Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od kounek »

Já používám nastřelovací stolici, kterou jsem si vyrobil sám, ale inspiraci k výrobě jsem si vzal z originální stolice co měli na střelnici. Jenom jsem použil o dost masivnější materiály, takže je dost těžká, což je podle mě výhoda.

Přijde mi lepší si koupit stolici, kterou můžu použít i na čištění a údržbu, než jen podpěrku na čištění, která stojí dost peněz, ale na nastřelování je nepoužitelná. ..
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pufr »

Mi na tu "drobnou" údržbu přijde ideální tohle:
http://www.lothar-walther.de/469.php
Obrázek
akorát je to na doma trochu dražší, ale naštěstí už jeden šikula od airsoftu začal na Taiwanu dělat podobný (s třemi čelistmi po 120°) a měl by stát jen zlomek ceny (oni totiž airsofťáci šroubují zbraně snad ještě víc než my :) )
https://www.youtube.com/watch?v=12eNNAPC3sU
Pufr
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od bon »

K tomuto účelu používám klasický svěrák, přes jehož čelisti přehodím několikrát složený měkký "hadr". Není to ideální, ale je to za dobrou cenu :D
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Petr1970 »

já mám na čištění toto.. mám to jako sklad všeho k čištění... od chemie, hadrů, po trny..
http://www.reloading-solar.cz/kufr-na-c ... rmy-tipton
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Díky za inspiraci, na nastřelování mi plně vyhovují 2 bagy, zatím se mi nejvíce líbí Pufrův odkaz na airsofťáky, ale furt mi leží v hlavě kloubový svěrák s upravenými čelisti. Bylo by to využitelné i pro seřízení optiky do vodováhy.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Georg.H »

Zkoušel někdo už olej od Nano Protech?
Nepodařilo se mi najít žádné recenze.
Hanuš
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: pát 17.8.2007, 16:29

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Hanuš »

Přidám se také, používá někdo tyto oleje? http://redcon1.cz/produkty-gunshield/ Nějaké názory. Já si je chválím.
Laco
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01.11.2017, 15:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Laco »

Zdravým. Mám dotaz na skúsených čističov doteraz som mal starú kozlicu kde som to moc neriešil, párkrát pretiahol mosadzným kartáčom naolejoval a hotovo. Teraz som kúpil Tikka T3x Varmint a keďže je to nová puška a chcem aby mi vydržala čo najdlhšie v čo najlepšej kondícií pozerám po nových čistiacich prostriedkoch ako rozpúšťadlách tombaku a podobne.
Používate niekto Tipton Truly Remarkable Bore Solvent skúsenosti ? Že vraj môže poškodiť plast pažby?
Čítal som že tieto rozpúšťadlá ako Robla a podobne môžu poškodiť černenie čo je na tom pravdy? Ako to riešite pri čistení keď napríklad pretlačíte patch napustení rozpúšťadlom tak je v podstate nemožné zabrániť aby sa ten prípravok nedostal na ústie hlavne.
Chcem si kúpiť vyterákovú tyč Tipton Deluxe a k tomu vodítko Tipton Universal Bore Guide na 308win bude asi vhodnejšie kúpiť .27-.45 ako .22-.26 že? A akú dĺžku pri 61cm hlavni plus vodítko Tipton Universal 102cm alebo 112cm? Ďakujem.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od palkopal »

Čistím pouze čpavkovou vodou, kulovnice i brokovnice, žádné kartáčky. Ano, čpavek, který je i základem Robly, žere černění - u brokovnice se to dá ohlídat, u kulovnice mám ústí hlavně bez černění, neřeším, nevadí mi to, věděl jsem, že to tak dopadne. Konzervace obyčejným WD-40, naprosto stačí, stejně před každým použitím kulovnice vývrt odmašťuji (isopropylalkoholem), po návrtatu vysušit a opět nakonzervovat.
Chemii nedoporučuji na staré kulové hlavně s napečeným tombakem - po jeho odstranění se výrazně zhorší přesnost střelby.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Lacro:
Čisti a ničeho se neboj. MUSÍŠ používat i kartáček, jinak to nevyčistíš.
Používal jsem z chemie Truly remarkable bore solvent od Tiptonu, Roblu Mil i Force, IOSSO, Milfoam, Schletek...
Všechno na bázi čpavku poškozuje brynýr, určitě i plast a podobně.
To co je bez ztráty kytičky je například Schletek a IOSSO.
Každá chemie vezme něco, ale nikdy všechno najednou.Chce to čištění opakovat, hlavně mezi čištěním chemií používat bronzový kartáček, tím odrbeš zreagované vrstvy. Dobré je také chemie střídat.
Asi nejlepší kartáčky jsou od Tiptonu a hlavně to chce Patche, to jsou ty čtverečky hadříku.
S nanášením hodně pomůže Bore Guide od Tiptonu a potom ten držák na petflašku na ústí.
Hodně ta petflaška pomůže i ve vztahu k manželce, protože i obyčejný olej z ústí pěkně cáká, když vylézá kartáček.
Na závěr to chce hlaveň dobře namazat a vytřít, protože v hlavni je po chemii čisté železo bez ochrany.
Všechno co je v hlavni napečené a nažehlené musí pryč.
V hospodě se dozvíš, jak myslivci čistí pušku nasucho vatou a podobně, to si musíš přebrat sám.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od rimar77 »

přečti si toto jestli mohu poradit základní informace tam chytneš, teď jsem řešil něco podobného a taky s tikkou

jinak potřebuješ vytěrák, trn na patche, Patche, kartáček bronzový, na roblu na nanesení do hlavně používám nylonovej, a pak chemii co mi doporučili u reloaderu, vodítko je super to doporučuju, na ústí na petku taky dobré ale mám na něm úsťovku takže ho mám ale nepoužiju.

http://www.reloader.cz/cz/m/zakladni-in ... precision/
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Hirc »

Poradíte mi jak se liší čištění hlavně u ne-olovnatého střeliva. Chtěl bych zkusit Lapua Naturalis. Co jsem kde pochytil, tak by se měl vývrt čistit jinak než u olova. Díky :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Tak ono olovo do kontaktu s vyvrtem neprijde ani u poloplastu takze resis oter medi u obou stejne. Existuje cela rada rozpoustecu nejznamejsi je asi robla take ji pouzivam a spokojenost. Nezaznamenal jsem ze by se napr hornady gmx ci barnesy lisili od klasickeho poloplaste.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ten problém je jinde.
Olověné střely s tombakovým pláštěm se skutečně otírají v hlavni méně než monolit.
Staré SaB střely, které měli plášť z plechu a pouze tombakem potažené se v hlavni otíraly ještě méně.
V podstatě, do doby než jsem před lety začal používat moderní střely, v té době Normy, jsem otěr tombaku v hlavni nepozoroval.
Ale co jsem tak vypozoroval, také záleží na konkrétní hlavni.
Domnnívám se, že větší otěr u monolitických střel je způsoben zejména tím, že je střela pro drážky tvrdší, u střely s olověným jádrem se plášť deformuje podle drážek lépe.
Mám nyní na čištění hlavně vyzkoušený sprej Milfoam Forrest, funguje velmi pěkně a je s ním nejméně práce.
Nepoškozuje černění ani dřevo, a také vůbec nesmrdí, takže zatím jsem s ním nejvíce spokojený ze všeho, co jsem zkoušel.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pufr »

Správný odhad! Průtlačný odpor homogenních střel do vývrtu je zhruba na dvojnásobku plášťovaných střel s olověným jádrem (pokud nemají homogenní střely vypracované jen tenké vodící nákružky - KJG, MJG a podobné).
Když se podívám na obyčejnou "tence" plášťovanou střelu vystřelenou ze čtyřdrážkového vývrtu (šetrně zachycenou), je její vodící část zdeformovaná do jakéhosi čtvercového profilu se zaoblenými rohy. Pole vývrtu se "zařízla" jen z malé části, plášť se po stranách polí mírně prohnul, střela se vývrtu dotýká jen ve středu drážek a na vrcholu polí. Pevná homogenní tombaková střela se naopak vývrtu dotýká téměř v plném profilu, měděné otěry jsou masivnější a hůř se odstraní. Proto zhruba od zavedení střely Ball Mk 318 s homogenní dnovou částí před cca pěti lety používají US ozbrojené síly střelné prachy s obsahem odměďovacích cínových sloučenin (tvoří s mědí bronz, který je křehký a "vystřílí" se z hlavně automatických zbraní ven).
Jedny z nejmasivnějších otěrů bývají na vrcholu polí v oblasti ústí hlavně (muzzle gold). S dobrým světlem a případně silnějšími brýlemi jsou tyto otěry viditelné (po odstranění očazenin několika prvními "Patchi"). Pokud čistím pečlivě, zabíhám hlaveň apod. měly by všechny tyhle otěry zmizet. Měla by zmizet i barevná indikace mědi odměďovačem. To bez ohledu na druh použité střely. Někdy je takové čištění skoro nekonečný příběh :)
Pufr
Odpovědět