Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od roman200 »

Jaký máte názor na zatím teoreticky uvažovanou změnu ráže kulovnice CZ550 Medium z 300WM na nejlépe 9,3x62 (musela by se předělat hlava závěru) s hlavní 520-560mm, pro lepší manipulovatelnost. Ne že bych měl výhrady k 300WM, ale na lov s NV do 100-120m by byl větší průměr střely výhodnější. Pro lov s optikou mám Rem 700 Sendero stejné ráže. Prodej a nákup jiné nepřichází v úvahu (mám k té zbrani sentimentální vztah 8) ) a nákup jiné také ne - není místo v trezoru. Náboje si dělám sám a nejraději bych 9,3x62, nebo ráži nad průměr 338 s dnem stejným jako 300WM :lol: .Přemýšlel jsem o 338WM, ale měl jí kamarád v BARu a podle mého má blíže k 300WM než k 9,3x62.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od kounek »

Doporučuji před započetím jakýchkoliv úvah o provedení se zastavit na Policii a zeptat se, jak dlouho bude trvat balistika.

Já jsem chtěl taky přestavbu a na policii mi řekli, že si počkám 2 roky, než se mi flinta vrátí z balistiky. Tak jsem ji raději prodal a koupil jinou...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od roman200 »

Kamarád letos zjara posílal vypadané ZG a trvalo to dva měsíce, tak snad v tom by takový problém nebyl. Táži se zatím jen teoreticky, hlavně s ohledem na předělávku hlavy závěru...
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od lörinc »

Jen zajímavost, co komu leží na půdě [emoji6]
https://m.novinky.cz/articleDetails?aId ... &sId=&mId=
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od bon »

Po letech jsem doma objevil zbytek sady na opravu černění INSTA BLACK 333E a 333M a nemám k tomu návod. Nevzpomínáte si někdo jak se to má správně používat?
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od lanus »

bon - Kým sa niekto ozve tak mrkni na toto : https://www.epi.com/black-oxide/steel/r ... -blak-333/
(prinajhoršom prekladač preloží) . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Choochoo007 »

Mám dotaz ke kalibrum 6,5mm. Starší evropské ráže používají často 4-drážkové vývrty stoupání cca 8-9". Americké ráže a novější evropská 6,5x47 je CIPovaná s 6-drážkovým vývrtem. Vidí někdo nějaké spekulativní nebo ví někdo nějaké plusy/mínusy nebo jiné důvody u 4-drážkových vs 6-drážkových výrtů u 6,5mm?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od milan »

tato věc se probírá již roky, 6 drážek lépe vede a roztáčí střelu - to je plus,
naopak je mnohem větší poškození obvodové plochy střely, které má vliv na proudění vzduchu podél střely a tím na balistiku - to je mínus
viděl jsem i dvoudrážku se stoupáním 13 palců ve 36 palcové hlavni
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Tu informaci o počtu drážek v tabulce C.I.P. bych bral s rezervou, je to údaj, který tam navrhovatel vyplní, ale pro výrobce zbraně není závazný. Takže bych to nějak nehrotil. Mi se víc líbí šestidrážkový :)
Jak píše Milan, s počtem drážek roste plocha o kterou se střela opírá v okamžiku, kdy se "zařezává" do šroubovice vývrtu a musí se na několika mm dráhy roztočit na ty "stovky" otáček/s - podle délky volného, "bezrotačního" letu konkrétní střely v dané hlavni.
Je pravda, že stopa pole vývrtu je velká nerovnost na povrchu střely i zdeformovaný materiál pláště na zatížených hranách drážek často mírně vystupuje nad úroveň pláště střely. Na druhou stranu, pokud šetrně zachytíte plášťovanou střelu vystřelenou ze čtyřdrážkového vývrtu a podíváte se na její dno - uvidíte, že průchodem vývrtem získala profil cca čtverce se zaoblenými rohy - s výjimkou homogenních a jiných velmi pevných střel (Nosler Partition apod.) má obvykle střela v čtyřdrážkovém vývrtu plný kontakt se stěnou hlavně jen na hranách polí a ve středu drážek (tam taky vidíme při čištění ty zlatavé depozity "muzzle gold"). Takže z tohoto pohledu, čím více drážek a polí, tím víc bude po průchodu vývrtem střela k rotačně symetrickému tělesu. Výsledný vliv je ale na "neprůkazné" úrovni - zjistit se v "šumu dalších parametrů" možná ani nedá (grafy o vlivu stoupání vývrtu na balistiku a BC střely známe, podobné, průkazné srovnání podle počtu drážek jsem zatím nenašel).

Taky se - možná díky firmě Remington - trochu vrátila zvěst o příznivém vlivu lichého počtu drážek na deformaci a stabilitu střely ve vývrtu, u pušek civilní produkce poslední čtvrtiny 19. století byl lichý počet drážek standardem a velká část kvalitních výstružníků a jiných rotačních nástrojů má lichý počet "zubů" dodnes :?

Dalším vlivem je použitá technologie - v počátcích třískového obrábění vývrtu v Anglii byl ten Milanem zmíněný dvoudrážkový vývrt velmi oblíbený - střely měly přímo do drážek dva nálitky - dobře se pro ně dělaly i dvoudílné kokilky, u modernějších zbraní použili výrobci dvoudrážkový vývrt snad jen pro válečnou výrobu (US M1903 a Lee Enfield Mk.1 No,4 za První sv. války a M1 Carbine a Sten MkII z kanadské Long Branch factory za II. sv.v.)
2Grooves1903A3RifleBarrel.jpg
2Grooves1903A3RifleBarrel.jpg (13.54 KiB) Zobrazeno 5381 x
To už by se mi víc líbil prastarý oválný vývrt Charlese Lancastera (v brokovnici pro jednotnou střelu), který vzbudili k životu před cca 15 lety mistři v Tule (na IWA vystavovali kozlici v ráži 20/76) - byl to perfektní pohled do té "zvlněné lesklé díry" s "oválnou šroubovicí" a užitné vlastnosti - rozptyly prý taky nebyly špatné - slovy Rusů. Pak ale přišel velký Vladimir a vše napřímil více militantním směrem a na takovéto "hlouposti" už nedá ani kopějku :D
lancaster-rifling.jpg
lancaster-rifling.jpg (27.58 KiB) Zobrazeno 5381 x
Pufr
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Jiří K. »

No velký Vladimir asi nic nezrušil. Tyhle zbraně se na ruském trhu dají sehnat. Dokonce pro ně vymysleli i nové ráže .366 tkm a 9,6 x 53 Lancaster. Videa jsou na youtube.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Podle diskuzí kupodivu tento vývrt a nový náboj dokáže vyřešit problém, jak si v Rusku jako neprověřený čičmunda pořídit AK, SKS nebo RPK (v některé z těch Jiřím uvedených ráží - "potomu što eto ružjó gladkostvolnoje" Ponimajetě :) ). Technicky nepochybně velká zajímavost (byť zde ve vláknu OT :oops: )
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Choochoo007 »

Slo mi o to, jestli se za posledni leta nejak nepotvrdila vyhodnost 6-drazkovych vyvrtu. Treba u te 6,5x47 predpokladam, ze kdyz ji nekdo CIPoval, tak uz ve vyvoji resili i maximalni presnost teto raze i s ohledem na pocet drazek. A tady mi prijde, ze se novejsich CIPovanych razi calibru 6,5mm spise objevuji 6-drazkove vyvrty.
Takze jsem jeste kouknul na svetove vyrobce co oni na to a pri zbeznem pohledu mi prijde, ze spise davaji prednost 4-drazkovym vyvrtum. Neresim ty 3-R a 5-R specialy.
Ve vysledku asi bude jedno kolik je tam drazek, kdyz je to udelany dobre :lol:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Přesně. Počet drážek a stoupání jsou dva z mnoha parametrů vývrtu.
Nepochybně bude záležet i na šířce a profilu vystupujícího pole vývrtu atd. Dá se asi obecně předpokládat, že čtyřdrážkový vývrt s úzkými "políčky", která třeba budou mít i lichoběžníkový průřez, zanechá střelu výrazně blíže původnímu tvaru, než široká pole s ostrými hranami. Takové provedení ale může úspěšně produkovat jen výrobce s dlouhodobou zkušeností, který ví "co si může dovolit", aby vše naprosto bezvadně fungovalo a to při vyhovující životnosti
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Dle mého názoru nikdo neřeší počet drážek v souvislosti s vnější balistikou. Jak píše pufr, ten vliv je na úrovni šumu a tudíž prakticky těžko ověřitelný. Zásadní je přechodový kužel a konstrukce střel pro které je vývrt přednostně určen. Rozhodující jsou parametry (Gd)2 (moment setrvačnosti závisející na hmotnosti a průměru střely), její rychlost při zařezávání do drážek, stoupání drážek a tvrdost pláště (celé střely). To vše má vliv na zatížení drážek a na deformace střely. Jednoznačně je tento problém u těžkých střel s velkým průměrem. Představte si, že střela po volném letu má už docela velkou rychlost a při prvním kontaktu s drážkami se musí roztočit řekněme na 300 ot/s. To vše na velmi krátké dráze. Výsledkem je obrovské obvodové zrychlení a tím i boční síla a tím i tlak na pole. Aby nedošlo k prokluzu musí být tato síla zachycena boky polí. Ke snížení bočního tlaku jsou dvě cesty. Hluboké drážkování, což ale na druhé straně silně deformuje střelu a zvyšuje tlaky v komoře, nebo použití více mělčích drážek. Příkladem jsou třeba kanonové hlavně, které používají mikrodrážkování.
Co se týká sudého a lichého počtu drážek, jde opět u způsob deformace střely. U sudého tlačí dvě pole proti sobě a nutně musí tlačit hmotu střely do přilehlých drážek. U lichého počtu tlačí pole do protilehlé drážky. Je to velice zjednodušené, protože poměry sil závisí významně na konstrukci střely.
PS. docela mě pobavila úvaha pufra, co je vlastně nareznyj a gladkyj stvol. Technický pokrok evidentně předběhl názvosloví i legislativu. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

K Dalasovu perfektnímu rozboru se hodí doplnit obrázek povrchu střely, pro ilustraci, jak takový prokluz střely asi vypadá, zde ve vývrtu tuzemské klasiky Opu vz.54, poloplášťová střela s tombakovým pláštěm
SP_11_66g_OPu_vz54_Prokluz.jpg
SP_11_66g_OPu_vz54_Prokluz.jpg (342 KiB) Zobrazeno 5194 x
Za povšimnutí možná stojí několik věcí, zaprvé že prokluz je nesymetrický - tedy střela zřejmě šla do vývrtu mírně nesouose a že stopa komtaktu se stěnou hlavně je ve stopách drážek u tohoto čtyřdrážkového vývrtu skutečně jen ve středu drážky. Ve stopách polí je to méně zřetelné, ale vyjma pevnější dnové části zde ve středu stopy pole mnoho rýh taky není
Pufr
Odpovědět