Kulovnice ZG

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

No tak někdo pochopil a postavil si na tom byznys, tak jako dříve nejmenovaná renomovaná angl. firma na systémech ZKK602 :wink:
Jinak pro potěchu oka to je - proč ne. Kvalitní přestavby bych řekl. Ta podivná pojistka je ERA matice a mám ji taky, a můžu říct že opakovací kulovnici s jištěním úderníku, asi nic lepšího vymyslet nejde - co do bezpečnosti, tichosti a pohodlí ovládání.
Tím nehaním ZG pojistku, ta je nadčasová, nicméně má pak zbytečně složitý a jedinečný tvar úderníku, reverzní směr odjišťování, dvě polohy a nemá jištění posunu - spadnutí ovladače pojistky.
Chlapi to měnili zřejmě hlavně z důvodu snadnosti případné výměny úderníku a uživatelské přívětivosti - jako přímo konkurenci novodobé Mauser 98 (Magnum)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Myslivec Milda »

Konečně jsem se rozhodnul co udělám se svojí ZG-47 kulovnicí. Nechám ji totálně a pečlivě zrenovovat do původního stavu přesně tak, jak se opravdu vyráběla. NIC z „lidového umění “ tam nebude ! Na letošní IWA si koupím přiměřeně slušné dřevo, červenou botku, puška bude alkalicky černěná ve vysokém lesku ( naštěstí je to opravdu zachovalý kus ) . Ráži pro novou hlaveň jsem zvolil 8 x 57 JS . Než to bude celé hotové tak mi stoláři vyrobí pěknou zasklenou vitrínu s osvětlením , vyloženou zeleným sametem, zrcadlo vzadu . No a tam bude ZG čko jako Lenin v Mauzoleu . Když k nám přijde zase nějaký další webový „ šísmachr“ nebo podobný „znalec“ poučovat o zbraních a pochlubit se jak si „vytunil“ svoji ( Howu / TIkku/ Savažku/ Remasa, etc.etc.etc. ) a kde všude si nadělal ty „bedingy , tuningy a různé podobné píčovingy „ tak ho vyslechnu a pak můžu s klidem říct : hmmmm pán je zajisté odborník a znalec, máte jistě to nejdokonalejší „železo“ z celého internetu. Blahopřeji. No a nyní přistupte a pohleďte zde- do vitriny , s jakými to ubohými puškami museli střílet naši předkové. Radujte se že máte takovou vytuněnou „krochnu“ s laminated pažbou. Představte si tu hrůzu, že by jste se musel smířit s takovou obyčejnou předpotopní puškou z této vitríny. Za tu srandu mi to stojí. Maybe , snad to časem vylepším cedulkou : For Sale = nabídky zanechte u pultu. ( cokoliv pod pajdu nás nezajímá ) Myslím, že je to nejlepší řešení nerudovské otázky – co a kam s ní.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Durell »

Noooooo, tak to už hej . To chce gule.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od dalas »

:D :D :D :D :D Mildo, zdá se, že se rodí nový citový vztah. Tohle rozhodnutí hodnotím za 1.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

:?:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vesrad »

Přemýšlím, jak ještě vylepšit chod pojistky na ZG.
Přeleštil jsem tu obloukovou plošku kolíku, co zajišťuje pojistku v poloze S a F. Taky na vlastní pojistce jsem přeleštil drážku, a vybrání kam zapadá zajišťovací kolík. Samotná pojistka v matici závěru (bez úderníku) má perfektní chod. Při zkompletovaném závěru už má podstatně horší chod daný tlakem úderníku. Na plochy kde dosedá pojistka do vybrání úderníku jsem zatím nesahal. Vím, že je to vrozená vlastnost tohoto systému a daň za bezpečnost, ale jde to nějak poladit?
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

vylapovat všechny třecí plochy, namazat lehce CLP - pojistka je udělaná tak, že v zajištěné poloze drží tlakem bicí pružiny, když se překoná úvrať na excentru pojistky, dotlačí bicí zpruha pojistku sama do polohy odjištěno a záchyt úderníku dosedne na vypouštěč, při opětovném zajištění, kdy se zvedá páčka, je třeba zase stalčit zpruhu, zvednout ji z vypouštěče a překonat úvrať, páčka zas sama dosedne do polohy zajištěno - pro tiché ovládání je třeba páčku pojistky přidržet palcem, nebo prsty.

- pokud to nevyhovuje (já s tím nemíval problém) odkazuji na údeníkovou matici s 3polohovou jištěnou pojistkou ERA
https://www.google.cz/search?q=%C3%BAde ... ldPOrDM%3A

ZG47 je stále nejlepší a nejdostupnější systém pro jakékoliv stavby systému M98 - jinak řečeno, není třeba investic v podobě nákupu kitů - jen případně opravit, puškařsky doladit atd.
naproti tomu z M98 ve standardu udělat dotaženou flintu viz odkaz výše, stojí násobně víc práce a prostředků.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
george.barley
Častý návštěvník
Příspěvky: 78
Registrován: stř 30.7.2008, 18:05

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od george.barley »

Na E Gunu original ZG47 v 9,3x62

http://egun.de/market/item.php?id=6414975
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vava »

Chci se zeptat, server Válka CZ uvádí, že ZG 47 je založena na adaptovaném systému Mauser a existuje v lehkém a těžkém provedení. Lehký model je konstruován pro ráže 7 x 57, 7 x 64, 8 x 57JS, 8 x 60S, 30-06 Sprg a 270 Win. těžký model pro ráže 8 x 64S, 9.3 x 62 a 5,6 x 61 vom Hoffe.

Koukal jsem na délky nábojů
30-06 / 270 Win 84,84 mm
8x64S 87,48 mm
9,3x62 83,59 mm
5,6x61 v. Hoffe 80,01 mm

a z toho mi vyplývá, že rozdíl nebude v délce ale v něčem jiném, tudíž asi v mohutnosti závěru.

Zajímá mně jaký je rozdíl v tomto lehkém a těžkém provedení a zda je možné prakticky předělat ZG47 např. z ráže 7x57, 7x64, 270 Win které jsou hojně k mání třeba na ráži 8,5x63?

A ještě jedna otázka, když už se ptám. Puškař Petr Stifter na svém webu v nabídce uvádí, že je možná přestavba závěrů Mauser 98 na jakoukoliv ráži s průměrem dna max 12 mm a délky 84 mm. Platí to stejně tak i u ZG47? Znamená to tedy, že přestavba ZG47 na 300 WSM nebo 338 RCM asi možná nebude?

Díky moc za radu.
Jora
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 03.3.2016, 17:05
Bydliště: u Brna

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Jora »

Ahoj, všechno jde. Těžká a lehká verze je rozdíl v konture hlavně a tim pádem i pažbě, žádný problém. Wsm má čelo závěru cca 14 mm, to se dá taky upravit. Originál je 12 mm.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Jak píše Jora - předběhl mě - nebudu už mazat - Ta "lehká a těžká" provedení se lišila vnějším tvarem pažby a hlavně, závěr je stejný (až snad na ústí nábojové schránky u jednotlivých ráží). Délka schrínky ZG47 je 86 mm (délka zásobníku ROWA Titan je 85,5 mm a vyrábí se i v 8x68S, obdobně řada dalších zbraní).

Když se podíváš do historie fóra, někde tu visí Zbrojovákovo ZG47 v 458Win.Mag. a dokonce někde i fotky ZG47 upraveného snad brněnským puškařem Macháčkem na ráži 338 Lapua Magnum, která má dno ze 416Rigby - 15 mm.
Podobně upravuje třeba B-Square závěry pušek Lee Enfield na různé tropické "elephant guns" s obdobnými rozměry dna.

Ty velké náboje a bezpečnost jejich použití v klasických "starších" zbraních jsou samosebou otázkou, protože při klasickém statickém výpočtu by se uzamykací zuby "Mausera" měly zabořit do opěrných ploch pouzdra závěru i při výstřelu náboje ráže 8x57 a u velkého dna nábojnice je síla působící do čela závěru výrazně vyšší (sílu vypočteme jako součin Pmax tlaku a plochy dna dutiny nábojnice). Mnoho výborných a zkušených puškařů - po celém světě - ale takovým způsobem "starší" zbraně upravuje :?
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vava »

Ještě pár otázek:
- je možné do ZG47 realizovat zásobník? Pro Mauser 98 to řešení je, ale ing. Soudek výslovně uvádí, že nikoliv pro ZG47. Nevím, jestli to má smysl, nikdy jsem šachtu neměl, takže nedokážu posoudit. Pokud ano tak 3-ranný by asi byl schovaný a více kapacitní by již čouhal a "kazil" linii zbraně.

- někdo tady psal o výrobě úderníku z titanu - našel jsem tady, že by bylo nutné na jeho špici udělat tvrdokovovou vrstvu, aby se neopotřeboval. Titanový úderník by asi byl - na pistolích to bylo citelně znát (kohout + někdy i úderník) , ale u pušek jsem o tom nic moc nenašel - není to jenom snaha o zlepšení pro zlepšení a výsledek 0,00 něco?? Ale kdyby to nějaký znatelný přínos mělo - ví někdo kde to nechat udělat?

Díky
george.barley
Častý návštěvník
Příspěvky: 78
Registrován: stř 30.7.2008, 18:05

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od george.barley »

Muj kamarad ma ZG v 308 kde je v sachte redukce a tam zasobnik,nevim z ceho.I kdyz zbran vlastnil pracovnik prototypove dilny ve Zbrojovce priklanim se k tomu,ze se jedna o jednotkovou vyrobu majitele nez o nejaky dalsi vyvoj ZG47.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Jeden kamarád kdysi adaptoval do ZG47 358Win, zásobník určený pro M98/308W německé výroby - jen přibrousil dno zásobníku z lehkého kovu v části zasahující pod západku v přední části lučíku ZGčka a vpřední části dna zásobníku upravil ocelový háček aby objímal čep na kterém se původně otáčelo dno schránky ZGčka. Fungovalo to, ale když pak jeho syn prodal tu pušku dalšímu známému, tak nový majitel reklamoval, že se zásobník uvolňuje a vypadává. Našli pak dno původní schránky a vrátili ho na zbraň s tím, že pro hladký průchod nábojů 358Win. nábojištěm je nutné zacházet se závěrem trochu "energičtěji" (původní ráže zbraně byla 7x57, kde tělo náboje je maličko kuželovitější než u 308Win, a odvozených ráží - ale šikovný puškař si poradí i s úpravou vyústění nábojové schránky).

Lehký - titanový úderník s "ostrou" bicí pružinou dokáže zkrátit funkční čas bicího mechanizmu opakovačky typu "M98" ze 7 - 8 ms na cca 4 ms. V tuzemsku snad dokázal úderníky z titanu do různých zbraní udělat třeba Vosátka (info z doslechu).
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od vava »

A je u ZG47 stejný úderník jako u Mauser 98? Šel by na ZG tedy tenhle ...http://www.davidtubb.com/speedlock-mauser?
Odpovědět