Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od precechtel »

Pobavme se na toto téma, jaké kdo používá zbrojní oleje, jak čistí zbraň po střelbě a před střelbou. Reaguji tak na to. co zaznívá z téma o nastřelování kulovnic. Ahoj František
politice a politikům zmar
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

čištění

Příspěvek od milan »

Před střelbou-protáhnu hlaveň savým bavlněným klůckem a té? závěr a zásobník vytřu.
Po střelbě-protáhnu hlaveń polyesterovým klůckem s olejem Break FreeCLP, pak na prota?ení použuji koudel nebo měkký kartáček a bavlněný klůcek kterým hlaveň vytřu do sucha. Potom několikrát Použiji Roblo (chemie na bázi čpavku), čím? odstraním otěr tombaku z drážek. Pak opět vytřu hlaveň do sucha a proma?u olejem Break FreeCLP, ketrý nechám do druhého dne působit (flinta stojí hlavní dolu). Pok již čistím polyesterovým klůckem s olejem Break FreeCLP do okamžiku, kdy je po prota?ení klůcek naprosto čistý. Skladované zbraně nechávám v trezoru s větší vrstvou oleje, který před střelbou důkladně odstraním vytřením do sucha. používaný olej je ú?asně vzlínavý a i po dokonalém vytření zůstává povrch ošetřen.
důležité je, aby tyčka vytěráku byla v bu?írce, aby přímím stykem ocelového drátu ,ze kterého je vyrobena, nedocházelo k poškození ku?ele komory.
Tak to je systém, který se mi po letech nejvíce osvědčil a který již hodnou řádku let používám.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Já používám pro čištění zbraní Balistol. Postup čištění je obdobný jak popisuje Milan. Tímto olejem čistím také pažbu, protože narozdíl od např. Konkoru tento olej pažbu impregnuje. A je pravdou, že jej používám na pažbu brokovnice I?-27 a je to obrovský rozdíl od koupě. pažba má pěknější vzhled a fantasticky odolává vodě, která z ní ztéká. Dále jsem slyšel velice dobré kritiky na Brunox. Ale nevím, jak se chová tento olej k pažbě, ale na čištění hlavní je prý skvělý.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

materiál vytěráku

Příspěvek od Josef Kuřitka »

ještě větší problém ,než poškození přechod ku?ele , je poškození ústí. Nevím, jak to obchodníci dělají, ale když si prohlížím zbraně v komisi, tak skoro každá je přejetá olejem, ale vývrt je pravidelně zasranej až hrůza. Proto nefandím Použitým kulovnicím.
Díky za inspiraci a vyrazím do "?tatlu" sehnat něco na ten tombak z SST.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Brunox turbo jsem zkoušel také, dokonce jsem si tenkrát zakoupil speciální abramové kartáčky, ale ani tehdy se mi nepodařilo dostat tombak z hlavně. U brunoxu si nejsem jist s konzervačními vlastnostmi.
Jinak jej spolu WD používám na uvolňování šroubů.
vhool

Příspěvek od vhool »

o ja uz leta pouzivam balistol a kdyz ho necham v hlavni pusobit dve tri hodky tak neni potom v laufu ani stopy po oteru a to ani kdyz je vetsi :wink:
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Jak je vidět, každému sedí něco jiného. Pravděpodobně má velký vliv materiál používané střely. Od doby co střílím Nosler Partition, tak mi vznikl problém s otěrem tombaku v hlavni.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

OK, já jsem maximálně spokojen s Break Free CLP, dodavatel ZV-lester Vsetín.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Díky za příspěvky,

Příspěvek od precechtel »

sám jsem léta používal konkor, nic jiného ostatně nebylo. Potom jsem vyzkoušel WD / dobrý na karbon, ale moc suchý /. Vrátil jsem se ke konkoru, ale myslím, že to chce ty přípravky Možná kombinovat. Na základě této diskuze vyzkouším Balistol i Brunox. Já čištění pova?uji za dlouhodobou zále?itost: po lovu brokovnici vytřu papírovým kapesníkem na vytěráku dosucha, protáhnu spirálou a odstraním olovo, prostříknu nebo protáhnu olejem, protáhnu speciální textílií dočista, znovu naolejuji, zbraň ulo?ím hlavní dolů a vrátím se k ní za tři dny a postup opakuji. Pokud je po sezoně, občas všechny zbraně vyndám z trezoru, vytřu dosucha, pomazlím se s nimi, nakonzervuji olejem a ulo?ím. Před lovem vývrt vytřu dosucha, poskládaným papírovým kapesníkem na vytěráku. Kulovnici čistím obdobně, místo spirály Použiju kartáček. Hodně používám ten papírový kapesník, hodně používám tu textilii, nosím si ji ze střelnice v Olomouci, kde ji grátis nosí v cárech v pytli nějaký podnikatel / pan Holba / - střelec, údajně je to nějaká speciální používaná armádou na hlavně - asi zmiňovaný polyester -fakt je dobrá. S pozdravem František
politice a politikům zmar
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

Jo a pro doplnění, jeden známý celá léta / typický hanácký spořílek /, úspěšně používá k čištění a konzervaci svých zbraní automobilové oleje. Zbraně má v dobrém stavu a tvrdí, že aditiva v automobilovém oleji obsažená spolehlivě rozpouští karbony, olej si zadarmo tahá ze zaměstnání. Myslím, že to v nouzi není úplně blbý nápad a když má někdo hluboko do kapsy, může toto provozovat. V minulosti ten známý používal běžný M6AD, nyní používá syntetiky pro motocyklové motory.
Berte tuto informaci jako zábavný doplněk k diskuzi na dané téma.
Také byl u nás ve sdružení starý pán, který měl jenom jednu ZP 16/65, z roku 1945, jako zrcadlo, by? ještě střílel křížkovými zápalkami, ten po příchodu z vycházky obě hlavně protáhl vytěrákem postaveným ve zbrojním oleji v krabičce od pa?tiky / Májka /, to byla veškerá jeho péče za celých 50 let.
S pozdravem František.
politice a politikům zmar
sprg
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 19.12.2006, 18:28

oter

Příspěvek od sprg »

tak sjem si po rade prodejce koupil burnox,ale ani po delsim pusobeni jsem oter z hlavne uplne nedostal..Mate s tim nekdo zkusenosti??Balistol je lepsi???Pak mi jeste nabyzel nejakouspecialni vodicku ve sklenicce,kteraje udajne specialne na otery..nevite o co de??Diky!
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

bohužel, nebo spíše Bohu dík :) , nemám s otěrem v hlavni zkušenost. Vezmu to tedy ze sku?eností z oboru. píšeš, že jsi neodstranil otěr úplně. Zčásti teda jo? Tak to máš z části vyhráno. Pokud jsi otěr delší dobu nečistil, nebo je prostě jen silnější vrstva, trvá to jednodu?e dýl. Navrhuji opakovat postup čištění. Nanes Brunox a nech jej působyt přes noc. Pak to vyčisti a mělo by to snad být. A taky asi závisí na tom, jaký Brunox používá?. S tím ti opravdu moc neporadím, protože jsem tyto oleje nestudoval. No ale kolegové tu pí?í o Brunoxu Turbo. Hlavně nevě? hlavu a znovu to vyčisti. Hlavně to nech delší dobu působyt. Otěr je odolnější oproti spalinám. takže to chce hlavně čas. A nepoužívej moc hrubé síly, aby sis nepoškodil vývrt. MAximálně klasický mosazný kartáček.
Naposledy upravil(a) Mosin dne stř 20.12.2006, 9:55, celkem upraveno 1 x.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

to SPRG
několi příspěvků nahuru jsem popsal jak otěr tombaku odstraňuji.
Ta vodička je pravděpodobně to zmiňované ROBLO.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

blbne mi klávesnice, takže tolerujte občasné překlepy než pořídím novou
(musím několikrát bacit do písmenka, než se ta potvora odhodlá jej napsat)
sprg
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 19.12.2006, 18:28

Příspěvek od sprg »

Takze hlaven macim a pak zas po hodinach cekani vytirama zadny vysledek...jedu pro tu vodicku..asi teda to Roblo a jestli to nepomuze tak tu flintu prerazim o prvni strom,!!Uz me to stve...A cim strilite,ze tam ten oter nemate??Uz me to pekne sere....prominte...
Odpovědět