kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od crif »

Střelivo nemůže člověk vůbec řešit, to je proště těmito kalibry dáno. Jo a díky za kontakt na střelivo v Písku, mimochodem jsem tam strávil čtyři roky studia na "lesárně" :D
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Petr1970 »

hm, to s těma čínskejma breitlingama je trošku mimo mísu ne?:-)

spíš - vezmu Mustanga a místo 8válce tam dám novej 12 válec z BMW s 2 turbama:-) - furt je základ originál, auto mustang, , žádná levná napodobenina:-) jen to trošku jinak jezdí:-)

já do detailů do zbraní nedělám (když už tak do masovejch), navíc sem orientovanej na anglii, ne na německy mluvící, takže nějaké "rakouské malé firmy" je pro mě španělská vesnice - to bych akorát naletěl prodejcům a překupníkům...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Tim »

Tyjo tu se to rozjelo :-) Můžu potvrdit, že výměna hlavně se dá zvládnout do 20t. korun. Bohužel to mám také za sebou. Ale s tou zbraní lovil už můj děda a má za sebou opravdu hodně ulovené zvěře, takže na to už měla nárok. Trochu tím ztratí na hodnotě, nikoli však na eleganci ;-)
Bwana - s tou "šestapůlkou" nemám bohužel absolutně žádnou zkušenost, ale tu osmu jsem si prostě hned zamiloval. Ještě musím vymyslet, jak toho známého ukecat k prodeji :-) Mimochodem, k té ceně nábojů, možná by ses divil, kolik lidí řeší u střeliva každou korunu... Jinak samozřejmě, sto korun za patronu, kterých vystřelím dvacet ročně, je zanedbatelná položka....
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr> to bychom mohli takhle furt dokola...:-)

TIm> nechci odbočovat od tématu, ale nedivil, vím a znám takových kolem sebe plno, co řeší každou korunu na ceně patrony, poslouchám kecy atd. Já na to zase říkám, že pokud je jim líto koupit pořádný patron, ať na zvěř raději nestřílí...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Uvažuji o koupi GK v 7x64, chci se zeptat jak je na tom štelování spouště. Většinou střílím bez napínáčku, proto se mu chci vyhnout i u této flinty. Máte někdo tento model bez napínáčku a jak spouští? Pokud máte s napínáčkem, lze s ním střílet i bez jeho použití? Myslím, že Zbrojovák psal o tom, že je to výrazně lepší než u Zetky, ale z vlastní zkušenosti vím, že to u Zetky bez napínáčku "nejde".
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Tim »

Mám model s napínáčkem, ale když lovím prasata "na krátko" tak ho kvůli cvaknutí (byť tichému) nepoužívám. A není problém, spoušť urazí kus své dráhy jakoby "naprázdno" a pak přijde lehký odpor. Pak vím, že stačí lehoučké domáčknutí a vyjde rána. Lze pohodlně střílet i bez jeho použití, mechanika této zbraně je precizní a dobře zvyknutelná. Ale jestli bude stejný model bez nevím. Vzhledem k precizi těch zbraní ale hádám že ano.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Děkuji, model i bez napínáčku se dělá, vzpomínal to Zbrojovák a viděl jsem takovou na E gunu. Dá se u něj štelovat odpor i délka kroku (bez použití rychliče)?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Zbrojovák »

Jo něco takového kdysi v Rakousích dělali a pouštěli do zámoří. Nikdy jsem se ale k takovéto nedostal - předpokládám že bude klasicky "podepřená" se štelováním propadu a chodu, odporu pak odladěním zpruhy spouště - tak to mělo alespoň ZG (první použití podepřené spouště v tovární lovecké zbrani). Ten princip spouště s německým napínáčkem je pořád stejný - je to klasická nepodepřená spoušť, která odpaluje shozením záchytu spoušťové páky ze záchytu úderníku pod zpruhou - čili mimojiné M98 , Mosin91 atd. Ta spoušť je jen doplněna o něm.napínáček -autonomní kladívko pod zpruhou které v předpjaté poloze po natažení a vypuštění udeří do spoušťové páky a shodí záchyt. No a právě takový typ spouště nelze logicky nastavit tak aby pracovala jako spoušť podepřená - mžiková. Čili když odpaluji bez napínáčku, tak tam bude volný chod a pak nějaký chod, který odpovídá dráze shození ze záchytu - díky jinému řešení než u zetka, hlavně kladce a jiné poloze pojistné zpruhy spoušťové páky se záchytem, mají mannlichery vč. modelů GK celkem hladký chod spouště i bez napínáčku - ovšem chod je znatelný a tedy delší než u podepřené spouště, jinak to nejde, bylo by to nebezpečné.
Já jsem si to kdysi u zetka vyladil zhruba na hodnoty toho mannlicheru a chod zkrátil ubroušením záchytu, zároveň jsem ale dal tvrdší pojistnou zpruhu a přitáhl předpětí napínáčku aby na ni měl dostatečný úder.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Petr1970 »

nemáte tip na dobrýho puškaře který rozumí Msch? rád bych nechal něco prověřit na 1903-08 (pojistku), nechci to ale svěřit nějakým Jajdovi ladičovi, radši bych nějakýho seriozního ladiče co pár Msch viděl:-)



preferuji D1, vysočinu-jmoravu ale samozřejmě dojedu "kamkoli" po domluvě, ani to není urgentní

díky
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od crif »

U Hadaše si myslím, že pochodíš.
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Petr Kaděrka »

U GKáček jsou rozdílné "pomocné" pojistky, buď hřbetní anebo vpravo na pouzdru závěru jako u CZUB 550, proč zvolili tyto dvě varianty? Která je lepší?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Zbrojovák »

poslední modernizace je s hřbetní pojistkou - obě fungují stejně jistí spoušťovou páku, nikoliv úderník - tomu to křídlo nechali až do posledka. Čili je možnost volby - v těžkém terénu a tam kde je žádoucí max. bezpečí, zajistím úderník, na posedu nebo na štontu si nechám jištění jen hřbetní - je pohotové a flinta je pořád "nějak " zajištěná.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
nodrog
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 19.11.2009, 21:25

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od nodrog »

Zdravím všechny milovníky Msch. Kamarád má Msch Model 1903 v ráži 6,5x54 a tam je vedle standardního zajištění doplněno jištěním které je z trojáku. Je umístěno z levé strany a musím říct, že se mi to velmi líbí. Nechám si ho tam nainstalovat také. Až budu u kamaráda zkusím to vyfotit.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od crif »

Včera jsem byl u p.Hadaše. Zkus se k němu podívat a zbraní s tímto systémem uvidíš spoustu. Stojí to za to.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od pufr »

Tahle "Greener safety" - Greenerova pojistka je docela elegantní, ale má i svá negativa
Obrázek
Je totiž uložená ve dřevě pažby a pokud při pádu zbraně nebo třeba pádu střelce na zbraň dojde k poškození pažby v místě pojistky, je k výstřelu velmi blízko. Nejvíc - co do počtu nehod - se to projeví samosebou u trojáků, neb tam je taková pojistka na každém druhém (před cca pěti lety jsem se setkal s nehodou, kdy lovec držel levou rukou - v dlani - hlavně trojáku neseného na řemenu na levém rameni, při stoupání po kamení mu uklouzla levá noha a padal doleva, zkusil se vzepřít o troják, který se opřel pažbou o zem, pažba se ale v krku zlomila, tím se jednak hlavně velmi nešťastně dostaly do směru k tělu lovce a pak se uvolnilo kladívko pravé brokové hlavně, došlo k výstřelu, broky pronikly do hrudníku ...
Obrázek
Greenerova pojistka.
Pažba se její instalací stává z technického hlediska de facto hlavní částí zbraně - měl by na ní už "sahat" nejlépe jen puškař, který instalaci dělal.
Pufr
Odpovědět