (36MOA/1,7klik) ma mit cca 60 kliku. Zkus se poptat na Yukona, jestli tam neni nejaky finta jak zvetsit rozsah klikani a jestli ne, tak mi prijde ze klika jinak nez uvadi vyrobce a asi bych to sel reklamovat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 7.62x39

Příspěvek od Choochoo007 »

Jinak na strankach http://yukonopticsglobal.com/products/d ... -4-6x42-l/ uvadi trochu jina cisla nez 89MOA. Nevim kde na to prisel Binox, ale jestli dobre pocitam tak je to cca 51MOA a 60kliku. To znamena, ze ti chybi polovina kliku.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: 7.62x39

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Ikdyž jsem samozřejmě naprosto OT, ale nějak to tak z toho vyplynulo, zkusim to uz doresit tady. Kdyz jsem sundaval montaz, abych ji prohledl, prisel jsem na neco zajimaveho. Zacal jsem tim, ze jsem odsrouboval zadni cast. Po povoleni se okamzite zaccal montaz posouvat dopredu/dozadu i do boku. To mi bylo divne, protoze bych rekl, ze by se to dit nemelo. Zkusil jsem predek dotahnout vsi silo co to slo, ale neustale tam byl pohyb. Kdyz jsem to zkusil naopak (povolil predni cast a maximalne dotahl zadni cast) tak nedochazel k zadnemu pohybu.
Montaz jsem tedy sejmul, obe casti naprazdno maximaln dotahl a zjistil jsem, ze je mezi nima pres jeden mm rozdil. je mozne, ze by to bylo timto zpusobeno?
Přílohy
IMG_0759.JPG
IMG_0759.JPG (51.6 KiB) Zobrazeno 8198 x
Odpovědět