jednuška IŽ 18MN

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fesoj »

kojot píše:Škoda, že ji Ruští Inženýři vkusně nedoplnili bajonetem. :lol:
No a vo ...vo...vo tom to je !
Kritériem pravdy je praxe.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od zispo »

pokud chcete něco s bajonetem tak Mosin 44 nebo SKS. Ale to už jsme hodně od OT. Jinak teď se mi jedna Ižka dostala do ruky. Tak ji jen testnu a vrátím majiteli. Má ji u mě kvůli montáži a to v ráži 30-06.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od kopov.c »

to zispo-jak dopadlo testování IŽ? :) Taky ji mám a zatím můžu říct,že s ní po namontování kolimátoru nemám žádný problém.Ale možná to bude tím,že ji používám jen na dosledy a nahánky maximálně do 50m.Na větší dálky bych si s ní asi netrouf,ale proč bych měl střílet dál? Není důvod..
jarin59
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 15.8.2008, 13:28

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od jarin59 »

Jednušku IŽ18MN mám ve 30-06 namontován puškohled zeeis ZF6 a na sedumdesát metrů není problém trefit terč do černého
bodu v průměru tři cm. Pro lov na blízko bez problému.
pete64
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: pon 05.12.2011, 14:38

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od pete64 »

fesoj píše:Zcela polopaticky. Zbraň držím vždy stejně. Snažím se i stejně spouštět. Ne vždy se to podaří, ale udělám-li chybu, vím o ní.A abys byl zcela v obraze - nastřeluji z posedu, i když vím že bych neměl. Bezpečnost je zaručena. Zákon je zákon a teď mě můžeš setřít,že jsem to napsal po pravdě.
Zdravím kolego,
s notným zpožděním moje zkušenosti s Ižkou 308, taky většinou blbé, ale něco se snad pocca 300 ranách na střelnici během cca 5 let podařilo, pokud by náhodou si chtěl flintu do extrémního počasí nebo tak něco. Po postupných úpravách spouště (od puškaře, ale při zavírání natvrdo si dovede sama vystřelit i zajištěná - nevhodná do leče) - nepomohla, předpažbí - podložky pod dřevo, odražení přiletovaného úchytu od hlavně a podložení kůží - asi zanedbatelné jsem se zaměřil prvně na dovírání při nabíjení (taky aby tam nebyla vrstva oleje)- i kvůli selhávání (na přesnost nakonec nevím). Taky ze začátku puškohledy - nakonec Meopta 6*42A. Pak jsem tam připevnil k držáku mušky asi 100g zátěž kvůli omezení kmitání a zvedání hlavně, což možná trochu pomohlo. Ale hlavně si myslím, že vliv má i malý zbytek setřeného oleje v hlavni počištění. Koupil jsem si tech. benzín a před pochůzkou při naolejované hlavni rozpustím a vytřu olej benzínem vytěrákem s namočenou vatou. Na střelnici jsem tak opakovaně kolem 90m úspěšně dosahoval dobrého soustřelu (Barnaul 9,1g cca do 4-5cm, PPU Grom 2cm). Nastřelovat radši níž a nemá cenu víc jak 3 rány s přestávkama, pak to jde do háje - i viz test v myslivosti. Už jsem tomu docela věřil, ale pak na cca 150m jsem přestřelil srnku, zas na střelnici cca 6cm nahoru na 100. Teď to je seštelované, ale asi pořád do těch 100m, i když už jsem dřív trefil srnčí i přes 150 (ale taky mnohokrát chybil), pořád to není spolehlivé. No nakonec místo dálkové ráže 308w flinta do mizernnýho počasí, kdy je mi líto ostatních. Čekám, co teď vymyslí ČZ (prý letos), aby k 9,3*62 bylo i něco spolehlivého na slabší zvěř. Jednuškám už moc nevěřím.
Petr
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jiří »

Půjčil jsem si od kamaráda na pár týdnů tuto zbraň, protože hledám něco na čekanou do kazatelny kde není moc místa a předpokládaná střelba je na noční čekané do 50m. Překvapila mě proto věta "(při zavírání natvrdo si dovede sama vystřelit i zajištěná - nevhodná do leče)". Vystřelil jsem si včera jen pár ran do terče na seznámení a k samovolnému výstřelu naštěstí nedošlo, ale nerad bych to pokoušel pokud s tím je opravdu problém :oops:
Brok je brok, ale první kule bere.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Lesomil »

Pete64
Prosím o info, zda jednuška při zavírání vystřelila již od pořízení zbraně, nebo teprve po zásazích provedených puškařem. Já to alespoň pochopil tak, že dostala "samozápal" teprve když se v tom pošťoural...... Mně se tak zatím jednuška nikdy nezachovala.... :wink: . Třeba mám kliku.....
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jiří »

Zkoušel jsem volat kamarádům kteří iž vlastní a nikomu se případ výstřelu při zavírání této zbraně ať v kulovém, nebo brokovém provedení "naštěstí" nestal. Snad to bylo opravdu jen tím laděním spouště od puškaře. Dám jí ještě šanci a půjdu jí provětrat na střelnici.
Brok je brok, ale první kule bere.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od zispo »

toto se stalo kolegovi. problém byl v tom, že při otvírání zůstal úderník v zápalce. A tím jak kolega lámal kulovnici jej ohnul. Údernir zůstal vyčnívat a při opětovném vložení náboje do komory a prudším zavření vyšla rána. Oprava byla provedena výměnou úderníku. Já jsem měl možnost si tuto zbraň ozkoušet v 30-06. Táto zbraň má své mouchy a nedostatky o kterých tu je napsáno dost, tak se nebudu rozepisovat. Ruku na srdce co taky čekat od zbraně za 4,500kč. I když jsou i dobré a odladěné kousky. takže tuto zbraň nezatracuji.
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jiří »

Snad kolega trefil jen nějaký krtinec! Narazit na odladěný kousek je asi makačka i když já mám na zbrani upravené podpažbí, hlaveň i spoušť, tak zkouším co si s ní dovolit. S oporou to jde, ale z volné ruky je pro mě spoušť moc tvrdá. Po třech dnech nechci dělat závěry. Puškohled jsem nastřelil, tak teď ještě nějaký ten sníh aby bylo v lese vidět!
Brok je brok, ale první kule bere.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od zispo »

Naštěstí zavíral zbraň tak jak se má. Takže šla střela do země. Ale i tak opatrnosti není nikdy dost.
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jiří »

Přesně, ještě že tak! Co používá, nebo používal kolega za náboje? Také měl 30-06?
Brok je brok, ale první kule bere.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od zispo »

Kolega má taky 30-06 a co vím tak používá náboje Winchester, ale střelu nevím, ale zeptám se.
Jardah
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 18.11.2011, 20:53

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jardah »

Přidám taky moje zkušenosti s Iž 18 v .308 win. Kulovnice mám cca 1 rok, byla zakoupena v komise po 2. majiteli. Předešlý majitel dal zbraň do komise s tím, že zbraň nejde nastřelit. I přes tuhle skutečnost jsem zbraň zakoupil (byla za velmi dobrou cenu). Kulovnici jsem osadil novým dalekohledem Zeiss 3-9x50. Již od prvního nastřelování jsem začal kulovnici krmit přebíjenými náboji a to především střelami Hornady SSt a Interbond. Po prvním nastřelení jsem dostal uctyhodný rozptyl 2,5 cm na 100m. Během toho jednoho roku jsem několikrát na střelnici překontrolovával nastřelení a nemění se. Jediný problém nastává, když člověk chce vystřelit víc ran za sebou. Čtvrtá rána nesedí, první tři naprosto. Další problém nastává při použití tovární vlašimy, rozptyl se zvětší na cca 10cm... Z kulovnice mám vytřeleno cca 300 ks nábojů a nevím kolik nastřílela před tím, když se ji ti "bouchalové" pokoušeli natřelit. Takže nemám strach, že by se rozptyl zvětšoval s přibývajícími vystřelenými náboji, jak se někde píše. Celkově flintu hodnotím velmi kladně, do lesa pro mě ideální. Navíc mám 2 kamarády s 30-06 a jednoho s .223 rem a mají stejný zkušenosti. Všichni používají přebíjený střelivo, mají kvalitní optiku a dosahují +-stejných výsledků.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fesoj »

Pro 1johanson - najdi si na netu firmu Puškařství Kubíček, Dolní Dobrouč, okres Ústí nad Orlicí. Nevím, zda odlehčují spouště, ale do těchto zbraní montují napínáčky, což by pro Tebe mohlo být řešení. Pracuje tam otec se synem. A s těmi napínáčky to dělají tak, že pokud je mají na skladě, vyzvou Tě, abys tam v určitý den ráno přijel a nejpozději odpoledne jedeš domů s upravenou flintou. Zkus tam zavolat a domluvit se, pokud to pro Tebe není moc daleko.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět