Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Vše o kulovnicích a malorážkách
lubo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: ned 07.3.2010, 9:23

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od lubo »

Zdravím Vás priatelia. Nejakú dobu riešim túto dilemu Blaser alebo Krieghoff? Prelúskal som snáď všetky diskusné fóra naše aj cudzojazyčné a chýba mi hlavne praktické použitie pri love. Super príspevok Myslivca Mildu. Z môjho pohľadu Blaser jednoznačne perfektne zvládnutý marketing. Ich reklama doslova srší musíš to mať-všetci to už majú/R8/, ja som nepodľahol a mám S-202 v oceli a milujem ju. Tak nejako je to aj s jednoranovkou, ktorú chcem. Neviem možno sa mýlim ale za tie peniaze hliník nech je akokoľvek letecký a kozmický atd. mám pocit, že cena by mala byť niekde inde, to sa týka samozrejme aj plastov. Je zrejmé, že vývoj aj v palných zbraniach ide dopredu a tieto materiály budú vytláčať klasiku. Pre mňa ako konzervatívne ladeného človeka je to trochu cudzie ale zároveň lákavé na vyskúšanie. Ale k veci. Viacmenej som už rozhodnutý pre Krieghoff, nehaním ani neurážam Blaser, je to proste zbraň novej doby. Viem, že aj Kriegf. na zakázku postaví s Al baskulou. Prosím všetkých majiteľov Hubertusu podeľte sa z dojmami pri výstrele. Aký je pocit pri výstrele pri razantnejšom kalibri /chcem 7x65R/. Aby som upresnil momentálne mám 223R a 8x57JS. Mal som zbrane a mám bohaté skúsenosti s 6,5x57R, 7x57R, 308W, 7,62x54R, takže nemusíme písať "je to individuálne u každého" to je jasné. Ako sa s tým prakticky loví, prebíjanie, chod mechanizmu pri mraze, spoľahlivosť...Ak som dobre pochopil vložím náboj prvý krát natiahnem handspanung vystrelím, páčka zostáva v hornej polohe, sklápam hlaveň a naťahujem tým bicí mechanizmus, vkladám druhý náboj a vystrelím. Blaser pri druhej rane musím znova natiahnuť páčkou. Síce blbuvzdorné ale myslím, že pri tejto činnosti už prehnane bezpečné. Ako je tu u Krieg. ak napnem napináčik a otvorím záver deaktivuje sa? Ako je to s presnosťou fabrickým strelivom napríklad rady RWS? Na DE forach zaznelo, že nie je až taký presný, údajne len do 4 cm na 100m, to mi robila jedna dosť podarená obúchavacia- pohonová IŽ-ka. To by som bol prekvapený. Samozrejme, že pri jednoranovke pri rýchlom opakovaní viacerých rán sa môže meniť sústrel po vertikále, ale tu v tejto triede by sa to nemalo stávať. Tak ako, máte takú skúsenosť. Známy má Hubertusa v 30R blaser a jeho má robiť do 20 mm na 100m. Je zrejmé, že sa to bude týkať konkrétnej ráži. Niektoré sú všeobecne presné iné menej. Dakujem za názory.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od msoukup »

Nemohu posloužit objektivním ani neobjektivním srovnáním K95 a Hubertus, protože K95 jsem nikdy neměl, jen praktickou zkušeností s Krieghoff. Před lety jsem si objednal Hubertus (308W, hlaveň 51 cm, ocelová baskule, Zeiss 1,5-6x42) a několik let jsem s touto flintou lovil (čekaná, šoulačka, naháňky). Pokud by nebyla v ráži 308W, měl bych jí dodnes. Samozřejmě všechny nevýhody jednušky a taky výhody :-). Prakticky se s tím loví dobře, nosí se to dobře, chod mechanismu při mrazech bez problémů (vyzkoušeno Krušné Hory, -25 C atd.), bicí mechanismus zůstává po ráně a zlomení natažený, napínáček jsem nepoužíval (nepoužívám ho vůbec u ničeho), chod spouště bez problémů, přesnost bez problémů (pokud si dobře pamatuji, tak sub MOA/100m s továrním RWS). Za mě naprostá spokojenost. Moje subjektivní doporučení - jsem konzervativní, dal bych přednost ocelové baskuli. Pokud chcete jednušku a jste si vědom výhod i nevýhod a akceptujete je, tak Hubertus bych zařadil určitě do užšího výběru. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od Myslivec Milda »

Člověk by se měl vyjadřovat jenom k tomu o čem něco ví, a s čím má dostatečné praktické zkušenosti. Jinak jsou to jenom takové ty babské tlachy o ničem na způsob " nebude-li pršet nezmoknem" . Dospělý svéprávný člověk jistě ví, že když se sám pro něco svobodně rozhodne, tak za to svoje svobodné rozhodnutí musí nést zodpovědnost.(Pro pomaleji chápavé -- když mě bolí zuby, tak jdu za zubařem a nehledám rady na internetu, že. U výběru pušky je to stejné. Jdu do prodejny, porovnám obě pušky a rozhodnu se. Jak prosté ). Na téma Jeduška kulová -- Krieghoff Hubertus nebo Blaser K95 už jsem toho zde výše napsal dost. Všechno je to pravda a sedí to. Navíc jsem pro názornost přidal odkazy jak ty pušky vlastně vypadají.Opakuji se ZDE: http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bla ... -Hubertus/

Co dodat ? Snad -- když jsou dva výrobky po technické stránce prakticky stejné, pak se má vybírat podle hlasu srdce. Když pragmatická hlava nestačí. Lidé jsou různí a VKUS je mimo diskuzi ! Právě proto jsem šel za "hlasem svého srdce" a pro sebe osobně jsem si zvolil nakonec ( prozatím) Blaser K-95 Individual . Prostě jsem si to nechal v Blaseru "poskládat" a počkal jsem si až to bylo tak , jak jsem si představoval. viz ZDE: http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/BLA ... _ACHTKANT/

Mě se to líbí a basta. Jinému se může líbit něco úúúúplně jiného. Tak se rozhodne taky sám jako dospělý chlap, podle sebe svobodně a koupí si to, co se jemu líbí, že. Zase taková závratná suma to není. Nebo o tom jenom plká a kecá a opruzuje. Něco jako jeden nejmenovaný pán co obchází v OL.prodejny a pořád se všude ptá na jedno a to samé a stejně si nic nekoupí. Asi nechápe že je trapný. ( Možná taky čeká na povolení od manželky kterou tahá sebou ).
lubo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: ned 07.3.2010, 9:23

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od lubo »

Ďakujem za postrehy. Za mňa práve, že na nete človek zistí to čo mu v predajni občas nepovedia a že je toho dosť. Preto sú diskusné fóra pre mňa väčšinou prínosom. Možno by otázka stála ešte jednoduchšie. Šiel by ste znova do Krieghoffu alebo radšej Blaser. Ostatne prečo je potom takto postavená otázka vlákna? Pretože ľudia sme váhavý. Myslivec Milda máš v pravdu v tom, že ja si vyberám podľa prvého pohľadu. V tomto ale sú obe zbrane na jednej úrovni obe neskutočne pekné, samozrejme, že som mal dosť možností držať obe, nie len v predajni. Takže okrem pekného ma zaujíma ešte aj to na čo som sa pýtal. Ako je to s presnosťou? Myslivec Milda vyššie hovorí, že obe sú rovnako presné a platí to. No na DE a UK forach tvrdia nezávisle od seba viacerí niečo úplne iné, kde je pravda? Jeden postreh, že prvé tri rany stúpajú, potom je to konzistentné do 10 a potom to znova stúpa. Predpokladám, že dotyčný opakoval za sebou bez ochladenia hlavne. Že to nestojí až tak veľa. No ako pre koho. Myslím, že pre bežného poľovníka je to investícia značná a určite nie na 200 výstrelov kedy sa majú pohnúť vôle v baskuli.msoukup aký je problém v 308W, ja mám s týmto kalibrom len a len výborné skúsenosti. Keby bol tento náboj s rantlom je do jednušky super. Krieghoff robil aj 51 cm hlavne lebo štandardne sú v ponuke len 55 a 60 cm_? Mal som guľovnicu Remington seven 308 w 51 cm hlaveň a úplne stačí na bežnú vzdialenosť ale v jednotke mi ladí tá 60 cm. Teraz budem čakať na telefonát od predajcu, že je už tu ako dieťa na vianoce. Ostatné je u mňa skutočne len zvedavosť či som sa rozhodol správne. Ďakujem za ďalšie postrehy napríklad ako zvláda 30r blaser. Známy čo ju má mi napriamo povedal nekupuj to v tejto ráži. Cenné pretože zvažujem aj tento kaliber. To že ho fabrický robí len Blaser, RWS a LFB nevadí, dá sa aj prebíjať. No že robí defekty ako čert je na zváženie pre toho kto dáva často divinu do výkupu. Hoci som si vybral 7x65r nevylučujem, že zoberiem druhú, ktorá má prísť v 30-ke.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od msoukup »

Lubo – velká většina prodejců sice něco nabízí, ale velmi často praktickou zkušenost nemá a papouškují marketingové materiály. 308W nemám rád :-), natřílel jsem z toho tisíce do papíru, ale pro lovecké účely se mě osobně ten náboj neosvědčil, ale to je přesně debata, které se chci vyhnout a ani není tématem tohoto vlákna. Pokud si dobře vzpomínám, tak tehdy Krieghoff hlaveň 51 cm nabízel jako „option“ u některých ráží, kde to umožňovala technická specifikace (308W snáší krátkou hlaveň celkem dobře :-)). Už si nevzpomenu, jestli to bylo za příplatek. Dnes nabízí jako standart výběr mezi 60cm a 55cm, ale předpokládám, že na zakázku by byli schopni udělat i něco jiného, konec konců není přece problém je s dotazem kontaktovat přímo (http://www.krieghoff.de/firma/kontakt/). Předpokládal bych, že za peníze jde skoro všechno. Rytiny taky umí velmi pěkné, ale taky je krvavě zaplatíte :-). Hubertus v 7x65R a s údajně hlavní 51cm nabízí např. fy Nimrod, jestli kus ze starší produkce nebo na zakázku, kdo ví.
http://www.nimrod.cz/krieghoff-kulovnice-hubertus
Co se týče té neustále zmiňované přesnosti při rychlém opakování více ran, tady se obávám, že se jedná o určité nepochopení koncepce jednušky. To je prostě zbraň na jednu ránu (nic víc, nic míň), pro klidného, uvážlivého střelce, trochu expresivně řečeno na takovou „rekreační myslivost“. Řada jednušek je schopna střílet s excelentní přesností, ale taky jsou některé kusy, které jen nastřelit je noční můra. Pokud se podíváte historicky na koncept jednušky, tak třeba Farquharson (což je občas k vidění jako vintage rifle) byl proslavený problémy při extrakci nábojnice, pokud se podívátenapř. na Ruger No 1 (což je jednuška, která zrovna moc krásy nepobrala :-)), tak technicky díky pevnosti systému umožňuje komorování i na tropické ráže atd., ale jedno mají všechny tyhle zbraně společné. Je to na jednu ránu :-). Jak K95, tak Hubertus, jsou jednušky klasického evropského střihu, hezké, líbivé, kvalitní a dostatečně přesné pro ten účel, pro které jsou určené. Vůbec bych na vašem místě neřešil, jestli při rychlém opakování 5-10-20 ran dojde k posunu zásahu, staral bych se o první, maximálně druhou ránu, to je to, co u jednušky platí a rozhoduje. Mezi námi, kolikrát se stalo, že jste při lovu vystřelil rychle za sebou 10 ran :-)? I technicky, jak K95, tak Hubertus, mají stejné limity díky konstrukci. Uzamčení, háky, baskule, dělená pažba atd. Prostě jednuška je jednuška, je to tak trochu o přístupu, možná filozofii, osobních preferencích, ale není to zbraň, od které bych čekal konzistentní přesnost při nějaké rychlopalbě :-). Naopak bych tuhle konzistentní přesnost striktně vyžadoval od opakovací kulovnice s odsuvným závěrem (bolt action), ta k tomu je, aby těch 3-5 ran :-) chodilo stejně, ale to je úplně jiný koncept zbraně.
A jestli bych si pořídil znovu Krieghoff hHubertus? Pokud bych chtěl znovu jednušku, tak asi ano. Zajel bych si na IWA ošahat to, co bych si vybral do užšího výběru (i K95 :-)) a pak bych se rozhodoval. Ale jak správně napsal MM, kritéria výběru má každý velmi individuelní, já jsem konzerva, takže bych asi dal přednost železu (někdo upřednostní baskuli ze slitiny kvůli váze), nelíbí se mi ty obrázky vyleptané kyselinou do slitinové baskule (radši pravou rytinu nebo holou flintu), prostě by u mě hráli roli spíš jiné důvody, protože obě ty zbraně jsou podle mě taky srovnatelné, ačkoliv s K95 žádnou praktickou zkušenost nemám. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
lubo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: ned 07.3.2010, 9:23

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od lubo »

RE msoukup. Ďakujem. Samozrejme viem čo môžem od jednoranovky podobne ako GB a podobné konštrukcie čakať, pretože mám osobné skúsenosti. Práve preto, že mi skutočne stačí jedna rana si ju chcem obstarať. Puška zaváňa nostalgiou zašlých čias a to sa mi páči. Mal som a mám niekoľko guľovníc ako som už napísal. Drvivá väčšina ulovenej zveri až na pár výnimiek išla na prvú ranu. V pohode už nebudem riešiť presnosť ak má niekto inú skúsenosť napíše. Zatiaľ som tu nenašiel iný názor len pozitívny. Do vlákna nepatria ani predajcovia ani osobitne ráže. Ale v konkrétnej zbrani ma tá ktorá ráž zaujíma. Na 7x65r som nenašiel vypovedajúci názor. Mal som 7x57r a to je inde. Zase mne táto ráž inak v super GB Brno 500 nesedela a kupoval som zbraň novú. Teraz by som určite vedel čo mám čakať. Myšlienky mi idú presne tým smerom ako Vám. Nepotrebujem komerčné pozlátko. Poznám človeka-kamaráta čo dokáže malé zázraky a jeho rytiny sú umelecké diela. Ak by som chcel vyzdobiť baskulu tak mu to dám ale potom by som tú pušku už nikdy nepredal. Tie komerčné medailóny do pažby mi pripadajú ako inzertné umenie v porovnaní s týmto. Apropo údajne baskula na Krieghoffe má úpravu proti dodatočnej rezbe, neviem?
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od Myslivec Milda »

lubo píše: Do vlákna nepatria ani predajcovia ani osobitne ráže. Ale v konkrétnej zbrani ma tá ktorá ráž zaujíma. Na 7x65r som nenašiel vypovedajúci názor. Myšlienky mi idú presne tým smerom ako Vám. Nepotrebujem komerčné pozlátko. . Tie komerčné medailóny do pažby mi pripadajú ako inzertné umenie v porovnaní s týmto. Apropo údajne baskula na Krieghoffe má úpravu proti dodatočnej rezbe, neviem?
TAK TO VIDÍM JÁ:
1) hlaveň u jednušky nemá být krátká, to omezuje výkon a přesnost zbraně.
2) Výkon náboje musí být dostatečný na to, aby i ve vzdálenesti nad 250m dokázal spolehlivě a rychle usmrtit na první dobrý zásah cokoliv co žije v Evropě, a taky musí být velice precizní.
3) Puška musí být co nejlehčí, aby se s ní dalo chodit i na dlouhé vycházky ve složitém terénu. Taky musí svému majiteli tzv."sednout" do ramene a do ruky.

Co dodat ? Snad že Krieghoff skutečně nedodá jednušku Hubertus s hladkými dlouhými bočnicemi.(jako např. K95 Stradivari) Vždycky jsou tam nějaké krucánky, aby "nasral" kupujícího který by si chtěl nechat porýt pušku podle svých představ. Vždycky musí počítat s nějakou tou lehkou strojovou rytinou. viz ZDE: http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bla ... Detail.jpg

Co se K-95 týká, ta dává možnost řemeslníkovi odseknout nalepené bočnice se strojovými "mikimausy" a rytec pak destičku vyrobí třeba z Titanu, poryje a nalepí na její místo. Navíc do K-95 lehce a snadno dokoupím hlavně různých ráží, včetně brokové cal.410. S Krieghoffem - výrobcem je řeč jako " s posraným tanec" . Rok čekání u nich není žádná doba.
Co se ráže týká. OSOBNĚ mám SOUKROMÝ názor, že stejně jako neexistuje zbytečně velká výplata, tak není zbytečně silných ráží. Kalibr .30R Blaser je moderní a fantastický. To "rozbíjení" není o ráži, ale o umístění zásahu a střele. A že stím mám nastříleno od lišek až po slušného jelena. Nešel bych DNES do jiné ráže, páč žádná lepší pro jednušku neexistuje.
Pro ILUSTRACI jak funguje jednuška v ráži .30 R Blaser, včetně tabulky munice odkaz ZDE : http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/BLA ... 0R_Blaser/
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od msoukup »

Délka hlavně v rámci specifikace ráže má marginální vliv na přesnost a výkon, rozdíl 50-100 J víc nebo míň nerozhoduje o tom, jak to zabíjí. Se zbraní s kratší hlavní se lépe manipuluje. Použití těch falešných postranních zámkových desek (protože o žádný spoušťový mechanismus Hol/Hol se u žádné z těchto zbraní nejedná) má jen a jen jediný význam - poskytují dostatek prostoru pro snobismus majitele vyzdobit zbraň jakousi rytinou, více či méně vkusnou. V reálu při použití těchto falešných zámkových desek pouze dojde ke ztenčení krku pažby, což zvyšuje potenciál k jejímu praskání v tomto místě při větším namáhání zbraně nebo pádu zbraně nebo s ní. De facto čistě technicky vzato je použití těchto falešných zámkových desek u zbraní s tímto spoušťovým mechanismem naprostý nesmysl.
Už jsem viděl a měl v ruce i Hubertus s holými postranními deskami, asi záleží na specifikaci objednávky, označení modelu tam asi nacpou na spodek baskule vždy. Nakolik povrchová úprava baskule u Krieghoff Hubertus ztíží práci rytce netuším, nechal jsem si tehdy dělat jen "small game" a monogram v pistolové rukojeti (chtěl jsem aby vše bylo orig. Krieghoff), celkový dojem pro mě OK, ale tohle bych asi raději konzultoval přímo s rytcem. Ale i Zbrojovka Brno neměla kdysi problém po dohodě s M.Koutným mi udělat Effect s holou baskulí a to je v případě naší "proslavené firmy" co říct. Prostě se stáhla baskule před tím, než jí ve fabrice sprzní tou hrůzou a flinta se postavila na ní. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
lubo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: ned 07.3.2010, 9:23

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od lubo »

DSC04756.JPG
DSC04756.JPG (136.08 KiB) Zobrazeno 9413 x
Pri jednoranovke vidím obrovskú výhodu celkovej kratšej dĺžky pri štad.60 cm hlavni. Mal som dve guľovnice s 52 a 51 cm hlavňami a praktický rozdiel som nezistil ale už by som kratasov nechcel. Okrem tej strojnej rytino-poistky je povrch údajne cementovaný pri dodatočnej rezbe. Potom by som tam takéto niečo nedostal.
jezevcik
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: stř 26.9.2007, 8:47
Bydliště: praha

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od jezevcik »

Mohu jen souhlasit s mildou kalibr 30 r je opravdu do jednušky parádní kamarád má ten kalibr v jednušce sabati a loví ,také vše co běhá -rantl , parádní balistika s příjemným zpětným rázem
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od majodus »

Moja cesta bola na baskuli ZK99 som chcel 9.3 som s tym spokojny dodnes .dnes by som siahol asi po K1 od merkla
george.barley
Častý návštěvník
Příspěvky: 78
Registrován: stř 30.7.2008, 18:05

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od george.barley »

Stal jsem kdysi pred dilematem co ty.Na rovinu reknu,ze Krieghoff za ty penize proste ne.Zadny zazrak co by vyrazil dech....Nakonec jsem koupil Merkla K3 v 300 WM a po vymene originalni botky za silnejsi Pachmayr jsem naprosto spokojeny.
Vilis
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 08.9.2019, 11:17

Re: Kulovou jednušku Krieghoff nebo Blaser?

Příspěvek od Vilis »

Nedavno som kupil jednusku Blaser K77 v razi 5,6x50R magnum. Ma niekto skusenosti s konkretnym typom zbrane? Rad by som sa dostal k technickym datam. Skusenosti so strelivom. Na priklad 4,1g RWS z toho strielaju kazda inde. Pripadne by som uvital tip na vymennu hlaven s vykonnejsim strelivom (7 Rem. magnum). Vopred dakujem za zaujimave informacie.
Odpovědět